4. odal, összesen 4 oldal ElsőElső ... 234
Mutasd az eredményt ettől: 31 eddig: 40 ennyiből: 40

Téma: gépészet wago plc

Regisztráció:
    2011.11.06.
    Lakóhely
    Budapest XVI.kerület
    Összes hozzászólás
    902

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: M3 Hellrot Mutasd a hozzászólást
    nevetséges az inverteresnek mondott vizes hőszipkák szabályozási tartománya.

A 8KW névleges gép képes 5.6KW-ra visszaszabályozni???? Hűha, ez kb a vicc kategória Most komolyan, ha a levegős inverteres hőszipkák a névleges teljesítmény tizedére képesek modulálni, akkor ezek a sokszoros áron adott gépek miért nem? Ne mondja már nekem valaki, hogy nem lehet értelmes méretű hőleadót meg egy Alpha2 szerű szivattyút beletenni ????

Csak mormogok magamban
    Gondolkodtam már ezen én is, de a működést mérve és figyelve, rájöttem hogy semmi értelme nem lenne az inverterrel tovább szórakozni akkor sem, ha műszakilag megoldható. A hőszivattyút amikor méretezik, akkor egy optimális pontra állítják be. Mindkét oldali hőcserélőnek van egy optimális mérete, a kialakított térfogatáramokkal együtt. Ha ezt belőtték 6 KW-ra és jól méretezték, akkor ez 600 watton nyilván nem lesz jobb. Az inverternek egyedüli értelme, hogy az inverterrel indított kompresszor élettartama többszörösére nő. Ráadásul pont a "lágy" indítás miatt kiküszöbölték azt a régi problémát, hogy a hőszivattyúkat a leállás után bizonyos ideig nem tanácsos újraindítani, mert az csökkenti a kompresszor élettartamát.

A szivattyúval kapcsolatos felvetésed is jogos, de itt is felmerül a kérdés, érdemes -e agyonbonyolítani a rendszert azért a pár watt megspórolt energiáért. Komolyabb hőszivattyúba biztosan nem építenek be keringető szivattyút, hiszen nem ismerik sem a szonda sem a fűtőkör hidraulikai ellenállását anélkül meg ez nem méretezhető. Magadnak rakhatsz be energiatakarékos szivattyút, csak lehet úgy jársz vele mint én. Az első házamba wilo stratosZ 25-1-12 keringető szivattyút raktam be. Ez a szivattyú hét nyelven beszél, ezer-féle szabályozást tud aminek egyetlen közös tulajdonsága, hogy semmi szükségem nincs rájuk. Cserébe az ára egy gyengébb hőszivattyú árát közelíti. Tud pl. 0-10 voltos külső szabályozást egy külön 50.000+ÁFA-ért megvehető panellal, amit meg is vettem és a PLC-hez is 0-10V-os analóg kimenetet, de kiderült, hogy a wilo szervízt is ki kellene még hívnom, hogy működjön a dolog, mert az opció választását csak ők tudják felprogramozni, ennek az árát már meg sem kérdeztem....Biztosan kevesebbet fogyaszt a szivattyú mint az új házamhoz megvásárolt Grundfos Magna UPS 25-100 de abban a napi 2 órás üzemben a két szivattyú közötti 400.000 Ft-os árkülönbség megtérülése valószínűleg az egész ház építése során a legrosszabb értéket adja. A grundfos alpha szivattyú közül sajnos a legnagyobb sem alkalmas még a szekunder köri áramlásmennyiséget sem biztosítani.

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Lakóhely
    Tatabánya
    Összes hozzászólás
    1,073

Standard

Nem értünk egyet

Nem neked kell szórakozni az inverterrel, hanem a gyártónak kellene egy kész, használható és rugalmas műszaki megoldást adnia a túlárazott őskövületek helyett.

Neked, nekem mint háztulajdonosnak annyi dolgom kellene hogy legyen, hogy megmondjam a berendezésnek, hogy a házam fűtéséhez pl. 25 fokos vizet kérek! Szerintem elvárható lenne, hogy a gép teljesen automatikusan, a belső hőlépcső és áramlás függvényében ezt az értéket képes legyen tartani +-0.1 fokos eltéréssel mondjuk 0.6 - 6 KW között szabályozva a teljesítményét. Értelem szerűen ha a minimális teljesítmény is túlfűtené vizet, akkor lekapcsol ha pedig több kell, akkor dolgozik folyamatosan vagy akár rövid ideig túl is pörög.

Az hogy ehhez kivül milyen hidrós kör tartozik, az nem a készülék dolga, max a gyártó takaródzik vele mint ismeretlennel.

Az ismeretlen hőmérsékletű levegőre dolgozó inverteres hőszipkák mindezt autómatikusan megteszik. A sokkal nagyobb hőtehetetlenségű, ugyanakkor sokkal kevésbé ingadozó hőmérsékletű vízre dolgozó hőszipka meg nem képes erre?? Ugyan már!

Mindezt csak azért írom, mert szerintem a Te rendszered vezérlése is pofon egyszerű lenne hirtelen, ha ilyen lenne a hőszipkád. Azt mondanád neki hogy 24 fokos vizet csináljon, az alpha 2 vagy akármilyen vezérelhető szivattyút pedig meghajtanád egy a hőszipkán mért hőlépcső jellel oszt jónapot! Nem kellene puffer stb. és mégsem lenne hőingás sem.
    Építés ideje: 2010 ★ Építés helye: Tatabánya ★ Elkészült épület: AE ház, Fényfarm

Regisztráció:
    2011.11.06.
    Lakóhely
    Budapest XVI.kerület
    Összes hozzászólás
    902

Standard

Nem értünk egyet

Nem neked kell szórakozni az inverterrel, hanem a gyártónak kellene egy kész, használható és rugalmas műszaki megoldást adnia a túlárazott őskövületek helyett.

Neked, nekem mint háztulajdonosnak annyi dolgom kellene hogy legyen, hogy megmondjam a berendezésnek, hogy a házam fűtéséhez pl. 25 fokos vizet kérek! Szerintem elvárható lenne, hogy a gép teljesen automatikusan, a belső hőlépcső és áramlás függvényében ezt az értéket képes legyen tartani +-0.1 fokos eltéréssel mondjuk 0.6 - 6 KW között szabályozva a teljesítményét. Értelem szerűen ha a minimális teljesítmény is túlfűtené vizet, akkor lekapcsol ha pedig több kell, akkor dolgozik folyamatosan vagy akár rövid ideig túl is pörög.

Az hogy ehhez kivül milyen hidrós kör tartozik, az nem a készülék dolga, max a gyártó takaródzik vele mint ismeretlennel.

Az ismeretlen hőmérsékletű levegőre dolgozó inverteres hőszipkák mindezt autómatikusan megteszik. A sokkal nagyobb hőtehetetlenségű, ugyanakkor sokkal kevésbé ingadozó hőmérsékletű vízre dolgozó hőszipka meg nem képes erre?? Ugyan már!

Mindezt csak azért írom, mert szerintem a Te rendszered vezérlése is pofon egyszerű lenne hirtelen, ha ilyen lenne a hőszipkád. Azt mondanád neki hogy 24 fokos vizet csináljon, az alpha 2 vagy akármilyen vezérelhető szivattyút pedig meghajtanád egy a hőszipkán mért hőlépcső jellel oszt jónapot! Nem kellene puffer stb. és mégsem lenne hőingás sem.
    Tényleg nem értünk egyet
    Bármikor tudom mondani a hőszivattyúmnak, hogy 24 fokos vizet csináljon, 0,1 fokos pontossággal akár. Ehhez bőven elég a két lépcsős teljesítményszabályozás. Csak azt nem tudom, hogy mit mondjak neki, hogy hány fokos vizet csináljon. Ha Te tudod, mondd bátran.
    A Grundfos Alpha2 szivattyú szerintem nem vezérelhető kívülről csak a beépített programjai vannak meg. Egy kívülről vezérlehető szivattyú a vezérlő panellal együtt már nagyon drága, épp azt írtam, hogy PH-ban nem térül meg az alkalmazása. Olyan rendszerekre találták ki, és árazták be, ahol a szivattyú 24 órában jár, és a járás teljesítményében a 24 órában nagyon nagy különbségek vannak, azon tud spórolni, hogy nem jár 300 watton amikor pici az igény és elég neki 30 watton járni. A mi esetünkben ha megy a szivattyú akkor kb. azonos térfogatáram kell, mind a primer mind a szekunder oldalon, esetleg az inverter 2 lépcsős járása miatt lehetne visszavenni a szivattyún is, és akkor pár wattal kevesebbet fogyasztana abban a napi fél órában amikor a hőszivattyú a kis fokozaton jár. De pl. ha fűtési puffert használsz akkor még a két lépcsőre sincs szükséged, tehát vissza sem szabályozod a hőszivattyút, minek tennéd? A puffer 100.000 Ft a szabályozható szivattyú többszöröse, melyiket érdemes berakni?
    Tehát szerintem egyszerű hőszivattyú kell, inverter csak a lágy indítás miatt. A primer és szekunder keringető szivattyúkat a saját rendszerhez kell méretezni, és simán kapcsolgatni a hőszivattyúval, kár ezeket túlbonyolítani.

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Lakóhely
    Tatabánya
    Összes hozzászólás
    1,073

Standard

Mondom: 24 + (15 - előző napi átlaghőmérséklet) * 0.033. 23 fok alá nem kell menni.

Az alpha 2-t csak példaként hoztam, tudom te is irtál egy méregdrága szabályozható tipust.

Ez sajnos ismét a lehúzás esete, mert meglevő erős áramú ismereteim alapján (gyakorlati is) kb 15Eft-ból olyan védett, biztonságos üzemű frekvenciaváltós vezérlést lehet csinálni bármilyen szivattyúhoz, hogy csak na!

Tehát fenntartom, gyártói oldalról lényegtelen költséggel és tervezéssel lehetne olyan hőszipkát csinálni, ami autómatikus tömegárammal(primer, szekunder) tág teljesítményhatárok között ténylegesen tudna folyamatosan is célhőmérsékletet tartani pufferelés nélkül.

Ahogy látom kettőnk között az a lényeges különbség, hogy te megveszed ami a piacon van és elhiszed hogy az úgy jó, vagy drága és nem használod én pedig nem hiszek nekik
    Építés ideje: 2010 ★ Építés helye: Tatabánya ★ Elkészült épület: AE ház, Fényfarm

Regisztráció:
    2011.11.06.
    Lakóhely
    Budapest XVI.kerület
    Összes hozzászólás
    902

Standard

Ahogy látom kettőnk között az a lényeges különbség, hogy te megveszed ami a piacon van és elhiszed hogy az úgy jó, vagy drága és nem használod én pedig nem hiszek nekik
    Igaz, én többnyire ha akarok csinálni valamit, akkor megveszem ami a piacon kapható, mi mást tehetnék? Az is igaz, hogy többnyire elhiszem a gyártóknak hogy igyekeznek olyan eszközöket gyártani, amikkel megoldhatók a feladatok, és törekszem is megoldani azokat.
    Te mire mész vele, ha nem hiszel nekik? Gyártasz hőszivattyút?

Regisztráció:
    2011.11.06.
    Lakóhely
    Budapest XVI.kerület
    Összes hozzászólás
    902

Standard

Mondom: 24 + (15 - előző napi átlaghőmérséklet) * 0.033. 23 fok alá nem kell menni.
    Ezt honnan veszed? Tehát +10 fokos külső hőmérsékletnél 24 fokkal, -15 külső hőmérsékletnél meg 25 fokos visszatérővel kell fűteni a födémet? Azért erre nem fogadnék nagy pénzben...

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Lakóhely
    Tatabánya
    Összes hozzászólás
    1,073

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: weeber Mutasd a hozzászólást
    Ezt honnan veszed? Tehát +10 fokos külső hőmérsékletnél 24 fokkal, -15 külső hőmérsékletnél meg 25 fokos visszatérővel kell fűteni a födémet? Azért erre nem fogadnék nagy pénzben...
    A 15 fok sarokpont és a 0.033 konstansok értékét lehetne pontosítani a házad valós adatai alapján.

Az pontosan számolható, hogy mennyi házad hővesztesége az előző 24 óra belső és külső hőmérsékletének különbségéből. Egy ismeretlen van a szolár nyereség napi értéke. Ez fényméréssel és nap/évszak korrekcióval jól közelíthető. Ha jól értem Airwatt is ebbe az irányba gondolkodik.

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Lakóhely
    Tatabánya
    Összes hozzászólás
    1,073

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: weeber Mutasd a hozzászólást
    Igaz, én többnyire ha akarok csinálni valamit, akkor megveszem ami a piacon kapható, mi mást tehetnék? Az is igaz, hogy többnyire elhiszem a gyártóknak hogy igyekeznek olyan eszközöket gyártani, amikkel megoldhatók a feladatok, és törekszem is megoldani azokat.
    Te mire mész vele, ha nem hiszel nekik? Gyártasz hőszivattyút?
    Nem gyártok, viszont tudom hoogy lehetne jobbat is csinálni, de végképp nem védek egy messze túlhaladott őskövület megoldást, mert nekem az van és már egyéb segédberendezésekkel sikerült kiküszübölni a hibáit

Bocs az offért neked és másoknak is, kezd hosszúra nyúlni az eszmecserénk

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Összes hozzászólás
    1,567

Standard

A mi hőszivattyúnkban egyáltalán nincs inverter, csak egy lágyindító.
    Tehát 0 vagy 100% módban képes működni

Az inverternek van némi hatásfok rontása, másrészt ennek csak akkor van igazán értelme szerintem, ha a primer és szekunder szivattyúk fordulatszámát is tudná szabályozni. De nem tudja.
    A vizes hőszivattyúk minden elemét (kompresszor, hőcserelő, szivattyúk) egy fix értékre lövik be.
    Tekintve, hogy ezeket többnyire nagyon lassú reagálású padlófűtéssel használják, sok előnye nem lenne a modulálásnak.
    Nálunk most egy nap 2-3x kapcsol be, alkalmanként kevesebb mint 1 órára, mégsem ingadozik a belső hőmérséklet.
    Egy levegő-levegő hőszivattyúnál, azonnal megmondod hogy mikor fűt és mikor nem, még akkor is ha egész jól modulál.

Elsőre nekem is nagyon furcsa volt, hogy hiányzik belőle a moduláció, mert gázkazánnál megszoktam és ott nagyon kellett is. De ha csak PF van, és nagyon alacsony előremenővel ki lehet fűteni a házat, akkor nem érezni a hiányát.
    Építés ideje: 2011-2012 ★ Építés helye: Pest megye ★ Elkészült épület: info itt

Regisztráció:
    2013.02.13.
    Összes hozzászólás
    190

Standard

Ha 170m² a fűtött terület , 8kwh a hőigény , es a dT = 5K kell hogy legyen , Rehau 17mm cső , 10cm a távolság a csövek közt , és 2 x 9-es Oventrop gyüjtő-osztót használok, egy egy kör maximális hossza : 100m , hogy minnél kissebb legyen a nyomásesés .

Ha a gázkazánt külső érzékelővel üzemeltetem , akkor kell e még a keverőegység vagy sem ?

8kw es dt=5K , padlofutesben a tömegáram értéke 1.37m3/h kell legyen .

8kw es dt=3K ==== > 2.29m3/h kell legyen

Az Ariston Genus Evo Premium 24 kondenzacios gázkazán belso Askoll pompája = 0.9m3/h tömegáramot bir .

A víz fajhője cv=4180 J/kgK, a víz sűrűsége ρv=1000kg/m3
    4180J/kgK = (4180/3600)Wh/kgK = 1.16 Wh/kgK

Milyen opcioim vannak :

1. 2db Keverőszelep (2 db keverőegység ) ?

2. Hidraulikus váltó + 1db szivattyu ( Grundfos Magna3 ) ?

3. Hidraulikus váltó + 2db szivattyu ( Grundfos Alpha 2 L ) ?

Melyik lenne a helyes megoldás ? Melyik a legjobb megoldás ?

Hogy jobb : kulső érzékelővel ?

Vagy minden szobába egy termosztát ?
    Csatolt grafikák kicsinyített nézete Csatolt grafikák kicsinyített nézete FBH_8kw_5K.jpg   FBH_8kw_3K.jpg  

4. odal, összesen 4 oldal ElsőElső ... 234

Könyvjelzők

Könyvjelzők

Fórum szabályok

• Nem nyithatsz új témákat.
  • Nem válaszolhatsz hozzászólásokra.
  • Nem csatolhatsz függelékeket.
  • Nem módosíthatod a hozzászólásaidat.
  •  
RÓLUNK
A fórum elsődleges célja, hogy segítse az információ- és tapasztalatcserét azon építtetők között, akik passzív vagy alacsony energiás házat építettek vagy szeretnének építeni.
FONTOS LINKEK
Fórum szabályzat
Kövess bennünket