PDA

View Full Version : Általános eszmecsere

hargergo
2014.11.17., 19:48
Sziasztok.

Én is megosztanám Veletek az építkezés izgalmát. A telek és a rajta lévő szuterén már megvolt, erre terveztünk egy családi házat. Mivel a telek szélessége adott és az építési szabályokat is be kellett tartani, ezért egy viszonylag keskeny és hosszú ház született. A mogyoródi és a gödöllői építésügyi hatóságról csak jót tudok mondani, segítőkészek, nem igen volt probléma (egy hiánypótlás felszólítás volt).
A gépészeti helyiség és a "€žműhely"€ť a már meglévő szuterén szintjén lesz, ezt megközelíteni csak kívülről lehet. Tetőtér beépítés lesz, de tetőtéri ablakot nem akartam, ezért hagyományos ablak lett tervezve. Csináltattam nyári benapozás modellezést, hogy meg tudjam határozni az árnyékolás szükségességét. A ház három eltolt szintből áll, hála a meglévő szuterénnek, ami kb. 1 méterre áll ki a földből. A PHPP progi szenzációs, élmény volt sakkozni a ház és szigetelés különböző verziói között. Törekedtem az egyszerűségre, "€žluxus"€ť igényeim nincsenek.
H tarifa (1X10A), vezérelt áram (3X16A) és nappali áram (3X16A) lesz, ezeknek a helyét már most kialakítom a kerítés mellett. Tervbe van véve napelem rendszer, de az még jó pár év.
Már a tervezésnél megnöveltük a nappali belmagasságát, hogy legyen helye a légcsatornázható klímának. A klímagép a nappali és a tetőteret fogja hűteni-fűteni közvetlenül. Itt figyelni kell, hogy a konyhai szagok ne jussanak a felső szobába.
Update: azóta ez változott és split klíma került a légcsatornázható helyett).
A víz, csatorna, légtechnika, fűtés szerelést magam csinálom, csőszerelő kozsó vagyok.
Dombtetőn építkezem, 220 méter felett a tengerszinttől, szeles helyen, ez többletkiadást jelent a fűtésszámlán, amit a PHPP is megerősít. Tengerszint felett 50 méter vagy 220 méter között kb. 3-4 kWh/m2a különbség van.

hargergo
2014.11.17., 21:21
Szia Gergő!

Nekem is hasonló fűtési hőigényem lesz mint neked. Látom te is törekedtél a minél egyszerűbb kompaktabb kivitelre. Tél előtt neki állsz építkezni, ez jó ötlet? Van már kivitelező, vagy te magad koordinálod le a különböző szakembereket? Ennek a Holz-Schiller ablaknak van magyarországi képviselete is, miért pont ők a tervezettek? Amúgy gratulálok a tervekhez.
Szia.
Amíg nincs napközben fagy, addig alapozni lehet, a beton kötés közben hőt termel, le is lehet takarni és egyéb módszerek is vannak. Idén a szerelőbetonig akarunk eljutni, többi jövőre. A felelős műsz. vezetőm és a műszaki ellenőröm szerint sem lesz gond, hiszek nekik. :) Pár hét és kezdünk, hacsak nem lesz -10fok. Kivitelezőm természetesen van, kőműves, idén az alapot, jövőre a falakat, vb. födémet (nem monolit) fogja kivitelezni. Én "koordinálom" a különböző szakikat és én veszem az anyagot is.
Az ablak forgalmazója az SLV Metál Kft. , ismerem a főnököt, remélem jó árat kapok. ;)

ket_kerek
2014.11.17., 23:01
Ha olyan lesz a tél, mint tavaly, akkor nem lesz gond. Hajrá! A meglévő épülettel hogy kapcsoljátok össze az új részt?
Te már enaplóval építkezel? Neked van felelős műszaki vezetőd, akkor a kőműves alkalmazza Őt (mert neki kéne FEMÜ elvileg)

Iván
2014.11.18., 08:22
A benapozottsággal tudsz "játszani", megengedi a telek? Mert azzal tudnál faragni azon, ami elmegy mondjuk a szél v a hidegebb hely okán.
Terveztél olyan egybefüggő déli tetőfelületet ahová elfér legalább egy 3 kw-os napelem rendszer? ( Nálam pl erre nem figyeltünk, ezért nincs déli tetőm, csak délkeleti. )

hargergo
2014.11.18., 09:06
Ha olyan lesz a tél, mint tavaly, akkor nem lesz gond. Hajrá! A meglévő épülettel hogy kapcsoljátok össze az új részt?
Te már enaplóval építkezel? Neked van felelős műszaki vezetőd, akkor a kőműves alkalmazza Őt (mert neki kéne FEMÜ elvileg)
A meglévő épület alap aljáig (-2,5m) le kell ásni és onnan kell indítani a sávalapot, lépcsőzetesen emelkedve az új ház végéig, ez a rajzon szaggatott vonallal jelölve van. Vassal összekötni a két alapot nincs értelme, mert az egyik beton már megkötött. :D
Igen, a kőműves alkalmazza a m. vezetőt, de én fizetem sajnos. :D E-naplót kell vezetnünk.

hargergo
2014.11.18., 09:18
A benapozottsággal tudsz "játszani", megengedi a telek? Mert azzal tudnál faragni azon, ami elmegy mondjuk a szél v a hidegebb hely okán.
Terveztél olyan egybefüggő déli tetőfelületet ahová elfér legalább egy 3 kw-os napelem rendszer? ( Nálam pl erre nem figyeltünk, ezért nincs déli tetőm, csak délkeleti. )
Oldalhatáron álló épület, tehát nyugat felé nem lehet ablak, de azért nem olyan nagy a veszteség. A napelemrendszer nem a házon lesz. Van a kertben egy 20-25m2 lapostető (kinti ebédlő-pihenő és faház), ide van tervezve az erőmű.

jaccso
2014.11.18., 09:45
Vassal összekötni a két alapot nincs értelme, mert az egyik beton már megkötött. :D

Ettől függetlenül meg lehet oldani, kérdés van-e értelme.
A betonacél ha megfelelő furatba kerül, csak befelé megy, kifelé nem. Ha még meg is ragasztod (http://www.proidea.hu/termekujdonsagok-1/uj-hilti-hit-hy-200-ragasztohabarcs-7142.shtml) jó lesz az összhatás :)
Csak pislogtam amikor mondták hogy ilyennel ragasztják a talpszelemeneket, ha kimaradnak betonozáskor a koszorúból.

ket_kerek
2014.11.18., 09:47
A meglévő épület alap aljáig (-2,5m) le kell ásni és onnan kell indítani a sávalapot, lépcsőzetesen emelkedve az új ház végéig, ez a rajzon szaggatott vonallal jelölve van. Vassal összekötni a két alapot nincs értelme, mert az egyik beton már megkötött. :D

Az ok, hogy az alapot nem vasaljátok össze, de a falak a két külön mozgó alap fölött nem repednek majd meg, hogy? vagy ha dilatáció lesz, a két rész között, akkor a légtömörséget külön kell megoldani valami flexibilis megoldással?

Érdekes, hogy egy délkeleti tető sem fog sokkal kevesebbet lehozni.
Itt pl. 45os tető van, és ha mondjuk 40fokkal tér el az ideális déli iránytól, az ideális tetővel elérhető1060 helyett 991 kWh éves hozamot számol a kalkulátor, 50 fok eltérésnél 964 kWh-t.
Érdemes számolni, mert nem biztos, hogy pár százalék miatt érdemes az épületet megrőszakolni.

hargergo
2014.11.18., 11:48
Az ok, hogy az alapot nem vasaljátok össze, de a falak a két külön mozgó alap fölött nem repednek majd meg, hogy? vagy ha dilatáció lesz, a két rész között, akkor a légtömörséget külön kell megoldani valami flexibilis megoldással?

Hogy őszinte legyek az építészemmel még nem zongoráztuk le teljesen ezt a dolgot, de beszámolok a fejleményekről. A repedést valószínüleg nem ússzuk meg...

hargergo
2014.12.04., 22:07
Az ok, hogy az alapot nem vasaljátok össze, de a falak a két külön mozgó alap fölött nem repednek majd meg, hogy? v

Végül összevasaljuk az sávalapot. A meglévő alapba befúrunk kb. 6-8 db. betonvasat, de nem merőlegesen fúrva, hanem kifelé és befelé, szóval összevissza, hogy jobban kapaszkodjon az új sávalapba. Az statikussal egyeztetve a betonvasat nem ragasztjuk a meglévő betonba.
Tehát a meglévő és az új épületrész a sávalapnál, majd a koszorúnál lesz összefogatva.

hargergo
2015.09.30., 13:05
A bejárati ajtó elé mit rakjak? :)
A külső részről van szó, ott, ahol a 10cm vastag pur tábla van. Ennek a tetejére kéne valami "kőszerű" képződmény.
Kicsit tanácstalan vagyok, segítsetek.
A jelenlegi földszinttől + 25-30cm-re van az ajtó alja, tehát valamiféle lépcső is kell majd...

jaccso
2015.09.30., 14:31
A bejárati ajtó elé mit rakjak? :)
A külső részről van szó, ott, ahol a 10cm vastag pur tábla van. Ennek a tetejére kéne valami "kőszerű" képződmény.
Kicsit tanácstalan vagyok, segítsetek.
A jelenlegi földszinttől + 25-30cm-re van az ajtó alja, tehát valamiféle lépcső is kell majd...

Válaszfal téglád nem maradt? :D

hargergo
2015.09.30., 14:57
Válaszfal téglád nem maradt? :D

Kösz. :D
Amúgy elajándékoztam mindet. De most komolyan, hogyan és mivel óvjam meg a pur szigetelő felső részét?

Iván
2015.09.30., 19:28
Én is vaccilálok, hogy a bejárati ajtónál csináljak 1 lépcsőfokot, vagy színbe hozzam a külső terasszal. Vízveszély nulla.......az eccerűbbet fogom választani. A lábazati szigetelő felső részére gondolsz a bejárati ajtó előtt? A terasz deszkázatát fogom rátolni, de úgy, hogy ne terheljen rá, hanem a terhelés maradjon az alátét fán. De ez tényleg egy nehéz pont....órákig ültem előtte nyáron, hogy mi a szart csináljak vele......
Kösz. :D
Amúgy elajándékoztam mindet. De most komolyan, hogyan és mivel óvjam meg a pur szigetelő felső részét?

hargergo
2016.01.22., 08:37
Fűtésről pár szót. Ma reggel hatkor -11 fok volt, hajnalban ennél kicsit kevesebb is lehetett, a klíma szépen végezte a dolgát. Tőle pár méterre aludtam :)
A szobákban lévő e-fűtés jó hogy van, szükség is van rá, főleg a klímától legtávolabbi szobában (kb. 15m), ami ráadásul északi fekvésű és sarkon van, a termosztát 24 fokra van állítva.

yoshida
2016.01.23., 17:10
Próbáltad ha nincs a kieg. e-fűtés, mekkora hőmérséklet különbség alakul ki a klíma és a legtávolabbi helység között? (és ekkor a kinti hőmérséklet hány fok? :) )

hargergo
2016.01.23., 19:25
Próbáltad ha nincs a kieg. e-fűtés, mekkora hőmérséklet különbség alakul ki a klíma és a legtávolabbi helység között? (és ekkor a kinti hőmérséklet hány fok? :) )

Nem próbáltam totál e-fűtés nélkül. De a nélkül nem lenne komfortos. A belső falak gipszkartonok, benne hő és hangszigetelt gyapottal, tehát ezen sok hő nem jön át. Valószínűleg egyenletesebb lenne a hőfok, ha Silka fal lenne, de én ezt statikai okokból nem tudtam kivitelezni (a meglévő szuterén födémje miatt). Gondoltam arra is, hogy ezt a szobát elszívásra kötöm, így a klíma melege jobban érvényesülne. Persze nem rossz a helyzet és nagy plusz fűtés költséget nem jelent.

hargergo
2016.01.26., 08:28
Megnéztem a tégla árakat, 25% drágábbak, mint mikor egy éve rendeltem őket (PTH).
Pedig nem is volt infláció. :D

mado
2016.01.26., 12:18
Megnéztem a tégla árakat, 25% drágábbak, mint mikor egy éve rendeltem őket (PTH).
Pedig nem is volt infláció. :D

Az f.sza...sejtettem, hogy pont akkor emelkedik amikor mi építkezünk. :(

hargergo
2017.01.07., 13:52
Na végre volt hideg. :)
-17 fok volt este, a Samsung klíma (Better-L 3,5 kW-AR12HSSDBWKN/XEU) bírta a gyűrődést, kicsit más volt a hangja, ha nagyon füleltem, de fűtött. A gyártó -15fokig szavatolja a működést.
A sarok szobában, ahol két lehűlő felület is van már nem volt elég a vezérelt körön lévő padlófűtés, mert nagyon lehűlt a levegő bent (20-21fok). Igazából ezt én rontottam el, mert kevés fűtőkábelt tekertem le, a padlószőnyeg is rendesen leszigeteli a betont. Na nem baj, majd a kövi házban nem így lesz... :)
A megoldás az lett, hogy ma átkötöttük nappali körre a szoba fűtését, számításom szerint 10e Ft alatti összeggel dobja meg az éves fűtési költséget.

A vízóraaknában a vízóra majdnem megfagyott úgyhogy idén 3cm XPS-el tervezem leszigetelni belülről a betonfalat.

Másnál hogy bírták a hőszivattyúk?

mado
2017.01.07., 17:36
Ma nem voltam kint, de tegnap nagyon szépen duruzsolt 28 fokos vizet csinál, ebből 22 megy fel a csövekbe és 15-16fok van bent. :) Igaz csak a földszinten van fűtés, az emeleten még nincs fent az összes panel. Ja még nincs teljes szigetelésünk sem :)

jaccso
2017.01.07., 18:55
Vezérelttel mennyi volt a max. padló hőmérsékleted?
Nappalival lejjebb lehet venni..

mado
2017.01.07., 19:59
Nekem geo tarifám van, amit hétfőn kötnek csak rá, így most nappaliról megy az egész. Most olyan 22 -23 körül mutat a mennyezet fűtés osztóján az óra és a visszatérőnél pedig asszem 19-20 körül van. Holnap kiszaladok meg akarom nézni mi újság.
A hőszivattyú meg ezt mutatja
http://www.passziv.net/forum/attachment.php?attachmentid=9748&stc=1

- - - Updated - - -

Ja ez még decemberi...

hargergo
2017.01.07., 22:42
Nálam az a gond, hogy nincs telibe kábelezve a szoba. Egy ideiglenes elhelyezett franciaágy és a földön egy jó nagy babzsák is nehezíti a hőleadást, a padlót meg 40 fok felé nem viszem, mert szőnyegen keresztül már zavaró lenne, az össz teljesítmény amúgy 800 watt. A másik ugyanekkora szobában ez elég, csak ott nincs ekkora lehűlő felület.

jaccso
2017.01.08., 00:43
40 az már nem kevés! Burkolatnak nem sok?
Nekem 21.5 van beállítva a szobákba, 30-as max padlóval. Az egyikben 3 hideg fallal és egy nagy ággyal már nehezen bírja (reggelre 21.3 volt csak). Másikban ahová elér a kályha hője is sima ügy. Pedig van egy 2x2 -es ágy ágyneműtertóval..

hargergo
2018.04.27., 06:44
Közben megkaptuk a használatbavételi engedélyt, légy szíves rakjátok át az elkészült energiatakarékos házakhoz. :)