PDA

View Full Version : Nyílászárók

airwatt
2011.03.01., 19:35
Több beépítési módot megnézve, egy olyan hibrid megoldásban gondolkozom ami valahol félúton van a RAL és a konzolos kivitel között.

Azért nem szeretnék tisztán konzolos megoldást, mert azzal nagyon keskeny lenne a külső párkány, és esztétikailag nekem jobban tetszik ha az ablak a teljes falszélesség kb. közepén van.
A tisztán konzolos beépítés talán drágább és időigényesebb is (bár a beépítést mi csináljuk majd).

Adott a 30-as tégla fal + 24cm szigetelés.
Ezzel a megoldással a belső párkány kb. 26cm széles lesz, a külső pedig kb. 23cm
Kivéve az étkező fala, ahol 38-as tégla lesz így a belső párkány 34cm hogy oda lehessen ülni.

Észrevételeket szívesen fogadok, van-e valamire más javaslat.

UPDATE: ez a rajz a 11-es postban írtak szerint megváltozott.

Andreas S.
2011.03.01., 20:39
Hogyan tervezed rögzíteni a redőnytokot?
Egyébként nem nagyon tudnék rajta mit kifogásolni, egyedül a külső szalagokat raknám fel másképp. Kifelé fordítanám a szalagot (nem a fal felé, ahogy rajzoltad) és jóval nagyobb felületen érintkeztetném a nyílászáróval. A te megoldásod ugyebár kétoldalasan tapadó (ragasztható) szalagokat feltételez, szerintem macerásabb a rögzítése (és drágább), mint az egyoldalas. De ez csak nagyon részletkérdés... :)

airwatt
2011.03.01., 22:17
Hogyan tervezed rögzíteni a redőnytokot?

Asszem a redőnytokot csak a sín szokta tartani, a sínt meg mindig az ablakkerethez csavarozzák hozzá.

Kifelé fordítanám a szalagot (nem a fal felé, ahogy rajzoltad) és jóval nagyobb felületen érintkeztetném a nyílászáróval

A szalag elhelyezésben még én is bizonytalan vagyok, függ attól is milyen szalagot találok majd jobb áron.

Ahogy most van rajzolva, az a te egyik képed alapján készült :)
http://www.passziv.net/forum/showpost.php?p=753&postcount=1

Andreas S.
2011.03.01., 22:30
Ahogy most van rajzolva, az a te egyik képed alapján készült :)
http://www.passziv.net/forum/showpost.php?p=753&postcount=1Hja, azóta sok víz lefolyt a Dunán, én is napról napra finomítok a műszaki megoldásokon... :)

airwatt
2011.06.03., 22:11
Eldőlt a kérdés a nyílászárók típusára vonatkozóan, elindult a rendelés.

Minden déli (DK + DNY) ablak és erkélyajtó: Internorm Edition (http://www.kerszol2.hu/termekek/fa_aluminium_ablakok.html)
>> 48mm Solar+ üveg, ISO távtartóval
>> Ug=0.6, g=61%
>> Össz: 31.7 nm

Minden északi (ÉK + ÉNY) ablak és bejárati ajtó: TOFA Thermo+ TF90 (http://www.tofa.hu/tofa-thermo-tf90.html)
>> 48mm üveg, műanyag távtartóval
>> Ug=0.5, g=50%
>> Össz: 14.1 nm

Az ok, amiért kétféle típus lesz:
- Az Internormnak nincs tisztán fa bejárati ajtója. Mediterrán jellegű házhoz nem illik a külső alu borítás. Egy ablaknál még nem feltűnő, de egy bejárati ajtónál mindenképp.

- Az északi ablakok nem, vagy alig kapnak napfényt és esőt, így az alu borítás itt nem indokolt.

- A belső oldalon a fa színe remélhetőleg hasonló lesz, de ha nem akkor sincs nagy gond mert egyszerre nem lehet látni a két típust sem belül, sem kívül.

- Az északi ablakok mind kisebb méretű fix ablakok, és a fényáteresztés ezen az oldalon nem szempont. A minimális Uw érték különbséget a többszörös Internorm ár nagyon nem érte volna meg.

Így az összköltség vállalható mértékű lett, és mindenhova a számomra ideális típus kerül.

Ui:
Az Internorm minőségi előnye vitathatatlan, kb. ez az egyetlen aminél el is hiszem hogy tudja a listázott paramétereket 10+ éven át.
Viszont, ha egy ablaknál épp nem szempont az alu borítás (UV védelem), szoláris nyereség (északi), vasalás (fix ablak) és statika (kis méret) akkor az Internorm így már indokolatlanul drága ezeken a helyeken.

Akit esetleg érdekel, a szentendrei márkaképviseletet tudom ajánlani. 1 napon belül kaptam választ minden műszaki kérdésre, nagyon segítőkészek és korrektek voltak végig.

Csatolva két kép, amin látszik hogy a két oldal elég jól szeparált, így nem tartok a vegyítéstől.

M3 Hellrot
2011.06.03., 23:14
Hohó, tető(kezdemény)t látok :D jól haladtok!

airwatt
2011.06.03., 23:33
Ma nem fotóztam, már majdnem mindenhol megvan a szarufa :)
Kezd ház formája lenni :D

jaccso
2011.06.04., 12:00
Tofa mellett kik versenyeztek még?
Mi alapján választottad őket?

airwatt
2011.06.04., 16:22
- A saját fa termékük mellett PHI minősített fa/alu nyílászárókat is forgalmaznak (Hoco (http://www.tofa.hu/hoco-future-passiv-h490-alufa.html)) és építenek be, tehát legalább képben vannak.

- Bemutatótermük a közelben van (20 km) és amit láttam az tetszett. Kültéri és beltéri ajtók is vannak. Lehet a beltéri is innen lesz.

- A honlapjukon minden rajta van ami kell.

- Ár/értékben szerintem elég jók, bár ebben van még jobb.
A JANKO (http://www.jankokft.hu) kicsivel gyengébb tartalmat sokkal jobb áron ad, pl: 60x240 fix ablak, borovi 88mm, 46mm üveg, melegperem: 43.700 Ft+áfa.

airwatt
2011.06.05., 22:30
Nyitható vagy fix téma:

Az ablakok nagy része (75%) fix lesz. Nem csak a jelentős árkülönbség miatt, hanem mert:

- A fix ablaknak az üvegfelülete jóval nagyobb, így több fény jut be és jobban is szigetel.

- Szellőztetésre nem tervezek ablakot használni átmeneti időszakban sem, mert akkor szúnyogháló rondítana bele és több por jönne be (főleg nálunk ahol porzik az út).

Ennek ellenére, hogy ne érezzük magunkat akváriumban, a szobákon lesz nyitható ablak, de csak kicsi a nagyobb fix rész mellett.
Illetve, amelyik szobának van erkélyajtója ott mindegyik ablak fix.

Majd 1-2 év múlva kiderül, hogy ez jó döntés volt-e :D

airwatt
2011.07.17., 23:55
Lassan ablakbeépítés, így aktualizálni kellett a rajzom, figyelembe véve az Internorm Edition profilját (pl. 3cm magas párkány fogadó).

Az ablakokat vakolás előtt építjük be, de az ablakkávák már ki vannak vakolva.

Ez most az elképzelés. Ha megérkezik az ablak akkor még lemérem és ellenőrzöm hogy minden kijön-e.

Boli
2011.07.19., 00:07
14x14cm redőnytokba beleférsz mindenhol? Nálad nem lesz kombi redőny sehol?

airwatt
2011.07.19., 22:15
14x14cm redőnytokba beleférsz mindenhol? Nálad nem lesz kombi redőny sehol?

Kombi redőny lesz a nyitható ablakokon, az ablakmagasság max. 130 cm, így el kell férnie.
De az ablakbeépítést a redőnytok mérete nem befolyásolja, így ezt ráérek pontosítani majd a redőny rendelésekor.

Boli
2011.07.20., 11:36
De az ablakbeépítést a redőnytok mérete nem befolyásolja, így ezt ráérek pontosítani majd a redőny rendelésekor.

Ebben abszolút igazad van, csak nálam felmerült egy probléma:
20cm-es lesz a hőszigetelésem és vannak 240cm magas ablakaim. Nos itt már necces, hogy a 19cm-es redőnytok+vakolóél hogyan fér el a hőszigetelésben.
Illetve az is gond, hogy ott szinte nem marad hőszigetelés. Végig kellett ezt időben (még a falazás készítésénél) gondolnunk, mert így az áthidalók a falsíktól 5cm-el bejjebb kerültek, amibe XPS kerül. Az elemmagas áthidalók közé is bekerült 5cm XPS, illetve a redőnytok elé odafér még 4cm Grafit.

airwatt
2011.07.20., 22:44
Teljesen jó lesz úgy!
Az nem érdekes hogy csak 4cm szigetelésed lesz a redőnytok előtt, alulról úgysincs semmi, így az számít amit mögé teszel.

M3 Hellrot
2011.07.21., 09:06
Ez egy nagyon korrekt megoldásnak néz ki. Szerintem követendő példa!

Boli
2011.07.21., 12:41
Teljesen jó lesz úgy!
Az nem érdekes hogy csak 4cm szigetelésed lesz a redőnytok előtt, alulról úgysincs semmi, így az számít amit mögé teszel.

Nos erre nem is gondoltam, de valóban jogos a felvetés! Ezért is jó a fórum és a sok eszmecsere. ;)

airwatt
2011.07.21., 12:54
Holnap érkeznek az ablakok, most várok ajánlatot Internorm-os szerelőtől. Nagyon kíváncsi vagyok rá.

Lxa
2011.07.22., 09:50
Holnap érkeznek az ablakok, most várok ajánlatot Internorm-os szerelőtől. Nagyon kíváncsi vagyok rá.

Nálunk is!!! Már itt vannak és csinálják, nagyon izgi... :) most meg elmegyek, kirabolom a bankot, mert fizetni is kell érte...

A beépítés pedig hasonló lesz nálunk is, mint amit Te felvázoltál, de a redőnytok nálam minimum 18-as, ami a 20-as szigetelésbe nem fér már be (de még a 25-ösbe sem nagyon), főleg, ha mögé (a fal és a tok közé) is kerül xps. Ha van ötleted, hogyan lehetne, ne fogd vissza magad.

airwatt
2011.07.22., 21:45
Nálunk is!!! Már itt vannak és csinálják, nagyon izgi... :)

Az adatlapodon szereplő Holz-Team ablakok lesznek? Illbruck szalagot használnak, vagy mást?
Képeket majd ne felejts felrakni :D

A beépítés pedig hasonló lesz nálunk is, mint amit Te felvázoltál, de a redőnytok nálam minimum 18-as, ami a 20-as szigetelésbe nem fér már be (de még a 25-ösbe sem nagyon), főleg, ha mögé (a fal és a tok közé) is kerül xps. Ha van ötleted, hogyan lehetne, ne fogd vissza magad.

Egyrészt le lehet mondani a kombi redőnyről. Ha egy ablakot sűrűn tervezel nyitni, oda tökéletes a fix szúnyogháló.
Másrészt ilyenkor érdemes az áthidalót süllyesztve rakni. Ha erről lemaradtál, még utólag is leverheted az áthidalóról a téglát és helyette XPS-t teszel.

airwatt
2011.07.22., 21:55
Megérkezett ma az ablak, hát elfáradtunk rendesen mire mindet a helyére vittük..
Aminek örültem, hogy a legnagyobb tábla is benne volt a keretben (190x175) így könnyebb lesz beszerelni.
A nagyobb méretekhez 4-en kellettünk.
Nehézség igazán az volt, hogy mindet lépcsőkön át kellett vinni illetve ami ott nem fért el azt a sáros lejtőn - milyen jó ilyenkor hogy 3 napja esik az eső...

De lényeg hogy megvan, jövő hét vége felé beszerelés. Ajánlatot még nem kaptam rá, ha sokkolni fog akkor ezt (is) saját csapattal csináljuk.

Lxa
2011.07.22., 23:05
Megérkezett ma az ablak, hát elfáradtunk rendesen mire mindet a helyére vittük..
Aminek örültem, hogy a legnagyobb tábla is benne volt a keretben (190x175) így könnyebb lesz beszerelni.
A nagyobb méretekhez 4-en kellettünk.
Nehézség igazán az volt, hogy mindet lépcsőkön át kellett vinni illetve ami ott nem fért el azt a sáros lejtőn - milyen jó ilyenkor hogy 3 napja esik az eső...

De lényeg hogy megvan, jövő hét vége felé beszerelés. Ajánlatot még nem kaptam rá, ha sokkolni fog akkor ezt (is) saját csapattal csináljuk.

Mi végeztük is, tekintve hogy 8 nyílászárónk volt összesen. kb 1 nyz./óra, 200k HUF volt asszem a végösszeg, illbruck volt az alapozó, a szalag és a pur hab is. Nagyon szépen betették, csak ajánlani tudom őket (Esztergomi csapat, szerelnek Internormot is). képek hamarosan!

jtx
2011.07.28., 10:34
Minden északi (ÉK + ÉNY) ablak és bejárati ajtó: TOFA Thermo+ TF90 (http://www.tofa.hu/tofa-thermo-tf90.html)
>> 48mm üveg, műanyag távtartóval
>> Ug=0.5, g=50%
>> Össz: 14.1 nm

Milyen árban volt a PHI bejárati ajtó és mekkora, milyen? És egy ilyen fix ablak?

airwatt
2011.07.28., 20:23
Milyen árban volt a PHI bejárati ajtó és mekkora, milyen?

Nem PHI, tudtommal az fából nem létezik. Nekünk fontos volt hogy mindkét oldala fa legyen.
Azért annyira nem lesz rossz, 90mm profil, Ug=0.5 (48mm) műanyag távtartó. A fabetéteknél grafit EPS bélés.
2 oldali fix üveg és fix felülvilágító, teljes méret 190x240
Ára toldásmentes boroviból nettó 427e.

jtx
2011.07.30., 09:43
Fotó van valahol az ajtódról?

airwatt
2011.07.31., 00:27
A bejárati csak 2-3 hónap múlva érkezik, ezt csak most rendeltem meg.

airwatt
2011.08.03., 19:56
Múlt héten beszereltük az ablakokat (egyelőre csak az Internormosakat).

Ahogy máshol írtam már, nálunk szinte minden munkát "saját" emberekkel csinálunk (több ok miatt), ezért az ablakokat sem akartam teljesen másra bízni.

Sikerült úgy megegyezni, hogy 1 napra kapunk 1 Internormos szerelőt, akinek az irányítása mellett 3 saját ember dolgozik.
Ebben a felállásban 1 nap alatt be is került az összes (16 db, 31.7nm), minden simán ment.

Anyagköltség összesen: 86e
Munkadíj összesen (1+3 ember): 65e

A szalagok típusa illbruck Duo volt, ez relatíve új típus. Érdekessége hogy a belső és külső oldalra is ez tehető.

A beépítéshez szükséges konzolok az ablakkal együtt jöttek.

Ebből látható hogy a RAL-os beépítésnek nem kell feltétlen drágának lennie.
Láttam olyan ajánlatot amiben az ablak keret folyóméterére 4500Ft/m árat adtak, holott az illbruck szalag métere csak 280Ft+áfa (!).
A szalagos beépítés extra munkaigénye pedig minimális a normál beépítéshez képest.

Továbbra is csak ajánlani tudom az egri/szentendrei kereskedőt és szerelőt a rugalmasságért.

A TOFA-nál pl. azt mondták vagy ők csinálják az egész beépítést, vagy semmit, de utóbbi esetben nem kapok 5 év garit.
Ezzel együtt is az utóbbit választottam.

airwatt
2011.10.19., 03:20
Képet nem nagyon raktam még fel ebben a témában, ezt pótolom. Kicsit össze-vissza, de legalább időrendben :)
A beépítés végül a #11-es postban látható ábrához nagyon közeli lett.

El Tolo
2011.10.20., 13:15
Múlt héten beszereltük az ablakokat (egyelőre csak az Internormosakat).

Anyagköltség összesen: 86e
Munkadíj összesen (1+3 ember): 65e

Ebből látható hogy a RAL-os beépítésnek nem kell feltétlen drágának lennie.
Láttam olyan ajánlatot amiben az ablak keret folyóméterére 4500Ft/m árat adtak, holott az illbruck szalag métere csak 280Ft+áfa (!).
A szalagos beépítés extra munkaigénye pedig minimális a normál beépítéshez képest.

Nekem 8000Ft/m2 áron építenék be. 19m2-t.
19m2 ablak, 12 darabból, Internorm Passion 3rtg. üveggel, fehér műanyag.
bruttó 1,1mio Ft
Drágállom a dolgot.

Ki volt a Te dealered?
Érdemes megkérdezni őket ugyanerről?

airwatt
2011.10.20., 20:32
Elég speciális volt a mi esetünk, mert csak 1 Internormos szerelőt kértünk 1 napra. Ha mindent ők csinálnak (lepakolástól készre szerelésig) akkor valószínűleg én sem kaptam volna jobb árat.

Az egri/szentendrei kereskedőtől rendeltünk, a szerelőt ők közvetítették ki.

airwatt
2011.11.06., 02:18
Az index fórumon felmerült az Internorm rejtett vízelvezetője, illetve a párkányfogadó kialakítása.
Ennek kapcsán pár kép lent.

A 21-es képen látszik a vízelvezető rés. Ez kívülről a 22-es képen már nem látszik sajnos, mert az illbruck szalag lezárja. Ezzel tehát a funkcióját el is vesztette, de legalább a párkány és az ablak alja között nem kell 3-4mm rést hagyni :)
Nem tudom mennyi szerepe lehet ennek a vízelvezetésnek. Akkor tudom elképzelni hogy van jelentősége, ha az ablak pl. bukóra nyitva marad és bever az eső.

airwatt
2011.11.06., 02:41
A fenti 22-es képen az is látszik mennyi kosz gyűlt már össze a gumitömítésben. Ezt rossz nézni, de bízom benne hogy ha minden munkának vége akkor sikerül orig állapotba hozni. Azt nem lehetett megoldani, hogy az a kevés nyitható ablak ami van, az építkezés ideje alatt csukva és lefóliázva maradjon.

Utólag azt mondom, szerencsésebb lett volna később beszerelni az ablakokat, jóval a vakolás után.
Még jó, hogy a bejárati ajtó és az ablakok másik része (északi oldalra) csak tegnap érkezett meg a Tofa -tól, így azokat csak most kezdtük beszerelni.
A két ablak típus (Internorm és Tofa) beépítése között így több mint 3 hónap telik el (a Tofát csak akkor rendeltem meg, amikor az Internormot megkaptuk, és a szállítás rendeléstől számítva több mint 3 hónap volt.)

A 23 és 24-es képen a tükröződést próbáltam fotózni. Elég érdekesen veri vissza a fényt, mondhatni zavaró ránézni, szellemképes a műsor az ablakon :)

weeber
2011.11.06., 14:40
Köszönöm a képeket, szépek az ablakaid. Én csak azt mondtam, hogy egy ilyen gyönyörű formatervetett, ablaknál érthető esztétikai oka van annak, hogy be kell dugni a párkányt az ablak alsó kerete alá, ezért kell a párkányfogadó. Cseréve ott hőhíd van, hiszen csak azért lehet alá dugni a párkányt, mert a pákányfogadó vékonyabb a tokszélességnél. Amúgy pl. 2 komponensű PUR hab (pl. Demilec Heatloc) teljesen alkalmas lenne arra, hogy a purenit párkányfogadó helyett vékonyabb rétegben is jobb szigetelést nyújtson ráadásul nem is drágább. Tehát 2-3 kis purenit ékre ráraknád az ablakot, elölről beraknád a gránit párkányt, és belülről kifújnád a 2 komponensű zárt cellás PUR habbal.

"mi is rá fogunk fordulni az alu keretre a szigeteléssel"
Az ALU tokra ha ráfordulsz a szigeteléssel teljesen elrontod az ablakod kinézetét, ráadásul semmi értelme, mert az ALU-nál jobban kevés dolog vezeti a hőt, tehát úgyis bevezeti a szigetelés alá.

Ha a böszme széles fa passzivház ablak 11 cm vastag tokjának nekitolod a szigetelést, és alulről meg a párkányt, csak szebb lesz tőle :D, ezért mondtam, hogy másodszorra nem választottam ALU borítású ablakot. De belátom, hogy ez az Internorm ablak gyönyörű. Írnál nekem a TOFA ablakokról és a bejárati ajtóról?

airwatt
2011.11.06., 18:36
szépek az ablakaid

Köszi :)
Bár nekem jobban tetszik a kívül-belül fa egy ilyen stílusú házhoz. Annak, hogy az internorm alu-fa mellett döntöttem a DK és DNY oldalra, kizárólag műszaki oka volt. Vannak gyönyörű és jó fa nyílászárók, de X évente kezelni ajánlott ha éri a nap.

esztétikai oka van annak, hogy be kell dugni a párkányt az ablak alsó kerete alá, ezért kell a párkányfogadó.

Igen, a külső és belső párkány kialakítás is szebb, ha alá csúszik a toknak.

Cseréve ott hőhíd van, hiszen csak azért lehet alá dugni a párkányt, mert a pákányfogadó vékonyabb a tokszélességnél.

Ez így van sajnos.

Tehát 2-3 kis purenit ékre ráraknád az ablakot

Már akkor kell egy kemény, egységes anyag (tömör fa, purenit, stb) az ablaktok alá, amikor leveszed a kamionról. Ha pl. ezen az ablakon nem lett volna párkányfogadó, akkor az alu borítás és a mögötte lévő purhab szigetelés is sérült volna beépítéskor.

Az ALU tokra ha ráfordulsz a szigeteléssel teljesen elrontod az ablakod kinézetét, ráadásul semmi értelme, mert az ALU-nál jobban kevés dolog vezeti a hőt, tehát úgyis bevezeti a szigetelés alá.

Ez is igaz, a befordulást főleg amiatt tervezem hogy így a redőnysínt eltakarjuk 2-3cm -vel.
Szerintem akkor szép egy ablak beépítés, ha minden oldalán kb. azonos szélesség látszik a tokból, erre próbálok törekedni a párkány és a szigetelés kialakításakor.

Írnál nekem a TOFA ablakokról és a bejárati ajtóról?

Ebben a topiknak írtam róla, képeket pár nap múlva rakok fel.

weeber
2011.11.06., 19:35
A TOFA-nál pl. azt mondták vagy ők csinálják az egész beépítést, vagy semmit, de utóbbi esetben nem kapok 5 év garit.
Ezzel együtt is az utóbbit választottam.

Ahogy ők azt elképzelik! Azt 5 év szavatosság törvényi előírás, és nem vállalás kérdése. Nem írhatja elő hozzá a beépítést. Csak ha bizonyítja hogy a beépítés okozta a hibát mentesülhet. Azt meg nem annyira nehéz eldönteni, kell egy jó vízmérték, és pár oldalra oda kell rakni függőleges -e.

weeber
2011.11.06., 19:51
Több beépítési módot megnézve, egy olyan hibrid megoldásban gondolkozom ami valahol félúton van a RAL és a konzolos kivitel között.

Azért nem szeretnék tisztán konzolos megoldást, mert azzal nagyon keskeny lenne a külső párkány, és esztétikailag nekem jobban tetszik ha az ablak a teljes falszélesség kb. közepén van.

Észrevételeket szívesen fogadok, van-e valamire más javaslat.

Csak most olvasom a topikot, így csak most tudok hozzá szólni, bár már látom, hogy kész a beépítés.
Ez a beépítés erősen hőhidas. Ha megnézed a redőnytoknál, a fal 9 cm szélességben mindössze 3 cm XPS-el szigetelt. Az alsó párkánynál is, a tégla külső éle a levegőtől átlós irányban max 10 cm-re van, és ez a helyzet körbe a teljes ablakkeretnél. Nem tudom, hogy végeztél -e PHPP számítást, és mekkora beépítési pszi-vel számoltál, de igen jelentős.
A passzív ház esetén sajnos a redöny beépített tokkal elég nehezen kivitelezhető, pláne, ha vastag a tartószerkezet (jelen esetben 30 cm tégla és nem 15 cm vasbeton pl. mint a zsalus rendszerek esetén.) A polisztirol zsalus rendszereknél a redőnytok beépítés csak az 50-es elemnél valósítható meg hőhídmentesen úgy, hogy a 15cm -es vasbeton áthidalót a minimális 8 cm-ig csökkentjük, és onnan egészen a redőnytokig 0,022-es lambdájú PUR anyaggal szigeteljük le.

airwatt
2011.11.06., 20:58
Ez a beépítés erősen hőhidas. Ha megnézed a redőnytoknál, a fal 9 cm szélességben mindössze 3 cm XPS-el szigetelt.

A beépítés a 11-es postban látható kép szerint történt, tehát 3 helyett 4cm XPS-t kapott :)
Ezzel a megoldással pl. az étkezőnél 38-as fal + 4cm XPS lesz a redőnytok mögött. Ez persze hőhíd a 24cm grafithoz képest, de nem találtam jobb kompromisszumot, nem akartam a külső párkányméretet csökkenteni.
Az áthidalók beljebb rakásával lehetett volna még nyerni, ez meg is történt a tetőtéri szinten (P04_07-es képen látszik), de a földszinten nem. Utólag ezt a részt módosítanám.

airwatt
2011.11.07., 18:23
Elkezdtük beszerelni a Tofa nyílászárókat.
Még nem tudtam mindent átnézni, de úgy tűnik a minőséggel minden rendben. Nem bántam meg hogy két helyről rendeltem, már csak azért sem mert az Internormnak nincs kívül-belül fa nyílászárója.
A származásról annyit tudok, hogy a famunka No-ban készült, az üveg gyártója Mo-n van.

A bejárati ajtó (190x240) egyedi terv alapján készült, amit rajzon küldtem azt megcsinálták. Csak az ajtó nyitható, a keret a 3 üveg résszel egyben van, nincsen tokosztó.
Érdekesség a rejtett nyitásérzékelő. Azt mondták nem csináltak még ilyet, de megbeszéltük hogy legyen és úgy lett. Egyáltalán nem lehet látni, a vezetéket a fa szerkezetben a tok oldalán hozták ki.

Az erkélyajtót (95x210) alu küszöbbel kértem, mert ez a mosókonyha ajtaja és egyszerűbb így a szárítót kihúzni rajta.
Más cég akit próbáltam nem vállalta a bukó-nyíló erkélyajtót alu küszöbbel.

weeber
2011.11.07., 22:02
Nagyon szép az ajtód!
Megkérdezhetem az ajtó lap vastagságát? Tömör fa? Adtak meg az egész ajtóra valami Ud értéket?
A küszöbnél a légtömörséget mi biztosítja? az erkélyajtónál ALU küszöbbel ugyanez a kérdésem.

airwatt
2011.11.08., 00:34
Megkérdezhetem az ajtó lap vastagságát? Tömör fa?

Nem mértem még le, de 90mm-nek kell lennie. Tudom ez nem sok, de én megtehetem :D:D (értsd: nem PH szint van belőve)
Az ajtó lap kazettáiban hőszigetelő lap van, de hogy milyen azt nem tudom.
Majd télen a hőkamerán kiderül...
Az üveg 0.5, műanyag távtartós.

Adtak meg az egész ajtóra valami Ud értéket?

Nem, de ha adtak volna is, nem igazán hinném el. Ez nem Internorm árkategória, ehhez mérten az elvárásom is kevesebb volt.

A küszöbnél a légtömörséget mi biztosítja? az erkélyajtónál ALU küszöbbel ugyanez a kérdésem.

A bejárati ajtót kissé mélyre tettük be, emiatt holnap ki kell venni és újra betenni. Szerencsére csak a purhabot buktuk.
Tervben van, hogy a küszöb aljánál is szalagozni fogjuk.
Egyéb helyen a küszöb alatt flexi csemperagasztó, majd amikor a burkolat készen akkor sziló a küszöb mentén.

weeber
2011.11.08., 07:34
Egyéb helyen a küszöb alatt flexi csemperagasztó, majd amikor a burkolat készen akkor sziló a küszöb mentén.

Köszi, de én úgy gondoltam, hogy belülről mitől légtömör.... a küszöbnél nincs gumitömítés, mi van helyette?

Igen, ha nem PH van belőve, az nagy szabadságot ad :-DDD

airwatt
2011.11.08., 19:14
belülről mitől légtömör.... a küszöbnél nincs gumitömítés, mi van helyette?

Az ajtószárnyon van 3x gumitömítés. Ebből a küszöbnél kettő zár.

Ma javítottuk a bejárati ajtót, kb. fél centit kellett emelni és egyúttal szalagoztuk a küszöbnél is.

tothkrisz
2011.12.04., 12:56
Szia Airwatt:)

Az ablakaid kapcsán szeretnék kérdezni, tudtommal az ablak Uw értéke függ az abak méretétől is (aszem 1,23x1,48-ast vizsgálva adják meg az értékeket).
Engem az érdekelne, hogy a korábban említett 48mm vtg. solar+
üvegezésed 0,6-os Ug értékü akkor a gyártó csatolta az összes ablakhoz az Uw értéket?
Hisz gondolom ez más méreteknél más és más.
Nem kukacoskodni akarok csak érdekelne.
Egyébként gratulálok az ablakaidhoz.
Nálad a minősített profilok vagy a simák lettek edition-ból beépítve?
Árat tudnál írni a fix ablakaidra?

El Tolo
2011.12.05., 23:49
Ma javítottuk a bejárati ajtót, kb. fél centit kellett emelni és egyúttal szalagoztuk a küszöbnél is.

hogyan fogod burkolni a polisztirolokat?
Újból emelsz majd a küszöbön, vagy visszavágod?

airwatt
2011.12.07., 06:01
hogyan fogod burkolni a polisztirolokat?
Újból emelsz majd a küszöbön, vagy visszavágod?

Ha a 42-es postban lévő képre utalsz: belül vízálló gipszkarton van, ennek burkolásával nem lehet gond.
Kívül még hiányzik egy beton réteg, ez ráfut majd az XPS-re, de kb. 5cm szélességben marad az XPS az ajtó előtt (valamennyit le kell vágni előtte). Itt tehát az XPS és burkolat között nem lesz beton.

airwatt
2012.12.07., 21:28
Külső -4C belső 21C -nél a Tofa-s ablakok alsó peremén vannak vízcseppek (bár nem vészes). Az Internormos ablakokon nyoma sincs a párának. Mindkettő melegperemes, (papíron) azonos paraméterű ablak.

Ezzel együtt újra a kettő kombinációját választanám, mert így sok megspórolható, az Internormnak meg nincs fa-fa bejárati ajtója.

hargergo
2012.12.07., 21:37
Külső -4C belső 21C -nél a Tofa-s ablakok alsó peremén vannak vízcseppek (bár nem vészes). Az Internormos ablakokon nyoma sincs a párának. Mindkettő melegperemes, (papíron) azonos paraméterű ablak.

Ezzel együtt újra a kettő kombinációját választanám, mert így sok megspórolható, az Internormnak meg nincs fa-fa bejárati ajtója.

Feltételezem az Internorm ablakkeretnek kedvezőbb a hőátbocsátási tényezője, mint a Tofának. Meg tudod mondani a két keret közti különbséget (U érték, vastagság)?

hargergo
2012.12.07., 21:46
Közben megnéztem, az Internorm-nál polisztirol takarás van a tokon és az üvegen is, míg a Tofa totál fából van. Alma és körte.... nem képviselnek egy szintet (árban sem).
Benti páratartalom mennyi nálatok?

airwatt
2012.12.07., 23:10
Meg tudod mondani a két keret közti különbséget (U érték, vastagság)?

Ezt írtam itt korábban, de ide másolom:

Internorm Edition
48mm Solar+ üveg, ISO távtartóval
Ug=0.6, g=61%

TOFA Thermo+ TF90
48mm üveg, műanyag távtartóval
Ug=0.5, g=50%

airwatt
2012.12.07., 23:15
Közben megnéztem, az Internorm-nál polisztirol takarás van a tokon és az üvegen is, míg a Tofa totál fából van. Alma és körte.... nem képviselnek egy szintet (árban sem).

Az összehasonlítást csak tájékoztatásnak szántam, se nem panasz, se nem ajánlás :)
De valószínűnek tartom, hogy egy azonos felépítésű de minősített fa nyílászáró nem párásodna azonos körülmények között.

Benti páratartalom mennyi nálatok?

Ma 56%

hargergo
2012.12.08., 09:26

Internorm Edition
Ug=0.6, g=61%

TOFA Thermo+ TF90
Ug=0.5, g=50%

Köszi, a keretre (tok) paraméterére lettem volna kíváncsi (Uf), de már megvan.
Tofa 90mm: kb. 1,22 W/m2K
Internorm: kb. 0,85 W/m2K

cipetum
2012.12.08., 23:21
Köszi, a keretre (tok) paraméterére lettem volna kíváncsi (Uf), de már megvan.
Tofa 90mm: kb. 1,22 W/m2K
Internorm: kb. 0,85 W/m2K
Nem gond, ha ideteszek mellé én is egy adatot a mi ablakainkról az összehasonlítás kedvéért?
Thermo 97 Passiv (http://fgpasszivablak.hu/wp-content/uploads/Zertifikat_FG_Passzivablak_Kft_Thermo_97_Passiv1.p df): Uf= 0,84/0,81 W/m2K

weeber
2012.12.08., 23:39

Internorm Edition
Ug=0.6, g=61%

TOFA Thermo+ TF90
Ug=0.5, g=50%

Az Internorm Edition kerete az normál kialakítású vagy a minősített passzív ablak? Megkérdezhetem az árát? Csak szeretném összehasonlítani az FGpasszívablak árával.

cipetum
2012.12.08., 23:52
Az Internorm Edition kerete az normál kialakítású vagy a minősített passzív ablak? Megkérdezhetem az árát? Csak szeretném összehasonlítani az FGpasszívablak árával.
Én már összehasonlítottam, amennyire lehet. Kb. +30%
De pontosan nem sikerült. Én nemt'om, ezeknek a cégeknek külön tanítják, hogy egy azonos ajánlatkérésre adott ajánlatokat úgy készítsék el, hogy mindenképp legyen benne annyi különbség, ami már lehetlenné teszi a korrekt összehasonlítást?;)

weeber
2012.12.08., 23:55
Én már összehasonlítottam, amennyire lehet. Kb. +30%
De pontosan nem sikerült. Én nemt'om, ezeknek a cégeknek külön tanítják, hogy egy azonos ajánlatkérésre adott ajánlatokat úgy készítsék el, hogy mindenképp legyen benne annyi különbség, ami már lehetlenné teszi a korrekt összehasonlítást?;)

Gondolom az Internorm a drágább, abból is a nem minősített változat.

airwatt
2012.12.09., 04:04
Szerintem az lehet a kulcs, hogy az Internorm nem párásodik az üveg távtartó mentén, hogy a távtartó kb. 1cm -rel mélyebben van, mint a Tofa-nál.
Ez talán a legolcsóbb és leghatékonyabb módja a távtartónál keletkező hőhíd csökkentésére, nem tudom miért nem elterjedtebb módszer.

airwatt
2012.12.09., 04:11
Az Internorm Edition kerete az normál kialakítású vagy a minősített passzív ablak? Megkérdezhetem az árát?

Nálam nem volt szempont a minősített változat, elég drága volt így is :)
Árat már nem tudok de nem is lennél vele előrébb, egy adott méretre csak egy időben bekért ajánlatokat érdemes hasonlítani.

weeber
2012.12.09., 09:07
Szerintem az lehet a kulcs, hogy az Internorm nem párásodik az üveg távtartó mentén, hogy a távtartó kb. 1cm -rel mélyebben van, mint a Tofa-nál.
Ez talán a legolcsóbb és leghatékonyabb módja a távtartónál keletkező hőhíd csökkentésére, nem tudom miért nem elterjedtebb módszer.

Igen, ezt nagyon jól látod. Nekem ezért nem tetszenek a műanyag ablakok, még amikre azt mondják minősítettek azok sem, mert azoknál a távtartók egészen kint vannak, és ott mellettük nagyon vékony a keret is. Azok sokkal inkább elkeskenyedő profilok a design miatt.
A fa ablakoknál könnyen megoldható lenne az is hogy sokkal mélyebbre süllyesszék az üveget -így a távtartót. Kérdeztem is a Fekete Gábort hogy miért nem rakják még mélyebbre. Annyi csak a problémájuk, hogy akkor azt a nútot, amibe az üveg kerül belülről is felület-kezelni kell, mert látszani fog, nem takarja el a távtartó. Mondtam is, hogy azért ezt a hatalmas problémát még megoldhatnák :-)

weeber
2012.12.09., 09:13
Nálam nem volt szempont a minősített változat, elég drága volt így is :)
Árat már nem tudok de nem is lennél vele előrébb, egy adott méretre csak egy időben bekért ajánlatokat érdemes hasonlítani.

Nem gondolom én sem, hogy a minősített változatot kellene megvenni, de én emiatt húztam le a listámról az Internormot. Mi az hogy tud ugyanabból a profilból +30%-ért minősítettet? Valójában az általa megadott értékek erre a profilra megfelelnek a minősített értékeknek. Akkor hazudik? Vagy a minősített profilok értékeit adja meg? (mert egyértelműen ez sehol nem derül ki). Ez a gyár teljesen automatizált sorozatgyártásban gyárt. Nehogy már neki megérje kétfélét programozni, vagy 30%-al drágább legyen a minősített változat. Hacsak nincs ennek komoly oka.... Szóval nálam emiatt hitelüket veszítették. Lehet hogy csak marketing fogás, de nálam nem jött be. Ha megkapok egy Magyarországon gyártott és minősített ablakot 30%al olcsóbban (tehát a minősített Internormhoz képest féláron) akkor szerencsére már nem is kell gondolkodnom melyiket vegyem.

HOLNAPHÁZ
2012.12.18., 23:02
Mi az hogy tud ugyanabból a profilból +30%-ért minősítettet? ...
Nem hiszem, hogy az Internorm az én segítségemre szorulna, de meg kell védenem, mert eltérő a minősített és a nem minősített profil.

Egy példa: Edition (nem minősített - első kép) és Edition passiv (minősített -második). Jól látszódik a minősített termék esetében a (tok) vastagabb polisztirol fegyverzete és a (szárny) fakeretbe integrált betét. (Az, hogy az egyikben 2 a másikban 3 réteges üveg van, az - ebből a szempontból - nem érdekes, olyan képet kerestem, ahol azonos nézetben látszódik a profil.)

Az már persze más kérdés, hogy a +30%nyi felárat nem biztos, hogy megéri a kicsivel jobb energetikai minőségű minősített szerkezet.

weeber
2012.12.19., 00:42
Nem hiszem, hogy az Internorm az én segítségemre szorulna, de meg kell védenem, mert eltérő a minősített és a nem minősített profil.

Egy példa: Edition (nem minősített - első kép) és Edition passiv (minősített -második). Jól látszódik a minősített termék esetében a (tok) vastagabb polisztirol fegyverzete és a (szárny) fakeretbe integrált betét. (Az, hogy az egyikben 2 a másikban 3 réteges üveg van, az - ebből a szempontból - nem érdekes, olyan képet kerestem, ahol azonos nézetben látszódik a profil.)

Az már persze más kérdés, hogy a +30%nyi felárat nem biztos, hogy megéri a kicsivel jobb energetikai minőségű minősített szerkezet.

Sajnos én azt gondolom, hogy igenis védelemre szorulna a marketingjük. Ugyanis ha megnézed a prospektusait, nagyon is összemossák a két ablakot a szövegekben, ami nem véletlen hanem szándékos ferdítés. Már az a tény hogy ugyanazt a terméknevet használják az eltérő profilra szerintem nem tisztességes, egészen biztosan nem véletlenül megtévesztő kommunikáció ez. Nézz végig egy katalógust, és érteni fogod mire gondolok.

Amúgy az én mondanivalóm lényege az volt, hogy az Internorm nem minősített profilja 30%-al drágább mint a minősített FGpasszivablak, a minősített profil meg így kb. a duplájába kerül.

airwatt
2012.12.19., 05:35
Sajnos én azt gondolom, hogy igenis védelemre szorulna a marketingjük. Ugyanis ha megnézed a prospektusait, nagyon is összemossák a két ablakot a szövegekben, ami nem véletlen hanem szándékos ferdítés.

Elvileg (persze csak elvileg :D) még az is előfordulhat, hogy a pecsétesnek eladott profil helyett a normált adják, mert látszatra nincs különbség, mérni nem lehet és valószínű kevesen fűrészelik ketté a profilt hogy megnézzék :)

HOLNAPHÁZ
2012.12.19., 09:19
... nagyon is összemossák a két ablakot a szövegekben, ami nem véletlen hanem szándékos ferdítés. Már az a tény hogy ugyanazt a terméknevet használják az eltérő profilra szerintem nem tisztességes ...

Amúgy az én mondanivalóm lényege az volt, hogy az Internorm nem minősített profilja 30%-al drágább mint a minősített FGpasszivablak, a minősített profil meg így kb. a duplájába kerül.

Csak a tisztánlátás kedvéért, semmi érdekeltségem nincs egyik ablakgyártónál sem. :-) A profilok közötti különbség - szerintem - a passiv szócskával kellően el van különítve, de hogy ezt a marketing anyagukban mennyire domborítják ki és miért nem az már tényleg nem az én asztalom.

Még a korábbi felvetésre visszatérve:

Ez a gyár teljesen automatizált sorozatgyártásban gyárt. Nehogy már neki megérje kétfélét programozni, vagy 30%-al drágább legyen a minősített változat. ...

Minden ablakot egyedileg programoznak, szóval nekik teljesen mindegy, hogy kell-e plusz egy hornyot maratni bele a géppel (szárny) vagy egy vékonyabb rétegelt táblából kell-e kivágni a profilt (tok).

(Amúgy az Internorm két inkriminált tokszerkezete között az Uf értékben 0,08/0,13-nyi eltérés van (normál/fix), ami nem lenne rossz, bár a felárban elszámolt különbségtől azért ez is messze van. Fontos megjegyezni még, hogy a csökkentett fa keresztmetszet miatt a fix nyílások keretmérete a passiv profilcsalád esetében picit nagyobb, ami sajnos rontja ennek a rendszernek az energetikai összhatását.)

Elvileg (persze csak elvileg :D) még az is előfordulhat, hogy a pecsétesnek eladott profil helyett a normált adják, mert látszatra nincs különbség, mérni nem lehet és valószínű kevesen fűrészelik ketté a profilt hogy megnézzék :)

Elvileg (de csak elvileg :D) igazad van, ám beépítés előtt a tok 'bütüje' felől azért mérhető a fa és a hőszigetelés vastagsága, így ezzel ellenőrizhető lehet a 'turpisság'. :)

weeber
2012.12.19., 09:36
(Amúgy az Internorm két inkriminált tokszerkezete között az Uf értékben 0,08/0,13-nyi eltérés van (normál/fix), ami nem lenne rossz, bár a felárban elszámolt különbségtől azért ez is messze van. Fontos megjegyezni még, hogy a csökkentett fa keresztmetszet miatt a fix nyílások keretmérete a passiv profilcsalád esetében picit nagyobb, ami sajnos rontja ennek a rendszernek az energetikai összhatását.)

No igen, ez egy másik érdekes kérdés. Ha megnézed a két profilt, azért vastagságban és hőszigetelő réteg miatt is többnek tűnik a különbség ennél az értéknél. Tehát itt meg az játszik szerintem, hogy a Passzívra a PHI minősítés által kiadott értéket adják meg, míg a normálra a saját maguk által számított értéket. Ez két különböző koordináta-rendszer, nem érdemes összevetni a két értéket... számomra ez sem szimpatikus marketing vonás. A PHPP számításban a normál ablaknál ha tisztességesen számol a számítást végző, emiatt 8%-al rontott értéket kellene megadni, ami viszont már nem kis különbség. Persze jóhiszeműen tévedhet a kitöltő emberke, mert hogy ott van a kis minősítő embléma ugyanazon az oldalon ahol a nem minősített ablak szerepel a prospektusban.... Kíváncsi lennék, hogy az itt építkezők közül kinél számolták be a 8% rontást...
Amúgy ha igaz lenne a PHI koordináta-rendszerében is az Internorm által a normál profilra megadott adat, akkor az az ablak is minősített lenne, mert megfelel az adat szerint a minősítés követelményeinek. Szóval ebben az egészben látok én azért elég komoly anomáliákat....

HOLNAPHÁZ
2012.12.19., 12:42
Tehát itt meg az játszik szerintem, hogy a Passzívra a PHI minősítés által kiadott értéket adják meg, míg a normálra a saját maguk által számított értéket. Ez két különböző koordináta-rendszer, nem érdemes összevetni a két értéket... számomra ez sem szimpatikus marketing vonás.

Én nem nagyon hiszek az ilyen összeesküvés elméleteknek. Bár szerintem picit túllihegtük ezt a témát, de akkor csak a megnyugtatásodra egy rövid ellenőrzés. Ugye az Uf érték is egy átlag, hiszen abban benne van a keret tok része, a keret szárny része, a tömítések, a légkamrák, lekerekítések, alu fegyverzet, stb. is. De azért a próba kedvéért nézzük a keret tok részét. Itt a normál edition esetében kb 53mm fa + 38 mm hőszigetelés található, míg a passzív megoldásban kb -10 mm fa, +10 hőszigetelés. Egy egyszerű hőátbocsátási érték számítással kb. kijön, hogy ezen rész U értékében a különbség lényegileg ugyan annyi (13%), mint amit a gyári adatok adnak meg. Ergó ez ellenőrizhető, ebben nincs semmi 'marketing'.

A PHPP számításban a normál ablaknál ha tisztességesen számol a számítást végző, emiatt 8%-al rontott értéket kellene megadni, ami viszont már nem kis különbség. Persze jóhiszeműen tévedhet a kitöltő emberke, mert hogy ott van a kis minősítő embléma ugyanazon az oldalon ahol a nem minősített ablak szerepel a prospektusban....
Nem tudom miről beszélsz. Az általad folyamatosan ekézett gyár az egyik azok közül, akiknek a termékeiről, részletes, a PHPP-be élből behelyettesíthető adatok állnak rendelkezésre. (Az általam csak a példa kedvéért beírt számok is ezen értékek közül vannak.)
Az idézett rontás a (nem minősített) hővisszanyerős berendezések esetében van (volt korábban) az eltérő módon számított hőhasznosítási érték átszámítására. Azonban az érték itt sem 8, hanem 12 %, de ez másik történet.

Amúgy ha igaz lenne a PHI koordináta-rendszerében is az Internorm által a normál profilra megadott adat, akkor az az ablak is minősített lenne, mert megfelel az adat szerint a minősítés követelményeinek. Szóval ebben az egészben látok én azért elég komoly anomáliákat....
Sajnos megint tévedsz. A keretek minősítés során egy elvi, 125/150-es névleges nyílásméretet és Ug=0.7-es üveget vesznek figyelembe. Ezen kritériumrendszerben az edition nem tudja az elvárt szintet vagyis, hogy az Uw ne legyen nagyobb 0.8. (Valószínűleg pont ezért készült az ed. passiv, hogy ebben a szegmensben is legyen minősített szerkezetük.) De szerencsére nem csak 0.7-es U értékű üveg létezik, így annál jobb alkalmazása esetén már ennek a profilnak is megvan a létjogosultsága akár egy ph-ban is.

Egy szó mint száz ezért még nem kell egyik ablakgyártót sem szeretni, de az általad felrótt adatok épp nem igazolják a feltételezéseidet. :)

tothkrisz
2012.12.23., 14:01

Szia
Nem igazán tiszta ez nekem, azt akarod ezzel mondani, hogy a minősített fix ablaknak szélesebb a fa-tokszerkezete mint a minősítetlennek (beépített függőleges irányra gondolok)?

graffg
2013.10.23., 23:14
Szia Airwatt!
Az alu küszöbnél, vagy egyáltalán a bejárati ajtónál miként oldottátok meg a küszöb alatti rögzítést és hőhídmentességet?
Purhabot használtatok a küszöb alatt valahol? Ha igen, akkor a küszöbre rálépve nem nyomódik össze, nincs rugalmasság érzés?
Az ablakos cég azt mondta, hogy szoktak alá tenni purhabot, de nyilván a legstabilabb a beton lenne. Persze az meg behúzza a hideget.
Köszi

Iván
2013.10.24., 06:24
Szia Airwatt!
Az alu küszöbnél, vagy egyáltalán a bejárati ajtónál miként oldottátok meg a küszöb alatti rögzítést és hőhídmentességet?
Purhabot használtatok a küszöb alatt valahol? Ha igen, akkor a küszöbre rálépve nem nyomódik össze, nincs rugalmasság érzés?
Az ablakos cég azt mondta, hogy szoktak alá tenni purhabot, de nyilván a legstabilabb a beton lenne. Persze az meg behúzza a hideget.
Köszi

Szia!

Én úgy csinálnám - így is fogom - hogy egy terhelhető XPS darabot teszek az ajtó alá, és az lesz ott az aljzatbeton zsaluja is. Úgy teszem be, hogy annyival nyúljon túl a szerelő betonon kifelé irányba, hogy eltakarja az alatta lévő lábazati hőszigetelést.
A tetejére meg kívül egy mészkőlapot ragasztok.

graffg
2013.10.24., 14:36
Szia!

Én úgy csinálnám - így is fogom - hogy egy terhelhető XPS darabot teszek az ajtó alá, és az lesz ott az aljzatbeton zsaluja is. Úgy teszem be, hogy annyival nyúljon túl a szerelő betonon kifelé irányba, hogy eltakarja az alatta lévő lábazati hőszigetelést.
A tetejére meg kívül egy mészkőlapot ragasztok.

Köszi neked is az infót, ha még esetleg valaki ír az sem baj. :)
Tisztán csak az XPS kellő alátámasztást ad?
Az XPS-t hogyan rögzíted a küszöb alatt? Purhab?

Iván
2013.10.24., 16:49
Köszi neked is az infót, ha még esetleg valaki ír az sem baj. :)
Tisztán csak az XPS kellő alátámasztást ad?
Az XPS-t hogyan rögzíted a küszöb alatt? Purhab?

Én purhabbal fogom, szerintem az a legjobb.

Az XPS terhelhető és a küszöbön meg ritkán állsz ;)

Szerintem kibírja a súlyt simán. Esetleg a keletkező réseket még ki kell fújni purhabbal.

tothkrisz
2013.10.24., 19:42
Szia Airwatt!
Köszi

Szia
Sajnos hosszutavon az xps-is be fog "rugózni", ez nem is lenne akkora gond, de ezzel agyon is csaptad a lakásod légtömörséget.
Sajnos az ide való anyag a purenit, ha tenyleg hohidmentes ( es legtomor) megoldasra torekszel.

jaccso
2013.10.24., 22:12
Sajnos hosszutavon az xps-is be fog "rugózni", ez nem is lenne akkora gond, de ezzel agyon is csaptad a lakásod légtömörséget.

Hogy rugózik be, ha konzolokkal van rögzítve két oldalt és felül?
Ill. süllyeszteni nem lehet a bejárati ajtó küszöbét? Mert akkor lényegében terhelni sem lehet.

graffg
2013.10.24., 23:18
Szia
Sajnos az ide való anyag a purenit, ha tenyleg hohidmentes ( es legtomor) megoldasra torekszel.

És ha teszem azt gyári toktoldó van az alu küszöb alatt, majd a toktoldó alján purhab? A purhab nem rugózik be? Sok helyen láttam így.

M3 Hellrot
2013.10.25., 10:09
És ha teszem azt gyári toktoldó van az alu küszöb alatt, majd a toktoldó alján purhab? A purhab nem rugózik be? Sok helyen láttam így.

A korrket megoldások, dráguló sorrendben:
- keményfa lap a küszöb alatt, élére állítva. Két oldalán tetszőleges, technológialilag megfelelő szigetelőanyag ill purhab + légmentes szalag ízlés szerint.
- küszöb félig(belülról) Ytong kockán áll. Gyakorlatilag a belső lépésálló utolsó 20 centije Ytong. Egyéb szigetelések mint az első esetben
- küszöb Purenit kockán áll.

Amúgy kultúr ember küszöbre nem lép, azon nem ugrál. Szerintem ;)

graffg
2013.10.25., 10:37
A korrket megoldások, dráguló sorrendben:
- keményfa lap a küszöb alatt, élére állítva. Két oldalán tetszőleges, technológialilag megfelelő szigetelőanyag ill purhab + légmentes szalag ízlés szerint.
- küszöb félig(belülról) Ytong kockán áll. Gyakorlatilag a belső lépésálló utolsó 20 centije Ytong. Egyéb szigetelések mint az első esetben
- küszöb Purenit kockán áll.

Szia!
Köszi, én a félig Ytong félig XPS felé menntem volna el, csak közben felmerült bennem, hogy az alu köszüb ami nálunk van, az a fajta ami középen műanyaggal van összeillesztve két darabból, a hőhídmentesség miatt. Tehát egy egy kb 2 cm magas, kifelé lejtő alu küszöb.
Na most ha a külső felénél lesz az XPS, az nem fog jobban lenyomódni?
Értem én hogy nem ugrálunk rajta :) , de azért előfordul hogy rálép az ember.
Vagy a másik kérdésem, hogy maga a purhab az elég kemény ahhoz, hogy az Ytong/XPS küszöbhöz való illesztésénél ne ő maga legyen az ami össze fog nyomódni, és ezáltal huppogóssá lenni később? Mivel a küszöb nem egyből az Ytongra ül, hanem van közte kis rés, kell közé valami kitöltő anyag.
Köszi!

M3 Hellrot
2013.10.25., 12:43
Küszöb alatt nem fujunk purhabot mechanikai rögzítésre! Ki kell ékelni a (minnél kisebb) rést keményfa stafnikkal fixre, aztán lehet purhabozni.

cipetum
2013.10.25., 13:45
Na, ja! Aztán mikor beköltözésnél a dögnehéz cuccokat cipelik be a jómunkásemberek, még szólj nekik, hogy ne lépjenek a küszöbre! :D

tothkrisz
2013.10.25., 14:57
Hogy rugózik be, ha konzolokkal van rögzítve két oldalt és felül?
Ill. süllyeszteni nem lehet a bejárati ajtó küszöbét? Mert akkor lényegében terhelni sem lehet.

Nem az ajtó rugózik be, hanem a küszöb, ha nincs alatta a gyári toktoldó.
Bar én meg a gyári toktoldóval se mernem purhab agyra ültetni a bejárati ajtót, hiába fogjak a konzolok alul lesz mozgás. Olyan meg sajnos nincs, hogy ne lepj a küszöbre.
A korrekt megoldás a purenit, vagy valamivel olcsobban kemenyfa stafnik, de ennel meg meg kell oldni a viztol valo vedelmet. (pl: mapei plastimul-lal + elotte az alapozojaval jol atitatni a fat). Ugy tudom purenitnel nem szukseges a viztol valo vedelem, alitolag az nem korhad.

Iván
2013.10.25., 15:31
Nem az ajtó rugózik be, hanem a küszöb, ha nincs alatta a gyári toktoldó.
Bar én meg a gyári toktoldóval se mernem purhab agyra ültetni a bejárati ajtót, hiába fogjak a konzolok alul lesz mozgás. Olyan meg sajnos nincs, hogy ne lepj a küszöbre.
A korrekt megoldás a purenit, vagy valamivel olcsobban kemenyfa stafnik, de ennel meg meg kell oldni a viztol valo vedelmet. (pl: mapei plastimul-lal + elotte az alapozojaval jol atitatni a fat). Ugy tudom purenitnel nem szukseges a viztol valo vedelem, alitolag az nem korhad.

Hellrot megoldása nem rossz. Én is ki fogom a sajátomat egészíteni ezzel a keményfás ötlettel!

Miért korhadna el?! Lekezeled lenolajjal és 10 év múlva ugyanolyan!

Nekem az egyszer lekezelt és tetőlécből csinált kerti kerítésem 15 éve áll, korhadás minimális. pedig kapott az esőt, havat, napot, kutyakörmöt, mindent.
A küszöb alatt azt a minimális nedvességet a lenolajjal ki fogja bírni!

graffg
2013.10.25., 17:02
Köszi a segítséget, ytong/xps, faék mellett maradok :)

vendash
2015.05.27., 12:51
Szia,

megkérdezhetem, hogy az ezen a képen látható fém távtartók tartják akkor Neked az ablakot? http://www.passziv.net/forum/attachment.php?attachmentid=965&d=1318987148

Ezt lehet kapni külön ablakhoz, vagy valami egész más, csak ide használtátok fel? :)

Nálunk egészen hasonló módon lesz beépítve az ablak, de a rögzítést még nem tudom. Külső falsíkban lesz, ahol 240cm magas az ablak, ott áthidaló sincs, csak L alakú koszorú, hogy tudjak majd szigetelést tenni a redőnytok mögé, így viszont kb semmi nincs az ablak felett, amihez rögzíteni lehetne.

airwatt
2015.06.02., 08:26
Úgy rémlik ez Internormos rögzítő, de bármi hasonló megteszi :)

TöLe
2015.08.06., 13:21
Nyitható vagy fix téma:

Az ablakok nagy része (75%) fix lesz. Nem csak a jelentős árkülönbség miatt, hanem mert:

- A fix ablaknak az üvegfelülete jóval nagyobb, így több fény jut be és jobban is szigetel.

- Szellőztetésre nem tervezek ablakot használni átmeneti időszakban sem, mert akkor szúnyogháló rondítana bele és több por jönne be (főleg nálunk ahol porzik az út).

Ennek ellenére, hogy ne érezzük magunkat akváriumban, a szobákon lesz nyitható ablak, de csak kicsi a nagyobb fix rész mellett.
Illetve, amelyik szobának van erkélyajtója ott mindegyik ablak fix.

Majd 1-2 év múlva kiderül, hogy ez jó döntés volt-e :D

Jó döntés volt? :)

mado
2015.11.24., 19:44
Erre én is kíváncsi lennék :)

őstermelő
2015.11.24., 21:06
Hát nálunk a fix ablakok ki lettek lőve ugyanis az asszony azt mondta nem fogja kivülről létráról takarítani őket.
Igazat adtam neki,mert én meg pláne nem akarok ablakot takarítani

mado
2015.11.24., 23:54
Hát nálunk a fix ablakok ki lettek lőve ugyanis az asszony azt mondta nem fogja kivülről létráról takarítani őket.
Igazat adtam neki,mert én meg pláne nem akarok ablakot takarítani

Nálunk lent többnyire fix lesz, a tetőtérben pedig az egyik fix a mellete lévő nyíló.

James Bond 0007
2015.11.25., 10:21
Vannak rossz beidegződések, nálunk pl. a WC ablakot gondolkodás nélkül nyithatóra terveztük, tök fölöslegesen. :)

A szomszéd felé néző ablakot viszont muszáj volt legalább bukóra, mert telekhatáron vagyunk és nem akarunk minden ablakmosásnál a szomszédba kéredzkedni.

Nyáron a ház éjszakai átszellőztetése fontos dolog, a szellőztető bypass semmit nem ér. Persze lehet hűteni is, de az drágább.

mado
2015.11.30., 00:47
Nyáron a ház éjszakai átszellőztetése fontos dolog, a szellőztető bypass semmit nem ér. Persze lehet hűteni is, de az drágább.

Akkor ilyenkor nem is használod a szellőztetőt? Csak ablakot nyitsz?

James Bond 0007
2015.11.30., 14:15
Akkor ilyenkor nem is használod a szellőztetőt? Csak ablakot nyitsz?

Nem szoktam lekapcsolni (bár megtehetném, mert tettem rá időkapcsolót a téli nagy hidegekben szakaszos üzemeltetéshez). Nem baj az, ha a kamrát, gardróbot, egyéb zárt helyiségeket szellőzteti.

hellori
2016.04.14., 10:59

Sziasztok!

Az FGpasszívablak megszűnt? Nem találom sehol...

hargergo
2016.04.14., 11:47
Sziasztok!

Igen, már tavaly sem adott nekem ajánlatot.
A vállalkozó belevágott, kipróbálta, sikerre vitte, aztán abbahagyta... :)

őstermelő
2016.04.14., 19:35
Sziasztok!

Én telefonon nagy nehezen elértem egy jó éve.Azt mondta,hogy telephelyi problémái vannak el kell költöznie onnan.

Gabor
2016.04.15., 07:41
Nekem lassan 2 éve szerelte be a nyílászárókat, már akkor kezdte abbahagyni.