PDA

View Full Version : Kalocsai energiatakarékos ház adatlapja

Zest
2016.11.17., 14:30
Sziasztok,

Lassan a finisébe érünk egy energiatakarékos ház építésének. Szívesen megosztanám veletek az eddig szerzett tapasztalataimat, ahogy én is rengeteg hasznos információt szereztem annak idején itt a fórumon az építkezést megelőző időszakban.
Az építkezést nem generál kivitelező végezte, hanem egyenként bíztuk meg a mestereket a feladatokkal, így kénytelen voltam magam is eléggé elmélyülni a műszaki dolgokban. Hozzáteszem, hogy ez nem esett nehezemre: inkább kihívásnak éreztem az építkezést, mintsem nyűgnek.

A cél eredetileg egy passzív ház szintű épület építése volt, de mivel ragaszkodtunk az egyszintes elrendezéshez, és adott volt a költségkeret, ezért egy AE ház építésével "kellett beérnünk".

Kezdetként itt vannak a ház alapadatai:

Építés helyszíne: Kalocsa (Bács-Kiskun megye)
Építmény típusa: szabadonálló családi ház
Építkezés kezdete: 2016.06.05.
Nettó alapterület: 118,5 m2
Tervezés, PHPP számítás: Juhász Róbert, JuroPlan Építész Iroda, statikus: Dr. Hortobágyi Zsolt, gépészeti tervezés: Papp Szilárd
Fajlagos fűtési energiaigény: 25 kWh/(m2a)
Légtömörség: n50=0,23/h
Nyílászárók: Internorm KF410 műanyag ablak alu borítással
Szellőztetés: Zehnder ComfoAir 350 Luxe
Fűtés: Caleo Reg (BVF-Caleo fűtőfilm, BVF fűtőszőnyeg)
Melegvíz: villanybojler
Megújuló: 3,12 kWp napelemrendszer

néhány látványterv:
http://www.passziv.net/forum/attachment.php?attachmentid=9661&stc=1 http://www.passziv.net/forum/attachment.php?attachmentid=9662&stc=1 http://www.passziv.net/forum/attachment.php?attachmentid=9663&stc=1 http://www.passziv.net/forum/attachment.php?attachmentid=9664&stc=1 http://www.passziv.net/forum/attachment.php?attachmentid=9665&stc=1 http://www.passziv.net/forum/attachment.php?attachmentid=9666&stc=1

az elrendezés:
http://www.passziv.net/forum/attachment.php?attachmentid=9667&stc=1

és a jelenlegi állapot:
http://www.passziv.net/forum/attachment.php?attachmentid=9668&stc=1

Ahogy mondtam szívesen állok rendelkezésetekre... Kérdezzetek!

Pantika
2016.11.17., 14:51
Bameg! Ugyanilyet akarok én is!!!! A gépészet is tok ugyanaz! Meglatogatni lehet majd? Költségvetést kuldhetnel hogy alakultál, már ha publikus. Koszi

Zest
2016.11.17., 15:36
Persze, ha elkészült megbeszélhetünk egy időpontot. A költségekből még van bőven a befejezésig, szóval erről még korai lenne beszélni, de az biztos, hogy alaposan meg kell tervezni pénzügyileg is a projektet és menet közben is folyamatos kontroll kell, hogy ne legyenek meglepetések a végén.

sylvanus67
2016.11.18., 13:21
Nettó alapterület: 118,5 m2

Mit nem kell beleszámolni az alapterületbe, mert nekem 127,82 m2-re jött ki?

Pantika
2016.11.22., 21:22
Egy olyan kérdésem lenne, hogy eddig az allapotig a butorozas nélkül, tehát kb. szerkezetkeszig mennyi munkadíjjal kalkulaljak, mennyibe került neked? Értem ezalatt az alapozast, falazast, fodemet, tetőt, hoszigetelest, vakolast. Ha más megosztaná azt is megkoszonnem, nem kell pontosan csak kb millióra kerekítve. Tehát egyszintes kb 100-130 m2-es kategória ami érdekel. Köszi.

mado
2016.11.23., 10:11
Hát nekem nem egyszintes, de tudom kb. szintenként mennyibe került. :) Mondjuk nekem egy szint bruttó 104m2

Pantika
2016.11.23., 14:39
Mert te palotát epitettel. ;-) Nekunk szegény kis csóró vidékieknek csak kutyaol jut! ;-) Amúgy mennyi lett az a szint?

sylvanus67
2016.11.23., 14:57
na elő a farbával, én is kíváncsi vagyok

Zest
2016.11.23., 16:19
A nappalinál tényleg van valami elírás. 118,5 m2 a tényleges hasznos alapterület. Egyébként a PHPP számításnál 119,4 m2-rel számoltak, mivel bele kell venni a nyílászáróknál lévő beugrásokat, stb, szóval a tényleges alapterületet.

Zest
2016.11.23., 16:56
Egy olyan kérdésem lenne, hogy eddig az allapotig a butorozas nélkül, tehát kb. szerkezetkeszig mennyi munkadíjjal kalkulaljak, mennyibe került neked? Értem ezalatt az alapozast, falazast, fodemet, tetőt, hoszigetelest, vakolast. Ha más megosztaná azt is megkoszonnem, nem kell pontosan csak kb millióra kerekítve. Tehát egyszintes kb 100-130 m2-es kategória ami érdekel. Köszi.

Szerintem nem mész vele sokra,ha én,vagy bárki leírja neked,hogy mennyibe került ez,vagy az a munkafázis/építőanyag/szolgáltatás.
Mielőtt belefogtam az építkezésbe én is ugyanígy ilyen információkat kerestem, de így utólag már látom, hogy nincs sok értelme összehasonlítgatni, viszonyítani.

Csak egy példa: Sík terepen, jó talajviszonyok mellett építkeztünk. A kőművesünk alanyi mentes számlát adott (nincs áfa tartalma) és nem négyzetméter/m3/folyóméter alapon számolta a munkadíját. Az építőanyagot én szereztem be mindenhez.
Ugyanez a te esetedben lehet, hogy teljesen máshogy nézne ki: van valami körülmény, ami megdrágít bizonyos munkafázisokat, a kivitelező áfás lesz és az elszámolás is más rendszerben történik, vagyis teljesen más lenne a végeredmény.

Szerintem az a lényeg, hogy egy jó tervezőt válassz, aki a pénzügyi keretedhez mérten tervez neked egy házat, készít egy komplett kiviteli tervet, árazatlan költségvetéssel, amivel már könnyen össze is tudsz hasonlítani árakat a kivitelezőktől kapott árajánlatok alapján.

De, hogy valami kézzelfogható segítséget is adjak itt van egy kis statisztika: http://koos.hu/2016/09/29/ksh-fajlagos-lakasepitesi-koltsegek-2015/

Az ebben a fórumban szereplő épületeknél pedig nyugodtan kalkulálhatsz 280-300 Ft/m2 körüli árral, de természetesen ez műszaki tartalom függő. :)

sylvanus67
2016.11.23., 18:00
Most már a te számaidra is kíváncsi vagyok. Elő velük.

Különösen a 280-300 Ft/m2 körüli árra.:D

mado
2016.11.23., 18:43
Mert te palotát epitettel. ;-) Nekunk szegény kis csóró vidékieknek csak kutyaol jut! ;-) Amúgy mennyi lett az a szint?

Tőlem kérded? Nem tudom, össze kéne számolni.
:) Azt tudom, hogy az osztódobozom aranyból van :D :D :D

Pantika
2016.11.23., 19:26
Nana nagykeráron kaptad!

- - - Updated - - -

Szerintem nem mész vele sokra,ha én,vagy bárki leírja neked,hogy mennyibe került ez,vagy az a munkafázis/építőanyag/szolgáltatás.
Mielőtt belefogtam az építkezésbe én is ugyanígy ilyen információkat kerestem, de így utólag már látom, hogy nincs sok értelme összehasonlítgatni, viszonyítani.

Csak egy példa: Sík terepen, jó talajviszonyok mellett építkeztünk. A kőművesünk alanyi mentes számlát adott (nincs áfa tartalma) és nem négyzetméter/m3/folyóméter alapon számolta a munkadíját. Az építőanyagot én szereztem be mindenhez.
Ugyanez a te esetedben lehet, hogy teljesen máshogy nézne ki: van valami körülmény, ami megdrágít bizonyos munkafázisokat, a kivitelező áfás lesz és az elszámolás is más rendszerben történik, vagyis teljesen más lenne a végeredmény.

Szerintem az a lényeg, hogy egy jó tervezőt válassz, aki a pénzügyi keretedhez mérten tervez neked egy házat, készít egy komplett kiviteli tervet, árazatlan költségvetéssel, amivel már könnyen össze is tudsz hasonlítani árakat a kivitelezőktől kapott árajánlatok alapján.

De, hogy valami kézzelfogható segítséget is adjak itt van egy kis statisztika: http://koos.hu/2016/09/29/ksh-fajlagos-lakasepitesi-koltsegek-2015/

Az ebben a fórumban szereplő épületeknél pedig nyugodtan kalkulálhatsz 280-300 Ft/m2 körüli árral, de természetesen ez műszaki tartalom függő. :)

Sokra nem mentem a Koós féle cikkel, mert nem munkadíj, hanem teljes építési költség, de azért köszi.
Az építőanyag megvan, csak munkadíj összehasonlításom nincs, és mivel most veszik meg a házunkat jó lett volna egy gyors becslés, hogy beletudok-e vágni. pl. egyik 5, másik 7 harmadik 8 milla lenne akkor tudnék mihez viszonyítani, de így kunsztom sincs hogy 5 vagy 10?! Mivel a műszaki tartalmat ismerem így betudtam volna lőni kb. mennyi lenne a sajátom, úgy hogy a többiekét meg ismerem milyen színvonalon építették.
De emberek!!! Könyörgöm valami számot dobjatok már!!! Nem igaz, hogy senkinek sincs meg kb-ra!

jaccso
2016.11.23., 19:35
Nagyon egyszerű számítást írok amivel nem fogsz nagyot tévedni:
200E / nettó fűtött négyzetméter
100E / nem fűtött négyzetméter (terasz garázs stb)
Végeredményből a munkadíj 40-45%

Nincs benne szinte semmi extra, és nem Bp. környékén építkezel.

Pantika
2016.11.23., 20:01
Köszi, bár ez a kész ház gondolom, burkolva , festve, gépészettel. így kb 8-9 milla jön ki Nettó.
Javíts ki, ha nem így lenne.

mado
2016.11.23., 23:51
Az a baj, hogy nekem összességében van meg, de holnap kibogarászom valahogy, csak most aludtak el a gyerekek és én is kidőlök.
Egyet ne felejts el, hogy azóta 15-30% -al megnőttek a kivitelezői árak sajnos. 3-4m lehet egy szint kőműves, szigetelő munkadíja + 900e körül a teljes gépészeti szerelés+festés 500e az egész házra (emelet is, amúgy 1300-1700Ft/m2 fehér festékkel 2-3 réteg gletteléssel az ár amiket kaptam), 3,5m körül a bejárati+ablakok, emelő toló ajtó szerelve, a tető mindennel 1m +anyag, villanyszerelést gondolom tudod :) és a földmunka. Amúgy amit Jaccso írt az eléggé jó becslés.

Pantika
2016.11.24., 08:50
Köszi, így már alakul a szitu. Egy kérdésem van még : írtad, hogy 3-4 milla a kőműves+szigetelés . Ebbe benne van a födém is? Vagy az már a tető kategóriába tartozik?

vendash
2016.11.24., 12:04
Nagyon egyszerű számítást írok amivel nem fogsz nagyot tévedni:
200E / nettó fűtött négyzetméter
100E / nem fűtött négyzetméter (terasz garázs stb)
Végeredményből a munkadíj 40-45%

Nincs benne szinte semmi extra, és nem Bp. környékén építkezel.

Ez sajnos már nem igaz. Nekem Br. 200e Ft/nettó négyzetméter ár fűtéskész állapotig volt elég. Ilyenkor kívül már minden ok, bent még glettelés, festés, burkolatok, szaniterek, beépített bútorok.

Idén eszement árak vannak. És még én örülök, hogy egyáltalán jön valaki :D

Zest
2016.11.24., 12:30
Én sem véletlenül írtam a 280-300e Ft/m2 árat. Ez egyébként a hasznos alapterületre értendő és bruttó ár és persze az is kérdés, hogy ki, mit számol bele az összegbe. (Én mindent bele vettem.:)

mark001
2016.11.24., 12:34
Az a baj, hogy nekem összességében van meg, de holnap kibogarászom valahogy, csak most aludtak el a gyerekek és én is kidőlök.
Egyet ne felejts el, hogy azóta 15-30% -al megnőttek a kivitelezői árak sajnos. 3-4m lehet egy szint kőműves, szigetelő munkadíja + 900e körül a teljes gépészeti szerelés+festés 500e az egész házra (emelet is, amúgy 1300-1700Ft/m2 fehér festékkel 2-3 réteg gletteléssel az ár amiket kaptam), 3,5m körül a bejárati+ablakok, emelő toló ajtó szerelve, a tető mindennel 1m +anyag, villanyszerelést gondolom tudod :) és a földmunka. Amúgy amit Jaccso írt az eléggé jó becslés.

Hello!
Neked hány nm a nyílászáró? 3,5 M volt beszerelve?
m.

Pantika
2016.11.24., 13:37
Ez sajnos már nem igaz. Nekem Br. 200e Ft/nettó négyzetméter ár fűtéskész állapotig volt elég. Ilyenkor kívül már minden ok, bent még glettelés, festés, burkolatok, szaniterek, beépített bútorok.

Idén eszement árak vannak. És még én örülök, hogy egyáltalán jön valaki :D

Ezért is írtam, hogy szerkezetkész árak érdekelnek. Ugyanis a berendezés a beltér az mindenkinek más és más ízlés meg pénztárca dolga.
Viszont a szerkezet az majdnem ugyanaz kisebb nagyobb eltéréssel ha valaki normális energiatakarékos házat akar.
Az én tervemben tömören 120m2 ,egyszintes, 30°-os tetővel, napelemmel, minimál gépészettel, bojlerrel, hőcserélős levegőztetővel, infrafólia (Caleo) fűtéssel szereplő tételek vannak. Amiből látszik , hogy a minimális rezsiköltségre fókuszálok, hogy ha úgy alakul a segélyből is meg tudjak élni öreg koromban :D

Zest
2016.11.24., 14:10
Ezért is írtam, hogy szerkezetkész árak érdekelnek. Ugyanis a berendezés a beltér az mindenkinek más és más ízlés meg pénztárca dolga.
Viszont a szerkezet az majdnem ugyanaz kisebb nagyobb eltéréssel ha valaki normális energiatakarékos házat akar.
Az én tervemben tömören 120m2 ,egyszintes, 30°-os tetővel, napelemmel, minimál gépészettel, bojlerrel, hőcserélős levegőztetővel, infrafólia (Caleo) fűtéssel szereplő tételek vannak. Amiből látszik , hogy a minimális rezsiköltségre fókuszálok, hogy ha úgy alakul a segélyből is meg tudjak élni öreg koromban :D

Tényleg ugyanaz a gépészet,mint nálunk.:)

Pantika
2017.03.17., 20:15
Mizujs Kalocsán? Felépült már a testvérház?

Zest
2017.03.20., 14:19
Igen, karácsony előtt költöztünk. Apró munkák persze vannak még bent és kint még nullán áll a projekt: teljes tereprendezés, kerítés, kert, stb.
Majd teszek fel egy-két képet is a végeredményről és gondoltam lehet, hogy utólag kérek egy naplót is a háznak, ahol lassan feltöltöm a részleteket és képeket a munkafázisokról. Csak még rá kell szánnom magam. :)

Mizujs Kalocsán? Felépült már a testvérház?

Pantika
2017.03.20., 14:29
Akkor hajrá, várjuk.
Már csak azért is, mert 1 év múlva jó lesz visszanezni, hogy amilyen technológiával, gepeszettel épült a ház, az amit tud éves szinten, mekkora költségei lesznek.

Zest
2017.03.21., 16:00
Jelenleg így nézünk ki:

http://www.passziv.net/forum/attachment.php?attachmentid=9812&stc=1

...és ahogy elértük ezt az állapotot:

http://www.passziv.net/forum/attachment.php?attachmentid=9813&stc=1

- - - Updated - - -

Az alsó kép egy gif animáció lenne, de valamiért csak sima képként kezeli.:mad:

Pantika
2017.03.21., 17:26
Úgy látom ugrálhattok örömötökben, hogy már itt jártok! :)

Roland9
2017.03.22., 09:34
Leírnád, hogy a határoló szerkezetek (fal, födém, padló) mivel és milyen vastagon lettek hőszigetelve? Illetve az ablakbeépítés módját?
Érdekelne mivel lehetett kihozni a 25kw/m2/év-t. Köszi. Az Ytong Startot látom hogy használtad.

Zest
2017.03.22., 11:27
Leírnád, hogy a határoló szerkezetek (fal, födém, padló) mivel és milyen vastagon lettek hőszigetelve? Illetve az ablakbeépítés módját?
Érdekelne mivel lehetett kihozni a 25kw/m2/év-t. Köszi. Az Ytong Startot látom hogy használtad.

Igen, tényleg van egy sor Ytong Start hőhíd megszakítás céljából.
Az eredeti, a PHPP számítás alapján 26 kwh/m2/év volt a fűtési energia igény, de mivel jobb lett a blower door test eredménye (0,23), mint az eredetileg számolt 0,6-os határérték, így javult kicsit. A számítás természetesen nem csak a határoló felületeket veszi számításba, hanem a nyereségeket is.
A nyílászárók egyoldali RAL szalagos, konzolos beépítésűek.

A rétegrendekről pedig itt van egy metszet, ezen rajta van az összes:
http://www.passziv.net/forum/attachment.php?attachmentid=9815&stc=1

mark001
2017.03.22., 12:46
Tök érdekes, nekem 5 cm-rel véknyabb az AT-N 100, viszont lemezalap alatt van 50 cm üveghab tömörítve. Homlokzati és födém szigetelés ugyan ilyen, és lényegesen magasabb fűtési energiaigényt számolt a gépész tervező, valami 37 kwh/m2/évet.

Roland9
2017.03.22., 13:12
Így már értem, miért nem lett passzívház. Azt hiszem egészséges kompromisszum született. Nagyon korrekt tervezői munka és számítás. Gratula.

Zest
2017.03.22., 13:58
Így már értem, miért nem lett passzívház. Azt hiszem egészséges kompromisszum született. Nagyon korrekt tervezői munka és számítás. Gratula.

Köszönjük. Mielőtt megvásároltuk a telket készíttettünk egy tanulmányt a tervezőnkkel, ami azt hozta ki, hogy a helyi HÉSZ szabályok és a telek nem tökéletes tájolása miatt a passzívház szint eléréséhez túl nagy anyagi ráfordítás lenne szükséges (több és jobb minőségű szigetelés, jobb ablakok, stb.), illetve csak emeletes épületet esetén férnénk bele a szigorú határértékekbe.
Szerettünk volna passzív házat, de nem minden áron. Az emeletes épület eleve kizáró ok volt: már lépcsőztünk korábban eleget. :) A tanulmány egy háromliteres épület megépítését valószínűsítette, amit hozott is a PHPP később.

- - - Updated - - -

Tök érdekes, nekem 5 cm-rel véknyabb az AT-N 100, viszont lemezalap alatt van 50 cm üveghab tömörítve. Homlokzati és födém szigetelés ugyan ilyen, és lényegesen magasabb fűtési energiaigényt számolt a gépész tervező, valami 37 kwh/m2/évet.

Nyereségekkel együtt ennyi?

mark001
2017.03.22., 18:11
Feltételezem, hogy nyereség nincs benne, pedig déli tájolású, dél felé tolt ablakokkal. Mekkora difit okozhat kb. a nyereség 10-20%-ot?

Toporjack
2017.03.22., 21:31
Úgy tudom az újabb Winwatt programokba már lehet hőnyereséggel számolni, de többségében még a régit használják, ahol nem számolnak vele.

http://apps.biosolar.hu/enercal/ (http://apps.biosolar.hu/enercal/) Itt közelítést lehet kapni róla, bár csak simán a fűtési hőenergia igényt nem írja ki alap esetben a felületre vetítve.
0-t kell írni a villamosenergia fogyasztás és a lakók száma mellé, így nem számolja bele a meleg vizet és az áram használatot. Így megkapható a hővesztesége az épületnek számított nyereséggel.

Vannak korlátjai a programnak. 0.11 W/m2K-nél kisebb értéket nem lehet beírni U értéknek.

Zest
2017.03.23., 14:02
Feltételezem, hogy nyereség nincs benne, pedig déli tájolású, dél felé tolt ablakokkal. Mekkora difit okozhat kb. a nyereség 10-20%-ot?

Nálunk így néznek ki a számok a PHPP számításban:
Transzmissziós hőveszteség (határoló felületek): 44,9 kWh/(m2a)
Szellőztetési hőveszteség: 7,5 kWh/(m2a)
Hőkínálat szoláris sugárzás: 16,2 kWh/(m2a)
Belső hőforrások: 10,7 kWh/(m2a)

... és ezen javított kicsit a jó légtömörség.

ket_kerek
2017.03.23., 16:39
A gépész által kötelezően hazai rendelet által számított értéket nem szabad összevetni a PHPP számításssal.
Nekünk kb ugyan ez van mint Zest-nek (ugyan az a tervező :D), de két szintes a ház, viszont mi nem délre tájoltuk a házat.
Így nálunk csak 9,1 a szoláris nyereség, de 28,3 fűtésigény. A gépészeti számítás a rendelet szerint meghatározott módon fűtésigényre 37.75 kWh/m2a
"A számítás a 20/2014. (III. 7.) BM rendelettel módosított 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet szerint készült. (2015.I.1. állapottól érvényes előírások szerint, a költségoptimalizált követelményszint alkalmazása nélkül)"
Nézd meg, hogy a gépésztől kapott érték a rendelet szerinti érték-e, akkor az nem gáz.
PHPP:
9817

mark001
2017.03.24., 09:25
Köszi, ez az ábra nagyon tetszik. Most már késő, de ha minden talajon keresztül távozó veszteséget összeadok, sem biztos, hogy megérte 15 cm AT N 100-at és 50 cm habüveget tenni alulra. Talán túl sok a többi hőszigeteléshez képest. Az a zölddel jelzett 6,4% veszteség az ábrán micsoda? Ahhoz nem látom a magyarázatot.

mark001
2017.03.24., 09:39
Azt írja a műszaki leírás, hogy:
Az épület hőtechnikai jellemzőit, az MSZ 04-140/2-91, MSZ 04-140/3-87 számú szabvány szerint
–13°C külső hőmérsékletre határoztuk meg.

Adamo_sx
2017.03.24., 11:32
Az a zölddel jelzett 6,4% veszteség az ábrán micsoda? Ahhoz nem látom a magyarázatot.
Szerintem az a szellőzés. Ha egész nagyba kinagyítod, akkor az a zöld, csak van egy vékony kék kontúr a magyarázatnál és kicsiben elnyomja a zöld színt.

ket_kerek
2017.03.24., 12:19
Szerintem az a szellőzés. Ha egész nagyba kinagyítod, akkor az a zöld, csak van egy vékony kék kontúr a magyarázatnál és kicsiben elnyomja a zöld színt.

Így van, de nem % hanem kWh/m2a

mike.r
2017.06.02., 20:24
Szia
Meg tudnád osztani a tapasztalataidat a fűtésedről ?.vezéreltről megy ?