Mutasd az eredményt ettől: 1 eddig: 5 ennyiből: 5

Téma: Szellőztető karbantartás

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Lakóhely
    Tatabánya
    Összes hozzászólás
    1,073

Standard Szellőztető karbantartás

Mivel egy kicsit rezonált a szellőztető legkisebb fokozaton, ideje volt megnézni a belülről is! Persze hozzá kell tenni, hogy a szellőztető a felfogatási utasításával teljesen ellentétesen se nem beltérben, se nem legalább 200Kg/nm testsűrűségű falon, hanem a padlástérben a tető mestergerendáján csücsül. Ideális pozícióban, hogy minden esetleges rezgését átadhassa a fa födémnek.
    Még szerencs hogy ebből eddig nem sok volt!

Ugyancsak kíváncsi voltam, hogy a már többek által jelzett felgyülemlett víz probléma nálam is jelentkezik-e a hőcserélőben.

Viszonylag egyszerűen szét lehet szedni a gépet a hőcserélő modulig, onnan kicsit problémásabb és le is kell hozzá szerelni.

A hőcserélőt óvatosan húztam ki, nehogy szétfolyon a padláson a víz, de szerencsére nem volt benne komolyabb mennyiség, mindössze pár deci csöpögött ki a vödörbe amibe beleraktam a szerelés idejére. Némi por volt a hőcserélő felső szélén, ahol egy kicsit eresztett a levegő a szűrőbetét mellett. Penészt nem láttam sem itt sem a gép belsejében.

Az elszívó ventillátor, ami a hideg oldalon van az egyetlen hely ahol sok penész és por is volt. Ez okozta a rezonanciát ami tisztítás után megszűnt. A tisztítást egy palacktisztítóval és némi alkoholos lemosóval végeztem el. Elég komoly a két ventillátor ami a gépben van, méretes axiális lapátokkal. Kissé körülményes a lapátok suvickolása, először fogkefével próbálkoztam. Másodikra a palackmosó és a mosogatószivacs kombóval már jobbb eredményt értem el és viszonylag gyorsan körbeértem.

Próbaképpem megpróbáltam a gépet tovább is bontani. Vannak rajta utasítások a motor modul eltávolítására. Ezt sajnos függesztett helyzetben nem lehet elvégezni, így feladtam. Akinek ilyen gépe van, ajánlom hogy alaposan húzza meg a gépet összefogató fém pántokat, hogy megszüntesse(mérsékelje) a gép EPS darabjai közötti esetleges szivárgásokat.

A kifújó oldal alatt a cseptálcában volt pár miliméter viz, egy perem miatt amit csabilc4 kolléga is említett. Ezt késsel körbevágtam, így már ott sem fog megállni, bár penész vagy por itt sem volt.

Hirtelen ennyi, alapvetően elégedett vagyok, hiszen a gép több mint két éve megy folyamatosan. Ugyanakkor ajánlom mindenkinek, hogy legalább temperált és mindenképpen jól megközelíthető helyre telepítse a szellőztetőjét a szükséges karbantartások egyszerűbb elvégzése miatt!

Képeken sorban:
    1. Elfordítható és kihúzható fedőlap, valamint a használt szűrők. Kézikönyv 6 hónapos tisztítást és másfél évenkénti cserét ajánl erre a G4 szettre. Szerintem nekem ebből inkább fél évenkénti csere lesz! Illetve a bemeneti oldalra F7 kerül majd.
    2. Ebben a kis peremben fordul el és nyílik a fedőlap 90 fokban (óramutatóval ellentétesen)
    3. Hőcserélő kiszedve. Jobb oldalt a beszívás, porszáraz. Bal oldalt a kifújás, tocsogós. A szűrő mindkét irányban a hőcserélő előtt van.
    4. Hőcserélő felső oldala, kicsit poros, ahol a szűrő mellett elslisszant egy kis levegő.
    5. Hőcserélő, Recair RS160 mérésem szerint 400mm mélységben. A Paul és Zender gépekben elvileg 500-as van (csak minimális különbség).
    6. Kifújó oldal, a penészes ventillátorral. Tisztítás közben látszott, hogy nem csak penész, hanem por is jócskán lerakódott a lapátokra.
    7. Beszívó oldal porszáraz és tiszta ventillátora.
    Csatolt grafikák kicsinyített nézete Csatolt grafikák kicsinyített nézete WP_000849.jpg   WP_000856.jpg   WP_000850.jpg   WP_000851.jpg   WP_000852.jpg   WP_000854.jpg   WP_000855.jpg  
    Építés ideje: 2010 ★ Építés helye: Tatabánya ★ Elkészült épület: AE ház, Fényfarm

Regisztráció:
    2012.07.16.
    Lakóhely
    Péteri
    Összes hozzászólás
    17

Standard

Az utolsó előtti kép alján lévő nyílás körüli perem az amit kivágtál?
    A hőcserélőt mivel tisztítottad (porszívó, sűrített levegő)?
    Felszerelés óta most végeztél először "nagytakarítást" a gépben?

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Lakóhely
    Tatabánya
    Összes hozzászólás
    1,073

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: FGabor Mutasd a hozzászólást
    Az utolsó előtti kép alján lévő nyílás körüli perem az amit kivágtál?
    A hőcserélőt mivel tisztítottad (porszívó, sűrített levegő)?
    Felszerelés óta most végeztél először "nagytakarítást" a gépben?
    Igen, ott látszik a kép alján egy kb 2mm-es perem a lyuk körül. Rövid pengéjű késsel könnyű körbe kanyarítani
    A hécserélőt neem tisztítottam különösebben, csak a felső száraz oldalát porszívóztam át. Ugyancsak ezt tette a feleségem a szűrőkkel is.
    Igen, ez volt az első nagy takarítás, amikor a hőcserélőt is kiszedtem. Szűrőt cseréltünk már talán háromszor, és közben is tisztítottuk már párszor.
    Építés ideje: 2010 ★ Építés helye: Tatabánya ★ Elkészült épület: AE ház, Fényfarm

lyukaskez Vendég

Standard

Szia! Eddigi leghasznosabb fotót találtam meg itt: ki gyártja ezeket a fránya hőcserélőket. Sehol nem tudtam eddig csak hőcserélőt venni, most viszont tudom a gyártót :-) Örök hála :-)

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Lakóhely
    Tatabánya
    Összes hozzászólás
    1,073

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: lyukaskez Mutasd a hozzászólást
    Szia! Eddigi leghasznosabb fotót találtam meg itt: ki gyártja ezeket a fránya hőcserélőket. Sehol nem tudtam eddig csak hőcserélőt venni, most viszont tudom a gyártót :-) Örök hála :-)
    Direktben a Recairtól csak kereskedőként, nagy tételben tudsz rendelni. Volt annó egy 10 darabos beszerzés, ebből az RS160 modellből. A modelljelőlés második száma a hőcserélő szélessége mm-ben. Nekem 400-as van a gépben.

Magyarorszégon a BBvill forgalmazza, egy Budapest XI kerületi cég. Építenek komplett szellőztetőt is aköré, érdemes lehet érdeklődni róla.

Könyvjelzők

Könyvjelzők

Fórum szabályok

• Nem nyithatsz új témákat.
  • Nem válaszolhatsz hozzászólásokra.
  • Nem csatolhatsz függelékeket.
  • Nem módosíthatod a hozzászólásaidat.
  •  
RÓLUNK
A fórum elsődleges célja, hogy segítse az információ- és tapasztalatcserét azon építtetők között, akik passzív vagy alacsony energiás házat építettek vagy szeretnének építeni.
FONTOS LINKEK
Fórum szabályzat
Kövess bennünket