Mutasd az eredményt ettől: 1 eddig: 5 ennyiből: 5

Téma: Alfa

Evehid Vendég

Standard Alfa

Hogyan keveredtem ide, a fórumra? Honnan jött a gondolat, hogy régi, kicsi, de barátságos házunkat próbáljuk meg alacsony energiássá fejleszteni?

A házat a szüleim segítségével vettem, egyetemista koromban. A kezdeti, szolid goth beütésű, kedélyes kísértetsztorikba illő hangulatról sajnos nem tudok képeket prezentálni.
    Víz, gáz, csatorna nyisto. Függőlegesbe állított, rendesen záródó és vízszintesen fekvő áthidalóval rendelkező ablak nulla darab per ingatlan. Mellékhelyiségek teljes hiánya.
    A kertben a flórát a derékig érő vadkender és parlagfű képviselte.

A házat még sok-sok évig nem laktuk, és csak időnként tudtunk rajta kisebb-nagyobb munkákat elvégezni. Aztán sokkal később úgy adódott, hogy egy, két hónapon belül megszületni készülő pocaklakóval nem volt más lehetőségünk, mint a már fürdőszobás-vécés, de még egyszobás, 46 m2-es házba költözni. Építkezés kellős közepébe. És mivel akkoriban internet típusú luxusszolgáltatás nem tartozott a ház extrái közé, nem voltunk eléggé képben, mi is történt közben az építőiparban meg a hőtechnikai és épületgépészeti elvárásokban.
    Amikor a Manó végre kanállal is tudott enni, plusz új lakóhelyünkön is lett net, eljutottam valahogy az index házépítős fórumoldalaira. Többek közt a passzív ház topicba, amely már akkor is áttekinthetetlenül nagy és szerteágazó volt. Arra viszont tökéletesen megfelelt, hogy a tapasztalt számlák mellé elméletben, számításokkal felmérjem a lemaradásainkat, és évről évre haladjunk a ház fejlesztésével. Onnan már egyenes út vezetett ide. Hát, valahogy így kezdődött...

Házunkat bizonyos mértékig kísérletnek szánjuk: régi, de időtálló alapokon, kialakult településszövetben lévő telken, viszonylag szerény költségvetéssel, természetes eredetű/lebomló, vagy a lehető legalacsonyabb környezetterhelésű anyagokból energetikailag ill. szerkezetileg jó és szép, de legalábbis hangulatos épületet kreálni. Olyat, amely üzemeltetése során is alacsony kibocsátású (itt nem csak a CO2-ra gondolunk!), kis rezsijű, továbbá csak annyi és olyan gépet tartalmaz, amely adott esetben egy műszaki antitalentumot sem riasztana vissza attól, hogy hasonlót építsen. Az emberek jelentős részét a személyes példa még a pályázati lehetőségeknél is erősebben befolyásolja.

Remélem, egyre több passzív és AE ház fog épülni a jövőben. Viszont úgy gondolom, az ország nem engedheti majd meg magának, hogy komplett utcákat bontson, vagy erdőket minősítsen át lakóövezetté. A meglévő állománnyal évtizedekig együtt kell élnünk, és mivel fogyasztásuk olyan, amilyen, a dolog nem tűr halasztást. Valaki(k)nek muszáj belevágni...

Regisztráció:
    2010.11.06.
    Lakóhely
    Szada
    Összes hozzászólás
    1,698

Standard

Már nagyon várom a képeket, kár hogy nincs meg a kiinduló állapot

gabi0219 Vendég

Standard

Heló

Az infrapanellel meg vagy elégedve?
    Én is azt szeretnék majd fűtésnek, meg padlófűtést.
    Hallottam olyan véleményt is hogy ha csak alatta állsz akkor érzed hogy fűt, és az eldugott helyeken pl az ha az asztalnál ülsz ott meg hideg van.

Evehid Vendég

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: gabi0219 Mutasd a hozzászólást
    Heló

Az infrapanellel meg vagy elégedve?
    Én is azt szeretnék majd fűtésnek, meg padlófűtést.
    Hallottam olyan véleményt is hogy ha csak alatta állsz akkor érzed hogy fűt, és az eldugott helyeken pl az ha az asztalnál ülsz ott meg hideg van.
    Szia!

Igen, nagyon szeretjük a paneleket. Egy porallergiás családtaggal komoly szempont volt, hogy nem kavarja a port.

Szerintem kiegészítő/rásegítő fűtésnek ideális, ha valahol a központi térben van pl. kandalló, kályha, fűtő klíma, aminek a melege nincs mesterségesen szétküldve az épület szélei felé. Kisebb méretű szobákba, mellékhelyiségekbe is jó választás. Szép, nincsenek mozgó-kopó alkatrészei, és nem foglal el hasznos helyet.

Nem úgy kell elképzelni, hogy csak függőlegesen lefelé melegít, hanem inkább úgy, ahogy a lámpaernyő alól a fény oldalra és lefelé irányul. Ezen felül az infrasugárzás a zárt belső térben "imbolyog" ide-oda, verődik, szóval a közvetlenül alatta lévő területnél többet "lát be".
    Az egyenetlen hőeloszlással kapcsolatban: egy átlagos, rosszul, vagy semennyire szigetelt házban szvsz nem jó ötlet, mert a falak nagyon erős hideg-húzását és a (többek közt) mennyezet felé elszökő meleget csak irgalmatlan sok áram bevitelével lehet ellensúlyozni.
    Egy nagyon jól szig. házban eleve nem olyan erősek a falfelület és a szobák levegője, ill. a szélső-középső helyiségek közti hőmérséklet különbségek. Szerintem a Mo-on infrával fűtött lakások/házak túlnyomó része minden adottságában nagyon messze van a PH-tól, de még az alacsony energiástól is. Én 20-30-40 cm vastag szigetelések és jó nyílászárók mögött nem aggódnék az infrafűtés miatt egyenlőtlen hőm. miatt. Pár tized fok itt-ott, ha vki nagyon spórol, vagy ezt kedveli, akkor talán a hálókban, közlekedőkben stb. 1-2 fokkal hűvösebb.

De egy korrekt ép. gépész, ill. egy tisztességes infrapaneles cég eleve készít minden helyiségre egy pontos kiosztást, hogy a mennyezeten hol legyenek a panelek, úgy, hogy azok hatósugara egyenletesen és szinte teljesen összeérjen a padlón. A gond az szokott lenni, hogy pl. van egy szoba, amiben a hőigényt 3 db 400 wattos panel lefedné, az általad említett hideg zugok nélkül. Viszont -tegyük fel - 2 db 500 W-os is képes rá, és ez beruházásban olcsóbb. A legtöbb ember megveszi a kezdetben olcsóbb rendszert, de ez, mivel túl távol kerülnek a panelek, okozhat némi hőm.különbséget itt-ott. Hangsúlyozom, egy közepes/korszerűtlen házban, nem egy PH-AE-ben!

Evehid Vendég

Standard A Képek!!!

Szóval, idétlen időkkel ezelőtt ígértem képeket.
    Elővarázsoltam néhányat az építkezés kezdetéről. Ebbe költöztünk bele, mint zsizsik a babba.

Hangsúlyozom, amit láttok, az már nem a vételkor jellemző állapot, hanem egy javított, mondhatni, az indulóhoz képest 2.0-s verzió! A ház hosszabb oldalán, klinker ablakpárkánnyal beépített ablakokat már mi raktuk be, a bejárati ajtó is kb. 1996-7-ből való. A meszelés is általunk került fel, előtte kb. 1963-ban lehetett festve a fal külseje. Megjegyzem, a belseje is...
    A ház háta mögött látható... ööö... khm, szóval tároló eredetileg a bejárati ajtó környékét díszítette. Apuval ketten flexeltük el a tartóvasait, és egyben vittük hátra arra az átmeneti időre, amíg nem volt pénz normális kerti házikót építeni a szerszámoknak.
    Ja igen, a hátsó homlokzaton a semmibe kibukkanó cső a mosogató kivezetése. Ez már a tuningolt változat, még annál is korábban ugyanis mosogató sem volt.

Könyvjelzők

Könyvjelzők

Fórum szabályok

• Nem nyithatsz új témákat.
  • Nem válaszolhatsz hozzászólásokra.
  • Nem csatolhatsz függelékeket.
  • Nem módosíthatod a hozzászólásaidat.
  •  
RÓLUNK
A fórum elsődleges célja, hogy segítse az információ- és tapasztalatcserét azon építtetők között, akik passzív vagy alacsony energiás házat építettek vagy szeretnének építeni.
FONTOS LINKEK
Fórum szabályzat
Kövess bennünket