6. odal, összesen 7 oldal ElsőElső ... 4567 UtolsóUtolsó
Mutasd az eredményt ettől: 51 eddig: 60 ennyiből: 63

Téma: Passzív minősített szellőztető készülékek

Regisztráció:
    2013.09.09.
    Összes hozzászólás
    695

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: Szabó Gergely Mutasd a hozzászólást
    Ezt el kell ismernem, hogy igaz Iván! Egyoldalú volt a szemléletmódom.
    Ez azért nem ily eccerű Gergely! Először azt gondoltam - mert mindenki ezt mondta: köll. Aztán gondolkodtam, és azt mondtam : nem köll. Aztán megint mondták hogy: köll. Aztán jártam olyan házban többen is, ahol nincs, mégis AE-ház, és még sincs sem penész, sem rossz levegő, mert a háziak nem lusták szellőztetni - no nem 5 percenként, de óránként. Ekkor azt mondtam újra: nem köll ! Most nem köll, mert szeretnék hinni abban, hogy nem a mátrixban élek Zionban ahol gépek lélegeztetnek, és szeretnék hinni abban, hogy nem leszek lusta felállni és kinyitni az ablakot télen - mert máskor meg nyitva lesz(!) - és működni fog a ház nélküle is, ha már másnak is működik. Szóval billeg az ember, én abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy billeghetek mert nem szorít az idő, hogy beépítsem avagy sem. De billegtessed szerintem te is kicsit nyugodtan, senkinek ne higgy el semmit, mert pro és kontra is vannak nemcsak érvek, de példák is!

Regisztráció:
    2013.09.09.
    Összes hozzászólás
    695

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: weeber Mutasd a hozzászólást
    Én megpróbáltam AE házban kihagyni a szellőztető rendszert. Az eredmény katasztrofális volt. Még nyáron is amikor az ablak szabadon nyitva tartható állott fülledt nehéz levegő volt az egész házban. Ősszel és tavasszal 90% pára. 1 év után beépítettem a szellőztetőt.
    Lehet, hogy én is ezt fogom, csak még "billegtetem". De - és ez biztos(!) - van olyan kombináció, amikor működik nélküle is. A lényeg, hogy legyen valami ami megmozdít x m3 levegőt óránként. A példa ( soxor leírtam csak másik topicban ): ha olyan fatüzelésű kályhát/kandallót használ valaki ami nincs külső levegőre kötve - tehát bentről szív - akkor a kályha működés közben ( ez télen akár 10-15 óra is lehet ) átáramoltat annyi levegőt - úgy hogy fázni nem fázol - hogy simán 60% táján tartja a párát és frissen a ház levegőjét mégpedig résszellőzésre ( nem bukóra!) tett 1-2 ablakkal. Jártam egy-két ilyen házban, tehát működik. Éjjel persze - főleg a hajnalt értem ez alatt - már nem oly fincsi, de ez is légm3 kérdése. Biztos, hogy a szellőztetős házakban általában jobb és kiegyenlítettebb a légcsere, de az általam vázolt is több mint elfogadható!

Regisztráció:
    2014.12.29.
    Lakóhely
    Vasvár
    Összes hozzászólás
    24

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: Iván Mutasd a hozzászólást
    Szóval billeg az ember, én abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy billeghetek mert nem szorít az idő, hogy beépítsem avagy sem. De billegtessed szerintem te is kicsit nyugodtan, senkinek ne higgy el semmit, mert pro és kontra is vannak nemcsak érvek, de példák is!
    Nos "elméletben" billegek még, de igazából már csak abban a tekintetben, hogy milyen (olcsóbb/drágább - márkás/nemolyan márkás...stb) gépet építsünk be. Pár dolgot eldöntöttem, pl hogy páravisszanyerős lesz.... Ugyanis mindenképp lesz valamilyen, nehogy csak csőpostázásra tudjam használni a már álmennyezetben lévő csöveket. Emellett végül is mindenki eldönti a saját házában, hogy kell-e neki gép, így gondoltam az előzőt. Én már igennel döntöttem, de sajnos idén nem futotta a keretből a szellőztetőre, így még maradt időm gondolkozni-válogatni. Addig nyilván nekem is sűrűn nyitogatni kell az ablakokat. Most lett költözhető az épület, csak pár dolog maradt ki, ami később is pótolható, a legsürgetőbb ezek közül nekem a szellőztető, pl weeber által elmondott okok miatt.

comfosystems Vendég

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: weeber Mutasd a hozzászólást
    Idézet a gép magyar nyelvű használati utasításából:
    2.4.1 A szűrők cseréje vagy tisztítása
    Ha a digitális kezelőszervek jelzik, ki kell tisztítania,
    vagy ki kell cserélnie a szűrőket. .
    Cserélje ki a szűrőket legkésőbb minden hatodik hónapban,
    és tisztítsa meg a szűrőket minden második
    vagy harmadik hónapban.
    Évek óta minden oktatáson a 12 havonta csere/ 3 havonta porszívózás ajánlás hangzik el, mint általában általános szabály. Ha a gép az átlagostól piszkosabb környezetben üzemel, sűrűbben kell cserélni.

A szűrőkre a VDI6022 -ből az 5.4.8 pont vonatkozik : „Luftfiltereinsätze sind spätestens bei Erreichung der zulässigen Enddruckdifferenz… oder bei technischen und/oder hygienischen Funktionsmängeln auszuwechseln. Die Luftfilter der 1.Filterstufe sind spätestens nach einem Jahr, die weiteren Filterstufen (Ausnahme Schwebstoff-Filter) nach zwei Jahren auszuwechseln.“

Tehát szeretném mégegyszer leírni, hogy a szűrőt átlagos felhasználási körülmények között három havonta ellenőrizni-karbantartani kell (porszívózni) és évente cserélni, így az éves szűrőcsere költsége kb. 13- 14.000 Ft (Zehnder ComfoAir 350 G4/G4 szűrőpár)

Jogos a kérdés, miért van más a használati útmutatóban. A német szabályok nagyon szigorúak. Egy másik szabványban (DIN1946-10) a féléves csere szerepel, a használatiba ez került bele, mert ez nyújtja a felhasználó részére a nagyobb biztonságot. Úgy érzem, van itt egy kis kavarodás Németországban is. Mindenesetre én is, és a külföldi kollégák is azt mondjuk, hogy cseréljük a szűrőt az elpiszkolódás mértéke szerint, de legalább évente egyszer.

Üdvözlettel, Tóth István, Zehnder Magyarország

Regisztráció:
    2010.12.09.
    Összes hozzászólás
    1,188

Standard

Tisztelt Tóth Úr!

Nálam alacsony fokozaton (25%) napi 12 órát üzemeltetett gépnél (ComfoAir 350) is túl száraz a levegő (25-30 RH%). Egy entalpiás betét viszont elég drága. Van-e valami lehetőség a régi hőcserélő "beszámítására"?
    Építés ideje: 2012 ★ Építés helye: Szeged mellett ★ Épület: AEH

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Összes hozzászólás
    1,567

Standard

ComfoAir gép, entalpiás hőcserélővel, előfűtés nélkül:
    - Ezt vajon hány fokos külső hőmérséklettől lehet biztosan használni?
    - Ez alatt mi történik? Lekapcsol a gép?
    - Az entalpiás hőcserélőkkel csak jó tapasztalatok vannak?
    - A kisebb gépeket (ComfoAir 160, 180, 200) használja/ismeri valaki?
    Építés ideje: 2011-2012 ★ Építés helye: Pest megye ★ Elkészült épület: info itt

comfosystems Vendég

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: James Bond 0007 Mutasd a hozzászólást
    Tisztelt Tóth Úr!

Nálam alacsony fokozaton (25%) napi 12 órát üzemeltetett gépnél (ComfoAir 350) is túl száraz a levegő (25-30 RH%). Egy entalpiás betét viszont elég drága. Van-e valami lehetőség a régi hőcserélő "beszámítására"?
    Kedves Bond, a megadott adatokból úgy tűnik, hogy ebben a házban nagyon kevés pára képződik (egyébként hány fokot tart a házban?). Érdemes lenne kipróbálni, hogy mennyire szökik fel a páratartalom ha a szellőzést teljesen kikapcsolja. Ha nagyon kevés pára képződik, akkor semmilyen visszanyerő berendezés sem segít, hiszen nincs mit visszanyerni. Az entalpia hőcserélő ott működik jól, ahol elegendő pára képződik ahhoz, hogy abból a hőcserélő nedvesíteni tudja a száraz friss levegőt. Érdemes lenne több nagy levelű növényt telepíteni a házba.
    A konkrét kérdésre válaszolva, a magyar képviselet nem foglalkozik használt alkatrészek átvételével. Érdemes lenne a forgalmazóknál érdeklődni, talán valaki beszámítja.
    Üdvözlettel, Tóth István, Zehnder

Regisztráció:
    2010.12.09.
    Összes hozzászólás
    1,188

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: comfosystems Mutasd a hozzászólást
    Kedves Bond, a megadott adatokból úgy tűnik, hogy ebben a házban nagyon kevés pára képződik (egyébként hány fokot tart a házban?). Érdemes lenne kipróbálni, hogy mennyire szökik fel a páratartalom ha a szellőzést teljesen kikapcsolja. Ha nagyon kevés pára képződik, akkor semmilyen visszanyerő berendezés sem segít, hiszen nincs mit visszanyerni. Az entalpia hőcserélő ott működik jól, ahol elegendő pára képződik ahhoz, hogy abból a hőcserélő nedvesíteni tudja a száraz friss levegőt. Érdemes lenne több nagy levelű növényt telepíteni a házba.
    A konkrét kérdésre válaszolva, a magyar képviselet nem foglalkozik használt alkatrészek átvételével. Érdemes lenne a forgalmazóknál érdeklődni, talán valaki beszámítja.
    Üdvözlettel, Tóth István, Zehnder
    Köszönöm, hétköznap valóban kevés párát termelünk, mert nem főzünk itthon. Viszont ultrahangos párásítóval próbáljuk pótolni.

A csatolt hőmérséklet/páratartalom görbe két nappal ezelőtti, akkor az eső miatt kicsit magasabban volt a páratartalom. A grafikonon látható, hogy reggel 8 körül bekapcsoltam az ultrahangos párásítót és este 7 körül állt le, amikor a 4.5 liter víz elfogyott. Az is látszik, hogy utána a bevitt párát a szellőztető 2 óra alatt eltüntette.

Kikapcsolt szellőztetőnél a hálószobában reggelre 40-45 RH%-ra megy fel a páratartalom (ott 22 fok van csak). Cserébe rossz a levegő.

Kattints a képre a nagyobb felbontású megjelenítéséhez:

Elnevezés:	Screenshot_1.png
Találat:	27
Méret:	58.4 kb
ID:	3666
    Építés ideje: 2012 ★ Építés helye: Szeged mellett ★ Épület: AEH

Regisztráció:
    2014.09.29.
    Összes hozzászólás
    244

Standard

Tök idegesítő a dolog, hogy egy ilyen beruházás miatt egy másik probléma generálódik.
    akkor nálad ahogy írod a szellőztető nyomja le.

Ruhák teregetése bent, fürdés nyitott fürdőajtónál, kádban a vizet bennhagyva, nagy cserepes növények, hálószobába párásító..

nálunk is száraz volt régebben (30-40%), vettem egy párásító gépet ami csak 1-2 szobára jó, de naponta több liter vizet kell belenyomni.
    aztán kicseréltük a kazánt turbósra, lett is pára annyi, hogy b@szhattam a párásítót ki, és vehettem drága pénzért páramentesítőt!! )
    (megjelent a negatív sarokpontokon a penész....)

nekünk ami sokat rádob, iszonyat megnyomja a páratartalmat, hogy nagy sarokkádunk van, 3 gyerek ha azok fürdenek, + asszony minden nap mos szinte, és ilyen hidegbe nem tud kint teregetni, nah akkor felmegy a pára. 60-70 %-ra is .....

Néha azt gondolom (jó helyen írom ezt) milyen sok felesleges problémát csinálunk magunknak a korszerű energiatakarékos gépekkel/berendezésekkel amik ráadásul a legtöbb esetben meg sem térülnek ))

Meggyőztem magam, hogy kötelező ilyen modern, légtömör házba a központi szellőztető, most ragaszkodok hozzá.
    Megtérülni soha nem fog, de remélem legalább friss, megfelelő páratartalmú, "mikróbiák és a bakteriálisok" (ala Torrente) mentes lesz a levegő...

https://www.youtube.com/watch?v=vXcNuW2tS50

Nagyon remélem, hogy ha majd megépül a házunk nem fogok idegbajt kapni vele, hogy 2-2,5 millós beruházás után még a páratartalommal kell szórakoznom.
    Arról ne is beszéljünk, hogy a gép tönkremegy garancia után... hajjaj.

Regisztráció:
    2011.01.09.
    Összes hozzászólás
    168

Standard Aktívszén szűrő

Tisztelt Tóth István!

Zehnder szűrőházat vettem(CW-F 320), a bejövő frisslevegő szűrésére (téli üzem vidéken, fatüzelés miatti füstszag elkerülésére). A kivitelező azzal szembesített, hogy a szellőztető elé kötött szűrőházba érkező hideg levegő páralecsapódást okozhat a szűrőházon. A szellőztetőt előfűtés nélkül szeretném üzemeltetni. Kössük a szűrőt a gép után?
    Köszönettel.

6. odal, összesen 7 oldal ElsőElső ... 4567 UtolsóUtolsó

Könyvjelzők

Könyvjelzők

Fórum szabályok

• Nem nyithatsz új témákat.
  • Nem válaszolhatsz hozzászólásokra.
  • Nem csatolhatsz függelékeket.
  • Nem módosíthatod a hozzászólásaidat.
  •  
RÓLUNK
A fórum elsődleges célja, hogy segítse az információ- és tapasztalatcserét azon építtetők között, akik passzív vagy alacsony energiás házat építettek vagy szeretnének építeni.
FONTOS LINKEK
Fórum szabályzat
Kövess bennünket