Mutasd az eredményt ettől: 1 eddig: 7 ennyiből: 7

Téma: Hogyan lettem nájlonparaszt?

Evehid Vendég

Standard Hogyan lettem nájlonparaszt?

Részint egyszerűen, részint bonyolultan. De egyáltalán kijaza nájlonparaszt? Kering a neten sokféle meghatározás, szociológialag szakszerű, meg eccerű, röviden megpróbálom (ön)definiálni: nájlonparaszt az, aki kertes, vidéki házban lakik, de nem oda született és az egeret elviszi egy befőttesüvegben az erdőbe, nem pedig kupán vágja.

Szóval általában viszonylag iskolázott, városi életmódot folytat, fiatal, vagy fiatal középkorú. Szabadidejében többnyire el akar járni otthonról, vagy ha otthon van, akkor net- ill. Gutenberg-függő - és egyáltalán, elvárja, hogy legyen szabadideje, amikor a lakóhelyét elhagyhatja!
    Könnyedén, gyorsan, és - a maiak jelentős része - menetrendi kötöttségek nélkül. (Ez ránk nem vonatkozik, nincs kocsink. ) Ez utóbbiból mindjárt következik, hogy a 400 fős falu autó - gyerekes családnál 2 autó - nélkül nem neki van kitalálva. Nincs benne egy nyomorék pizzéria, a 'pubot' a helyi alkeszok jelenléte és ízlése uralja, a kajások meg nem szállítanak oda, pláza 70 km-re, vonat naponta kettő. Volán? Ja az, amelyik négy éve már nem jön ki hétvégén, tehát egy Evanescence koncert felejtős - így az agglomeráció, a jó infrastruktúrájú kis- és max. közepes város, esetleg a nagyon jól felszerelt nagyközség inkább a lelőhelye.
    Vadabb alfaja, aki a fentiek ellenére egészen eldugott helyre költözik, és nekiáll tehenet fejni - amíg bele nem rokkan, vagy rá nem jön, hogy ez egy szakma, az állat nem plüssből van, és egy lényegileg eltérő mentalitást igénylő életforma, amit felnőtt fejjel igen nehéz elsajátítani.

Nálunk több tényező összjátékából alakult a helyzet. Erősen kifelé készülő pocaklakóval nem látszott más, mint hogy az átépítendő házba költözzünk. A kert ugyan igen apró, de a gyesundoritiszes, agyhalott kismamának értelmes elfoglaltság kellett, meg szép kert. Ennek eredője a fűszernövényes virágágyás - ld. még a méh- és lepkebarát elvetemült idealista című fejezetben -, továbbá pár ribizli- és egresbokor, meg egy szilvafa. Idén már - kop-kop - teremni is fog.
    Az állattartást viszont a család idegrendszere védelme érdekében a kutya-macska kombóra korlátoztuk. Nem, nem vagyok hajlandó a tyúkot szagolni. Meg azt se várom meg, amíg a kutyuló egyenként felfalja mindet.
    Egy teljesen kiszámíthatatlan időbeosztású, rendszeresen éjjel hazajáró férjjel, erősen nyugdíjkorú távoli nagyszülőkkel és nem jelentéktelen pesti bejárási költség mellett a főállású szellemi munkába visszamenni a mai napig (7 éves a gyerkőc!) nem opció. Egyszerűen a megmaradó pár 10 ezer forintért nem éri meg. Mirelit pizzán gyereket nevelni sem lenne vigalom.
    Így aztán az itthon, vagy itthonról végezhető tevékenységek kutatása közben megfogalmazódott, hogy legyen egy TELEK. Nem nyaraló, nem hétvégi, nem díszkert, hanem hasznos.
    A következő bejegyzésben ennek a teleknek a sztoriját, a hasznosítási ötleteket és a már megvalósult elemeket szeretném összegereblyézni. Meg azt, hogy nájlonparasztnak lenni jó, bár nem a világ leggyorsabban megtérülő, ellenben igen egészséges beruházása.

Evehid Vendég

Standard A Telek

A mellettünk/mögöttünk lévő (nyeles) telek volt az elsőre kiszemelt páciens, annál is inkább, mert anno domini ez a mi telkünkkel egyetlen, több, mint 2x akkora telket alkotott.
    Sajnos azonban az utcafronttól (és a közművektől!) 30-40 m-re található birtokot a tulajdonos nulla közművel egy jó helyen lévő építési telek árában szerette volna értékesíteni úgy, hogy nagyon terjeszkedni épülettel nem lehet rajta.

Időközben a környéken néhány szomszéddal elég jó viszonyt alakítottunk ki. Egyikük egy idősebb, nagyon kisnyugdíjas hölgy, aki egyedül neveli a középsulis unokáját, tehát minden forrásra abszolút rá van szorulva. Megegyeztünk, hogy a neki egyre fárasztóbb és egyre inkább túl nagy terhet jelentő telke hátsó, külön megközelíthető részét megvennénk, egyfajta életjáradékszerű részletfizetésre. Összességében míg a srác leérettségizik, hosszú időn át lett egy havi fix összegük. Mostanra végére értünk a részleteknek, és 3 háznyira a sajátunktól lett egy további durván 430 m2-es üres kertünk. Mivel ez kicsi, ráadásul osztatlan közös tulajdon, építeni nem lehet rá, nem jön majd vmi ingatlanspekuláns, mert nincs benne nagy biznisz.

Jelenleg a meglévő pár meggy- és szilvafa, egy-két szőlőtőke, homoktövis, ha még ki nem száradt az idén, akkor talán 10-15 tő málna, kis sóska, menta, eper és az általunk, illetve a néni által már meghagyott/ültetett, szakszerűen metszett, karóerdőnek nevelt, kb. 50 db (!) akác csemete üzemel rajta.
    Az első adag olyan 4-6 éves kis fákból áll, ezek - ha valamivel normálisabban lesz csapadék - már akár 3-5 év múlva részben, szálaló kitermeléssel alkalmasak lesznek tüzifának. A 2. "ütem" inkább 3-5 évvel később, és még utána is marad, plusz újra telepíthető, akarom mondani, nő magától.

Egy kb. 8-15 éves, alul 20 cm feletti átmérőjű törzzsel rendelkező akácfa a gyújtósnak alkalmas, legalább 2 cm vastag ágakkal együtt kb. 3,5-5 mázsa nyers fa. Mire kiszárad, mondjuk 3-4 mázsa max.
    Igenám, csakhogy a mi házunk paraméterei mellett 2, nagyon pocsék télen legfeljebb 3 ilyen fa kiadja az egész szezon szükségletét. Feltéve, ha időben vágjuk és elegendő ideig szárítjuk.
    Adott esetben 5-10 ezer forintos nagyságrendben bármikor kiegészíthető egy kevés fabrikettel, ha nem elég egyenletesen száradt.

Ezen felül adja a "birtok" a hullott ágakat és kiszáradt/elöregedett gyümölcsfákból eredő tüzelőt, némi vágott virágnak alkalmas ezt-azt vázába, a fiamnak a jó levegőt, bogár-, lepke-, béka-figyelő terepet, testmozgást , komposztot.

A távlati terveink persze nem merültek ki az energiaerdő nevelésében, de ezekről majd a következő bejegyzésekben.

Evehid Vendég

Standard Szezonkezdet

A klímaváltozás meg a kontinentális éghajlat monnyon le!!!!

A múlt hét elején még meg tudtam metszeni kb. 25-30 akác csemetét ill. fát, kivágtunk egy lábon kiszáradt meggyet, egy túl ferdén és a másik törzs mellé nőtt akácot - a hét vége időjárását pedig meg lehet tekinteni a neten. Bröf.

Azt hiszem, az ilyesmire semmilyen módszerrel - ültetés, metszés, tápanyagbevitel etc. - nem lehet felkészíteni egy növényállományt. Ez az egyik oka, amiért nem nagyon gondolkodom kényes és munkaigényes lágyszárú zöldségnövényes veteményben.

Az említett munka eredménye - figyelem, ez még nem igazi gyérítés/szálalás, csak koronaforma alakítása és elhalt növény eltávolítása! - kb. 1,5 mázsa tüzelő lesz, ha az aprításának a végére érünk. A 2-5 centis frakció egy AEH-ban pl. októberben, v. tavasszal nem csak gyújtósnak felel meg, hanem jó meleget is ad. A vastag ágfa, akácnál mondjuk 5 és 12 cm átmérő közt határeset. Én fűtöttem már ilyenekkel decemberben és márciusban is, alacsony külső hőmérsékletnél,de nem nagy hidegben.

Ugyanezeket a fa "alkatrészeket" egy E en. osztályos házban lakó, nálunk többnyire sokkal szegényebb ember hagyja a kert sarkában - v. az erdőben - megrohadni, miután leszednie mindenképp le kellett, v. úgy vette,h. ezt az olcsó részt nem adták el neki, csak a legdrágább rönkfát. Mert a kazánjában meg a hőigénye mellett nem tud vele mit kezdeni. Ha úgy tetszik, egy fafűtéses AEH az erdőművelés melléktermékével is fűthető olykor, a pelletizálásba bevitt külső energia- értsd: kőolaj - nélkül.

A munka másik eredménye, hogy a két kisebb - ligeterdőnek csúfolt - telekrész, ahol az akácok, ill. a legöregebb gyümölcsfák állnak, szellősebb lett. A 2. korcsoportba tartozó példányok a husáng elnevezésről átléptek a facsemete kategóriába, és a koronakezdemények elágazása mindenhol felnőtt fejmagassága fölé került, az alsó 2 m törzs jellegűvé vált. Megjelent a 3. korcsoport, ezek husángok, 80 cm és 2 m közti magassággal, minimális elágazással. Majd jövőre...
    HA normálisan lesz csapadék, akkor érzésem szerint jövő tél vége felé az első 2-3 fát már kitermelhetjük, és közben lesz további újulat is.

Evehid Vendég

Standard Spontán veteményes

Kis öröm is öröm. Bár szigorúan nem ebbe a rovatba tartozik, mert ez a házunk kertje, nem a Telek, de mégis ide kívánkoznak leginkább a következő képek. A napraforgók és a patisszonok teljesen maguktól keltek ki nálunk. Feltehetőleg a tollas kosztosok hozták magukkal. Az utóbbi 2-3 tőről összesen 9 (!) kiló csillagtököt szüreteltünk. Az időnkénti esőpótló/kiegészítő locsoláson és néhány gaz kihúzgálásán kívül nem csináltunk velük semmit.
    Csatolt grafikák kicsinyített nézete Csatolt grafikák kicsinyített nézete P8250107 másolata.JPG   P8250108 másolata.JPG   P8250109 másolata.JPG  

Regisztráció:
    2013.09.09.
    Összes hozzászólás
    695

Standard

Evehid!

Ez zseniális! A "like" gomb mellett akartam írni egy pár gondolatot.

Én már évek óta törtem a fejem valamin ( agráros vagyok ): ha lenne egy jó gyümölcsösöm, amellett hogy halálra zabálhatnánk magunkat a legegészségesebb gyümölcsökkel - az eladásról most ne is beszéljünk - lenne évente annyi fahulladék, amivel egy jó AE ház kifűthető(több is!). És ezzel a "szemét" többé nem szemét. A fahulladékot be is lehet brikettálni. De gyújtósként is teljesen jó. A nagymamám mindig ilyen gyújtós-törekkel tüzelt a sparheltban ami a kertből jött ( mondjuk bazi nagy kert volt - fárasztó volt bejárni ).
    Ráadásul ha az ember ültet egy gyümölcsöst, akkor van egy probléma: hány fát kell ültetni? Merthát van a fáknak egy térállása. De sokféle módszer lehetséges. Fafajtától függően lehet 3x3, 4x4, 8x8 stb,stb térállásban ültetni. Szokás sűrűbben kezdeni, mondjuk 4x4 -esen, mert nem tudjuk melyik marad meg. Lesz amelyik elpusztul. Aztán ahogy telik-múlik az idő, a fák nőnek. Adnak metszedéket. Sokat. ( én egy 5 hektáros gyümölcsösben gondolkodtam, ami eformán nem épp kicsi ) De nem csak metszedéket ad. Hanem néha, pár évente mint a répát, egyelni kell. Ahogy nő a lombkorona, úgy kell tervszerűen felnöveszteni a térállást is a kezdeti mondjuk 4x8 rol először 8x8-ra, aztán fafüggően 8x16-ra majd 16x16-ra, úgy 40 év alatt. Eközben pedig rengeteg faanyagot ad. Eképp egy gyümölcsös egyben energiaerdő is.

Nagyon szimpatikus volt amit eddig a fatüzelésről írtál, az a kis wamsler kályha nagyon jó! Gondolom az a kis öntvény az amelyiknek van többféle burkolata is.

Szóval gratula és figyelem a bejegyzéseidet tovább!

Evehid Vendég

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: Iván Mutasd a hozzászólást
    Evehid!

De nem csak metszedéket ad. Hanem néha, pár évente mint a répát, egyelni kell. Ahogy nő a lombkorona, úgy kell tervszerűen felnöveszteni a térállást is a kezdeti mondjuk 4x8 rol először 8x8-ra, aztán fafüggően 8x16-ra majd 16x16-ra, úgy 40 év alatt. Eközben pedig rengeteg faanyagot ad. Eképp egy gyümölcsös egyben energiaerdő is.

Szóval gratula és figyelem a bejegyzéseidet tovább!
    Köszi a biztatást. A fenti gondolatod szerintem régebben teljesen benne volt a köztudatban. Az igazán szegények a II. vh. utánig simán így is éltek, csakhogy sokkal rosszabb, vagyis inkább nem létező komfort mellett. Az elvárt belső hőmérséklet, az egy főre eső fűtött lakótér, naponta elhasznált ivóvíz stb., minden elképzelhetetlenül kevés volt a '60-as évektől kezdődő kényelmes "punnyadáshoz" mérve.
    Sőt, a XX. sz. első két évtizedében szerintem még az úri osztályok lakóhelyein sem volt általános, hogy minden helyiségben azonos, magas hőm. és folyó melegvíz legyen.

A cél ma az lehet, hogy a megszokott komfortból - ami egyébként fenntarthatatlan, ez az ország nem tud 9,5 M embert 25 fokos fejenként 50 m2 lakótérrel eltartani, akkor se, ha ez sokaknak nem tetszik - max. 10-20 %-ot engedve, a korábbi en.- és vízfogyasztás töredékével működtessünk épeszű, kényelmes, de nem pazarló lakótereket.

Amit a fák térállásáról írsz, nagyon hasznos, mert mi azért botcsinálta erdőkert-kontárok volnánk. Ültettünk pl. kis hársfát , egy akác-nyiladékba, ahol körülötte kb. 5-8 év alatt kb. 6-7 fa lesz kivágva. Annyit tudunk róla, hogy iszonyú nagyra fog nőni, és a kert szaharás jellegű részébe nem volt tanácsos ültetni, így ez tűnt legjobb megoldásnak. Jelenleg olyan 2x2-es, 2x3-as helye van, de még 2 m magas sincs.

A nálad található méret egy egész más- bizonyos szempontból irigylésre méltó - lépték. Mi nem bírnánk ilyennel. Ugye jól sejtem, h. ekkora birtok gépesítés nélkül nem művelhető már? Nekem pl. nagy szükségem lenne olyan, a kisebb munkákat megkönnyítő eszközökre, mint amilyenek mondjuk a Kühne Gépgyár múzeumában vannak: kis, kézi mezőgazdasági gépek, amelyek főleg forgómozgással, késekkel, kézi hajtással működnek, áram és benzin nélkül. A telken nincs áram, kisgyerekkel a benzines motoros fűrésznek a gondolatától is rosszul vagyok.

Regisztráció:
    2013.09.09.
    Összes hozzászólás
    695

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: Evehid Mutasd a hozzászólást
    Köszi a biztatást. A fenti gondolatod szerintem régebben teljesen benne volt a köztudatban. Az igazán szegények a II. vh. utánig simán így is éltek, csakhogy sokkal rosszabb, vagyis inkább nem létező komfort mellett. Az elvárt belső hőmérséklet, az egy főre eső fűtött lakótér, naponta elhasznált ivóvíz stb., minden elképzelhetetlenül kevés volt a '60-as évektől kezdődő kényelmes "punnyadáshoz" mérve.
    Sőt, a XX. sz. első két évtizedében szerintem még az úri osztályok lakóhelyein sem volt általános, hogy minden helyiségben azonos, magas hőm. és folyó melegvíz legyen.

A cél ma az lehet, hogy a megszokott komfortból - ami egyébként fenntarthatatlan, ez az ország nem tud 9,5 M embert 25 fokos fejenként 50 m2 lakótérrel eltartani, akkor se, ha ez sokaknak nem tetszik - max. 10-20 %-ot engedve, a korábbi en.- és vízfogyasztás töredékével működtessünk épeszű, kényelmes, de nem pazarló lakótereket.

Amit a fák térállásáról írsz, nagyon hasznos, mert mi azért botcsinálta erdőkert-kontárok volnánk. Ültettünk pl. kis hársfát , egy akác-nyiladékba, ahol körülötte kb. 5-8 év alatt kb. 6-7 fa lesz kivágva. Annyit tudunk róla, hogy iszonyú nagyra fog nőni, és a kert szaharás jellegű részébe nem volt tanácsos ültetni, így ez tűnt legjobb megoldásnak. Jelenleg olyan 2x2-es, 2x3-as helye van, de még 2 m magas sincs.

A nálad található méret egy egész más- bizonyos szempontból irigylésre méltó - lépték. Mi nem bírnánk ilyennel. Ugye jól sejtem, h. ekkora birtok gépesítés nélkül nem művelhető már? Nekem pl. nagy szükségem lenne olyan, a kisebb munkákat megkönnyítő eszközökre, mint amilyenek mondjuk a Kühne Gépgyár múzeumában vannak: kis, kézi mezőgazdasági gépek, amelyek főleg forgómozgással, késekkel, kézi hajtással működnek, áram és benzin nélkül. A telken nincs áram, kisgyerekkel a benzines motoros fűrésznek a gondolatától is rosszul vagyok.
    Irigylésre méltó lépték lenne, ha lenne, de csak szeretném. Töröm a fejecskémet rajta. Sajnos a földvétel nem lett mostanában túl eccerű, úgyhogy egyenlőre marad elméleti szinten. Szerintem egy 5 ha, még épp a minimális gépészettel művelhető. Épp ezért húztam itt meg a határt, de sajnos ennél a méretnél még szembejön a "gazdaságos üzemméret" fogalma. Ennek viszont kicsi. Így a támogatások jó részétől is elesnék.....ha lenne ekkora földem....Így most a terv egy 1 ha körüli farm, és les...rom állambácsi támogatását.....

Könyvjelzők

Könyvjelzők

Fórum szabályok

• Nem nyithatsz új témákat.
  • Nem válaszolhatsz hozzászólásokra.
  • Nem csatolhatsz függelékeket.
  • Nem módosíthatod a hozzászólásaidat.
  •  
RÓLUNK
A fórum elsődleges célja, hogy segítse az információ- és tapasztalatcserét azon építtetők között, akik passzív vagy alacsony energiás házat építettek vagy szeretnének építeni.
FONTOS LINKEK
Fórum szabályzat
Kövess bennünket