PDA

View Full Version : Szeged melletti energiatakarékos ház (Általános eszmecsere)

James Bond 0007
2011.03.02., 19:12
Adatlap (http://www.passziv.net/forum/showthread.php?t=165)
Építési napló (http://www.passziv.net/forum/forumdisplay.php?f=34)

jaccso
2011.08.14., 21:42
Ez az energopt mennyire megbízható?
Csak mert ennyi hőszigetelő anyaggal én jóval kevesebb energiaigényt vártam volna!

James Bond 0007
2011.08.15., 07:36
Amennyire a TNM rendelet, fene tudja. :) A szigetelő anyag 10 centi után már nem növel olyan jó ütemben.

Tegnap még igazítottak a számításokon valamit (azt hiszem, a napkollektor még nem volt benne), most A+ 11%-ra csökkent 17-ről, a fűtés primer meg 28-ról 14-re. A 4.91 kW -13 fokon nem változott. A rendes energetikai számításban ez 3.3 kW, de az is kicsit felülbecslés, mert pl. 1.2-es ablakokkal számoltak benne.

James Bond 0007
2011.09.01., 07:22
Szerintetek egy mérnöknapba belefér egy talpgerenda és egy koszorú statikai kiviteli terve? Alkudoznom kellene a statikussal, mert majdnem többet kér, mint az egész engterv volt és persze rögtön talajmechanikát szeretne, különben nem írja alá a zsaluköves megoldást. Lehet, hogy jobban jártam volna, ha tényleg kölcsönkérem egy másik ház kiviteli tervét ha ellenőrzést kapok, ennél még a büntetés is kevesebb lenne, ha lebukok.

Úgy látom, a statikus az, aki bármilyen építkezés költségét duplájára tudja növelni. :mad:

Andreas S.
2012.03.05., 18:15
Kapsz tábla csokit? :D

James Bond 0007
2012.03.05., 20:11
Kapsz tábla csokit? :D

Nem jók az esélyeim. :) Lassan kész a vasszerelés, jövő hétfő-szerda közé van kitűzve a betonozás. Egyelőre nem látom, hogyan úszhatnám meg a csoki elvesztését, hacsak éjjel nem szerelem szét, amit nappal összeszereltek. :D

jaccso
2012.03.06., 20:45
Szerintetek egy mérnöknapba belefér egy talpgerenda és egy koszorú statikai kiviteli terve? Alkudoznom kellene a statikussal, mert majdnem többet kér, mint az egész engterv volt és persze rögtön talajmechanikát szeretne, különben nem írja alá a zsaluköves megoldást. Lehet, hogy jobban jártam volna, ha tényleg kölcsönkérem egy másik ház kiviteli tervét ha ellenőrzést kapok, ennél még a büntetés is kevesebb lenne, ha lebukok.

Úgy látom, a statikus az, aki bármilyen építkezés költségét duplájára tudja növelni. :mad:

Mondjad neki hogy mi homokra építkezünk zsalukővel, -3m -en kezdjük talajmechanika nélkül :D
Egyébként van a talajmechanikának egy lightosabb verziója (nem tudom már a nevét), ahol kevesebb lyukat is fúrnak, nekem ezt ajánlotta egy helyi talajmechanikás cég. Fele annyiba is került volna, de végeredményben szinte tök ugyanaz lett volna mint a talajmechanika.

Andreas S.
2012.03.06., 21:01
Egyébként van a talajmechanikának egy lightosabb verziója (nem tudom már a nevét), ahol kevesebb lyukat is fúrnak, nekem ezt ajánlotta egy helyi talajmechanikás cég. Fele annyiba is került volna, de végeredményben szinte tök ugyanaz lett volna mint a talajmechanika.
Standard statika és statika light? :D Ezt most hallom először.
Minden talajmechnikai vizsgálat min. 2 fúrás a beépítendő területen és 1 laborvizsgálat, rendeleti előírás.

weeber
2012.03.06., 21:10
A jó statikust az különbözteti meg a rossz statikustól, hogy spórol az embernek. Régen olcsó volt a vas, beraktak egy vasúti sínt áthidalónak az ajtó fölé a válaszfalba, és mivel tízszeresen túlméretezték szükségtelen volt a statikus. Cement is volt bőven, 3:1-ben beleb@-ták a keverőbe, ehhez sem kellett statikus. Ma ez már a múlt, a vason és cementen de még a szarufák méretein is meg lehet spórolni egy jó statikus költségeit. Sajnos viszont sikerült az EU-ból átvennünk a földrengésszabványt, aminek a következménye, hogy 30%-al több vas kell ugyanabba a házba mint 2 évvel ezelőtt. Mert mi soha nem a jót vesszük át sehonnan...

James Bond 0007
2012.03.06., 22:22
A jó statikust az különbözteti meg a rossz statikustól, hogy spórol az embernek.

Nálunk a kivitelező próbál spórolni a statikussal alkudozva. Épp ma szörnyülködött, hogy 12-es vas van olyan helyen, ahova ő 6-ost szokott rakni. Most próbálja rávenni, hogy írja be az építési naplóba, hogy elég a 6-os, kíváncsi leszek.

Amúgy kiváló statikusnak mondja mindenki, csak épp Tokióban járhatott egyetemre, vagy rádőlt egy ház korábban. :)

James Bond 0007
2012.03.06., 22:24
Minden talajmechnikai vizsgálat min. 2 fúrás a beépítendő területen és 1 laborvizsgálat, rendeleti előírás.

Igen, én is próbáltam lealkudni 1 fúrásra két cégnél is, nem voltak hajlandók. Végül is érthető, felelősséget kell vállalniuk az eredményért, de a szabályozás lehetne rugalmasabb, vannak olyan helyek, ahol a kockázat minimális.

jaccso
2012.03.06., 23:32

Én neveztem el light-nak, nyilván oda nem jó, ahova talajmechanika kell, a neve is valami más. Nem emlékszem, mert csak telefonban hangzott el.
Nekünk nem kellett hivatalos papír, én érdeklődtem utána mi a helyzet.
Ekkor mondta a fickó, hogy ismeri a környéket és elég lesz egy fúrás is hogy megmondja nekem mi a helyzet. A tervező és a kivitelező egyhangúan állította, hogy semmi értelme, így hanyagoltam..

James Bond 0007
2012.03.13., 23:10
Van rá esély, hogy nem sikerül még az idén eladni a régi házunkat. Szerintetek hány fokot kell tartani egy lakatlan házban, hogy ne érje semmilyen károsodás? (A bojlerekből leeresztenénk a vizet.)

tothkrisz
2012.03.14., 00:09
Énszerintem min. 5-7 fokot

James Bond 0007
2012.05.10., 08:20
Tegnap sikeresen átestünk egy építésfelügyeleti ellenőrzésen, megállapítást nem tettek. Igaz, pár nappal a villanyszerelés és a tető megkezdése előtt érkeztek, így kevesebb dolgot tudtak vizsgálni.

Két megjegyzésük volt:

a statikai kiviteli terven csak bélyegző volt, aláírás nem, szerintük így a statikus probléma esetén letagadhatja, hogy ez volt a végleges terv (szerintem ez nem lenne büntetési alap, csak jóindulatú figyelmeztetésnek szánták)
a fedélszék kiviteli tervet az építészünk csinálta, de szerintük tartószerkezet és statikusnak kellett volna. (Mivel még nem kezdtük el a tetőt, tovább nem foglalkoztak vele.)

ifjtartibor
2012.05.10., 12:42
Mennyi idővel előtte értesítettek? Miket kértek?
Köszi

James Bond 0007
2012.05.10., 15:01
Mennyi idővel előtte értesítettek? Miket kértek?
Köszi

10 nappal, de a jogszabály szerint kijöhetnek értesítés nélkül is, ha veszélyben van az ellenőrzés.

Pár belső méretet mértek meg az előkert távolságot, megszámolták az ablakokat, vállalkozási szerződések (tervezőkkel is), megfelelőségi nyilatkozatok, építési napló, statikai kiviteli terv, tervező, femü jogosultsága, műszaki ellenőr megléte.

James Bond 0007
2012.07.31., 07:09
Elkészült az energetikai tanúsítványunk:

Fajlagos primer energiafogyasztás: 114.7 kWh/m2a

Fűtési fajl. hően. felhasználás (végső): 65 kWh/m2a
villamos segédenergiaigény nélkül

Fűtési hően. felhasználás (végső): 7345 kWh/m2a

Fűtési energiafelhasználás (primer): 4362 kWh/a
villamos segédenergiaigénnyel

Az első világos, de a másik háromból melyiket kell összevetni a passzívház 15-ös számával? 100 m2 a nettó alapterület, a tanúsítvány 113 m2 nettó fűtött szintterülettel számol (bele kell venni a falakat is állítólag). Azt se tudom, melyikkel kellene elosztani. (Mondjuk én már azt se értem, hogy hogyan lett a harmadik szám kevesebb, mint a második.)

weeber
2012.07.31., 09:58
Elkészült az energetikai tanúsítványunk:

Fajlagos primer energiafogyasztás: 114.7 kWh/m2a

Fűtési fajl. hően. felhasználás (végső): 65 kWh/m2a

Fűtési hően. felhasználás (végső): 7345 kWh/m2a

Fűtési energiafelhasználás (primer): 4362 kWh/a
villamos segédenergiaigénnyel

Az első világos, de a másik háromból melyiket kell összevetni a passzívház 15-ös számával? 100 m2 a nettó alapterület, a tanúsítvány 113 m2 nettó fűtött szintterülettel számol (bele kell venni a falakat is állítólag). Azt se tudom, melyikkel kellene elosztani. (Mondjuk én már azt se értem, hogy hogyan lett a harmadik szám kevesebb, mint a második.)

A 65 Kwh/nm/évet kell összevetni a 15 Kwh/nm/évvel
(amúgy 7345/113=65)

jaccso
2012.07.31., 15:12
Nem sok ez a 65?
Pedig van bőven szigetelés mindenhol!

(azért kérdem mert a miénk sem lesz jobb akkor, sőt.. :) )

James Bond 0007
2012.07.31., 15:27
Nem sok ez a 65?
Pedig van bőven szigetelés mindenhol!

(azért kérdem mert a miénk sem lesz jobb akkor, sőt.. :) )

Nem tudom, hogy mekkorát tévedhet ez az egyszerűsített számítás egy komplett WinWatt modellhez képest. Az mondjuk érdekes, hogy a pályázatos EnergOpt szoftver ugyanezen TNM rendelet alapján lett kifejlesztve, és az 24 kWh-t hozott ki.

Úgyis a rezsi a lényeg. 1 év múlva megmondom, mennyi volt a villanyszámla a H-tarifás órán, aztán már csak vissza kell számolni a COP-t perces bontásban a hőmérsékleti adatokból és máris megvan a pontos érték. :)

weeber
2012.07.31., 19:45
Nem tudom, hogy mekkorát tévedhet ez az egyszerűsített számítás egy komplett WinWatt modellhez képest. Az mondjuk érdekes, hogy a pályázatos EnergOpt szoftver ugyanezen TNM rendelet alapján lett kifejlesztve, és az 24 kWh-t hozott ki.

Úgyis a rezsi a lényeg. 1 év múlva megmondom, mennyi volt a villanyszámla a H-tarifás órán, aztán már csak vissza kell számolni a COP-t perces bontásban a hőmérsékleti adatokból és máris megvan a pontos érték. :)

Mindez gyönyörű példája annak mit ér a kötelező energetikai tanúsítvány... ha dilettánsok töltik ki a winwatt programot, akkor simán kijöhet 23 Kw helyett 65 kW :-DDD

cipetum
2012.08.01., 09:31
Mindez gyönyörű példája annak mit ér a kötelező energetikai tanúsítvány... ha dilettánsok töltik ki a winwatt programot, akkor simán kijöhet 23 Kw helyett 65 kW :-DDD
Na, látjátok, én még a PHPP-nek se hiszek. :-D
De hát csak muszáj valamivel előre számolgatni.

M3 Hellrot
2012.08.01., 14:31
Na, látjátok, én még a PHPP-nek se hiszek. :-D
De hát csak muszáj valamivel előre számolgatni.

Hát, én föstöttem egy táblát XL-ben a hülő felületek tételes listájával, megnyálaztam és feltartottam a szélbe a jobb mutatóujjamat, majd .... leolvastam mit mutatott a villanyóra az első év után. Elég pontos eredményt kaptam :DDDD

hargergo
2012.09.09., 19:53
Másfél éve még azt írtad, hogy pontalapos megoldással építkezel. Ez miért változott meg?
Nekem ez a pontalapozás még új, ha olyan olcsó, akkor miért nem terjedt el?
A cölöpalapozás = pontalapozás?
Okosítsatok lécci!

James Bond 0007
2012.09.10., 08:35
Másfél éve még azt írtad, hogy pontalapos megoldással építkezel. Ez miért változott meg?
Nekem ez a pontalapozás még új, ha olyan olcsó, akkor miért nem terjedt el?
A cölöpalapozás = pontalapozás?
Okosítsatok lécci!

Őszintén szólva már nem is nagyon emlékszem, de talán azért, mert azt hittem olcsóbb, aztán felvilágosítottak, hogy nem.

Szerintem ugyanaz a kettő, csak a mélység változik talajtípustól és emeletszámtól függően.

jaccso
2012.09.10., 12:10
Apósom csinál mostanság silót. 14m átmérőjű, ők használnak cölöp alapokat.
Alföldi régió, emlékeim szerint ~20db 2.2m mély 1m átmérőjű vasalt cölöp tartja az alapot. Családi háznál nem tudom mikor lenne ennek értelme..

James Bond 0007
2012.10.25., 12:03
Most lett vége a napos időnek. Eddig passzívak voltunk, a ház tartotta a 21-22 fokot bentlakás nélkül, reggelre pár tizedfokot hűlt, de azt délutánra visszanyerte a napsütésből. (Kis csalással passzívak, mert a szellőztető nem hűtött, a napkollektor viszont elég sok hulladékhőt termelt. Meg persze én is ott dolgozom minden nap, bár többnyire kint.)

Most lesz három borús nap a költözésig és jelentősen csökken az átlaghőmérséklet is. Ma reggel 21.5 fokról vágtunk neki, a fűtés még mindig ki lesz kapcsolva. Kíváncsi vagyok, mi lesz.

James Bond 0007
2012.10.26., 18:06
Most lesz három borús nap a költözésig és jelentősen csökken az átlaghőmérséklet is. Ma reggel 21.5 fokról vágtunk neki, a fűtés még mindig ki lesz kapcsolva. Kíváncsi vagyok, mi lesz.

A kísérlet megbukott mert kisütött a nap. :-) Reggel 21.3 fok volt, délutánra 22.9 lett belőle.

Csben
2012.10.29., 10:52
A kísérlet megbukott mert kisütött a nap. :-) Reggel 21.3 fok volt, délutánra 22.9 lett belőle.

Most hogy álltok?

James Bond 0007
2012.10.29., 19:49
Most hogy álltok?

Most rosszul, mert 2 napig költöztünk és nyitva volt az ajtó egész nap. 20.0 fok.

James Bond 0007
2012.11.01., 17:14
Érdekes dolgot tapasztaltunk az első pár napban. Nem indítottuk el a fűtést, mert a hőmérő szerinti 20-22 fok jónak tűnt. Aztán arra jöttünk rá, hogy fázunk. Valószínűleg azért, mert a padló túl hideg volt, hiányzott a sugárzó hő.

Felfűtöttem végül a padlót, most sokkal jobb már. De elgondolkoztam azon, hogy egy PH-ban, ahol csak légfűtés van, hogyan oldják meg ezt a problémát?

airwatt
2012.11.01., 21:39
Felfűtöttem végül a padlót, most sokkal jobb már. De elgondolkoztam azon, hogy egy PH-ban, ahol csak légfűtés van, hogyan oldják meg ezt a problémát?

Nálunk egész addig nem tűnt hidegnek a padló, amíg a levegő hőmérséklet nem csökkent 21C alá. Most éppen csak temperáljuk a padlót (padló visszatérő 22-24C).
Még fűtés indítás előtt az tűnt fel, hogy nincs hideg érzet mert nincs sehol hideg sugárzó felület.

James Bond 0007
2012.11.03., 08:01
Első fázásomban felhúztam az előremenőt 28 fokra. Közben melegebb idő lett, sütött a nap is, így végül 25 fok lett a házban, túl sok, de kiengedni az ablakon sajnálom. Visszavettem 26 fokra, de napokig fog tartani, hogy lehűljön. De közeledek, hogy sikerüljön meghatározni az 5 fok körüli kinti hőmérséklethez tartozó pontot a görbén.

A hőszivattyú szinte folyamatosan fogyaszt alapjáraton, amikor az előremenő vízhő megegyezik a kérttel. (2. kép) Amikor az előremenő egy fokkal volt magasabb, mint a kért, akkor elég hülyén ki-be kapcsolgatott. (1. kép)

M3 Hellrot
2012.11.03., 09:09
Ejj, ejj ezek a vizes hőszipkák! Eddig annyi gondunk volt a saját rendszerünkkel, hogy:
- jajj, a kondenz víz a házfalra fröccsen! Három cserepet raktam oda.
- hűha, nem kellene még hívni a szakit, hogy legyen pecsét a karbantartási füzetben??? De, hívjuk!

Tényleg, neked mi a helyzet a kondenz illetve jégképződéssel? Van elvezetés? Dobsz egy képet a kültériről is?

James Bond 0007
2012.11.03., 10:59
Ejj, ejj ezek a vizes hőszipkák! Eddig annyi gondunk volt a saját rendszerünkkel, hogy:
- jajj, a kondenz víz a házfalra fröccsen! Három cserepet raktam oda.
- hűha, nem kellene még hívni a szakit, hogy legyen pecsét a karbantartási füzetben??? De, hívjuk!

Tényleg, neked mi a helyzet a kondenz illetve jégképződéssel? Van elvezetés? Dobsz egy képet a kültériről is?

Mostanában nem néztem, mert meleg van. Amikor 0 körül volt a hőmérséklet, akkor láttam, hogy rendszeresen, óránként leolvasztott (raktam fel egy ilyen fogyasztási görbét is), de nem másztam fel a tetőre megnézni, mennyire jeges.

A beltéri kondenzvizét bekötötték ugyanabba a gyűjtőbe, ahol a szellőztetőé is van, a kültéri egyszerűen a bitumenes tetőre csepeg és belefolyik a csatornába.

airwatt
2012.11.03., 20:15
Amikor az előremenő egy fokkal volt magasabb, mint a kért, akkor elég hülyén ki-be kapcsolgatott

Ezen a gépen az előremenő hőfokot kell megadni, nem a visszatérőt?

Ha az aktuális magasabb mint a kért, akkor be sem kellene kapcsolnia.
Melyik csövön van a hőszenzor? A hidrováltó primer vagy szekunder oldalán?

M3 Hellrot
2012.11.03., 21:08
Hmm, még zajcsillapító gumibakot sem raktak a gép és a konzol közé? Ugyancsak, az a fekete csőborítás egy nyár után le fog mállani, valamint az áttöréseket sem valami igényesen töltötték vissza ...

Nincs zaj vagy rezonancia a betérben amikor megy a gép? Szerintem a csőszigeeteléseket cseréld le UV állóra (fehér vagy alu színű) vagy tekerd be alu szalaggal.

Nem kötözködő, csak jobbító szándékkal ;)

Oh, és még egy. Csak a bekötő kábel szinéből ítélve tömör rezet használtak, amit konkrétan tilos (de olcsóbb)...

James Bond 0007
2012.11.03., 22:48
Hmm, még zajcsillapító gumibakot sem raktak a gép és a konzol közé? Ugyancsak, az a fekete csőborítás egy nyár után le fog mállani, valamint az áttöréseket sem valami igényesen töltötték vissza ...

Nincs zaj vagy rezonancia a betérben amikor megy a gép? Szerintem a csőszigeeteléseket cseréld le UV állóra (fehér vagy alu színű) vagy tekerd be alu szalaggal.

Nem kötözködő, csak jobbító szándékkal ;)

Oh, és még egy. Csak a bekötő kábel szinéből ítélve tömör rezet használtak, amit konkrétan tilos (de olcsóbb)...

Érdekes módon a konzollal semmi baj, a rézcsöveken jön le búgás. Aluszalag maradt, majd tekerek. Igényesség az nem volt, csak meg kell nézni a mennyezetet miután áthelyezték a szellőztetőt. De amúgy az csak OSB lap meg EPS, sokat nem számít.

A kábelt nem tudom, csak annyit mondtak a villanyszerelőnek, hogy 3x2.5-es kell, de hogy milyet hozott... Miért tilos egyébként?

James Bond 0007
2012.11.07., 16:09
Összeraktam végre a rendszert, íme egy hőmérsékleti és áramfogyasztási diagram az elmúlt kb. 1 hétről. (A hőmérséklet nagyfelbontású, megnyitás után jobb gomb/kép megtekintése vagy hasonló menüpont ajánlott.)

Érdekességek:
- a garázs, amin 5 centi hőszigetelés van a falon, kb. 15 centi a födémen és 0 a padlóban, egész stabilan tartja a 15 fokot
- a páratartalom a kinti hőmérséklettel együtt csökken, hiába a jó légtömörség, a szellőztető kiviszi
- látszik, hogy a párom mikor megy dolgozni (lehűl a garázs aztán a falakból visszanyeri az eredeti hőmérsékletet) és mikor jön haza (kis lehűlés, aztán az autó motorja fűt)
- a macskatároló (hasonló hőszigetelés, mint a garázson, minimális hőtároló tömeg) jobban ingadozik, és üveges ajtajának szoláris nyeresége is megfigyelhető :)
- szellőztető által befújt levegő minimuma eddig 17.9 fok volt 4.4 fokos külső hőmérséklet mellett
- a hőszivattyú/napkollektor napi fogyasztása (az első pár napon túlfűtöttem, azt ne nézzétek): napos napon 5 kW (150 Ft), borult napon 7 kW (210 Ft). Kellemes, langyos, napos őszi időben tehát olyan 6 kW x 30 nap x 30 Ft = 5400 Ft fűtés/HMV számla várható. Majd ha hidegebb lesz, rakok fel újabbat.

jaccso
2012.11.07., 17:53
A garázs jól gondolom hogy csak hulladékhőből "táplálkozik"?
A garázsajtóról írtál valahol?

James Bond 0007
2012.11.07., 18:59
A garázs jól gondolom hogy csak hulladékhőből "táplálkozik"?
A garázsajtóról írtál valahol?

Van egy Uf=1.0 körüli ajtó a házból garázsba, abból esetleg kap valamit. A túloldalon egy Kling garázskapu, 3000x2125, 4 centis, hőszigetelt.

Igazán majd nagyobb fagyban leszek kíváncsi, egyelőre nem mertem fagyérzékeny dolgokat kirakni.

airwatt
2012.11.08., 05:55
Csalás, nálatok mindig melegebb van kívül :D

Amikor 5 fok alatt van több napig, hányszor és mennyi időre kapcsol be a hőszivattyú, milyen max előre/vissza hőfokkal fűt?

Milyen hőszenzort használsz?
A gép nincs H vagy geotarifára kötve?

James Bond 0007
2012.11.08., 08:27
Csalás, nálatok mindig melegebb van kívül :D

Amikor 5 fok alatt van több napig, hányszor és mennyi időre kapcsol be a hőszivattyú, milyen max előre/vissza hőfokkal fűt?

Milyen hőszenzort használsz?
A gép nincs H vagy geotarifára kötve?

Igen, itt délvidéken könnyű. :)

Sajnos eddig csak egy igazán hideg nap volt az elején, akkor a padló is hideg volt, leolvasztani is kellett rendszeresen. Felrakom az aznapi görbéjét, meg egy egyórásat, amin látszanak a leolvasztási ciklusok.

Most 24 fokra állítottam az előremenőt, ugyanannyi jön vissza is. A maximum, amit használhat, 28 fokra van állítva, de egyelőre kézivezérelem, nem használom a görbét.

Ami nem tetszik igazán benne, hogy fenntartó módban egyáltalán nem úgy megy, mintha inverteres lenne, lásd harmadik görbe. A könyve szerint 1 Hz-enként tudja szabályozni a kompresszor fordulatszámát. A gépészek javaslatára most megnöveltük a másodlagos szivattyú teljesítményét, hogy gyorsabban vigye el a vizet róla. De nekem az a gyanúm, hogy nem tud ilyen finom pártized fokos változásokat kezelni: elkezd fűteni, gyorsan felugrik a hőmérséklet 1 fokot, ettől megijed és le is áll.

H tarifát pár napja igényeltem meg, még nem jeleztek vissza.

1W szenzor mindegyik, kivéve a Bent és BenP-t, az egy DHT22. Ott muszáj csalni kicsit, mert bent van a NYÁK-on, a közelében az Ethernet modul, ami piszkosul fűti, jelenleg 3.5 fokot vonok le az értékből másik hőmérőhöz kalibrálva, de még ez is kevésnek tűnik.

James Bond 0007
2012.11.08., 10:13
Átkapcsoltam most fix előremenő hőmérséklet módból időjáráskövető módba, kezd némi intelligenciát mutatni. Lehet, hogy az előbbi mód butább...

James Bond 0007
2012.11.08., 10:25
A két keringető szivattyú 150 wattos folyamatos fogyasztása azért még mindig idegesít. A mostani 5-7 kW napi fogyasztás nagyját ők adják, 3.6 kW-ot. :( Na jó, 130W, mert 20W körül megeszik a hőszivattyú és a napkollektor vezérlő készenléti módja.

airwatt
2012.11.09., 02:50
Ami nem tetszik igazán benne, hogy fenntartó módban egyáltalán nem úgy megy, mintha inverteres lenne

Esélyes, hogy ez is a hidraulikai váltódnak köszönhető. A hőszivattyú visszatérő túl gyorsan felmelegszik.
Mindenesetre annyit tehetsz, hogy a padló szivattyút jóval nagyobb teljesítményre kapcsolod, mint ami a gépben van. Nem elég az azonos teljesítmény, mert annak nagyobb ellenállású kört kell hajtania.

airwatt
2012.11.09., 02:52
A két keringető szivattyú 150 wattos folyamatos fogyasztása azért még mindig idegesít. A mostani 5-7 kW napi fogyasztás nagyját ők adják, 3.6 kW-ot.

A megoldást már leírtuk :)

Én tuti dobnám a h. váltót, megéri azt a pár óra gépész munkát kifizetni. Nálunk is közvetlenül nyomja a hőszivattyú a padlókört pedig nagyobb (11kW) gép és teljesen jó.
Így nincs szükség külső padlószivattyúra, a belsőt meg lekapcsolhatod (időzítve) amikor a kültéri leáll.

James Bond 0007
2012.11.09., 09:02
A megoldást már leírtuk :)

Én tuti dobnám a h. váltót, megéri azt a pár óra gépész munkát kifizetni. Nálunk is közvetlenül nyomja a hőszivattyú a padlókört pedig nagyobb (11kW) gép és teljesen jó.
Így nincs szükség külső padlószivattyúra, a belsőt meg lekapcsolhatod (időzítve) amikor a kültéri leáll.

Lehet, hogy megpróbálom majd, bár aggaszt, hogy már ketten is mondták, hogy ez a géptípus hajlamos áramlási hibákkal leállni váltó nélkül. Gondolom nem véletlen, hogy a Buderus eleve ezt a konfigurációt ajánlotta ki, próbálják elkerülni a garanciális nyűgöket.

Egyébként az is baj lehet, hogy túl jó a hőszigetelés és erre a gép nincs felkészülve. Ha érzékeli az 1 fokos csökkenést az előremenőben, nekiindul ezerrel fűteni, mert hogy itt most mindjárt hideg lesz, aztán csodálkozva néz 5 perc múlva, hogy máris sikerült felfűteni a házat és elkezd leállni.

James Bond 0007
2012.11.09., 10:04
Ja, és mindig elfelejtem a pályázatot. Ha most így elszámolás után elkezdek kavarni és később kapom meg a pénzt emiatt, akkor annak a kamatvesztesége némileg több, mint a szivattyúk fogyasztása. :)

jaccso
2012.11.09., 11:48
Ja, és mindig elfelejtem a pályázatot. Ha most így elszámolás után elkezdek kavarni és később kapom meg a pénzt emiatt, akkor annak a kamatvesztesége némileg több, mint a szivattyúk fogyasztása. :)

Én attól nem paráznék, hogy kijön xyz és nem találja a hidraulikai váltót, talál helyette valami mást... De keresni se fogja max. a nagy "dobozokat". Szerintem.

Csben
2012.11.09., 13:40

Szerintem csináltass egy megkerülő ágat a hidraulikai váltóra két-két golyóscsappal és próbáld ki, hogy jobb, vele vagy nélküle. Egyelőre ismerd ki a rendszert és próbáld meg a legjobb beállítást megtalálni. Ha már a gépész nem ismeri, vagy nem szánja rá az idejét.

airwatt
2012.11.09., 21:54
Ha nem zárod le a körök nagy részét, akkor nem fog leállni. A lezárásnak meg PH-ban nincs értelme, annyira egyenletes lesz mindenhol a hőmérséklet.
Egy pár órás igazítást nem hiszem hogy át kellene futtatni a pályázaton, a hidrováltó is maradhat a falon.
De ez csak egy tipp, nem engem zavar a szivattyú, a te döntésed :)

James Bond 0007
2012.11.25., 22:12
Azt hiszem, most röhögnétek, ha látnátok. Itt ülök a kanapén és a youtube-ról Beethoven-t és Chopin-t játszok le egy 5 kilós vénséges vén fekete kandúrnak, hogy lenyugtassam. :)

Amúgy a macskáink nagy része meglepően gyorsan akklimatizálódott, a második napon már ki mertük engedni őket és vissza is jöttek. A kivétel egy kandúr, az már negyedszer megy vissza a régi házhoz. Utánanéztem, hogy mit lehet ilyenkor csinálni, hát nem sokat, 1 hónapra kéne bezárni, az alatt megbolondul, meg mi is.

James Bond 0007
2012.12.05., 09:08
Hőszivattyú fogyasztása éjjel, -2 fokban, 28 fokos előremenőt kérve. Leolvasztás kb. óránként egyszer. Napi fogyasztás a jelenlegi időben 15-20 kWh között (450-600 Ft), leginkább attól függ, hogy mosunk-e aznap, meg persze a napsütéstől.

Megpróbálom majd összevetni a mérést a H-tarifás órával pontosan, múltkor úgy láttam, az órán kevesebb van. Ami logikus is lenne, mert a kütyü true power-t mér, az áramszolgáltató meg tudtommal nem tudja mérni az induktív komponenst. Bár lehet, hogy a modern digitális óráknál ez már nem igaz.

James Bond 0007
2012.12.10., 09:06
A hőszivattyú -10 fokban is ugyanazt csinálja, mint 0 körül, csak kicsit magasabb fordulaton: megyünk, megyünk, aztán óránként leolvasztunk (de hogy ezt miért hívják intelligens leolvasztásnak, a könyv szerint figyelembe kéne vennie a külső hőmérséklet és a csőhőmérséklet viszonyát is...). A fűtőszálat még nem kapcsolta be, csak leolvasztáshoz.

Tegnap sikerült elérni a 30 kWh/nap fogyasztást, igaz túl is szaladt kicsit a hőmérséklet, 24 fok van. Mivel most már 24 órában megy, ennél csak akkor tudna lényegesen többet fogyasztani, ha fűtőszálat használna.

M3 Hellrot
2012.12.10., 09:31
Legalább jó irányba szaladt túl ;)

Ugyanakkor, meg tudom erősíteni, hogy létezik intelligens leolvasztás. Az enyém mostanában már csak ritkán csinálja, mert nem fagy le a kültéri. Sőt ha leolvaszt, azt is a szükségletnek megfelelően, ha kevés a jég, akkor hamarabb végez.

James Bond 0007
2012.12.10., 09:37
A szellőztető 13 fokos levegőt fújt be és most már használta az elektromos fűtést (mivel a H-tarifás fázist mérem, a grafikonon csak a gyakoriságot lehet pontosan látni, a fogyasztás ennél több).

Tamus
2012.12.10., 21:09
A szellőztető 13 fokos levegőt fújt be
Komfortérzetben ez mit jelent? Mennyire érződik mondjuk este, a hálóban?

James Bond 0007
2012.12.11., 08:32
Komfortérzetben ez mit jelent? Mennyire érződik mondjuk este, a hálóban?

Eleinte volt egy enyhe huzatérzetünk, de nem tudom megmondani, hogy a szellőztető okozza-e, mert csak akkor érzem a légáramot, ha felmászok a mennyezeti befúvóhoz és közel rakom a kezem. Az is lehet, hogy hőmérsékletkülönbség volt a fal, ablak és padló között és ezért indult meg valami légáramlás. Eleve a háló is hűvösebb két fokkal az állandóan csukott ajtó és a laminált padló miatt, okozhatta ez is.

Mindenesetre lejjebb vettem a szellőztető teljesítményét 35-ről 25%-ra, azóta nem éreztem.

James Bond 0007
2013.01.01., 09:59
A fogyasztásmérő és a H-tarifás óra egyformán mér, 1 hónap alatt 1 kWh-on belül van az eltérés, így mindegy, melyiket nézem.

Fűtés-HMV:
- November: 214 kWh
- December: 590 kWh

A december átlagos téli hónap volt szerintem, talán a napsütés kevesebb volt a szokottnál. (Az utolsó napokban sütött, le is kellett állítanom a fűtést fél napokra, mert már 25 fok volt idebent.)

Durva becslést már lehet adni ebből a teljes fűtési szezonra, ha feltételezünk 3 decemberhez hasonló és 3 novemberhez hasonló hónapot: 3x590 + 3x214 = 2412 kWh = 72360 Ft.

A melegvíz részre nincs külön mérésem, de azt tudom, hogy hideg, felhős időben általában naponta kétszer 1 órát szokott menni 2kW-os teljesítményen, ebből durván havi 30 nap x 2 alkalom x 2 kWh = 120 kWh jön ki a legrosszabb esetre.

James Bond 0007
2013.02.01., 08:42
Fűtés-HMV:
- Január: 549 kWh

Csináltam egy diagramot is a napi átlaghőmérséklet és a hőszivattyú fogyasztás összefüggéséről. Sok nem látszik belőle, főleg mert néha kézzel is kikapcsolom, ha süt a nap. Majd talán egyszer megpróbálkozom heti vagy 10 napos átlaggal.

Tamus
2013.02.02., 11:03
Fűtés-HMV:
- Január: 549 kWh

Csináltam egy diagramot is a napi átlaghőmérséklet és a hőszivattyú fogyasztás összefüggéséről. Sok nem látszik belőle, főleg mert néha kézzel is kikapcsolom, ha süt a nap. Majd talán egyszer megpróbálkozom heti vagy 10 napos átlaggal.
Azt meg tudod esetleg mondani, hogy a tényleges fogyasztás hogyan viszonyul az előzetes számításokhoz?

James Bond 0007
2013.02.02., 14:14
Azt meg tudod esetleg mondani, hogy a tényleges fogyasztás hogyan viszonyul az előzetes számításokhoz?

Nem nagyon. Ahhoz le kellene vonnom a melegvizet, ezt csak becsülni tudom. Meg tudnom kéne a hőszivattyú átlagos COP-jét adott havi átlaghőmérsékletre, hogy átváltsam tényleges COP 1-es kWh-ra a fogyasztását. Azt tudnám összevetni a számított 2.4 kWh hőigénnyel 0 fokra. De nincs COP görbe ehhez a géphez, így azt is maximum hasalni lehetne.

Szerintem a végére túl pontatlan lenne az eredmény, ha mindent becslésekből számolgatnék. Aztán még ott van a tájolás, szoláris nyereség, szellőzés hatásfoka, bent lakók száma... Lassan már a PHPP-nél tartunk. :)

Azt sem tudom, hogy sima lineáris összefüggés van-e, egy dupla annyi számított hőigényű ház fogyasztása dupla-e.

James Bond 0007
2013.03.01., 08:52
Fűtés-HMV (zárójelben a havi átlaghőmérséklet):
- November: 214 kWh (6.7C)
- December: 590 kWh (-0.4C)
- Január: 549 kWh (1.6C)
- Február: 407 kWh (3.6C)

Ez eddig olyan 50 ezer forint, még max egy tízes és vége a fűtési szezonnak.

James Bond 0007
2013.04.01., 10:42
Fűtés-HMV (zárójelben a havi átlaghőmérséklet):
- November: 214 kWh (6.7C)
- December: 590 kWh (-0.4C)
- Január: 549 kWh (1.6C)
- Február: 407 kWh (3.6C)
- Március: 348 kWh (5.2C)

Hát ez nem volt egy szokványos március...

Érdekességként a régi házunk (150 m2, szigeteletlen, 38-as tégla, régi dupla fa ablakok) gázfogyasztása 800 m3 volt 5 hónap alatt, vagyis forintban nézve egy fűtési időszak alatt megette a dupláját az új házunk fűtésének. És mindez úgy, hogy 8C-os hőmérsékletre fűtöttük...

James Bond 0007
2013.04.19., 06:40
A szellőztető most már elkezdte használni a bypasst. 23 fokra állítottam rajta a kívánt benti hőmérsékletet. 10-15 fok kinti hőmérséklet között látszik kapcsolni, de gondolom ő az elszívott levegő hőmérséklete alapján dönt, ezért nem látszik egyértelműen az összefüggés. Délelőtt is ment, illetve estétől egész ma hajnali 3-ig, ekkor 10 fok alá esett a kinti hőmérséklet.

Zöld=kint, piros=bent, kék=befújt levegő.

laurenthu
2013.04.19., 07:26
Nagyon erdekes! Es ezt a grafikat mivel / mi alapon csinalod?

James Bond 0007
2013.04.19., 10:06
Nagyon erdekes! Es ezt a grafikat mivel / mi alapon csinalod?

Saját építésű Arduino alapú kütyü 1-wire hőmérőkkel, itt írtam róla (http://www.passziv.net/forum/showpost.php?p=8641&postcount=18). A méréseket elküldi egy olcsó netbookon futó szervernek és az elteszi adatbázisba. Ugyanide írtam pár PHP scriptet, amik grafikonokat rajzolgatnak.

James Bond 0007
2013.05.02., 09:33
Most kaptam meg a Démásztól a H-tarifa elszámoló számlát. Elég messze van azért a dolog a 30 forinttól, ahogy én azt naivan elképzeltem.

Szállított villamos energia: 20,130 Ft
Törvényben előírt továbbszámlázott tételek: 1,460 Ft
Rendszerhasználat-üzemeltetési díj: 13,985 Ft
Összesen: 35,575 Ft
ÁFÁ-val: 45,180 Ft

Így végül a teljes fűtési szezon 94227,65 Ft-ba került az általam számolt 60 ezer helyett.

jaccso
2013.05.02., 10:11
Most kaptam meg a Démásztól a H-tarifa elszámoló számlát. Elég messze van azért a dolog a 30 forinttól, ahogy én azt naivan elképzeltem.

Szállított villamos energia: 20,130 Ft
Törvényben előírt továbbszámlázott tételek: 1,460 Ft
Rendszerhasználat-üzemeltetési díj: 13,985 Ft
Összesen: 35,575 Ft
ÁFÁ-val: 45,180 Ft

Így végül a teljes fűtési szezon 94227,65 Ft-ba került az általam számolt 60 ezer helyett.

A rendszerhasználati díj dobja meg lényegében, ez egy új tétel csak a H tarifa miatt??

mark
2013.05.02., 12:12
Ez egy nappali tarifás árnak megfelelően álcázott nemtudommi.
:mad:
Érdeklődd meg a Démásznál, mert itt valami bűzlik.

James Bond 0007
2013.05.02., 12:42
Ez egy nappali tarifás árnak megfelelően álcázott nemtudommi.
:mad:
Érdeklődd meg a Démásznál, mert itt valami bűzlik.

Igazatok van, a számla hibás, a normál árszabás (https://www.edfdemasz.hu/pages/aloldal.jsp?id=18223) szerint van számolva az egységár és a rendszerhasználati díj is. Nem lehet nagy rutinjuk a H tarifás számlázásban. Megreklamáltam a számlát.

James Bond 0007
2013.06.18., 11:08
Nem vagyok igazán elégedett a ház melegedésével. Még el se kezdődött a kánikula, de már nem tudom 26 fok alatt tartani a hőmérsékletet éjszakai szellőztetéssel (gépi + ablakok) sem. A régi, hőtechnikailag vicc házunkban a földszinten 25, az emeleten 26 van, itt azért jobbat vártam.

Nincs szerintem egy konkrét problémás pont, az alábbi fő gyanúsítottaim vannak:
- puffertartály és csövek hővesztesége? (csökkentettem a puffer max hőmérsékletét 85-ről 70-re és becsuktam a gépészet ajtaját, meglátjuk... esetleg kapcsoljam be az éjszakai visszahűtést is szerintetek?)
- visszavert sugárzás a terasz kövéről? (közvetlen napsütés nem ér egyetlen ablakot sem)
- padlásfeljáró?
- monolit födém hiánya?
- az általunk szuszogással, főzéssel, tévézéssel, stb. bevitt kW? (költözzünk el? :))
- bevilágítók a teraszon? (van rajtuk hővédő roló, de az csak 70%-os)

Pár napja csináltam egy próbát, hogy a hőszivattyúval 18 fokos vizet keringettem a padlóban. A hőmérő meg se moccant, de ennek ellenére a sugárzó hideg jelentősen javít a hőérzeten (persze papucs kötelező). Ha tovább melegszünk, akkor éjszakára be fogom kapcsolni, olyankor a 20 fokos levegőből nem kerül sokba 18 fokos vizet csinálni.

varvick
2013.06.18., 12:27
A puffered miért van 85 (70) fokosra fűtve?

Nem vagyok igazán elégedett a ház melegedésével. Még el se kezdődött a kánikula, de már nem tudom 26 fok alatt tartani a hőmérsékletet éjszakai szellőztetéssel (gépi + ablakok) sem. A régi, hőtechnikailag vicc házunkban a földszinten 25, az emeleten 26 van, itt azért jobbat vártam.

Nincs szerintem egy konkrét problémás pont, az alábbi fő gyanúsítottaim vannak:
- puffertartály és csövek hővesztesége? (csökkentettem a puffer max hőmérsékletét 85-ről 70-re és becsuktam a gépészet ajtaját, meglátjuk... esetleg kapcsoljam be az éjszakai visszahűtést is szerintetek?)
- visszavert sugárzás a terasz kövéről? (közvetlen napsütés nem ér egyetlen ablakot sem)
- padlásfeljáró?
- monolit födém hiánya?
- az általunk szuszogással, főzéssel, tévézéssel, stb. bevitt kW? (költözzünk el? :))
- bevilágítók a teraszon? (van rajtuk hővédő roló, de az csak 70%-os)

Pár napja csináltam egy próbát, hogy a hőszivattyúval 18 fokos vizet keringettem a padlóban. A hőmérő meg se moccant, de ennek ellenére a sugárzó hideg jelentősen javít a hőérzeten (persze papucs kötelező). Ha tovább melegszünk, akkor éjszakára be fogom kapcsolni, olyankor a 20 fokos levegőből nem kerül sokba 18 fokos vizet csinálni.

hargergo
2013.06.18., 12:33
A puffered miért van 85 (70) fokosra fűtve?

Szerintem a napkollektor hibája. :)

James Bond 0007
2013.06.18., 13:56
Szerintem a napkollektor hibája. :)

Így állították be, hogy ha felhős napok jönnek, tovább tartson a melegvíz. Csak közben kiderült, hogy gagyi a puffer hőszigetelése és úgyis elveszti a tárolt hőt 2 nap alatt.

Akkor vegyem még lejjebb?

Ha rosszul rakták össze a rendszert és van gyenge láncszem, az most fog kiderülni, amikor napközben a 200 fokos felületű kollektorban újraindul a keringés...

hargergo
2013.06.18., 15:07
Így állították be, hogy ha felhős napok jönnek, tovább tartson a melegvíz. Csak közben kiderült, hogy gagyi a puffer hőszigetelése és úgyis elveszti a tárolt hőt 2 nap alatt.

Ha rosszul rakták össze a rendszert és van gyenge láncszem, az most fog kiderülni, amikor napközben a 200 fokos felületű kollektorban újraindul a keringés...

Ha lejjebb állítod a puffer hőmérsékletét, akkor lassan már nincs értelme a napkollektornak. Puffer utólagos plusz szigetelése? Csukott ajtónál hány fok van a gépészeti helységben és hány fok, ahol nincs hőleadás? Van a gépészeti helységedben elszívás? Ha nincs, akkor be kellene rakni egy leállást.

varvick
2013.06.18., 15:08
Azt elfelejtettem, hogy neked a napkoli nyomja ilyenkor a melegvizet.
Szigeteld le rendesen. Átmenetileg szerintem az is jó lehet, ha valami olcsó gyapottal körbetekered barkácsmegoldásként.

James Bond 0007
2013.06.18., 15:37
Ha lejjebb állítod a puffer hőmérsékletét, akkor lassan már nincs értelme a napkollektornak. Puffer utólagos plusz szigetelése? Csukott ajtónál hány fok van a gépészeti helységben és hány fok, ahol nincs hőleadás? Van a gépészeti helységedben elszívás? Ha nincs, akkor be kellene rakni egy leállást.

A puffer szigetelésén már én is gondolkoztam, meg a csöveken is kevés az 1 centi, érezhetően meleg ilyenkor a szigetelés is. Télen is sokallom a 45 fokos víznél a 3-4 fok napi hőveszteséget, arra is megoldást jelentene. Csak nem tudom, ki gyárt egyedi hőszigeteléseket tartályokra. Csak kéne valami kulturáltabb, mint egy kőzetgyapot kabát... :)

Reggel csuktam be a gépészet ajtaját, akkor 26 fok volt ott és a nappaliban is. Most a házban 26.5 van, a gépészetben 29. Tegnap ilyentájt ugyanennyi volt a házban, igaz, ma melegebb van és a puffernek is még vissza kell hűlnie.

Van elszívás, de most a szellőztető is 28 fok körüli levegőt fúj be. Majd éjjel ér talán valamit, de ha éjjel se megy 20 fok alá, akkor azzal nem lehet komoly hűtést elérni. Pedig fel szoktam kapcsolni nagyobb teljesítményre minden este, de a nyitott ablakhoz képest így se ér sokat.

A napkollektor felületén eddig 145 fokos maximumot láttam, amikor kora délután állt a szivattyú.

hargergo
2013.06.18., 16:11
Csak nem tudom, ki gyárt egyedi hőszigeteléseket tartályokra. Csak kéne valami kulturáltabb, mint egy kőzetgyapot kabát... :)

Kulturált megoldás lehet az alukasírozott kőzetgyapot is.
Vagy szintetikus (kaucsuk) szigetelő, tekercses kivitelben. Erre rá lehet szerelni "Al Clad" burkolatot, akár házilag is ( ez egy műanyag/alu borítás).

http://www.nortec.hu/images/alnorhu/szigeteloanyagok/hirlevelbe/Szigeteloanyag_akcios_arlista_ATADASI.pdf

James Bond 0007
2013.06.22., 10:21
Végül a napkollektor 60 fokra lett leprogramozva (majd ha hűvösödik az idő, visszarakom 70-re), illetve az utolsó 2 napon este 10-től reggel 8-ig ment a hőszivattyú 18 fokos vizet keringetve a padlóban. Ezzel sikerül 26 fok köré lenyomni a hőmérsékletet, a hideg padló kitart másnap délutánig. Cserébe 8 kWh x 50 Ft áram éjszakánként, de ilyen napból nem szokott sok lenni.

A grafikonon a napi átlaghőmérsékletek szerepelnek.

Tanulság: a brutális hőszigetelés ellenére is alkalmanként szükség van hűtésre egy A+-os házban. Viszont szerintem ez még mindig nem az a helyzet, amikor a mennyezethűtés kiépítése megérte volna. A padlóhűtés alacsonyabb hőmérsékletnél kellemetlen lenne, de kánikulában kifejezetten jól esik.

weeber
2013.06.22., 11:09
Végül a napkollektor 60 fokra lett leprogramozva (majd ha hűvösödik az idő, visszarakom 70-re), illetve az utolsó 2 napon este 10-től reggel 8-ig ment a hőszivattyú 18 fokos vizet keringetve a padlóban. Ezzel sikerül 26 fok köré lenyomni a hőmérsékletet, a hideg padló kitart másnap délutánig. Cserébe 8 kWh x 50 Ft áram éjszakánként, de ilyen napból nem szokott sok lenni.

A grafikonon a napi átlaghőmérsékletek szerepelnek.

Tanulság: a brutális hőszigetelés ellenére is alkalmanként szükség van hűtésre egy A+-os házban. Viszont szerintem ez még mindig nem az a helyzet, amikor a mennyezethűtés kiépítése megérte volna. A padlóhűtés alacsonyabb hőmérsékletnél kellemetlen lenne, de kánikulában kifejezetten jól esik.

Száomra ebből is az a tanulság, hogy AE házban felesleges a vizes rendszerek kiépítése légcsatornázható levegő-levegő hőszivattyúval érdemes fűteni és hűteni egyaránt. Ennek kiépítése jóval olcsóbb mint a vizes hőszivattyúnak, és télen ugyanolyan jó nyáron viszont sokkal jobb.

James Bond 0007
2013.08.12., 08:33
Átalakítottam pár hete a szellőztető kondenzvíz kivezetését, hogy ne vesszen kárba a víz, most egy tartályba gyűlik. Munka közben meglepődve láttam, hogy a szifonban vagy 20-30 döglött szúnyog úszkál. Később a szűrőben is találtam párat. Akkor nem értettem, hogy ez hogy lehet, de ma felmentem a tetőre és rájöttem.

A beszívórács mögött van ugyan szúnyogháló, de ezen az összefüggő finom por benedvesedve 2 milliméter vastag áthatolhatatlan réteget képzett. A szellőztető ezért kiszippantotta a helyéről a hálót és mellette egy kb. centis résen szívta be a levegőt (gondolom messze nem eleget).

Ez azt is megmagyarázza, hogy miért éreztük már úgy egy ideje, hogy nem elég friss a levegő a hálóban. Régen alvás után egy órával már friss levegő volt, most még este is nehéznek és párásnak érződött.

Érdemes a beszívó nyílást gyakran ellenőrizni, tisztítani.

M3 Hellrot
2013.08.12., 10:43
...
A beszívórács mögött van ugyan szúnyogháló, de ezen az összefüggő finom por benedvesedve 2 milliméter vastag áthatolhatatlan réteget képzett. A szellőztető ezért kiszippantotta a helyéről a hálót és mellette egy kb. centis résen szívta be a levegőt (gondolom messze nem eleget)...

Igen, ez visszatérő probléma. Sőt, a bypass ágban is van egy szita szűrő ...

Én azt a megoldást találtam ki, hogy a gépben lévő bemenő szűrőt kiveszem, és egy, a beszívócsonkon a falon kívül lévő nagy felületű (50 x 50cm) G4 paplanszűrővel helyettesítem. Evvel a megoldással a bypass ág szűrése is megoldódik, valamint (nekem) sokkal egyszerűbb és látható lesz a szűrőcsere esedékessége is. Azért, mert nem kell a padlásra felmennem és saccolnom, hanem elég a bejárati ajtó mellet felpillantani a szűrőlapra, és egy létráról két perc a csere.

A 160átmérő - 50 x 50cm, dupla rácsos idomot (azok köztt van a paplan szűrő) légtechnikai idoms cég móriczka rajz alapján legyártja, készen nem tudtam rendelni.

Nesde
2013.08.12., 15:41
Igen, ez visszatérő probléma. Sőt, a bypass ágban is van egy szita szűrő ...

Én azt a megoldást találtam ki, hogy a gépben lévő bemenő szűrőt kiveszem, és egy, a beszívócsonkon a falon kívül lévő nagy felületű (50 x 50cm) G4 paplanszűrővel helyettesítem. Evvel a megoldással a bypass ág szűrése is megoldódik, valamint (nekem) sokkal egyszerűbb és látható lesz a szűrőcsere esedékessége is. Azért, mert nem kell a padlásra felmennem és saccolnom, hanem elég a bejárati ajtó mellet felpillantani a szűrőlapra, és egy létráról két perc a csere.

A 160átmérő - 50 x 50cm, dupla rácsos idomot (azok köztt van a paplan szűrő) légtechnikai idoms cég móriczka rajz alapján legyártja, készen nem tudtam rendelni.

én a képen látható módon oldottam meg. gyakrabban cserélem mint a gépben lévőket.

James Bond 0007
2013.08.14., 08:07
Azon még elgondolkoztam, hogy miért nem gondolta úgy a gép, hogy eldugult a szűrő, ha egyszer leesett a légáram... Akár jelezhette is volna.

Nesde
2013.08.14., 15:20
Azon még elgondolkoztam, hogy miért nem gondolta úgy a gép, hogy eldugult a szűrő, ha egyszer leesett a légáram... Akár jelezhette is volna.

mert ha zehder ed van akkor az mint a Paul santos csak időre írja ki, bizonyos üzermórát számol, függ hogy mennyit megy max on van min en.

jegyezd fel amikor kiírja (pl: én a dobozára írom egy Tesa ragasztószalagra)
-2-3 alkalom után meglátod hogy a kosz és a idő között nincs korreláció.

volt hogy letakartam a szűrő majd 3/4 edét és akkor sem akarta kiírni (mondjuk nem járattam 1 napig ebben az állapotban.)

hargergo
2013.08.14., 15:31

Nincs benne differenciál presszosztát. :D

James Bond 0007
2013.08.14., 16:26
Azért ez elég nagy szégyen, hogy egy pár szenzor nem fér bele ebbe a brutális árba.

És van valami ötletetek, hogyan tudnám házilagosan megmérni, hogy használható-e még a szűrő? Rendelkezésre álló eszközök: porszívó és egyéb háztartási szerkentyűk.

hargergo
2013.08.24., 09:02
Végül be lett építve a Wamsler M-Line 5kW kandalló a nappaliba?

James Bond 0007
2013.08.24., 15:33
Végül be lett építve a Wamsler M-Line 5kW kandalló a nappaliba?

Igen, idén késő tavasszal, ezért még csak pár próbafűtést tudtunk csinálni. Jól néz ki, nagy üveges, lassan fűti fel a helyiséget. Egyszerre 1.2 kg fát ajánl bele a kézikönyv, ami gyakorlatilag egy hasáb. Kicsi a tűztér, 25 centis fával kell rakni.

Azon kicsit elkeseredtem, amikor a 170 ezres kandallót megláttam a helyi Baumaxban 130-ról 70 ezerre leárazva. Biztos évekkel ezelőttről maradt a nyakukon, de akkor is...

James Bond 0007
2013.09.01., 14:26
A H-tarifás óra által mért fogyasztás június-július-augusztus hónapban összesen 156 kWh (7800 Ft). Ebből 20-25 kWh-ra saccolom a napkollektor szivattyút, a többi a kb. 10-12 kánikulai nap éjszakáin a padló hűtésére fordított energia.

jaccso
2013.09.28., 12:28
Hogy "teljesített" a garázskapu télen?
Milyen hajtása van?

Nem tudod véletlenül, 4cm pu hőszigetelésnél létezik vastagabb garázskapun?

James Bond 0007
2013.09.28., 17:17
Hogy "teljesített" a garázskapu télen?
Milyen hajtása van?

Nem tudod véletlenül, 4cm pu hőszigetelésnél létezik vastagabb garázskapun?

Hőtechnikailag vagy gépészetileg kérded? :)

Gépészetileg működött, nem volt semmi gond. Láncos hajtás torziós rugóval rásegítve, a motor típusára nem emlékszem, de ha kíváncsi vagy, megnézem, ha holnap hazamegyek.

Általában 10 fok körüli hőmérséklet volt, de a mért minimum 0 fok (kint -15). Van egy közepes ajtó a házból is a garázsba, onnan is kap egy kis meleget, meg sokat számít a beálló autó motorjának a melege is.

Nem tudok vastagabbról de nehéz is lenne rendesen működő 8 centis lamellákat csinálni, esetleg billenőben tudom elképzelni, de arra magad is ragaszthatsz szigetelést.

jaccso
2013.09.28., 20:17
Elsősorban hőtechnikailag gondoltam. Nálam a pincén 10cm eps van, csak néztem, hogy 4 és 2 centi szigetelésű ajtók vannak.
5*2m -elég nagy hőhidat jelentene, bár után láttam hogy a 4cm legalább nem eps..

De megválaszoltad mindkét kérdést :)
A motor típusa persze érdekel!

James Bond 0007
2013.09.29., 18:42
Elsősorban hőtechnikailag gondoltam. Nálam a pincén 10cm eps van, csak néztem, hogy 4 és 2 centi szigetelésű ajtók vannak.
5*2m -elég nagy hőhidat jelentene, bár után láttam hogy a 4cm legalább nem eps..

De megválaszoltad mindkét kérdést :)
A motor típusa persze érdekel!

Easy márkájú a motor.

Ha rendelsz, figyelj oda nagyon, hogy kérjél árat előre a szerelési költségre is, mert az akciós engedményeket iszonyú pofátlan díjakkal próbálják visszaszerezni. Engem több, mint 200 ezerre húztak le 4 óra munkáért, ha jól emlékszem.

jaccso
2013.09.30., 09:22
Szép... A trükk, hogy garancia csak gyári szereléskor jár?

James Bond 0007
2013.09.30., 10:35

Feltételezem, bár nem néztem utána... Igényel némi szakértelmet a szerelés is, de közel se annyit, hogy mérnök óradíjat számlázzanak érte.

weeber
2013.09.30., 14:17

Ezzel sokan próbálkoznak, de nem törvényes. A garancia kötelező előírás, és azt jelenti, hogy a gyártónak kell bizonyítania, hogy a hiba a felhasználó hibájából következett be. Tehát ha a felhasználó maga szereli be, akkor is a gyártóé a bizonyítási teher, hogy helytelenül szerelte be és ez a meghibásodás oka. De a garancia jár mert a törvény előírja. A gyártó amúgy akkor is bizonyíthatja hogy a hiba a helytelen beszerelés oka, ha az ő általa megadott beszerelő szerelte be....

James Bond 0007
2013.10.29., 10:48
Beköltözésünk 1 éves évfordulója alkalmából némi statisztika:

Megcélzott benti hőmérséklet: kb. 24 fok. Bent lakók: 2 fő (1 otthon dolgozik, 1 munkába jár)

Áramfogyasztás:

H-tarifa (hőszivattyú + napkollektor szivattyúk): 2243 kWh
Normál: 3394 kWh

- szellőzés: 12%
- világítás: 3%
- konyha (főleg a vén hűtő): 29%
- dugaljak (fő fogyasztók: TV, számítógép): 39%
- öntözés: 17%

Napkollektor éves üzemidő: 1876 óra

Csatolt havi átlag és min/max diagramok jelmagyarázata:
- Bent: hőmérséklet a nappaliban
- BenP: páratartalom a nappaliban
- Kint: kinti hőmérséklet az északi falon, árnyékban
- SzBe: a szellőztető nappaliban lévő befúvási pontján érkező levegő hőmérséklete (kb. 5 méterre az osztótól)
- Padl: padláson mért hőmérséklet
- Puff: puffer vízhőfoka

James Bond 0007
2013.11.29., 16:54
Ránéztem 1 év után a szellőztető belsejére. Amit jobb lett volna nyáron, mert akkor nem öntöm nyakon magam a hőcserélő lamellái között maradt liternyi kondenzvízzel. :)

Penészt nem láttam, sas, veréb, macska sem volt benne, de a szúnyogok és a por a széleknél átjutottak a G4 szűrőn. A gép belseje tiszta, a ventillátor lapátokon vékony porréteg, amit elég nehéz letörölni, szűkös a hely és a centírozó súlyokra is vigyázni kell.

A kézikönyv szerint a hőcserélőt öblítgetni kellene egy kád vízben, de ehhez nem volt sok kedvem, így zuhanyozni mentünk. Ez nem annyira jó ötlet, mert a koszt inkább a belsejébe mostam vele, mint kifelé. A gőztisztítót nem mertem megpróbálni.

Bekerült az első házi gyártmányú szűrőpár is, egyelőre nem volt itthon tépőzár, így a paplant csak simán odavarrtuk a kerethez. A régi szűrő műgyantás rögzítésének eltávolítására legalkalmasabb az éles félcentis favéső és a fakalapács (inkább sok apró ütés, nehogy eltörd a keretet).

jaccso
2013.12.03., 22:39
A kéményed a tető felett hogy lett megoldva?
Simán vakolva, vagy gyámlap + tégla burkolat?

James Bond 0007
2013.12.04., 10:18
A kéményed a tető felett hogy lett megoldva?
Simán vakolva, vagy gyámlap + tégla burkolat?

A ház színére van vakolva. Kőzetgyapot is van rajta szerintem, mert hálózás nyomait látom a fotókon, de erre nem esküszöm meg.

Firga
2013.12.13., 13:43
Hővisszanyerős szellőző gépet szeretnék vásárolni, melyiket vegyem ?
A választék nagy, talán a legszimpatikusabbak: Pluggit avent p300, vagy systemair save vsr 300 !
Előre is köszönöm a véleményeket !

hargergo
2013.12.13., 20:59
Hővisszanyerős szellőző gépet szeretnék vásárolni, melyiket vegyem ?
A választék nagy, talán a legszimpatikusabbak: Pluggit avent p300, vagy systemair save vsr 300 !
Előre is köszönöm a véleményeket !

Itt (http://www.passiv.de/komponentendatenbank/kleine_lueftung/) találod a minősített gépek listája. Itt könnyen összemérheted több gép képességét (fogyasztás, hatásfok) hiteles forrásból. Látható pl., hogy az általad említett Pluggit gép fogyasztása nagyobb, hatásfoka kisebb pl. a Wolf CWL 300/400 géphez képest, az ára meg valószínűleg magasabb.
Fontos kérdés, hogy a téli fagymentesítést hogyan oldja meg a gép, van-e gyári előfűtése, stb. További tényező lehet a zajszint, illetve a házad mérete is.

jaccso
2014.01.07., 17:25
A kályhával és a hőszivattyúval kapcsolatban kérdeznélek.

Nem tudom használtad-e előbbit ebben a tavaszi időben :)
A vezérlés hogy jön össze a hőszivattyú és a kályha közt?
A hsz-en gondolom előremenő hőmérsékletet tudsz szabályozni, ami a padlóba tolja a meleget. A kályha viszont legutoljára fűti a padlót.
Mire ezt észreveszi a hsz. a padló melegét, addigra a kályha már rég túlfűtött nem?
Hogy tudod ezt kiküszöbölni? Benyomod a csak melegvíz kapcsolót? :)

James Bond 0007
2014.01.07., 17:52
A kályhával és a hőszivattyúval kapcsolatban kérdeznélek.

Nem tudom használtad-e előbbit ebben a tavaszi időben :)
A vezérlés hogy jön össze a hőszivattyú és a kályha közt?
A hsz-en gondolom előremenő hőmérsékletet tudsz szabályozni, ami a padlóba tolja a meleget. A kályha viszont legutoljára fűti a padlót.
Mire ezt észreveszi a hsz. a padló melegét, addigra a kályha már rég túlfűtött nem?
Hogy tudod ezt kiküszöbölni? Benyomod a csak melegvíz kapcsolót? :)

Szerintem nem is annyira a padló melegedése a lényeg, hanem hogy a padló hővesztesége kisebb, ha a levegő melegebb, így lassabban hűl ki a padlófűtés vize és kevesebbet megy a hőszivattyú.

Úgy csinálom, hogy 1 fokkal csökkentettem a padlófűtés hőmérsékletét tavalyhoz képest. Így reggelre 1-1.5 fokot hűl a ház, azt a kályhával reggel nagyrészt visszafűtöm, aztán lassan tüzelgetek, hogy tartsa estig. Természetesen ez nagyobb hőingadozás, mint csak hsz fűtésnél, akkor 0.5 fok körül van. De kárpótol érte a sugárzó meleg. :)

A tavalyi január és december hasonló átlaghőmérsékletű volt. Januárban csak árammal 535 kWh fogyott, decemberben 327 kWh + X fa. X meghatározása nem egyszerű,mert a fa között bőven van korhadt gyümölcsfa, raklapléc és tetőgerenda maradék.

Fordítva megközelítve megbecsülhető a faigény:
- tavaly január: 535 kWh x 2 COP = 1070 kWh
- tavaly december: 327 kWh x 2 COP + 3.5 kWh x 119 kg = 1070 kWh

Tehát feltéve hogy az energiaigény hasonló volt, kicsit több mint 1 mázsa valódi tűzifának megfelelő fahulladékot használtam el.

jaccso
2014.01.07., 18:45
Szerintem nem is annyira a padló melegedése a lényeg, hanem hogy a padló hővesztesége kisebb, ha a levegő melegebb, így lassabban hűl ki a padlófűtés vize és kevesebbet megy a hőszivattyú.

Úgy csinálom, hogy 1 fokkal csökkentettem a padlófűtés hőmérsékletét tavalyhoz képest. Így reggelre 1-1.5 fokot hűl a ház, azt a kályhával reggel nagyrészt visszafűtöm, aztán lassan tüzelgetek, hogy tartsa estig. Természetesen ez nagyobb hőingadozás, mint csak hsz fűtésnél, akkor 0.5 fok körül van. De kárpótol érte a sugárzó meleg. :)

Érdekes amit írsz. A nappali - konyha - előtér (amiket közvetlen fűt a kályha) megemelkedett hőmérséklete már elég ahhoz, hogy a visszatérő víz hőmérséklete ne csökkenjen a beállított érték alá?
Nézted esetleg, hogy meddig megy egyszerre a hsz és a kályha?
(A "felfűtés" a kályhával gondolom gyorsan megy, azaz minimális ez az idő.)

James Bond 0007
2014.01.07., 19:38
Érdekes amit írsz. A nappali - konyha - előtér (amiket közvetlen fűt a kályha) megemelkedett hőmérséklete már elég ahhoz, hogy a visszatérő víz hőmérséklete ne csökkenjen a beállított érték alá?
Nézted esetleg, hogy meddig megy egyszerre a hsz és a kályha?
(A "felfűtés" a kályhával gondolom gyorsan megy, azaz minimális ez az idő.)

Lecsökken az, csak lassabban és kevesebb energiába kerül visszamelegíteni. Tüzelés közben sem áll le a hőszivattyú, megy egész nap, csak a bekapcsolási időtartamok és a köztes szünetek hossza változik. Csatoltam az utolsó 24 óra fogyasztását, láthatod rajta, hogy jó sokszor kapcsolgat. Épp tegnap délután vettem fel egy fokkal a vízhőmérsékletet a várható borús ködös idő miatt, de csak ma hajnalban reagált, ennek valószínűleg a kályha az oka, tegnap kicsit túl is fűtöttem.

Igen, a kályha viszonylag gyorsan reagál. Ma csak délben gyújtottam be, látszik, ahogy emelkedik a hőmérséklet. Lehetne még ennél hevesebben is tüzelni valamivel.

jaccso
2014.01.07., 22:16
Nagyon jó hogy így tudod vizualizálni a dolgokat, nagyon tetszik!

Viszont azt nem értem, hogy ha a hőmérséklet 6 óra előtt érte el a maximumát, akkor a hsz. miért csak dél és 1 óra között állt le?
Bocs ha sokat faggatlak, de hasonló rendszeren töröm a fejem! :)

Egyébként utólag (szigorúan önerőből:)) milyen megoldást választanál fűtés+hmv-re?

James Bond 0007
2014.01.08., 12:43
Nagyon jó hogy így tudod vizualizálni a dolgokat, nagyon tetszik!

Viszont azt nem értem, hogy ha a hőmérséklet 6 óra előtt érte el a maximumát, akkor a hsz. miért csak dél és 1 óra között állt le?
Bocs ha sokat faggatlak, de hasonló rendszeren töröm a fejem! :)

Egyébként utólag (szigorúan önerőből:)) milyen megoldást választanál fűtés+hmv-re?

Az a leállás nem az a leállás :) Ott melegvizet csinál. A sűrűsödésre akartam célozni a diagramon, hajnali 6 körül kezdett jobban erőlködni a hőszipka, hogy tartsa az 1 fokkal magasabb hőmérsékletet, addig még nem hűlt ki az előző napi fűtéstől a padló annyira. Legalábbis így képzelem, de lehet, hogy hülyeség.

Önerőből kondenzációs gázkazánt. :) Megfelelő pályázatból napelemet és elektromos kazánt, amíg a hőszivattyú gyártók nem csökkentik negyedére az áraikat.

jaccso
2014.01.08., 13:21
Az a leállás nem az a leállás :) Ott melegvizet csinál. A sűrűsödésre akartam célozni a diagramon, hajnali 6 körül kezdett jobban erőlködni a hőszipka, hogy tartsa az 1 fokkal magasabb hőmérsékletet, addig még nem hűlt ki az előző napi fűtéstől a padló annyira. Legalábbis így képzelem, de lehet, hogy hülyeség.

Önerőből kondenzációs gázkazánt. :) Megfelelő pályázatból napelemet és elektromos kazánt, amíg a hőszivattyú gyártók nem csökkentik negyedére az áraikat.

A sűrűsödés egyértelmű, az nem nagyon látszik a hsz grafikonon, hogy begyújtottál. Lehet az kavar be, hogy feljebb vetted az előremenőt - nem tudom. Mindenesetre egy -10 fok mellett lehet jobban látszana a történet :)

Az én elképzelésem szerint ha begyújtok a kályhába, a hsz max. melegvizet kéne csináljon!

James Bond 0007
2014.01.08., 20:35
A sűrűsödés egyértelmű, az nem nagyon látszik a hsz grafikonon, hogy begyújtottál. Lehet az kavar be, hogy feljebb vetted az előremenőt - nem tudom. Mindenesetre egy -10 fok mellett lehet jobban látszana a történet :)

Az én elképzelésem szerint ha begyújtok a kályhába, a hsz max. melegvizet kéne csináljon!

Biztos az kavar be, hogy mindent összevissza csinálok, nem igazán laborkörülmények ezek. :) De küldök neked olyan képet is, ahol nem megy a hsz. :) Reggel lejjebb vettem 1 fokkal az előremenőt és délután 2 körül begyújtottam, annak ez lett az eredménye.

jaccso
2014.01.08., 21:29
Biztos az kavar be, hogy mindent összevissza csinálok, nem igazán laborkörülmények ezek. :)

:D Köszi!
Majd ha hidegebb lesz, olyat nézzünk már, hogy nem nyúlsz két napig az előremenőhöz, és begyújtasz!
Ez a fogyasztás semmi, ennél a számítógép+erősítő többet eszik nálam :D

James Bond 0007
2014.01.08., 23:04
:D Köszi!
Majd ha hidegebb lesz, olyat nézzünk már, hogy nem nyúlsz két napig az előremenőhöz, és begyújtasz!
Ez a fogyasztás semmi, ennél a számítógép+erősítő többet eszik nálam :D

Jó, bár ezért ne legyen hidegebb. :)

A fogyasztás kicsit csalós azért, mert a hőszivattyú másik fázison van és nem azt mérem most, hanem a normál fázison lévő fogyasztókat. Ezért a ki-bekapcsolások látszanak, de a fáziseltolódás miatt a magasságok nem jók. A 300W helyett 600W-ot kell érteni, melegvízkészítéskor meg 2000W-on van a görbe csúcsa.

James Bond 0007
2014.02.03., 08:46
Másfél fűtési szezon fogyasztása. Nem összehasonlíthatóak, mert a narancs szezon tisztán hőszivattyús, a kékben viszont szinte minden nap begyújtottam.

James Bond 0007
2014.04.04., 13:17
Meguntuk, hogy minden éjjel kelni kell, mert valamelyik macska ki akar menni, vagy épp az ajtót kaparja, hogy bejönne, így macskaajtót vágunk a falba, amit majd a téli hónapokra betömünk, de legalább az év nagy részében nem kell velük foglalkozni.

Szerintetek egy kb. 20 centi széles lyuk fölé kell áthidalót tenni vésés közben?

Evehid
2014.05.21., 13:18
Szvsz attól függ, mekkora teher van fölötte. De mivel a macsekok -gondolom :D- nem magasugrók, majd' az egész belmagasságnyi fal a lik fölött lesz. Hááát, én lehet, h. tennék. Pl. idomvasból.
Belül a lyukat szezonon kívül hogyan fogjátok eltakarni? Lábazati burkolat v. hasonló mind csak akkor szép megoldás, ha az egész faltagozaton végigfut. Az meg költséges és megcsinálni macerás hobbi. :eek: ???

James Bond 0007
2014.05.21., 17:10
Szvsz attól függ, mekkora teher van fölötte. De mivel a macsekok -gondolom :D- nem magasugrók, majd' az egész belmagasságnyi fal a lik fölött lesz. Hááát, én lehet, h. tennék. Pl. idomvasból.
Belül a lyukat szezonon kívül hogyan fogjátok eltakarni? Lábazati burkolat v. hasonló mind csak akkor szép megoldás, ha az egész faltagozaton végigfut. Az meg költséges és megcsinálni macerás hobbi. :eek: ???

Hát, én kezembe kaptam a vésőgépet, megéreztem a belőle áradó erőt, oszt tojtam onnantól mindenre. :D Nem lett áthidaló, viszont a másik fórumon javasoltak XPS kávázást, hogy ne hűljön át a fal. Az azért is jó ötlet volt, mert ilyen kis helyen max. egy nőgyógyász tudna simára vakolni.

A csempe nem megy ki teljesen, az utolsó 5 centin maradt az EPS, így még valamennyire talán hőhídmentes is a dolog, feltéve, hogy jól be tudjuk tömni.

Ha hőtechnikailag nézem, akkor a külső felület egy ezrelékét lyukasztottam ki, szerintem az nem okoz mérhető változást. A keletkező huzat lehet inkább gond. Talán a légtömör lezárás még fontosabb is, mint a hőszigetelés.

Három hete készült el. Még áll a ház. Ha nem írnék többet, akkor kellett volna az áthidaló. :)

hargergo
2014.05.31., 20:51
<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:TrackMoves/> <w:TrackFormatting/> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:DoNotPromoteQF/> <w:LidThemeOther>HU</w:LidThemeOther> <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian> <w:LidThemeComplexScript>X-NONE</w:LidThemeComplexScript> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> <w:SplitPgBreakAndParaMark/> <w:DontVertAlignCellWithSp/> <w:DontBreakConstrainedForcedTables/> <w:DontVertAlignInTxbx/> <w:Word11KerningPairs/> <w:CachedColBalance/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> <m:mathPr> <m:mathFont m:val="Cambria Math"/> <m:brkBin m:val="before"/> <m:brkBinSub m:val="&#45;-"/> <m:smallFrac m:val="off"/> <m:dispDef/> <m:lMargin m:val="0"/> <m:rMargin m:val="0"/> <m:defJc m:val="centerGroup"/> <m:wrapIndent m:val="1440"/> <m:intLim m:val="subSup"/> <m:naryLim m:val="undOvr"/> </m:mathPr></w:WordDocument> </xml><![endif]--> Nem nagyon ismerem még a hőszivattyúkat, azért is kérdezek. :)
Nyáron a kánikulában használtad a padló hűtését. A gépeden van olyan funkció, hogy a hmv tartályt melegen tartja, a padlófűtést (hűtést) meg hidegen? Tudom, hogy nyáron a napkoli dolgozott, de az most nem számít.

Mi a leghidegebb, amit tudna a gép?
<!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" DefUnhideWhenUsed="true" DefSemiHidden="true" DefQFormat="false" DefPriority="99" LatentStyleCount="267"> <w:LsdException Locked="false" Priority="0" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Normal"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="heading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="35" QFormat="true" Name="caption"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="10" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" Name="Default Paragraph Font"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="11" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtitle"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="22" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Strong"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="20" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="59" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Table Grid"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Placeholder Text"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="No Spacing"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Revision"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="34" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="List Paragraph"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="29" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="30" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="19" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="21" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="31" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="32" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="33" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Book Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="37" Name="Bibliography"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" QFormat="true" Name="TOC Heading"/> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;} </style> <![endif]-->

James Bond 0007
2014.06.01., 13:36
<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:TrackMoves/> <w:TrackFormatting/> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:DoNotPromoteQF/> <w:LidThemeOther>HU</w:LidThemeOther> <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian> <w:LidThemeComplexScript>X-NONE</w:LidThemeComplexScript> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> <w:SplitPgBreakAndParaMark/> <w:DontVertAlignCellWithSp/> <w:DontBreakConstrainedForcedTables/> <w:DontVertAlignInTxbx/> <w:Word11KerningPairs/> <w:CachedColBalance/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> <m:mathPr> <m:mathFont m:val="Cambria Math"/> <m:brkBin m:val="before"/> <m:brkBinSub m:val="--"/> <m:smallFrac m:val="off"/> <m:dispDef/> <m:lMargin m:val="0"/> <m:rMargin m:val="0"/> <m:defJc m:val="centerGroup"/> <m:wrapIndent m:val="1440"/> <m:intLim m:val="subSup"/> <m:naryLim m:val="undOvr"/> </m:mathPr></w:WordDocument> </xml><![endif]--> Nem nagyon ismerem még a hőszivattyúkat, azért is kérdezek. :)
Nyáron a kánikulában használtad a padló hűtését. A gépeden van olyan funkció, hogy a hmv tartályt melegen tartja, a padlófűtést (hűtést) meg hidegen? Tudom, hogy nyáron a napkoli dolgozott, de az most nem számít.

Mi a leghidegebb, amit tudna a gép?
<!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" DefUnhideWhenUsed="true" DefSemiHidden="true" DefQFormat="false" DefPriority="99" LatentStyleCount="267"> <w:LsdException Locked="false" Priority="0" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Normal"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="heading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="35" QFormat="true" Name="caption"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="10" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" Name="Default Paragraph Font"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="11" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtitle"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="22" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Strong"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="20" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="59" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Table Grid"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Placeholder Text"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="No Spacing"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Revision"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="34" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="List Paragraph"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="29" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="30" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="19" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="21" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="31" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="32" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="33" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Book Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="37" Name="Bibliography"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" QFormat="true" Name="TOC Heading"/> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;} </style> <![endif]-->

Igen, a két funkció független, ha melegvíz kell, hűtésből is átvált melegvíz készítésre. A csövek rézből vannak, gondolom elbírják.

A napkoli nem mindenható amúgy, most is 3 napja nem sütött a nap, mosás után elindult a hőszivattyú, mert elfogyott a melegvíz.

Én 23 fokos vizet használtam eddig hűtésre minimum, már az is egy picit kellemetlen érzést okoz a lábszáron. A beállításokban 3 fokig enged lemenni, de szerintem csak a programozó optimista beálllítottságú volt. :)

hargergo
2014.06.01., 16:33
Tehát ha változtathatnál rajta, akkor inkább padlófűtés helyett mennyezet fűtést/hűtést használnál?

neo1982
2014.06.01., 21:02
Ha jól értem 23°C volt a legalacsonyabb előremenő vízhőmérséklet hűtésnél? Így milyen belső hőmérsékletet sikerült tartani?

James Bond 0007
2014.06.02., 11:47
Tehát ha változtathatnál rajta, akkor inkább padlófűtés helyett mennyezet fűtést/hűtést használnál?

Nem tudom, soha nem voltam még olyan házban. A fűtés felrakásával kapcsolatban ellenérzésem van. A hűtésnél, ha nem fázik a fejem tőle, akkor persze jobb, de ha szétválasztom, akkor meg drága.

A "padlóhűtést" csak a kánikulai napokon kellett bekapcsolni, amikor éjszaka is túl meleg van a nyitott ablakkal hűtéshez. Nem ment többet 2-3 hétnél egy nyáron.

James Bond 0007
2014.06.02., 11:54
Ha jól értem 23°C volt a legalacsonyabb előremenő vízhőmérséklet hűtésnél? Így milyen belső hőmérsékletet sikerült tartani?

Ahogy nézem, néhány kivétellel sikerült 26 fok alatt maradni. (Napi átlaghőmérséklet diagramot csatoltam, meg a legmelegebb nap, 2013 július 27 napi diagramját.)

neo1982
2014.06.02., 22:15
Esetleg van olyan diagramod is ami az előremenő/visszatérő hőmérséklet is szerepel hűtésnél? Hűtés működése közben a padló felületének a hőmérséklete hogy alakult, zokniban/mezítláb még kellemes volt rajta közlekedni?

James Bond 0007
2014.06.03., 11:03
Esetleg van olyan diagramod is ami az előremenő/visszatérő hőmérséklet is szerepel hűtésnél? Hűtés működése közben a padló felületének a hőmérséklete hogy alakult, zokniban/mezítláb még kellemes volt rajta közlekedni?

Sajnos a fűtéscsöveken nincsenek szenzorok. De a hőszivattyú elég szigorúan tartja a beállított előremenőt (nem is szeretem, hogy óránként 6-8x is kapcsolgat), a visszatérő meg szinte mindig 1 fokkal hidegebb.

Közlekedéssel nincs gond. Más kérdés viszont az egy helyben ülés. Ez gondolom egyéni tűrőképesség kérdése, de nekem még télen se kellemes mezítláb/zokniban sokáig a földön tartani a lábam, pedig ilyenkor 25-26 fokos vizet keringetek.

Annyit vettem észre a hűtős napokon, hogy ha sokáig ülök egyhelyben, talppal a földön (rövidnadrágban, papucsban), akkor érzem a hideg sugárzását a lábszáramon is. Sőt, most például ugyanúgy 23 fokos a ház és a padló hűtés nélkül is, és most is érzem ezt a sugárzó hideget. Ha meg leteszem a meztelen talpam, kellemetlenül hideg és visszakívánkozom a papucsomba. De lehet, hogy csak én vagyok kényes.

De nehéz ezt leírni, ha esetleg Szeged környékén jársz, gyere el és annyit rohangálsz mezítláb, amennyit akarsz. :)

neo1982
2014.06.03., 13:20
Köszi a választ és a felajánlást. Úgy látom hogy én skandinávabb vagyok hőmérséklet tűrés szempontjából. Most télen ~20 fokos padló hőmérsékletnél zokniban meg még anélkül is elvagyok, biztos szokás kérdése is.

jaccso
2014.06.11., 21:31
Kandallók fórumban láttam egy képet a kályha alatti extra vasalásról, alapról.
Erre gondolom hőszigetelés már nem került!?
Körbe szigeteltétek a betontömböt?

Iván
2014.06.12., 04:43

Sajnos oda nehéz tenni. Nálam pl a hajópadlós részen lesz 15 cm a padlóban, de a kandalló alá nem tudok tenni, mert a fölé kéne egy 5-6 cm beton is és ugye nincs min támaszkodjon, tehát az egész megbillenhet a súlytól. Úgyhogy ott nem lesz alatta csak ytong :(.

Vagy van ötleted, hogyan lehet kandalló alá szigetelni?

James Bond 0007
2014.06.12., 15:44

Nem, de ez a ház közepén van. Ugyanúgy nincs körbeszigetelve, mint a sávalapnak a ház alatt futó része. A külső sávalap szigetelés feladata lenne, hogy ide ne engedjen túl sok hideget, nem?

Nem vagyok statikus, de úgy érzem, egy 2-300 kilós kandallónál egyébként szerintem még alá lehet szigetelni (még ha körbe is van építve, az legtöbbször Ytongból készül, nem nehéz), maximum érdemes dilatációt hagyni a végső burkolatban, mert másképp mozoghat. Sőt, akkor megerősített alap se nagyon kell, csak azért raktunk ilyet, mert akkor még elképzelhető volt a tömegkályha is, az meg 3-4 tonna lett volna.

jaccso
2014.06.12., 17:32
Lehet számolgatni, hogy mit bír az xps. Ebbe nem mennék bele :)
Üvegtégla megoldás lehet(ne), ha megfizethető lenne.
De az üvegtégla árából életem végéig fizetem a hőhíd miatt jelentkező plusz költséget :)
Marad az ytong a szigetelés helyett..

ket_kerek
2014.06.13., 09:11
Nem vagyok statikus, de úgy érzem, egy 2-300 kilós kandallónál egyébként szerintem még alá lehet szigetelni (még ha körbe is van építve, az legtöbbször Ytongból készül, nem nehéz), maximum érdemes dilatációt hagyni a végső burkolatban, mert másképp mozoghat. Sőt, akkor megerősített alap se nagyon kell, csak azért raktunk ilyet, mert akkor még elképzelhető volt a tömegkályha is, az meg 3-4 tonna lett volna.

Az biztos. Nekünk most klasszikus cserépkályha van, olyan erős közepes méretű. Alatta 5cm sima EPS 100. Csak a padlófűtés csövek nem kerültek be alá, de az ajzatbeton nincs elválasztva (a padlófűtés miatt kicsit vastagabb ajzat van itt is, ez jól teríti a terhelést). Nincs repedés, süllyedés 7év alatt, pedig ez nem egy extra kivitelezésű ház.

Iván
2014.06.13., 09:38
Az biztos. Nekünk most klasszikus cserépkályha van, olyan erős közepes méretű. Alatta 5cm sima EPS 100. Csak a padlófűtés csövek nem kerültek be alá, de az ajzatbeton nincs elválasztva (a padlófűtés miatt kicsit vastagabb ajzat van itt is, ez jól teríti a terhelést). Nincs repedés, süllyedés 7év alatt, pedig ez nem egy extra kivitelezésű ház.

Igen, én se tartanék ettől, ha az egész nappaliban lenne aljzatbeton, de nem lesz. Hajópadló alá nem kell. Így viszont az a kis kocka amit a kandallótest alá kell betonozni- úgy hogy alatta van 10 cm xps - nincs nekitámaszkodva szemből semminek, csak a hátfalon ér hozzá a falhoz. Ezért tartok attól, hogy megbillenhet. De ha azt mondjátok : nem fog, elhiszem.:)

James Bond 0007
2015.03.26., 08:12
Most találtuk meg, hogy a házunk "típusterv" lett Lola néven egy szegedi kivitelező cégnél. A többi házat is a mi építészünk tervezte, de azért típustervnek ezek elég egyediek. :)

http://www.home-4u.hu/hazak-tervek/