PDA

View Full Version : Csomópontok / Rétegek kialakítása

Nesde
2012.10.02., 08:58
Ebben a témakörben szeretném megbeszélni a kialakítandó csomópontok/ rétegek optimális lehetőségeit. Több szem többet lát elv alapján.

Minden észrevételt / ötletet szívesen fogadok.

Számomra ez egy kritikus pont az építkezés alatt.

Nesde
2012.10.11., 13:03
A mai nap kaptam egy vasalási tervet amellyel az itt olvasottak, illetve máshol látottak alapján nem egészen tudok azonosulni:

Ugye 1 szintes ház, szeglemezes tetővel (mondhatni könnyű födém)

Vasalás:
Alap:
"Az épület alatt helyszíni v.b. lemezalapozás készül. az alaplemez vastagsága a külső főfalak alatt 25cm, mezőközépen a vastagság 20cm-re csökkenthető.
A lemez vasalása: o10mm/20cm/20cm alsó vasalás általános helyen és o12mm/20cm/20cm felső vasalás általános helyen. A főfalaknál az alsó vasalásba kiegészítő vasalás készítése szükséges."
mit jelent a mezőközép? hány cm ; méterre a faltól?

Fal:
"...legalább soronként két db o8mm és függőlegesen két oldali o8mm/25cm vasalás elhelyezése szükséges.
A falazatra egy 19cm széles elem magas v.b. koszorú készül...
A nyílások áthidalói rendszer elemből készülnek helyszíni v.b. maggal készítve.
A 1,75m fesztávolságú nyílások az áthidaló elem+ 1 elem magasságban készül kb 43cm betonmagassággal Az áthidaló vasalása 2db o12mm alsó és 2db o10mm felső hosszvasalás o6mm/20cm kengyelezéssel összefogatva.

A többi teherhordó falban kialakított nyílás áthidalója legfeljebb 1,60m nyílásszélességig az áthidaló elem magasságában kialakított v.b. gerenda 2 db o12mm alsó és 2db o10mm felső vasalással o6mm/20cm kengyelezéssel.

A főfalakon a falakat lezáró körbe vezetett v.b. koszorú készül. Keresztmetszete a koszorúelem méretéhez igazodik.
Vasalása: 4db o10mm hosszvasalás. Kengyelezés o8mm/20cm-ként. "

Szerintem egyszerűen túl sok...

Andreas S.
2012.10.11., 14:04
A mai jogszabályoknak megfelelő betonacélszerelés. Tavaly szigorodott, lényegében földrengésbiztos házakat kell építeni. Túlzás, de ez nem a statikus tervező hibája.
Mezőközép: 25-30 cm a falak külső síkjától.

El Tolo
2012.10.11., 22:07
Nem tűnik túlméretezettnek a vasalás.

Ne felejtsd, hogy van négy falad, amit nem zár le födém, nem csinál belőle dobozt, így a falaidnak külön külön is masszívnak kell lenniük.

14-15 cm vastag, eltakart vasbeton szerkezet hallatán, megremeg a statikusok térde :rolleyes:

A falazatra egy 19cm széles elem magas v.b. koszorú készül...

Ezt vacak lesz bezsaluzni!
Jobban járnál, ha olyan koszorút találnának ki neked, ami belefér a normál fal elem 15cm-ébe. A koszorú elem a födémekhez van inkább kitalálva.
Egyébként már tudod, hogyan fogsz befordulni a hőszigeteléssel a szeglemezes tetőnél?

Nesde
2012.10.12., 11:35
Nem tűnik túlméretezettnek a vasalás.

Ne felejtsd, hogy van négy falad, amit nem zár le födém, nem csinál belőle dobozt, így a falaidnak külön külön is masszívnak kell lenniük.

De nincs rajta x 100 tonna, egy könnyű födém, betoncseréppel (10t) szerkezettel (3t) szigeteléssel(1t) gipszkartonnal (2t) összesen 16t 53 méteren. ami 302 kg / m erre jön a hóteher és a szélnyomás.
miért nem lehet oszlop vasalással 2-3 méterenként és ritkább viszintessel+ egy erős koszorúval. A csarnaokok is megállnak vhogy oszlopokon... Na ezt akarom megérteni számokkal, mert ezt még sajnos nem láttam. Erők, feszültségek, stbstb.

14-15 cm vastag, eltakart vasbeton szerkezet hallatán, megremeg a statikusok térde :rolleyes:

Azért tanult és csinálja a szakmát, és persze fizetek érte, hogy ne reszkessen. tudom hogy nincs ipar de ne az én pénzemen akarja egész európa vasiparát fellendíteni...
a 20 cm es téglaházat miért elég a sarkoknál, meg itt ott oszlopozni?

[/I]Ezt vacak lesz bezsaluzni!
Jobban járnál, ha olyan koszorút találnának ki neked, ami belefér a normál fal elem 15cm-ébe. A koszorú elem a födémekhez van inkább kitalálva.
Egyébként már tudod, hogyan fogsz befordulni a hőszigeteléssel a szeglemezes tetőnél?

Ezt biztos módosítjuk. nem akarom a koszorúelemet alkalmazni.

födém lásd a képen, befújt papírral ( szintet a csík jelenti.)

El Tolo
2012.10.12., 21:55
De nincs rajta x 100 tonna, egy könnyű födém, betoncseréppel (10t) szerkezettel (3t) szigeteléssel(1t) gipszkartonnal (2t) összesen 16t 53 méteren. ami 302 kg / m erre jön a hóteher és a szélnyomás.
miért nem lehet oszlop vasalással 2-3 méterenként és ritkább viszintessel+ egy erős koszorúval. A csarnaokok is megállnak vhogy oszlopokon... Na ezt akarom megérteni számokkal, mert ezt még sajnos nem láttam. Erők, feszültségek, stbstb.

Majd előszedem az én házam feszültségi ábráit, és talán az segít.
De addig is:
- lehetne oszlop vasalással is, de az nem igazán fér bele a 14-15 cm-be
- csarnokok oszlopai un. kelyhekben vannak mereven a talajhoz rögzítve. Neked lemezalapod lesz.
- a 20cm.-es tégla (amiből nem építenek főfalat) az is 33%-al vastagabb, mint a mi falunk. A kihajlás négyzetes függvény.
-ha nem bízol a statikusodban, keress másikat. Egy nagyon komoly szakembert találsz itt (http://vasbetontervezes.hu/)

Nesde
2012.10.14., 21:25
Köszi, mindenképpen érdeklődöm náluk.

Szeretném megkérdezni neked mi a véleményed az ISOTEQ falról? méretpontosság? építhetőség? korábban mi egy másik cég műanyagátkötősét használtuk csak most jobban elgondolkodtunk ezen a cégen is. azért meglehetősen olcsóbb.

El Tolo
2012.10.16., 19:24
Köszi, mindenképpen érdeklődöm náluk.

Szeretném megkérdezni neked mi a véleményed az ISOTEQ falról? méretpontosság? építhetőség? korábban mi egy másik cég műanyagátkötősét használtuk csak most jobban elgondolkodtunk ezen a cégen is. azért meglehetősen olcsóbb.

Nem volt semmi gond vele.
Ami tetszett, hogy normálisabban van csomagolva, mint a Bauland, vagy a Bau-Cell, így szállításnál, pakolásnál nem sérültek az elemek sarkai ezért nem lett fogas a fal.
A Prakiq elemnél (20cm-es betonmag) viszont tanácstalanok voltak az Isoteq illetékesei, nekünk kellett kitalálni a csomópontok gyakorlati megoldását.

Nesde
2012.10.17., 08:02
Nem volt semmi gond vele.
A Prakiq elemnél (20cm-es betonmag) viszont tanácstalanok voltak az Isoteq illetékesei, nekünk kellett kitalálni a csomópontok gyakorlati megoldását.

Miért választottatok Praktik elemet? kellett a 20 cm es betonfal? az jóval drágább, ha jól tudom.

Nesde
2012.10.17., 16:19
Sziasztok!

Nos úgy néz ki hogy kezd a végleges közeli kialakulni a címben említett csomópontnál.
Remélem jól látható és kivehető, hogy az ajtónál egy további 10 cm es "beugrást" csinálnánk hogy az alaplemez ne legyen a küszöb közelében. ez pont olyan széles lenne mint az ajtónyílás.
Ugyan nincs hőhídmodellező szoftverem, de érdekes lenne egy ilyet berajzolni, hogy hogyan működnek a hőmérsékleti vonalak.

Az észrevételeket szívesen fogadom. Még nincs megépítve így most tudunk rajta fejleszteni.

Andreas S.
2012.10.18., 07:53
Kapcsolódik neked a nyílászárókhoz kívülről terasz, lépcső stb.?
Mert ha igen, nagyon elgondolkodnék a vízszigetelési megoldáson is, ennél a csomóponti megoldásnál (beton beugrik) ezt nem lesz leányálom műszakilag korrektül kivitelezni, nagyon észnél kell lenni.

Nesde
2012.10.18., 10:26
Kapcsolódik neked a nyílászárókhoz kívülről terasz, lépcső stb.?
Mert ha igen, nagyon elgondolkodnék a vízszigetelési megoldáson is...

igen lesz 1-2 helyen terasz meg lépcső. A vízszigetelés a házon kívül lesz körben, a terasz /épcső ezen kívül lenne. -eddigi elgondolásom szerint- a vízszigeteléshez még nem tudom a pontos anyagot. alulról vagy tegola tefond plus vagy keresek még megbízható márkájú lágy PVC -t. Bár ezekről azt olvastam hogy nem lehet közvetlenül XPS vagy EPS re rakni illetve a bitument sem kedveli. A függőleges szigetelés "lábazaton" valami EPS barátnak és ragaszthatónak kell lennie a alapszigeteléséhez. (sárga csík a korábbi képeken).

Nem teljesen értem hogy mit értesz az alatt hogy:

...ennél a csomóponti megoldásnál (beton beugrik) ezt nem lesz leányálom műszakilag korrektül kivitelezni, nagyon észnél kell lenni.
itt mire gondoltál pontosan? a beton lehúzásánál? vagy a beugrás ott legyen ahol az ajtó?

El Tolo
2012.10.19., 23:24
Miért választottatok Praktik elemet? kellett a 20 cm es betonfal? az jóval drágább, ha jól tudom.
Igen, a garázsunknak két kapuja van, közötte 80cm széles fal.
Mellettük egy terasz ajtó, oda meg ~150cm fal visz.

Ezt 15cm vastagságban kevésnek ítélte a statikus.
Oda külön zsaluzni kellett volna, meg hasonlók, ezért inkább a Praktiq-ból kiraktuk azt az egész falat a földszinten.
A koszorút és az ablak áthidalókat volt macerás picit megoldani, de gondolkoztunk és úgy már ment :D.
Az Isoteq-esek nem tudtak ebben segíteni sajnos.
Azóta lehet, hogy kitaláltak ők is megoldásokat.

El Tolo
2012.10.20., 20:30
Sziasztok!

Nos úgy néz ki hogy kezd a végleges közeli kialakulni a címben említett csomópontnál.
Remélem jól látható és kivehető, hogy az ajtónál egy további 10 cm es "beugrást" csinálnánk hogy az alaplemez ne legyen a küszöb közelében. ez pont olyan széles lenne mint az ajtónyílás.
Ugyan nincs hőhídmodellező szoftverem, de érdekes lenne egy ilyet berajzolni, hogy hogyan működnek a hőmérsékleti vonalak.

Az észrevételeket szívesen fogadom. Még nincs megépítve így most tudunk rajta fejleszteni.
Szerintem:
Némi relatív hőhíddal együtt kell tudni élni.
Amit rajzoltál, azt macera megcsinálni és több problémát vet fel, mint megoldást.
Miért tervezed így?
Mire fog az ajtó támaszkodni?
Sarok mechanikailag és hőtechnikailag is kínos.
"Éles sarok = kezdődő törés"
Saroknál jóval nagyobb a hőveszteség, mint egyenes vonal mentén. (geometriai hőhíd)

Nesde
2012.10.22., 12:20
Szerintem:
Miért tervezed így?
Mire fog az ajtó támaszkodni?
Sarok mechanikailag és hőtechnikailag is kínos.
"Éles sarok = kezdődő törés"
Saroknál jóval nagyobb a hőveszteség, mint egyenes vonal mentén. (geometriai hőhíd)

a terv az az lenne hogy a lemezalap ne hozza be a küszöbnél a hideget. ne legyen ott hőhíd.

A 90° -os szögeket lehetne akár 45°ra is csinálni és akkor már kevesebb lesz a repedés. erre nem is gondoltam köszi.

Weeber fórumtárs már írta hogy inkább a lemezalap fölött szigeteljünk többet de az még emésztés alatt van. akkor a belső falak alá is kellene hőhídmegszakítás.

Az ajtó az XPS re támaszkodna, vagy ezt így nem lehet? nem bírja el? természetesen konzolosan oldalt, felül meg lenne fogatva a betonmaghoz.
Remélem megtartja hosszútávon.

Talán még azt lehetne hogy az ajtót nagyobb magasságú "párkány" fogadóval kérem és azt valahogy lejebb tolni, de akkor sincs semmi ami alulról jobban megtámasztaná mint az XPS.

remélem addig eldől mire az alapot elkezdjük (novemeber)...

weeber
2012.10.22., 14:45
Az ajtó az XPS re támaszkodna, vagy ezt így nem lehet? nem bírja el? természetesen konzolosan oldalt, felül meg lenne fogatva a betonmaghoz.
Remélem megtartja hosszútávon.
Tökéletesen elég az ajtót az XPS-re rátenni, ha kétoldalt megfogod 45 fokos tokrögzítő vasakkal. Nálam az összes bejárati ajtó és a sokkal nehezebb e3 m széles erkélyajtók is így vannak, egyik sem süllyedt meg.

Nesde
2012.10.26., 14:48
Eljutottam odáig hogy a lemezalap körüli szigetelést megosztom. így kevesebb XPS, több EPS és olcsóbb beruházás.
Node! a rajzon jelölt piros vonal irányában a hideg "fel tud kúszni", nem? ott akkor hőhíd lesz, vagy nem? ha nem miért nem?

Azért PH esetében csaknem alkalmaznak iylen csomópontokat, csak megvan az oka!?

ennyi EPS nem fog megsüllyedni a beton és a bútorok alatt?

ez kivitelezhető így?

Nesde
2012.10.26., 16:02
Számolgattam egy kicsit a meglévő árajánlatok alapján.
Az előzőekben felvázolt 2 csomópontra a szigetelés költségét.

verzió1 ha 20 cm xps van
XPS alapszigetelés 20 cm 30*30000=900 000
Oldal szigetelés 5x30000=150 000
+5 cm XPS 6,2x30 000=186 000
+5 cm EPS 132x1 000=132 000

verzió2 ha 10 cm XPS van:
XPS alapszigetelés 10cm: 15,3*30 000=459 000
Oldal szigetelés 5x30 000=150 000
+5 cm XPS 6,2x30 000=186 000
+15 cm EPS 132x3 000=396 000

177 eft a különbség...

Nesde
2013.04.18., 12:52
Újabb átgondolandó csomnóponthoz érkeztem.

Ha rejtett tokos zsalúziát szeretnék, akkor a ablak szemöldökét kialakítom majd a későbbi tok méretének megfelelően XPS ből vagy PUR táblából.

Ekkor az áthidaló alja az ablak tetejétől kb 25-30 cm re lesz.

Hogyan rögzíten az ablak, 175 széles teraszajtó tetejét hogy az ne mozogjon? mihez és mivel?

előre is köszi