PDA

View Full Version : Általános témák

varvick
2013.06.17., 22:48
Sziasztok!

Ahogy a fenti "adatlapból" is látható, lassan elérkezünk a tervezési fázis végére.
2010-ben, ahogy megfogant fejünkben az "építsünk inkább házat, mint vegyünk egy régi ki tudja milyet" gondolat rátaláltam erre a fórumra. Azóta olvaslak titeket. Rengeteget tanultam tőletek, ezt ezúton is köszönöm!
Már a telek kiválasztásánál is próbáltuk figyelembe venni a különböző tájolási szempontokat. Így sikerült szert tennünk tavaly októberében Miskolc egyik teljesen beépített kertvárosi részében egy olyan telekre, ahol 2011-ben az előző tulaj elbontotta az előző házat, így jelenleg ez egy üres telek. Nagy mázli volt, hogy rátaláltunk. :)
A telek 1200 nm, majdnem téglalap alakú (utcafront 19m), tájolása közel ideális: kelet-nyugati tengelyű, utcafront a keleti oldalon, a déli oldal 13 fokkal tér el a 180 foktól nyugatra (193 fok).
Először itthon kezdtünk tervezgetni, hogy az alapvető dolgokban (mit is szeretnénk, és mennyit, mi fontos, mi nem fontos számunkra) közös nevezőre jussunk. Majd januárban egy ismerős tervezővel kezdtük el megterveztetni a házat.
Na, itt belefutottunk abba a hibába, amiből most már véglegesen megtanultam: ismerőssel baráti alapon semmi hasonló kaliberű dolgot ne csináltass! Nincs szerződés, nincsenek határidők, nem tudod számonkérni, stb.
Három hónapig "küzdöttünk" egymással; nagyon nem egy hullámhosszon járt az agyunk. Majd a véletlen úgy hozta, hogy sikerült megtalálnunk B-A-Z megyében a tudomásom szerint egyetlen passzív ház tanfolyamot elvégzett tervezőt. Vele azonnal megértettük magunkat. Csinált egy vázlattervet, ami nagyon nagy volt, viszont egyben nagyon tuti, így szerződést kötöttünk, és az eredeti koncepció alapján elkezdtük kicsit lehúzni a kezdeti majd 200 nm-t.
Most ott járunk, hogy ha minden jól megy jövő hétvégére kész az engedélyes tervdoksi. Remélhetőleg július végén, augusztus elején kezdhetjük is az alapozást.
Beköltözésre terv 2014. szeptember. De addig még rengeteg tennivaló van.

varvick
2013.06.18., 15:11
Újabb egy hét csúszás. Ma délelőtt beszéltem a statikussal, hogy hogy áll. A hét végére lesz kész a statika (múlt hét vége helyett). Így az engterv dokumentáció is csak jövő hét második felére fog előállni. :( Még el sem kezdtük az építkezést, de csúszásból már van elég. (sóhaj)

varvick
2013.06.25., 09:31
Helyzetjelentés:
Tegnap beszéltem a tervezővel, múlt hét péntekre elkészült a statika. Hétvégére ígérte a komplett engedélyes tervdoksit. Ha valóban kész lesz, akkor jövő héten előzetes egyeztetés az építési hatóság előadójával, utána, ha mindent rendben talál, végre beadhatjuk engedélyezésre.
Remélem, hogy nem ülnek rajta sokat (max a jogszabályban előírt időt, ami tudomásom szerint jelenleg két hét, ha nincs hiánypótlás), és tartható az augusztus elejei kezdés.
Lassan, de azért haladgatunk, úgy érzem. :D

jaccso
2013.06.25., 09:51
max a jogszabályban előírt időt, ami tudomásom szerint jelenleg két hét, ha nincs hiánypótlás

Tavaly ez még 40 munkanap volt..

varvick
2013.06.25., 10:34
Állítólag január 1-je óta módosult, mióta bevezették az elektronikus ügyintézést. Azért kíváncsi vagyok rá, mert nagyon nem az a tapasztalat, hogy bármilyen hatóság, bármilyen rá vonatkozó határidőt tartana. Csak tőlünk követelik meg, de azt nagyon. :)

Gyorsan rá is kerestem: http://www.e-epites.hu/2578
Valóban 15 nap, ha hiánytalan, és rendelkezésre áll 6 hónapnál nem régebbi szakhatósági állásfoglalás.
Már csak azt kell megtudni, hogy sima házhoz kell-e, illetve ha kell, milyen szakhatósági állásfoglalás kell.

Tavaly ez még 40 munkanap volt..

varvick
2013.07.01., 23:03
Mai nappal kézhez vettük az engedélyes tervdokumentációt. :)
Az adatlapba töltöttem fel alaprajzot, és pár látványtervet.
A véleményeteket szívesen veszem. Engedélyezésre beadva csak jövő héten lesz.

hargergo
2013.07.02., 09:13
Egyik fürdőszobának sincs ablaka, viszont mellette levő gardróboknak igen. Miért nem cseréled meg a két helységet? Nem árt egy ablak a fürdőhelységekbe. Gondolom az oldalhatáros építés miatt nincs ablak betervezve, tudtommal 0,4m2 1,8m magasságban ablak így is beépíthető (ez lehet a gardrobé is). A WC is ablaktalan. :)

varvick
2013.07.02., 12:15
Köszi az észrevételeket! Alább a válaszok.

Igen. Bizonyos pontokon kellett kompromisszumokat kötni (sőt számtalan kompromisszumot kellett kötni, de hát ilyen a tervezés. :) ) Az egyik az ablaktalan fürdőszoba volt.
Mivel volt már ablaktalan fürdőszobánk, így tudjuk milyen, és nem találtuk nagyon sarkalatos pontnak. Ezen majd annyit javítunk, hogy a gardróbok felől mindkét fürdőszoba kap majd üvegtégla falat, valamint a fenti a másik oldalról is. Ez még nincs végiggondolva, hogy hol és mennyit. A WC ablaka szellőzés szempontjából nem releváns (úgyis elszívás lesz). Fény szempontjából meg megint nem zavaró számunkra, hogy arra a pár percre esetleg lámpát kell kapcsolni.
Valóban az oldalhatár miatt nincs betervezve részben. Egyrészt hülyén néztek volna ki a 60*60-as ablakok ezen a házon, másrészt sok értelme annak sem lett volna fény szempontjából, ezt az áldozatot így leginkább az energiamérleg javára hoztuk meg. :)
Gardróbbal nem cserélném meg az alábbi okokból:
Fsz: egy gyerek (3 éves) + szülők. Most még nem, de egy-két év múlva már egyedül fogja használni a fürdőt, így nem olyan jó ötlet, ha rajtunk keresztül mászkál oda.
Emelet: két kamasz lány, akiknek k...a sok ruhájuk, culájuk, egyebeik vannak. :confused: Kell nekik a hely, valamint adott esetben a fenti gardrób átmeneti vendégszobaként is funkcionálhat talán. Illetve később akár félszoba/dolgozó szobaként való használatnak is megvan a lehetősége. (A fürdő ezekre azért elég szűkös lenne, főleg, hogy ablaktalan.)

Egyik fürdőszobának sincs ablaka, viszont mellette levő gardróboknak igen. Miért nem cseréled meg a két helységet? Nem árt egy ablak a fürdőhelységekbe. Gondolom az oldalhatáros építés miatt nincs ablak betervezve, tudtommal 0,4m2 1,8m magasságban ablak így is beépíthető (ez lehet a gardrobé is). A WC is ablaktalan. :)

varvick
2013.07.25., 13:42
Egy gyors helyzetjelentés: júl. 10-én benyújtottuk a tervdoksit engedélyezésre. Következő héten az ügyintéző szabin volt. Ehhez képest mára gyorsan le is tudtuk a hiánypótlást, amit tegnapelőtt írt ki. Úgy néz ki, hogy holnapra megírja a határozatot, jövő héten megcsináljuk a lemondókat a szomszédokkal, és meg is lehet a jogerős engedély. :) Az egy hét szabival együtt is 16 nap alatt elkészül az engedély. Lehet itt haladni, ha mindenki úgy akarja. :D

Ami nálunk hiánypótlás volt, 3 apróság:
1. lemaradt a statisztikai lap
2. bekértek egy általános tűzvédelmi műszaki leírást. Ez nem kötelező része, de a jogszabály azt mondja, hogy kérHETik. Hát kérték is. Nem egy nagy kaland, csupa általánosságok vannak benne. Érdemes már az eredeti dokumentációba berakni, és akkor biztos, hogy nincs időhúzás miatta.
3. Kötelező minimum egy 17 m2-es szobának lennie az épületben. Mivel nálunk az alaprajzon a nappali-konyha-étkező egyben szerepelt (~51 m2), így kérték, hogy bontsuk már külön, hogy látszódjon egyértelműen számmal is kírva, hogy a nappali (36,71m2) megvan 17 m2.

Összesített tapasztalatom az építési osztályról: gyorsak, segítőkészek. Az tény, hogy rajtuk kell tartania az embernek a szemét, folyamatosan "zaklatni" őket telefonon. Bár igazából nálam erre sem volt szükség. Nekem kellemes meglepetés volt.

Ami még érdekesség, és a rugalmasságot bizonyítja, hogy a helyszíni szemlét kiváltottuk azzal, hogy én lefényképeztem a telket, hogy valóban nem kezdődött ott meg az építkezés. (Dátumos fényképet kértek természetesen.) Ez persze nem a teljesen hiavatalos út volt, viszont így tudtunk gyorsítani az ügymeneten. :)

varvick
2013.07.26., 16:07
Mai esemény:
Délelőtt kézhez kaptam az engedélyünket. Juhhéjjjj :D
Este sörözés közben ütemezést állítunk fel a kivitelezővel, aztán remélem jövő hétre megvan a jogerősítés is, és utána következő héten kezdhetjük is az alapozást. :)

varvick
2013.08.10., 17:20
Update:
Múlt hét csütörtökön megkaptuk postán a határozatot, meg az egyik szomszéd is. Vele alá is írattuk a lemondatót.
A másik szomszéd még ehét kedden sem kapta meg, úgyhogy telefonáltam az építési osztályra ez ügyben. Ott mondták, hogy újra kipostázzák neki.
Tegnap beszéltem a szomszéddal, egyben kapta meg mind a kettőt. Magyar Posta, én így szeretlek. :confused:
Hétfőn megyek be a jogerős pecsétért, aztán végre kezdhetünk jövő héten. :D

varvick
2013.08.11., 22:49
Ma végre a másik szomszédék is aláírták a lemondót. Holnap hivatal, remélem rápecsételik a "jogerős"-t. :)

Délutánra jön egy kis markesz, azzal kapirgálunk kicsit (előzetes tereprendezés). Aztán, ha belefér még holnap, ha nem, akkor kedden kitűzés. Utána meg tényleg indulhat a móka. Gépek készenlétben, beton is. :D

varvick
2013.08.14., 11:20
Fél órája megkaptuk a jogerős pecsétet! Hallelujja! :D

Tegnap délben megkaptuk a statikustól az alapozási tervet. Köpni-nyelni nem tudtam. Kivitelező szerint is igen erőteljesen túl van biztosítva az egész. Mondta, hogy ilyen alapot családi háznál még nem látott. Mindegy. Egyszer lehet, hogy majd egy felhőkarcolót felhúzunk rá, azt is elbírná.
A zsebem már kisírta magát a plusz kb. 200e ft beton miatt. Túl vagyunk rajta. :(

Tegnap reggel csináltunk egy kis tereprendezést a telken, majd délután elkezdtük a kitűzést. Mivel késő délután kezdtük, így a nappali része már nem fért bele, azt ma délután befejezzük. Talán a mai napba belefér a kiszórás is. Holnap (kiszórástól függően délelőtt, vagy délután) pedig jön a gép ásni az alapot. Péntek és/vagy szombaton sávalap öntés. :)

varvick
2013.08.14., 22:02
Update

Kicsit le kell lassulnom. Az építőiparban tevékenykedők úgy látszik nem bírják a tempómat. :)
Nincs kőműves három nap múlvára, mert mindenki fullon van munkával. Hogy is van akkor ez a "válságban az építőipar" duma?!?!
Na, mindegy. Történt egy kis átprogramozás, a kitűzés nagy részét befejeztük ma este. Hétvégén befejezzük a hiányzó kontroll pontok kitűzését. Szerdán szórunk, csütörtökön ásunk, pénteken jön a beton. Jövő héten talpgerenda öntés.
Ez most már teljesen lefixálva elvileg, de azért nem vagyok nyugodt.
Cserébe a jogerősítésen kívül is történt még jó dolog. Sikerült betont szerezni igen jó áron. Úgyhogy összességében végülis pozitívan zárul a nap.
Összefoglalva a mai nap építkezéssel kapcsolatos történéseit: engedély jogerős, jó árú beton lebeszélve, ház alapjainak a kitűzése kész, alapozás-talpgerendák ütemterve újratervezve, most már mindenkinek elfogadható módon. :)

varvick
2013.08.14., 22:08
Javítani akartam az előzőt, de már napok óta valami gebac van a fórummotorral, és így nem engedte, így új postba írom:

Néztem 10 centis XPS-t. Isomastert találtam 3300 Ft/tábla áron Új Ház Centrumos tüzépen. Ez nekem jónak tűnik így elsőre, alku nélkül. Szerintetek? Illetve az Isomaster milyen minőségű, van ezzel kapcsolatban valakinek tapasztalata? (Csak épp a tüzép mellett mentem el, és betértem, nem célirányos keresés volt.)

jaccso
2013.08.15., 11:12
Néztem 10 centis XPS-t. Isomastert találtam 3300 Ft/tábla áron Új Ház Centrumos tüzépen.

Tavaly 30 alatt sikerült szerezni fibrostir-t, és styrofoam-ot is. (Számlával ~27E)
Utóbbi már nem hiszem hogy van, mert bezárt a gyár, a maradék készletet szórhatták ki.
Ez ugye tavaly, és Bp. Idei miskolci árakat nem ismerem :)

varvick
2013.08.16., 13:10
Köszi! Iránynak megteszi. :)

varvick
2013.08.23., 00:09
Alap végre kitűzve, kiszórva. Holnap ásás. Hétfőre berendelve a beton, meg a vas is meg van holnapra. Kicsit csúsztunk, de legalább most már tényleg kezdünk. :)

varvick
2015.08.06., 16:00
Sziasztok!

Egy olyanban kérném a segítségeteket, hogy ti hol vettétek az anemosztátokat? Amiket most hirtelen találtam a neten, az mind legalább 100-as csőátmérőhöz van. Nekem meg ugye 75-ös Helios csövek vannak berakva.
Valamint kellene egy darab padlóba való befúvó rács is, amit szintén nem találok ekkora csőhöz.

Előre is nagyon köszönöm a segítséget!

ket_kerek
2015.08.06., 16:49
Szia!

Rég hallotunk felőled! Remélem belaktátok a házat.
Szerintem a korrekt működéshez csatlakozó doboz beépítése szükséges, ezekhez vannak méretezve a rácsok és anemosztátok, tehát nem közvetlenül a csőre teszed. Ez az elem árán felül utólag jó kis vésés jelentene, szóval lássuk tud-e valaki direktebb megoldást!

hargergo
2015.08.06., 21:21
Igen, csatlakozó doboz szükséges és ez fogadja az anemosztátot.
Anemosztátban is van külön elszívó és befúvó, de létezik mindkettőre alkalmas kivitel.

https://itsolution.lindab.com/lindabwebproductsdoc/pdf/documentation/ads/hu/technical/pvwu.pdf

Én Weeber Andrástól vettem, segítőkész srác.
http://www.passzivhazminosites.hu/hovisszanyeros_szellozteto

varvick
2015.08.06., 23:39
Igen, csatlakozó doboz szükséges és ez fogadja az anemosztátot.
Anemosztátban is van külön elszívó és befúvó, de létezik mindkettőre alkalmas kivitel.

https://itsolution.lindab.com/lindabwebproductsdoc/pdf/documentation/ads/hu/technical/pvwu.pdf

Én Weeber Andrástól vettem, segítőkész srác.
http://www.passzivhazminosites.hu/hovisszanyeros_szellozteto

Köszi! Ezt akkor lehet, hogy elbasztam. Ennek az egynek nagyon nem néztem utána. Most meg már fent van az álmennyezet, lógnak ki belőle a csövek. A dobozt gondolom a 75-ös lyukon nem lehet feltolni. Na, indul a gondolkodás... :) Van 1 padló, három fali, meg vagy 7 plafon megoldandó kérdém...

Az elosztókat én is Bandostól vettem. Nagyon korrekt és a saját maga által vállalt határidőn bőven belül szállított. :)

jaccso
2015.08.07., 09:33
Az álmennyezetesekről tudok nyilatkozni, Hoval dobozokkal dolgoztunk. Dobozt berakni kb. bontással jár :(
Egyrészt a csövet rá kellene applikálni a dobozra, majd rögzíteni egy gyorsrögzítővel. Mindezt már a gipszkarton fölött kellene, mert utána nem tudod bontás nélkül feltolni a csövet és a dobozt a lyukon (lyukon a doboz méretére vágott nyílást értem!) keresztül!
Utána jöhet a doboz rögzítése a gipszkartonhoz, amit épp meg lehet oldani, ha előzetesen precízen kiméred a rögzítés helyét.

Mennyi helyed van az álmennyezetben?

varvick
2015.08.08., 13:17
Az álmennyezetesekről tudok nyilatkozni, Hoval dobozokkal dolgoztunk. Dobozt berakni kb. bontással jár :(
Egyrészt a csövet rá kellene applikálni a dobozra, majd rögzíteni egy gyorsrögzítővel. Mindezt már a gipszkarton fölött kellene, mert utána nem tudod bontás nélkül feltolni a csövet és a dobozt a lyukon (lyukon a doboz méretére vágott nyílást értem!) keresztül!
Utána jöhet a doboz rögzítése a gipszkartonhoz, amit épp meg lehet oldani, ha előzetesen precízen kiméred a rögzítés helyét.

Mennyi helyed van az álmennyezetben?

:( Nem hangzik jól... Ha jól emlékszem 16 vagy 18 centim van.

mado
2016.01.02., 00:20
Érdeklődnék, hogy mennyire vált be a hőszivattyúd? Én is hasonló rendszerben gondolkodom, hasonló háznál.

varvick
2016.10.14., 23:04
Szia!
Elnézést, hogy csak most válaszolok, idén eléggé elhanyagoltam a fórumot.
A hőszipkát imádom. Csak tényeket mondok, aztán levonod a következtetést. Október 6i adat: az egy éves hőszipkára fordított költség (ez ugye fűtés, melegvíz) 92e ft. Ebből fűtés (csak a tavalyi fűtésszezon, mert idén még nem fűtöttünk azóta sem) 35e Ft. Bár nem volt durva a tavalyi tél, de 23 fokra van állítva a termosztát, mert fázós a család, így én meg vagyok vele elégedve. Nagyon is. Bár nem biztos, hogy most újra belefeccolnék ennyit egy hőszipkás-vizes rendszerbe. De így, hogy már megvan, nekem nagyon meggyőző, meg nem bántam, sőt mivel heti szinten mérem a fogyasztást, heti szinten örülök. :)

Más: ma végre beüzemelésre került a szellőztető is. Végül Wolf Excellent 400 lett. Kb két hónapja vettük meg a gépet, ma jutott el oda a folyamat, hogy be is lett üzemelve. Erre már nagy szükség volt, enélkül a levegő a házban sokszor már akkor is áporodott volt, amikor reggel szellőztettünk, elmentünk itthonról, majd délután/kora este hazajöttünk. Ezért most öröm és boldogság van. :)
Tapasztalat/jó tanács: a kondenzvíz elvezetés be van kötve a szennyvízcsatornába, viszont nem pakoltak be bűzelzárót. Délután az egész házban csatornaszag volt. Ha beálltam a befúvás alá, érezhetően csatornaszagú levegőt jött ki. Pár percig gondolkodtam, hogy mi lehet a baj, aztán leesett. Lekaptam a csövet a kondenzvíz-elvezetés csonkjáról, és meg is oldódott a probléma. A csatornából egyszerűen felszívta a szagot, és tolta a házba. Felvettem 300m3/h-ra a teljesítményt, és elmentünk vásárolni. Másfél óra múlva jöttünk haza, abszolút semmi szag nem volt. És nem volt áporodott sem a levegő, mint előtte. Működik a dolog. :) Friss levegő folyamatosan, szellőztetés nélkül. Király! :)
Egyelőre most 120m3/h-n megy folyamatosan. Majd még kísérletezgetek vele, hogy meddig lehet levinni levegőállag-romlás nélkül.
Kényelmetlenség, hogy külső kezelőt nem vettem eddig hozzá, csak ma délután kezdtem kutakodni utána. A gépről csak az 1-es fázist lehet üzemeltetni, nem lehet a fázisok között váltogatni. Viszont az egyes fázisoknál a légszállítást lehet állítani magán a gépen, úgyhogy ma ezzel játszottam. Igazából kb fél percnyi kényelmetlenség. Szóval akár külső vezérlő nélkül is simán kényelmesen működtethető a gép.
Hangja 300m3/h-nál is annyi volt, mint a mosógépnek, amivel egy helyiségben van, úgyhogy az egy elég jó referencia pont volt, de ezt is csak a gépészeti helyiségben lehetett hallani. A befúvási pontoknál síri csend volt még 300m3/h-nál is. (Hangtompító be van építve a gép és az elosztó közé.) 120m3/h-nál semmi hangja nincs a gépészetiben sem.

Na, ez kicsit most hosszúra sikerült, de rég voltam, és legalább megoszthattam veletek a napi örömömet. :)
Próbálok sűrűbben benézni.

A még építkezőknek kitartást, türelmet, mindent csak viccesen tessék felfogni. A ház csak egy ház, nem az élet. ;)

mado
2016.10.15., 02:10
Köszi a választ. :) Végül mi a Zubadan mellett döntöttünk, Ecodan modullal. Szerintem egy hónap múlva már be is szerelhetik. Szellőztetőből a Hovalt választottuk, én az olcsóbbik kezelőt vettem hozzá, ez is túl van árazva és egyébként is össze lesz kötve a Loxone rendszerrel.

Próbálom viccesen felfogni, de valahogy nem mindig értem a tréfát. Sok a link az építőiparban, mindenki ígérget, mindenkit hatszor kell felhívni hogy ma sem jött, ma sem hívott vissza, ma sem küldte el amit ígért. :) Persze vannak kivételek...

- - - Updated - - -

Amúgy jól látom nálad padló fűtés és hűtés is van? Hogy vált be? Milyen érzetre a padlóhűtés?

hargergo
2016.10.15., 07:42
A gép kondenzvíz kifolyóba golyós szifont építs be, hogyha ki is szárad a víz belőle, akkor sem jön vissza a bűz. :)

sylvanus67
2016.10.15., 10:35
Bár nem biztos, hogy most újra belefeccolnék ennyit egy hőszipkás-vizes rendszerbe.

Mért is nem, ha ennyire jó a rendszer és kicsi is a fogyasztás?

varvick
2016.10.16., 00:56
Hűtésre nem használtuk. A max. 28 fok volt bent a nappaliban, amit egész délután telibe kap a nap, mivel az árnyékolás még nincs megoldva. Ez számunkra teljesen komfortos volt (ahol eddig voltunk tetőtérben, simán volt 34 fok is néha). Így eszembe sem jutott, hogy hűteni kellene. Szóval nem tudok róla nyilatkozni érdemben. Én úgy vagyok vele, hogy a 28 fok teljesen kellemes egy szál gatyában. Végül is nyár van/volt, némi mediterrán fíling becsúszott a családba. :)

Köszi a választ. :) Végül mi a Zubadan mellett döntöttünk, Ecodan modullal. Szerintem egy hónap múlva már be is szerelhetik. Szellőztetőből a Hovalt választottuk, én az olcsóbbik kezelőt vettem hozzá, ez is túl van árazva és egyébként is össze lesz kötve a Loxone rendszerrel.

Próbálom viccesen felfogni, de valahogy nem mindig értem a tréfát. Sok a link az építőiparban, mindenki ígérget, mindenkit hatszor kell felhívni hogy ma sem jött, ma sem hívott vissza, ma sem küldte el amit ígért. :) Persze vannak kivételek...

- - - Updated - - -

Amúgy jól látom nálad padló fűtés és hűtés is van? Hogy vált be? Milyen érzetre a padlóhűtés?

- - - Updated - - -

Köszönöm a tanácsot. Utánanézek, hogy hol lehet ilyet szerezni. Mivel szifont tegnap nem találtam, úgy gondoltam, hogy négy 32-es könyökből - legalább átmenetileg - csinálok egy bűzzárat. Aztán ma ebből nem lett semmi.
Viszont érdekesség, hogy normál fokozaton egy csepp kondenz vizet nem nyomott ki még magától a gép, ellenben reggel felvettem 300-ra, mert kíváncsi voltam, hogy mit művel zuhanyzás után, mennyi idő alatt szedi ki a párát. Jól teljesített 3 perc alatt minden párát kiszívott. Viszont. Amikor levettem a fordulatszámot 100-ra - és ugye most a kondenzvíz elvezetésről a már taglalt probléma miatt le van szedve az elvezetőcső - elkezdett hirtelen kinyomni vagy másfél deci vizet. Kint 12 fok, bent 24 volt. Úgyhogy most egy vödör van alatta, hogy ha jönni akar, hadd jöjjön.

Mégegyszer köszi a golyós tippet. Holnap (ma) utánanézek.

A gép kondenzvíz kifolyóba golyós szifont építs be, hogyha ki is szárad a víz belőle, akkor sem jön vissza a bűz. :)

- - - Updated - - -

Mert ahogy számolgatok, valószínűleg egy sima fűtőfilmes padlófűtés és a melegvíznek egy bojler jóval olcsóbban jött volna ki, és a működési költség különbözet megtérülése meg a számításaim alapján valahol 15-17 év körül van. Ehhez persze én is utólag lettem okos, amikor már láttam, hogy tényleg sikerült kb. olyan paraméterekkel megépíteni a házat, ahogy az a terveken volt. Én ebben nem bíztam előre, így túlterveztem a fűtést (lásd hőszivattyú teljesítmény). Így utólag, a következőt házat (ami soha nem lesz remélhetőleg) már valószínűleg elektromos fűtéssel csinálnám, nem vizessel. De itt tényleg csak a bekerülési oldalon elérhető költségcsökkentésről van szó, semmi a komfortól. Imádom a mostanit is. Sőt. Csak, hát gondolkodik az ember, hogy mit és hogy lehetett volna jobban, olcsóbban kihozni. :)

Mért is nem, ha ennyire jó a rendszer és kicsi is a fogyasztás?

hargergo
2016.10.18., 07:42
- - - Updated - - -

Köszönöm a tanácsot. Utánanézek, hogy hol lehet ilyet szerezni.

Van a Wolfnak is golyós szifonja, kb. 18e +ÁFA, de ha jól emlészszem a Zehnder ennél olcsóbb. Nézd meg pl. a CU- Impexnél, Mart-nál vagy webshopokban.
Ezek szerint nem szakember szerelte be?
Ha 120m3/h használjátok a gépet, akkor a CWL 400 helyett a CWL300 tipus is jó lett volna 100e+ÁFÁ-val olcsóbban. :)

Iván
2016.10.19., 06:59
Akkor elvileg a kémények kondenz elvezetője is bűzzáró nélkül vissza fogja tolni a csatorna szagot?
Van a Wolfnak is golyós szifonja, kb. 18e +ÁFA, de ha jól emlészszem a Zehnder ennél olcsóbb. Nézd meg pl. a CU- Impexnél, Mart-nál vagy webshopokban.
Ha 120m3/h használjátok a gépet, akkor a CWL 400 helyett a CWL300 tipus is jó lett volna 100e+ÁFÁ-val olcsóbban. :)

varvick
2016.10.19., 14:46
Szia!

Köszi a tippeket. A Wolfnak halálos kiegészítő árai vannak amúgy. A területi képviselő az RF távirányítóra (ugyanaz, mint M3-nál az ITHO RF kapcsolója) 103.000-es árat mondott. Mondjuk szerintem azt a) vagy elnézte, vagy b) mindenképpen rá akar beszélni a 78ezres BM2 kezelőszervre, amire igazából rohadtul nincs szükségem. Ennek majd még utánajárok.
De szakik szerelték be, még beszéltünk is róla, de aztán kimaradt. Mikor délután meg hívtam, addigra már úton volt vadászni. :) Mondjuk nem egy nagy kaland ezt korrigálni.
120m3-en megy alapjáraton ez tény, viszont évente jó párszor megfordul nálunk ott alvósra is a nagycsalád, meg van pár 10+emberes összeröffenés telente is. Ilyenkor azért jól fog szerintem jönni az a plusz 100 m3.
Tegnap először felvettem 400m3-re, igen jól szív és tolja a levegőt ennél a fordulatszámnál. Itt már azért a cső alatt állva hallani lehetett a levegő áramlását, ha nagyon füleltem. Maga a gép viszont alig érzékelhetően volt hangosabb, mint 300 m3/h-nál. Viszont a kifúvó ágon annyira lehűlt levegőt tolt ki, hogy azonnal durván lehűlt a cső is, és ki kondenzálódott a cső felületén a pára. Szóval a bejövő-kimenő csövet mindenképpen le kell szigetelni.

őstermelő
2016.10.20., 06:06
Ilyesmi van nekem a szellőztető kondenzvizéhez rakva csak műanyagból ezer forint alatt volt.
https://www.szerelvenybolt.hu/viz-gaz-futes/szifonok/bojler-szifon/styron-golyos-bojler-csepegteto-krom-szinu-517-1-k

Mikor még nem volt a beltéri ajtó akkor egy ponton a spájz előtt előtt érzett enyhe csatorna szag sokára találtam meg a forrását.A vízlágyító tisztító vizének az elvezetője nem volt teljesen zárt.

jaccso
2016.10.20., 07:13
Akkor elvileg a kémények kondenz elvezetője is bűzzáró nélkül vissza fogja tolni a csatorna szagot?

Nekem is ezt mondták hogy bejön a nappaliba. Hát nem jön be és nincs bűzzáró. A kéményen megy ki, mikor fent voltam a tetőn éreztem. Bizonyára a 180-as egyenes kör alakú csövön keresztül kisebb az ellenállás mintha a járatokon keresztül kellene a nappaliba jönnie..

hargergo
2016.10.20., 08:02
Szia!

Köszi a tippeket. A Wolfnak halálos kiegészítő árai vannak amúgy. A területi képviselő az RF távirányítóra (ugyanaz, mint M3-nál az ITHO RF kapcsolója) 103.000-es árat mondott. Mondjuk szerintem azt a) vagy elnézte, vagy b) mindenképpen rá akar beszélni a 78ezres BM2 kezelőszervre, amire igazából rohadtul nincs szükségem. Ennek majd még utánajárok.

Ha jó a vezetékes verzió akkor a Wolfnak van 4 fokozatú kapcsolója szűrőeltömődés kijelzéssel 13e Ft+Áfáért.

varvick
2016.10.24., 17:05
Az optimális az RF verzió lett volna, de így marad a vezetékes.
Te hol láttad 13+fáért?

Ha jó a vezetékes verzió akkor a Wolfnak van 4 fokozatú kapcsolója szűrőeltömődés kijelzéssel 13e Ft+Áfáért.

hargergo
2016.10.25., 08:17
A Wolfnak a részletes árlistájában van benne, de rosszul írtam, nem 13e , hanem 14,9e ft+áfa. :)
Viszont eladóknál érdemes keresni, pl. CU-Impex, stb.

varvick
2016.12.31., 14:42
Sziasztok!
Megcsináltam az első teljes évünk (2016) fogyasztási összesítőjét.
Fűtés: 1448 kWh (35.254 Ft)
Melegvíz: 3061 kWh (74.495 Ft)
Normál áram: 3065 kWh (115.121 Ft)

Elégedett vagyok! :)

Boldog új évet minden kedves fórumtársnak!

mado
2016.12.31., 19:49
Szia!
Az nem rossz, nekünk is hasonló a házunk. Kicsit sok a meleg víz, de a fűtés nem rossz :D
BÚÉK!

sylvanus67
2017.01.02., 18:17
A fűtés gyanúsan kevés, bár nem tudom a házad paramétereit: melyik a tied?

varvick
2017.01.05., 18:57
Amelyikben most vagy, a miskolci. :)
Nem volt olyan vészes a tavalyi tél, meg az idei sem egyelőre. -10 alatt kétszer volt decemberben Miskolcon éjszaka a hőmérséklet.

hargergo
2017.01.06., 08:12
A fűtés oké, melegvíz "sok" inkább, nekünk is ennyi (2 felnőtt +2 kisgyerek), csak nálunk vezérelt körön van a 200 litykós bojler). Ti vagy 6-an vagytok, vagy kádban fürdik mindenki külön-külön. :D
Hány fokra van állítva a melegvíz?

sylvanus67
2017.01.06., 14:51
Aha: nézem az adatlapodat.

Te is padlóval hűtesz? Bevált? Én is így akarnám, de mások próbálnak lebeszélni róla, hogy kell a mennyezethűtés.

varvick
2017.01.06., 16:26
Majdnem. 5en vagyunk. Abból ketten majd minden nap kádaznak (két kisebb gyerek), de én is mondjuk negyed órákat bírok állni a forró zuhany alatt. :) Melegvíz 46 fokra van állítva, gondolkodtam rajta, hogy lejjebb veszem kicsit, de eddig még nem jutottam el oda.

- - - Updated - - -

Úgy van kitalálva, hogy padlóval tudok hűteni is, de idén nyáron nem próbáltuk. Eddig tetőtérben voltunk, ahol simán volt 34 fok. Itt 28,5 foknál nem volt egyszer sem melegebb nyitott ablakok mellett sem. Ez nekünk kellemes volt a régi 34 fokokhoz képest, úgyhogy eszünkbe sem jutott. Jövő nyáron azért csak próbaképpen ki fogom próbálni, hogy mit tud, de olyan nagyon nagy szükségét nem érzem.
Inkább a nyugati oldali árnyékolást kell megoldani, amit tervezek is, de azt is inkább a délutáni napfény miatt.

Pantika
2017.01.06., 18:27
Ide is érvényes a legionella! Figyeljetek rá, melegvíz 65 fokra állít néha!

sylvanus67
2017.01.06., 21:13
Itt 28,5 foknál nem volt egyszer sem melegebb nyitott ablakok mellett sem.

Ezt hol mérted? Földszinten vagy emeleten?
Árnyékolást, redőnyöket stb. használsz?

varvick
2017.01.07., 00:32
Szerencsére nem játszik. Kombi puffer, átfolyós hmv-vel, 43 literes bordáscsővel. Stiebel Eltron SBS 800. De köszi a figyelmeztetést! Jó, hogy még van, ahol figyelnek egymásra. :)

- - - Updated - - -

Földszinten, ,a nappaliban van a hőmérő. Emeleten kb. 2-ig süt be a nap, délután már nem, de mivel tető túlnyúlás van, nyáron ott is max egy 70-80 centit süt be a szobába nyár elején és végén. A nappalit kapja telibe a nyugaton nyugvó nap. Mondjuk azt hozzá kell tenni, hogy délutánonként black-out sötétítő be volt húzva a verő napfény ellen a nappali nyugati ablakaiban. Ezért is szeretném megoldani ezen az oldalon az árnyékolást.