PDA

View Full Version : Szegedi passzív ház (Általános eszmecsere)

szentesiandrea
2011.02.10., 14:58
Épület adatlapja: http://www.passziv.net/forum/showthread.php?t=131

A ház majdnem elkészült, az utolsó simítások vannak hátra.

Andreas S.
2011.02.10., 15:11
Örülünk, hogy egy újabb passzív házzal gyarapodtunk, sok sikert a még hátralévő építkezéshez. Biztosan sok kérdést is fogtok kapni, de talán ti is olvastok majd néhány hasznos ötletet, gondolatot az oldalon... :)

James Bond 0007
2011.02.10., 17:28
Azt javaslom, hogy ahol lehet, írjatok légyszi márkaneveket is az adatlapra (szellőztető, napkollektor), és akkor azokat már nem is kérdezzük meg. :-)

Engem amúgy sok minden érdekel, például a kivitelezőkkel kapcsolatos tapasztalataitok, a négyzetméter költség (ha publikus), meg bármi, amiről szívesen meséltek. :)

airwatt
2011.02.10., 17:51
Nade fiúk, egyből így letámadni egy hölgyet :D

(amúgy engem is minden érdekel :D)

Andreas S.
2011.02.10., 19:41
Így első nekifutásra engem is érdekelne, hogy az adatlapon egyelőre üresen hagyott gépészeti témák (fűtés, szellőztetés) még nincsenek eldöntve? Mik lennének az opciók, amik nálatok szóba jöhetnek?

Az Internormnak melyik típusát választottátok?

deak31
2011.02.10., 23:20
Azt javaslom, hogy ahol lehet, írjatok légyszi márkaneveket is az adatlapra (szellőztető, napkollektor), és akkor azokat már nem is kérdezzük meg. :-)

Engem amúgy sok minden érdekel, például a kivitelezőkkel kapcsolatos tapasztalataitok, a négyzetméter költség (ha publikus), meg bármi, amiről szívesen meséltek. :)

Csatlakozom, engem még a Sigray Judit fele irodaval kapcsolatos tapasztalatok is erdekekelnenek.

Koszonom.

szentesiandrea
2011.02.11., 20:46
Örülünk, hogy egy újabb passzív házzal gyarapodtunk, sok sikert a még hátralévő építkezéshez. Biztosan sok kérdést is fogtok kapni, de talán ti is olvastok majd néhány hasznos ötletet, gondolatot az oldalon... :)

Már eddig is sok hasznosat találtunk az oldalon, köszönöm a segítséget az oldalhasználathoz!
A gépészeti kérdések nagy része már régen eldöntött, ami még nem, az a kollektor konkrét márkája.
Kiegészítem az adatlapot a nevekkel. Paul Novus szellőztetőrendszer lesz földhőhasznosítással. Plusz fűtésigény légfűtés szellőztetőn keresztül fűtőpatronnal (amikor szükséges). Melegvíz kollektorral, a maradék árammal. Terv szerint a melegvíz és légfűtés áramigénye "éjszakai" árammal megy majd. A mosógép és a mosogatógép melegvízre lesz kötve. Ha lesz olyan konstrukció, amivel a napelem beruházás racionális lesz, azzal tervezzük kiváltani az áramfelhasználás egy részét, most csak előkészítettük. Ha valakinek van jó tapasztalata kollektorral v. napelemmel, szívesen vesszük.

Az Internorm Thermo 3 ablakát választottuk (belül műanyag, kívül aluminium borítású). A fő szempont a passzívház minősítés és ár volt.

Sigray Judit tervezésével kapcsolatban csak pozitívan tudunk nyilatkozni. Passzívház témában, nekünk úgy tűnik, az egyik legtapasztaltabb, Darmstadti Passzívház Intézet által is minősített tervező. Emellett lelkiismeretes, megbízható, pontos és gyorsan reagált igényeinkre. A kivitelezés során is folyamatos segítséget nyújt, ha bármilyen részletet tisztázni, pontosítani kell.

A kivitelezés már fogósabb kérdés. Szerintünk ha jók a tervek (nekünk volt kiviteli tervünk is), a kivitelezésben nincs semmi különleges, de fontos, hogy a kivitelező elkötelezett legyen és képes a PRECÍZ munkára. Ez nem egyszerű, mert a kivitelezők ehhez nincsenek hozzászokva. Nekünk az is bevált, hogy a munkálatokat okleveles építőmérnök műszaki ellenőr felügyeli.

Egy érdekes tapasztalat: a kivitelezők, amikor meghallják, hogy passzívház, azonnal vastagabban fog a ceruza. Érdemes tisztázni, hogy nem luxus, épp ellenkezőleg, gazdaságosnak illene lennie. Mi rászántunk pár hetet, hogy az áraknak utánanézzünk és rengeteget lehetett faragni, de mostanra látjuk, hogy hol lehetett volna még többet.

Andreas S.
2011.02.11., 23:35
Az adatlapodhoz (http://www.passziv.net/forum/showthread.php?t=131) csatolt képek közül ezt egy fél órán át tanulmányoztam, jó sok csomópont és műszaki megoldás van rajta... :)

http://www.passziv.net/forum/attachment.php?attachmentid=258&d=1297453555

Jól látom, hogy a tél pont a falak hőszigetelését szakította félbe? A grafitos szigetelő külső felülete már eredendően ilyen világos volt, vagy "kiszívta" az UV-sugárzás?
Amit a nyílászárók alá raktatok, az purenit vagy valami hasonló? A színe alapján arra következtetnék... :rolleyes:
És az a sch...erer feliratú dolog lenne hőszigetelt a redőnytok? :confused: A márkanevet nem tudtam megfejteni... :)

M3 Hellrot
2011.02.12., 00:27
Ez az újfajta Grafit Reflex, a külső oldala alapból festett, hogy a napsugárzást jobban bírja. Grafitos színe nem változik naptól, csak összerogyik, megég...

Andreas S.
2011.02.12., 00:37
Ez az újfajta Grafit Reflex, a külső oldala alapból festett, hogy a napsugárzást jobban bírja.
Élőben még nem láttam, azt hittem, ennél rózsaszínűsebb a hatása (mivel állítólag rózsaszínűre festik), ezek szerint a valóságban inkább szürkés hatású. Csak gyanús volt, hogy a vágási felületek mentén grafitszürke maradt... :)

James Bond 0007
2011.02.12., 10:05
Andrea, akkor ezek szerint nem volt generálkivitelezőtök, hanem magatok kerestétek meg a mestereket?

A bejárati ajtó is Internorm?

Írod, hogy utánanéztetek az áraknak. Ez az anyagra vonatkozott, vagy inkább a kivitelezői óradíjakon tudtatok így spórolni?

szentesiandrea
2011.02.12., 13:51
A Schlotterer zsaluziát ugyanattól a dabasi kereskedőtől rendeltük, ahonnan a nyílászárókat. A tok mögé került Rockwool hőszigetelés. A Grafit Reflex külső oldala tényleg halvány rózsaszín, még ha szürkének is látszik a képen. A képen éppen a főépület találkozása látszik a garázzsal. A két épületrész szerkezetileg független, ez tényleg nem egyszerű csomópont. Az ajtó is Internorm, de Varion típusú, mellékbejárati ajtó (ára sokkal kedvezőbb, mint a főbejárati ajtóknak).
Van generálkivitelezőnk, de az anyagáraknak jártunk részletesen utána, néhányszor pedig bevonódtunk az árajánlat folyamatába is, ha extrém magasnak találtuk, amit a generálkivitelező közvetített felénk. Például bádogos munkára (nálunk nagy tétel a sok attikafedés miatt) extrém magas árat kaptunk, így kértük, hogy más legyen az alvállalkozó. Egyébként is érdemes kontrollálni a kapott árat máshonnan kért ajánlattal. (vas, beton,szakipari munkák). Arra még érdemes figyelni, hogy ha nem lenne generálkivitelező, akkor 3 független műszaki ellenőr kellene, és nehéz megállapítani a felelősséget egy építés során okozott kárért is.

deak31
2011.02.12., 16:49
Ugyes megoldasok...
Miben kulonbozik a mellekbejarati ajto a fobejaratitol?
A muszaki ellenor Sigray Juditekhoz kotheto?
Kivitelezo valasztasban segitett az epitesz? Vagy az epitoanyagokkal? Vagy mindezeket egyedul csinaltatok?
A koltseg oldal nagyon erdekelne! Mi egyelore csak tervezgetjuk a hazepitest...
Nehez lehet , ha nem szakmabeli (epitesz-egyeb muszaki) az illeto. (Magunkra gondolok elsosorban).

deak31
2011.02.12., 17:23
Es a gepeszettel kapcsolatban: erre nem gondoltatok, mint lehetoseg?

www.energiakulcs.hu (http://www.energiakulcs.hu)

M3 Hellrot
2011.02.12., 17:44
Tudod szerkeszteni a hozzászólásaidat utólag is. Ez nem a zindex ;)
használd a "Javít" gombot!

James Bond 0007
2011.02.13., 17:38
Engem még az érdekelne, hogy mennyi lett a PHPP számítás végeredménye?

deak31
2011.02.13., 17:53
15 KWh/m2/év ? (adatlap)

James Bond 0007
2011.02.13., 18:37
15 KWh/m2/év ? (adatlap)

Tényleg. Hülye vagyok. :)

Ez viszont felvet egy másik kérdést. Ebben a házban mindenből a legjobb van. Internorm ablak, 30 cm grafitos EPS, Paul kompakt és így is épp csak határon belül van? Én azt hittem, van némi mozgástér azért a paraméterekben, de ezek szerint nem nagyon.

deak31
2011.02.13., 19:35
Nekem azt tunt fel, hogy nincs tul sok ablakfelulet, emiatt a szolaris energianyereseg korlatozott lehet (es innen a "csak" 15 KWh...). A tobbihez nem tudok hozzaszolni, mert nem ertek hozza.
Lehet, hogy Magyarorszagon (foleg delen) nem erdemes tulmeretezni az ablakfeluleteket a tulmelegedes veszelye miatt? Ez csak laikus tipp.
Hozzaertobbek mit szolnak ehhez?

Andreas S.
2011.02.13., 20:08
Nekem azt tunt fel, hogy nincs tul sok ablakfelulet, emiatt a szolaris energianyereseg korlatozott lehet (es innen a "csak" 15 KWh...). A tobbihez nem tudok hozzaszolni, mert nem ertek hozza.
Lehet, hogy Magyarorszagon (foleg delen) nem erdemes tulmeretezni az ablakfeluleteket a tulmelegedes veszelye miatt? Ez csak laikus tipp.
Hozzaertobbek mit szolnak ehhez?A kérdés mindig az, milyen tájolású nyílászárókról beszélünk, ennek megfelelően befolyásolják a PHPP-t...
Nem nagyon lehetne több nyílászárót déli irányba tájolni, mint ahogy ez pl. a mi esetünkben van, mégis csökkentenünk kellett az eredeti tervekhez képest a déli tetőtúlnyúláson 30 cm-ert, mert túl sokat levett a téli szoláris nyereségből.

Szóval ez egy összetett dolog, mindig meg kell találni az ideális kombinációt nyílászárókból és árnyékolási lehetőségből, a sok nyílászáró ömagában nem negatívum.

Andreas S.
2011.02.17., 21:05
Andrea, meg tudod nekem mondani, milyen építési övezetben építkeztetek? Voltak előírások a környezetbe illesztéssel kapcsolatban?
Írtad már nekem, hogy nálatok reklamálta meg építési hatóság a lapos tetős házat. Mivel Szegeden lenne a másodfokú építéshatósági eljárásunk (ha valamiért első fokon visszadobnák a lapos tetőnket a "környezetbe nem illősége" miatt), érdekelne, hogy ott mitől más a szemléletmód, mint 80 km-rel odébb...

szume
2011.03.01., 02:46
Az adatlapodhoz (http://www.passziv.net/forum/showthread.php?t=131) csatolt képek közül ezt egy fél órán át tanulmányoztam, jó sok csomópont és műszaki megoldás van rajta... :)

http://www.passziv.net/forum/attachment.php?attachmentid=258&d=1297453555

Amit a nyílászárók alá raktatok, az purenit vagy valami hasonló? A színe alapján arra következtetnék...

Miért került az ablakok alá szigetelő?

Andreas S.
2011.03.01., 13:31
Miért került az ablakok alá szigetelő?A párkányfogadó a nyílászárók kritikus pontja hőhidak szempontjából. Az Internorm bizonyos típusokhoz (pl. Varion 4) alaptartozékként adja a Purenit párkányfogadót.

szentesiandrea
2011.03.03., 20:09
Es a gepeszettel kapcsolatban: erre nem gondoltatok, mint lehetoseg?

www.energiakulcs.hu (http://www.energiakulcs.hu)

Nagyon biztatónak tartottuk, de már akkor került képbe, amikor másodjára lett áttervezve a gépészet és hozzáfogtunk a kivitelezéshez, ezért nem mentünk bele.

szentesiandrea
2011.03.03., 20:29
Ugyes megoldasok...
Miben kulonbozik a mellekbejarati ajto a fobejaratitol?
A muszaki ellenor Sigray Juditekhoz kotheto?
Kivitelezo valasztasban segitett az epitesz? Vagy az epitoanyagokkal? Vagy mindezeket egyedul csinaltatok?
A koltseg oldal nagyon erdekelne! Mi egyelore csak tervezgetjuk a hazepitest...
Nehez lehet , ha nem szakmabeli (epitesz-egyeb muszaki) az illeto. (Magunkra gondolok elsosorban).

A mellékbejárati ajtó egyszerűbb, így olcsóbb is, de még megfelelő paraméterekkel rendelkezik a passzívházhoz.

A műszaki ellenőr teljesen független az építésztervezőtől, de rajta keresztül jutottunk el hozzá (ajánlások alapján). A tervező folyamatosan egyeztetett az anyaggyártókkal a tervezés során, így eleve a tervben pontosan meg volt határozva minden fontos építőanyag. Az anyagok konkrét beszerzését a kiválasztott kivitelező végezte, de sokszor külön is utánanéztünk az áraknak.

A passzívház építése mindenképpen drágább a hagyományosnál (kb. 20% lehet, ami a szigetelés és nyílászáró magasabb költsége nagyjából). Persze nagyon nehéz megmondani, mert mihez viszonyítunk? Hagyományos házat is lehet óriási árkülönbséggel építeni, de többféle technológia is van, valószínűleg a Silka téglás az egyik legdrágább.

A műszaki ellenőr (TAPASZTALT, szorgalmas, érdeklődő, aktív) mindenképpen hasznos segítség, ha hozzánk hasonlóan valaki nem szakirányú végzettségű.

szentesiandrea
2011.03.03., 20:38
Tényleg. Hülye vagyok. :)

Ez viszont felvet egy másik kérdést. Ebben a házban mindenből a legjobb van. Internorm ablak, 30 cm grafitos EPS, Paul kompakt és így is épp csak határon belül van? Én azt hittem, van némi mozgástér azért a paraméterekben, de ezek szerint nem nagyon.

Van is mozgástér, de rengeteg minden befolyásolja az értéket. Például az épület formája is, mi gyengítettünk egy kiugró résszel az értékeken. A lapostető szigetelése is bonyolultabb a vízelvezetés miatt. Van, ahol "csak" 16cm a hőszigetelés a lejtésképzés miatt, biztos lehetett volna drágán növelni, de minek, ha így is megfelel a passzívház sztenderdeknek. Az összes befolyásoló tényezőt figyelembe véve kell optimalizálni az energetikai értékeket.

szentesiandrea
2011.03.03., 20:53
Andrea, meg tudod nekem mondani, milyen építési övezetben építkeztetek? Voltak előírások a környezetbe illesztéssel kapcsolatban?
Írtad már nekem, hogy nálatok reklamálta meg építési hatóság a lapos tetős házat. Mivel Szegeden lenne a másodfokú építéshatósági eljárásunk (ha valamiért első fokon visszadobnák a lapos tetőnket a "környezetbe nem illősége" miatt), érdekelne, hogy ott mitől más a szemléletmód, mint 80 km-rel odébb...

Nálunk a lapostető nem volt gond, új osztású területen építkezünk. Az építési övezet: Lke-412553 (4-kertvárosi építési zóna, 1-építési övezeti karakter nem kialakult, stb). Szerintem a kulcs a második számjegyben lehet, ha 1-es, mint a mienk, akkor nem kialakult, ha itt más áll, esetleg alkalmazkodni kell a kialakult környezethez. Már 200 méterrel távolabb is mások a szabályok, pedig az is csak 5-6 éve épült be. (Azt nem tudom, hogy mennyire általánosak ezek a kódok, esetleg csak Szegedre vonatkozik?)
Remélem megoldódik a helyzetetek, kár lenne, ha változtatni kellene rajta.

digium
2011.03.03., 23:31
Szép ház, szimpatikus gondolkodásmód, gratulálok!

deak31
2011.03.21., 10:29
Szentesiandrea!

Kivancsi lennek majd a rezsire, sajnos csak jovo telen derul ki, hogy birja a legfutes. Mert az emberben ohatatlanul felmerul az elektromos futes, mivel az egyik legolcsobban kivitelezhetonek tunik.

Hogy halad az epitkezes?
Ha elkeszultok lesz valami koltsegkimutatas?

csabagyongye
2011.07.01., 22:40
1)
Mivel nem vagyok -még- olyan szakértő, mint Andrea, az összbenyomásom csak az, hogy mindent megteszek, hogy egyszer házam legyen...
Ha azt várja bárki, hogy olyasmit mondjak, hogy micsoda csicsákat vagy extrém dolgokat láttunk, hát az téved. Egy nagyon szimpatikus ház, a kivitelezésre (is) nagyon ügyelve

a földszinten egy nagyobb egybenyitott tér (nappali+ebédlő+konyha).
egy kamra + dolgozó/vendégszoba+fürdőszoba (egy része a lépcső -egykarú, jó kényelmes fellépő magassággal, de emiatt jó hosszú is: kb 5 m- alatt, de nem éreztem, hogy itt bármi miatt hajolgatni kellene) + a gépészet /ilyesmit eddig inkább csak alaprajzon vagy reklámokban láttam -egyben-a bejárat mellett. Nekem pont emiatt (első tapasztalás) picit talán ijesztő is volt, de ezekre szükség van. Dupla állásos garázs, abból nyíló tároló helység, h. a gyerekek ki tudják élvezni azt a pár nm-t játék, stb miatt.
3 m3.es esővíztároló a földben öntözés céljából.

Minden légbevezető előtt hangtompító, ahol ezen csövek nem az álmennyezetben futnak (álm. a lakterekben nincs, itt 2,7 a belmagasság, egyébként 2,4 fürdő, közlekedőkben, stb), ott a padlóban bordás csőben.

Emeleten zsinórban 3 gyerekszoba néz DNy-ra (erre van tájolva a nappali is) + egy szülői háló és gardrób, gyerekfsz, + egy nagyobb fsz, ebből nyílik a mosókonyha is.

A földszinten műgyanta padló, az emeleten talán holnap kezdik rakni a parkettát.
Az alapnál elmérte vki a szintet, ezért dupla vastagságú a zúzottkő réteg, mivel ez nem az építtető hibája volt, ezért ennek a költsége nem őket terhelte.

majd folyt. köv. lesz, esetleg mások is kiegészíthetik

Andreas S.
2011.07.01., 22:46
1)
A földszinten műgyanta padlóÁáá, ez engem is érdekelt volna, mi is gondolkoztunk ilyesmiben.

csabagyongye
2011.07.01., 22:51
rovar nem ragadt bele, egy helyen egy picit szélesebbre sikerült a dilattációs hézag. majd orvosolják.
Színe talán homok? de színskálán sem tudnám

James Bond 0007
2011.07.02., 07:00
A gépészeti helyiségben gyönyörű rend van, a főhelyen egy Paul Novus trónol, hát nem egy kis darab, az eddig látott gépeknek (Aldes, Pluggit) legalább duplája a térfogata. Antibakteriális műanyag csövek, befúvás a földszinten a padlóban, emeleten ajtók felett (a tervezők szerint elég messzire eldobja a levegőt, nem kell az ajtóval átellenes oldalra tenni). 150 méter vizes talajkollektor. Melegvíz puffer (Naplopótól vett sikkollektorok a tetőn.)

A ház igazi passzívház: nincs benne semmilyen fűtés (kivéve a Paul fűtőszálát meg 1-2 elektromos törölközőszárító radiátort). Hűtés sincs. (A PHPP 0% esélyt hozott ki túlmelegedésre.) Csövezés sincs későbbi fűtés/hűtésre. Persze azért nem fognak megfagyni, az IKEÁ-ban olcsó a teamécses. :)

A gépész tervező pesti, Sigray Judit ajánlotta. A kivitelezők szegediek, kivéve a légtechnikát, azt a Paul emberei csinálták. (Ami nagyjából a napkollektor megvalósítását jelenti. :)

deak31
2011.07.02., 11:24
Neveket tudtok mondani? (gepesz tervezo, Paul ...)
A tulmelegedesrol mar most nyaron kiderul, jot szamolt-e a phpp.
Teli rezsirol csak kesobb lesz info...
Koltsegekrol volt szo?
Nekem az tetszik a hazban, hogy tenyleg probaltak a koltsegeket racionalizalni es a minimumra szoritani (gepeszet minimum, nincs hutes,...)
Arnyekolasrol volt szo ?
A mellekbejarati ajto milyen?
HMV=napkollektor+futopatron?
Elore is koszonom a valaszokat.

Andreas S.
2011.07.02., 15:35
Neveket tudtok mondani? (gepesz tervezo, Paul ...)
A tulmelegedesrol mar most nyaron kiderul, jot szamolt-e a phpp.
Teli rezsirol csak kesobb lesz info...
Koltsegekrol volt szo?
Nekem az tetszik a hazban, hogy tenyleg probaltak a koltsegeket racionalizalni es a minimumra szoritani (gepeszet minimum, nincs hutes,...)
Arnyekolasrol volt szo ?
A mellekbejarati ajto milyen?
HMV=napkollektor+futopatron?
Elore is koszonom a valaszokat.A kérdéseidre a válasz már részben elhangzott korábban, pl.: mellékbejárati ajtó - Internorm, árnyékolás: Schlotterer.

James Bond 0007
2011.07.02., 15:45
Szóbakerült pár név, de egyre se emlékszem. Ha írsz Andreának, megmondja.

Költségekről nem volt szó. Andreának volt egy megjegyzése, hogy ha újrakezdené, AEH-t építene inkább, de nem emlékszem, hogy milyen összefüggésben mondta.

A mellékbejárati ajtó vastag és nehéz. :) Üvegest választottak, teljesen olyan, mint egy erkélyajtó, de mivel védett zugban van, nem is szükséges a teli panel.

Fűtőpatront nem is kérdeztük, de síkkollektor magában biztos nem boldogul télen.

deak31
2011.07.02., 16:58
Költségekről nem volt szó. Andreának volt egy megjegyzése, hogy ha újrakezdené, AEH-t építene inkább, de nem emlékszem, hogy milyen összefüggésben mondta.

ez nem tul lelkesito, bar erdekes...

szentesiandrea
2011.07.03., 01:32
Bár nagyon örülünk, hogy igazi passzívház lesz, de ma még a támogatások hiányában drágább így építeni. Az energiatakarékos ház ésszerűbbnek tűnik jelenleg. Az is érdekes tapasztalat volt, hogy a passzívházat ritkasága miatt a luxussal azonosítja a kivitelezők jó része és ők is jelentősen és indokolatlanul emelhetik az építési költséget.

szentesiandrea
2011.07.03., 01:38
A mellékbejárati ajtó vastag és nehéz. :) Üvegest választottak, teljesen olyan, mint egy erkélyajtó, de mivel védett zugban van, nem is szükséges a teli panel.

Fűtőpatront nem is kérdeztük, de síkkollektor magában biztos nem boldogul télen.

Az üveges ajtónak jobbak az U értékei, mint a panelesnek, a panelest is úgy rakják össze az üveges változat keretéből és egy külön panelből.

A HMV tárolóban van egy elektromos fűtőpatron.

deak31
2011.07.03., 10:38
Andrea!

Lenne egy-ket kerdesem: a koltsegekrol tudnal (bovebben) irni?
Mivel emlitetted, hogy az aeh jobban "megeri" jelenleg es tenyleg megprobaltatok "olcson" epitkezni, kivancsi lennek.
A gepesz tervezovel elegedettek voltatok? A nevet megirnad?
Miert valasztottatok sikkollektort, vakuumcsoves helyett?

deak31
2011.07.05., 22:50
meg egy: mit csinalnatok mashogy , ha ujrakezdenetek egy aeh epiteset?

Boli
2011.07.07., 00:24
Bár nagyon örülünk, hogy igazi passzívház lesz, de ma még a támogatások hiányában drágább így építeni. Az energiatakarékos ház ésszerűbbnek tűnik jelenleg.

Tapasztalataid szerint mik azok az elemek, amik megdrágítják a passzív építést? Amire kíváncsi lennék az a passzív és AEH közötti különbségek, amik a támogatások hiányában annyira nem érik meg. Ez tanulságos lehet sokunknak.

deak31
2012.01.13., 23:03
Nagyon kivancsi lennek , mennyi a rezsi?

szentesiandrea
2012.04.27., 13:00
Sziasztok! Rég jártam itt, van egy pár elmaradt válasz.
Tapasztalatok:
A házzal nagyon elégedettek vagyunk!
Az első télen a fűtésidény november 20 - február 29-ig tartott. A fűtés mennyiségét inkább a napsütés mennyisége, mint a külső hőmérséklet befolyásolta. Többet kell fűteni 0 fok körüli felhős időben, mint -10 fokban, napsütésben. A számításoknak megfelelően a légfűtésen kívül szükségünk volt még kiegészítő fűtésre, ezt két hősugárzóval oldottuk meg. Nincs padlótemperálásunk, nekünk nem volt igényünk a meleg padló, de annak, aki erről a komfortról nem szeretne lemondani, ajánlott legalább a vizes helyiségekben.

A számított 14 kWh/m2év fűtésigényt (ez a végleges) 14%-kal túlléptük az első telünkön. A minősítő tájékoztatása szerint az épület száradása miatt akár 30%-kal is több lehet az első év energiafelhasználása fűtésre. (mi is kíváncsian várjuk a második telet:)). Fűtésre 2835 kWh, melegvízre 450 kWh volt az energiafelhasználásunk (fűtés csak elektromosan történt, a melegvíz maradék részét a kollektor állította elő, a melegvíz 450 kWh az október 8. és április 8. közötti időszakra vonatkozik).

Tervek:
-Gondolkodunk egy bioethanol kandallón, hogy ne egyedül az elektromos áramtól függjön a fűtésünk.
-Az eredeti tervek szerint mindenképpen szeretnénk napelemet, megvárjuk, amíg a megtérülése 15 év alá kerül (pályázási lehetőséggel, vagy anélkül)
-Belekezdünk egy aeh ikerház tervezésébe (nem saját részre, a házunkat nagyon szeretjük, itt maradunk :))

szentesiandrea
2012.04.27., 13:15
meg egy: mit csinalnatok mashogy , ha ujrakezdenetek egy aeh epiteset?

Kizárólag költségcsökkentés szempontjából lehetne megfontolni néhány dolgot, csak felsorolom, hogy mi az, ami szerintem növelte a költségeket és jobban átgondolva gazdaságosabban meg lehet oldani:
-a lapostető szigetelése, attika bádogozása a magastetővel szemben
-épületből kiugró rész hőhídmentesítése
-garázs masszív falazása (könnyűszerkezettel jóval gazdaságosabb)
-a minősítés abból a szempontból, hogy nagyon kevés ablakgyártóból lehetett választani (a nyílászárókkal maximálisan elégedettek vagyunk, de jelentős költség volt).

csabagyongye
2012.04.27., 16:15
-a lapostető szigetelése, attika bádogozása a magastetővel szemben

Úgy érted olcsóbb lett volna a magastető?

deak31
2012.04.27., 17:00
Koszonom a valaszokat!

szentesiandrea
2012.05.04., 10:37
Úgy érted olcsóbb lett volna a magastető?

Igen, abban az esetben, ha a tetőtér nem beépített, a födém nem járható és a födémet szigeteljük, szerintem olcsóbb lenne.