Mutasd az eredményt ettől: 1 eddig: 6 ennyiből: 6

Téma: Cirkulációs HMV pro és kontra

Regisztráció:
    2011.08.01.
    Összes hozzászólás
    33

Beitrag Cirkulációs HMV pro és kontra

Üdv Mindenkinek!

A fórum különböző részein foltokban fel-felbukkan a téma, de szerintem megérdemel egy külön fejezetet annak a témája, hogy milyen tényezőket kell és lehet mérlegelni egy HMV cirkulációs rendszerről való döntéskor.

A komfort részével gondolom mindenki tisztában van, az épület tagoltságától, a gépészeti helység elhelyezkedésétől függően kell mindenkinek mérlegelni, hogy egyáltalán akar-e ilyet. Ha a vételezési pontok valóban nagyon távolinak tűnnek. Pl. egy hőcserélőtől(v. puffertől) számított 10 m-re lévő (egy egyszintes 120-150 nm házba ez már simán előfordul) vételezési pontnál már egy 20x2-es csővel számolva is kb 3 litert kell kifolyatni, hogy melegvízzel találkozzak ami egy 6-8l/perces csaptelep átengedésnél kb. fél perc malmozás. Ha naponta ezt eljátszom sokszor fel se merem szorozni, hogy az mennyi víz. (0,5m3/hó?)
    Perszer lehet rosszul számoltam valamit, de szerencsére sokan vagytok akik helyre tudtok tenni. :-)

Amik nyilvánvalóan ellene szólnak:
    - plusz sok m cső beépítés, fúrás-faragás, falvésés
    - a méretezési ökölszabályok alapján (max 30m összes előremenő hosszat feltételezve, és 7w/m-es hőveszteséggel számolva, e fölött már nem lehet ökölszabályozni...) 5 fok lehet a teljes hőveszteség, illetve ebből 2 fok az előremenő ágon. Tegyük fel a teljes előremenő csőhossz a maximális 30 m (nem olyan irreális az...) ebben az esetben 0,2kWh fűtési teljesítményt kell biztosítani az után fűtéshez. Tegyük fel azt az extrém esetet, hogy nem idő-vezérelten cirkuláltatunk hanem 24 órában, akkor ehhez jön még kb 30 Wh keringtető szivattyú primer energia igény (nem számoltam milyen térfogatáramú kell ide, de remélem nem járok nagyon messze a térfogatáram/teljesítmény aránytól, pl Grundfos Alpha hasonlót teljesít). Ahogy én számoltam a fűtési és az addicionális primer energia igénye havi szinten kb 2e Ft. Egyesek szerint horror összegekbe van az után fűtés, de én még nem tudtam ezt számítással igazolni. Önként jelentkező?
    -Legionella : ciklikus felfűtést igényel 50 fok fölé, nem lehetnek pangó szakaszok, a felfűtés miatt forrázás veszély (nem lehet mindenhol thermosztatikus keverő...), ezt a veszélyt mondjuk egy hajnali felfűtési ciklussal lehet csökkenteni valamelyest.

Azt gondolom ezeket kell mindenkinek mérlegelnie, abban várom a segítségeteket, hogy akár számításban akár a feltevésekben hibáztam-e és ha igen hol. Olyan megoldás nincs ami mindenkinek jó, inkább az lenne a fontos, hogy jól meg lehessen alapozni a döntést.

Köszi mindenkinek aki időt szán rá!

Üdv,
    Chandler

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Összes hozzászólás
    1,567

Standard

Nincs két egyforma helyzet, azt tudom leírni nálunk hogyan lett megoldva:

- A két szint külön cirkulációs kör, külön cirkulációs szivattyúval. Így nagyon minimális extra csőhossz kellett, mert lényegében egy-egy kört ír le a melegvíz a csaptelepek között.

- Cirkulációra nem az Alpha, hanem cirkulációs szivattyú való (Grundfos Comfort, 23W).

- A csővezetés a lehető legrövidebb úton a csaptelepek között.

- A csövek a padlószigetelés felső harmadában vezetve. Itt minimális a veszteség. A falakon rövid szakasz áll fel, az vastag szigetelésben.

- A két szivattyú csőhőmérséklet, idő és mozgás alapján lesz vezérelve, tehát mondhatni csak akkor megy amikor kell.

- Fűtési szezonon kívül nem érdekel az a minimális hőveszteség sem, mert a napkollektor túltermel.

- Fűtési szezonban szintén nem nagyon érdekel a hőveszteség, mert az a burkon belül marad, tehát a fűtéshez járul hozzá (igen csekély mértékben). Télen még a szivattyúk villamos fogyasztása sem teljesen kidobott pénz, az is a burkon belül marad.

Gyakorlati tapasztalat kb. 2 hónap múlva
    Építés ideje: 2011-2012 ★ Építés helye: Pest megye ★ Elkészült épület: info itt

Regisztráció:
    2011.02.14.
    Lakóhely
    Békéscsaba
    Összes hozzászólás
    357

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: airwatt Mutasd a hozzászólást
    A falakon rövid szakasz áll fel, az vastag szigetelésben.
    Milyen vastag? Milyen anyag?
    Építés ideje: (2011. őszétől napjainkig és tovább a végtelenbe) ★ Építés helye: Békéscsaba (Békés Megye) ★ Tervezett épület: 'majdnem-passzívház'-Dombház

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Összes hozzászólás
    1,567

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: cipetum Mutasd a hozzászólást
    Milyen vastag? Milyen anyag?
    10-15mm -es csőszigetelés. Ennél vastagabb 10-es válaszfalba nem nagyon fér. Egy kiállásnál kb. 2x fél méter cső van a falban.

sznandi Vendég

Lächeln

Komplett ház felújítás volt ezért került be a cirkulációs vezeték. Tetőteres házikó 300l tárolóval jelenleg csak a kondenzációs kazán hajtja a felső hőcserélőt, alsót majd nap koli remélem hamarosan A kiállás előtt vannak összekötve a vezetékek még a falban. Minden cső szigetelve ahogy Airwatt is írta pont ezzel a vastagsággal. Az alsó szinten a padlófűtés alatti hungarocellbe van téve a melegvízcső szigeteléssel együtt, alatta 5cm EPS fölötte meg ami elfért, vastagságra már nem emlékszem. egyéb helyekn 10cm Eps van lent. Programozva 3 percet megy utánna 30 percig áll majd megint 3 percet de reggel 5-7 este meg 18-21 között, mert akkor van leginkább fürdés igény és 27 perc alatt nem hűl sokat a melegvíz a csőben, mondjuk termosztátos csaptelepet használunk.Valamint ha megy a padlófűtés az is szinten tartja a vízhőfokot, de ez az ütemezés nyáron is elég. Ez így napi 12 kapcsolás ami 36 perc müködést jelent ami napi 8,28 w energia.Mosogatógép mosogat így oda nem kell. A keringetés tényleghűti a tárolót de nem veszélyesen, kipróbáltam egy hétig nem ment 0,1 m3-el kevesebb gáz/nap volt a különbség, ami szerintem nem számottevő, ha meg napkoli végre felkerül akkor meg nem is érdekes. Nálunk a család szereti, hogy egyből van melegvíz és a müködési költségek sem vészesek szerintem. Havi 0,25 kw áram és 3 m3 gáz kb 450 Ft/hó. Ennyit megér.

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Összes hozzászólás
    1,567

Standard

Még egy érv - nálunk előírás a zárt szennyvíztároló, ezért nagyon nem mindegy hogy jön-e azonnal a meleg vagy ki kell engedni a hideget.

Tags for this Thread

Könyvjelzők

Könyvjelzők

Fórum szabályok

• Nem nyithatsz új témákat.
  • Nem válaszolhatsz hozzászólásokra.
  • Nem csatolhatsz függelékeket.
  • Nem módosíthatod a hozzászólásaidat.
  •  
RÓLUNK
A fórum elsődleges célja, hogy segítse az információ- és tapasztalatcserét azon építtetők között, akik passzív vagy alacsony energiás házat építettek vagy szeretnének építeni.
FONTOS LINKEK
Fórum szabályzat
Kövess bennünket