1. odal, összesen 2 oldal 12 UtolsóUtolsó
Mutasd az eredményt ettől: 1 eddig: 10 ennyiből: 11

Téma: Központi porszívó

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Összes hozzászólás
    1,567

Standard Központi porszívó

Többek kérésére ennek a témának is nyissuk egy topikot, ide lehet gyűjteni a pro és kontra érveket, tapasztalatokat.

Nekem sajnos nincs vele gyakorlati tapasztalatom, de próbáltam körbe járni a témát még építkezés előtt, mert ez is egy dolog a sok közül amit idejében el kell dönteni
    Két dolog miatt döntöttem úgy hogy ezt kihagyjuk:

1) PH viszonylatban szerintem több hátránya van mint előnye, pl:

Hátrány:
    - Nagyobb fogyasztás, gyengébb hatásfok a hosszú és elágazó csőszakasz miatt.
    - Jól tömített háznál, szellőztető rendszerhez nem igazán illeszthető.
    - Az elszívott levegő mindig hőcserélő nélkül kerül ki a házból.
    - Télen a porszívó által termelt hő nem járul hozzá a fűtéshez.
    - Kb 9 méteres csövet húzgálni nem feltétlen lehet kényelmes.
    - Nincs manuális, főleg nem automatikus szívóerő állítás.
    - Villanymotoros forgófejek nem használhatóak vele (ez önmagában igen nyomós hátrány)
    - Esetleges lerakodások a csővezetékben.
    - Esti használatnál a homlokzaton kifújt levegő hangja zavarhatja a szomszédokat.

Előny:
    - A kifújt levegő nem kavarja fel a szobában a port.
    Nálam az előnyök ebben ki is merültek. Egy egyszerűbb porszívóhoz viszonyítva persze van több előnye még.

2) A mostani kézi porszívónkkal maximálisan meg vagyunk elégedve, igaz ára annyi mint a kp rendszeré kiépítéssel együtt.
    Engem a porszívó is (kizárólag műszaki szempontból) régóta érdekelt (innen a nick ), emiatt több típust is elfogyasztottunk már. Ebben volt két porzsák nélküli Dyson, de végül visszatértünk egy porzsákos típushoz és ez jön velünk ha majd költözünk
    Erről nem feltétlen írnék mert a marketing módszerével nem szimpatizálok (egy ügynökös porszívó, nem a Lux), az árával sem, de a termék nagyon jó.
    Építés ideje: 2011-2012 ★ Építés helye: Pest megye ★ Elkészült épület: info itt

Regisztráció:
    2011.02.14.
    Lakóhely
    Békéscsaba
    Összes hozzászólás
    357

Standard

Nekem sincs gyakorlati tapasztalatom a központival, a hagyományossal se sok...
    Így az alábbiakat tekintsétek elméleti fejtegetésnek, a la fotelprofesszor.
    Az airwatt által felsorolt hátrányokat részben elismerem, más részét nem tartom olyan súlyosnak:
    A fogyasztást és hatásfokot aláírom.
    A 9 méteres csövet nem is értem. Há' mekkora nappalihoz kell egy ekkora anakonda?
    A légtömörség és hőveszteség problémája nem jelentős, mivel a PH-ban sokkal ritkábban kell porszívózni, hiszen tiszta a levegő.
    Nem ismerem az elérhető központi porszívó-rendszereket, de nem hinném, hogy a szívóerő-állítás és forgófej témára ne lenne már megoldás. Ha mégse, akkor találtunk egy piaci rést.
    Eddig két ok miatt fordult elő, hogy este akartam valaha is porszívózni: szúnyogot vadászni és a gyerek orrát takonytalanítani. Ezekre a verebekre meg nem lőnék ágyúval, a párezres kínai vacak is megteszi.

Amiket előnynek tartok:
    Asztmás, allergiás hajlamnál a poratka okozza az egyik legnagyobb gondot, és ezt a PH légtömörsége sem tudja kiküszöbölni, hiszen ezek a jószágok a bent termelődő apró hulladékokból élnek. És azt a port, amit ezek termelnek, egy belső porszívó tényleg felkavarná.
    Egy komoly porszívót hurcolhatsz magaddal az egész házban, a központinál csak a csövet kell.
    Elvileg valamivel csendesebb, mivel a gép kívül van, bár ezt nem tudom, mennyire jelentős.

Üdv,

cipetum
    Építés ideje: (2011. őszétől napjainkig és tovább a végtelenbe) ★ Építés helye: Békéscsaba (Békés Megye) ★ Tervezett épület: 'majdnem-passzívház'-Dombház

Boli Vendég

Standard

Én is írok pár ötletet az emésztéshez:

• Porszívózásban van tapasztalatom, ezt én végzem jelenleg otthon, és aki takarított már 2 szintes közel 200m2-es házat, az tudja milyen macera egy komolyabb porszívóval körbemászni a házat! Központi porszívó ilyen esetben sokkal könnyebb, egyszerűbb.
    • Nagyobb fogyatás: igaz
    • Kisebb hatásfok: nem feltétlenül igaz. Attól függ milyen berendezésed van otthon jelenleg. Egy központi porszívó átlagban 180m3/h-t szív. Hatásfokot nagyban növeli az a tény is, hogy a port kifújja a házból, visszafele a beszívott levegőből semmit sem juttat.
    • Szellőztetővel nem igazán kombinálható. Igen, ebben van igazság, bár megoldható. A portól már megszűrt levegőt kivezetheted a szellőztetőn keresztül is, ezáltal hővisszanyerésed is lesz. Az általam választott szellőztető (HOVAL) nyomáskiegyenlítő funkcióval rendelkezik. Természetesen meg kell vizsgálni ez milyen mértékben haználható ki. Páraelszívógoz biztosan kevés, de egy porszívóhoz nem feltétlenül az.
    • A központi porszívó házon belül is lehet (háztartási helyiségben), ezért az általa termelt hő télen is visszanyerhető. Hangja nem feltétlenül nagyobb egy jó minőségű, hagyományos porszívóénál.
    • 9 méteres cső - valóban nem mindig egyszerű, de vannak kisebb csövek, tervezés kérdése. Illetve egy hagyományos porszívónál, amikor a gépet is cipeled, nem biztos, hogy nehezebb.
    • Van manuális szívóerő állítás. Automatikusnak utána kell nézni.
    • Én nem használtam még villanymotoros forgófejet, de nem hiszem, hogy technikailag probléma lenne.
    • Esti használat - Én nem szoktam este porszívózni De mivel a készülék általában házon belül van (háztartási helyiség, garázs, tároló, stb nem hiszem hogy kifele nagy zajt generálna. Mindenesetre egy klíma kültéri egysége is adhad ugyanekkora zajt kifele.

Nálunk az volt a gond, hogy láttunk ismerőseinknél több helyen is jól működő központi porszívórendszert, és mindenki azt állítja, hogy már el sem tudná mással képzelni a takarítást.
    Valóban nem "passzíváz barát", de mindenről nem kell lemondani a passzívház miatt. Nagyon sokan hírdetik, hogy passzívházakban is van központi porszívás.

Ugyanilyen kérdés lehet, viszont annál súlyosabb a konyha páraelszívó (valójában szagelszívó) használata. Én ezt kényesebbnek tartom, mivel 600-700 m3/h névleges teljesítményről beszélünk, ami háromszorosa a szellőztető illetve a porszívó teljesítményének. Ebben mi a véleményetek?

Boli Vendég

Boli Vendég

Regisztráció:
    2010.11.06.
    Lakóhely
    Szada
    Összes hozzászólás
    1,698

Standard

PH-sok a lényegről, a depresszió / nyomáskiegyenlítésről nem írnak.

Egyébként én azt nem értem, hogy ha gép szellőztet több szűrőn keresztül, akkor honnan van az a (mennyi??) por, amit a kézi porszívó felkavar, a kp-i meg kidob?

Egyszintes házba nekem egyébként a robotporszívó/felmosó volna a legszimpatikusabb. Hatékonyságban felvenné a versenyt a többiekkel (többször takarítana mint te ), árban is, élettartamban nem valószínű, kényelemben pedig...

Szagelszívó kapcsán : Belső keringetésű, 2 szénszűrővel, ami a zsírt és a szagokat kiszűri, + mellette feltekered max.-ra a szellőztetőt.

Másik megoldás, hogy csappantyúval állíthatod hogy belső keringetés / levegő kidob. Utóbbi esetben én a konyhaablakot nyitnám meg, hogy bejöjjön a levegő.
    Ezt a verziót a légtömörség miatt nem nagyon szeretik.

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Összes hozzászólás
    1,567

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: cipetum Mutasd a hozzászólást
    A 9 méteres csövet nem is értem. Há' mekkora nappalihoz kell egy ekkora anakonda?
    Amiatt kell hozzá a hosszú cső, hogy ne kelljen helyiségenként átdugdosni, és ne legyen annyi fali kiállás. A porszívódnak is kb. ennyi lehet a hatósugara, a konnektor végétől a szívófejig.

PH-ban sokkal ritkábban kell porszívózni, hiszen tiszta a levegő.
    Igen, de ha PH-ban bekapcsolod a kp. porszívót akkor kénytelen vagy mellé egy ablakot vagy szelepet nyitni, így szűretlen levegőt szív be helyette.

nem hinném, hogy a szívóerő-állítás és forgófej témára ne lenne már megoldás
    Tudtommal nincs, azon egyszerű oknál fogva hogy a fali dugaljakba, amibe a csövet dugod nincs hálózati feszültség csatlakozás.
    Vannak akkus forgófejek, de ez ár és súlynövelő tényező.

Amiket előnynek tartok:
    Asztmás, allergiás hajlamnál a poratka okozza az egyik legnagyobb gondot, és ezt a PH légtömörsége sem tudja kiküszöbölni, hiszen ezek a jószágok a bent termelődő apró hulladékokból élnek.
    Ezeket egy jó minőségű, HEPA szűrős gép is tökéletesen kiszűri, ezért nem írtam az előnyökhöz.

Egy komoly porszívót hurcolhatsz magaddal az egész házban, a központinál csak a csövet kell
    Ezt sem írtam előnynek, mert amit használunk az egy "upright" típus, szinte olyan mintha csak a csövet tologatnánk, nincs mit magad után húzni.

Ha a kp porszívót egy átlagos hagyományoshoz hasonlítjuk akkor más a helyzet, hirtelen sokkal több pontot kapna tőlem is
    Építés ideje: 2011-2012 ★ Építés helye: Pest megye ★ Elkészült épület: info itt

Regisztráció:
    2018.04.27.
    Lakóhely
    Tata
    Összes hozzászólás
    51

Standard

Sziasztok!

Van valakinek tényleges tapasztalata központi porszívóval.
    Nem csak elméleti, meg hogy miért nincs, hanem olyan aki használ, használt, esetleg telepített?
    Esetleg ismeret gyártóval, típussal, műszaki megoldással?

Regisztráció:
    2018.04.27.
    Lakóhely
    Tata
    Összes hozzászólás
    51

Standard

Nagy lett a csend..............

Regisztráció:
    2011.11.26.
    Lakóhely
    Mogyoród
    Összes hozzászólás
    1,149

Standard

Mindenki építkezik és nem ér rá netezni.

Központi porszívóra visszatérve nekem is ki van építve a rendszer, de esélyes, hogy nem lesz porszívó, helyette jobb minőségű robot porszívó.

1. odal, összesen 2 oldal 12 UtolsóUtolsó

Könyvjelzők

Könyvjelzők

Fórum szabályok

• Nem nyithatsz új témákat.
  • Nem válaszolhatsz hozzászólásokra.
  • Nem csatolhatsz függelékeket.
  • Nem módosíthatod a hozzászólásaidat.
  •  
RÓLUNK
A fórum elsődleges célja, hogy segítse az információ- és tapasztalatcserét azon építtetők között, akik passzív vagy alacsony energiás házat építettek vagy szeretnének építeni.
FONTOS LINKEK
Fórum szabályzat
Kövess bennünket