2. odal, összesen 4 oldal ElsőElső 1234 UtolsóUtolsó
Mutasd az eredményt ettől: 11 eddig: 20 ennyiből: 32

Téma: Napelem

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Lakóhely
    Tatabánya
    Összes hozzászólás
    1,073

Standard

Ha jól számolok, ha azt a 27KWh-t simán fűtőszállal vízmelegítésre használnád, majdnem 600 liter fürdővized lenne csapvízből persze a te hőszipkáddal ez majd négyszer ennyi Nem rosz egy napra. Kollektorok hoztak valamit azon a napon?

Én is nézegetem a hozamokat, látok telepeket, amik most is nagyon s okat hoznak viszonylag kis KW-s mezőkkel. Csak feltételezem, hogy azok meredekebb tetőkön vannak, mint a mieink (nekem is 30 fokos). Alig várom a hosszú nyári napokat, hogy megtudjam akkor mit hoz. A korábbi posztjaid a juniusi értékkekkel tartják bennem a reményt

27-28 volt itt tiszta napsütéses napok, 16.8 és 16.5KWh-t hozott a rendszer.
    Építés ideje: 2010 ★ Építés helye: Tatabánya ★ Elkészült épület: AE ház, Fényfarm

Regisztráció:
    2013.09.09.
    Összes hozzászólás
    695

Standard

A napokban rengeteget böngésztem a netet napelem témában.

Találtam egy érdekes dolgot:

Azt írják ( asszem manituék ), hogy az inverter élettartama kb 10-15 év.
    Ez mono panelnál aminek 25-30 éves élettartamot adnak meg, azt jelenti hogy egyszer inverter cserére lesz szükség.

Update :-) :

"
    Az inverterek élettartalma

Invertereket jellemzően 5 év garanciával kínálják a gyártók, várható élettartamuk 10-15 év. Ez azt is jelenti, hogy egy napelemes rendszernél és annak jellemzően tervezett 25 éves élettartama alatt egyszer számolni kell az inverter cseréjével."

http://napelem.net/napelemes_rendszer/inverter.php

Akkor már csak azt nem értem - nyilván tudják mások is - hogy amikor megtérülést számolnak, akkor miért hallgatják el, ezt a tényt. Az inverter azért nem olcsó, még az olcsó sem. 300-800 ezer forint kapacitásfüggően. Tehát a megtérülésnél illene 2 inverter árával számolni.

Illetve becsapós, mert mondjuk kibír 15 évet az inverter, akkor valóban még a megtérülési időn túl hal meg. De azt nem sietnek az orrunkra kötni, hogy "helló, nemsoká vehetsz egy újat"

UPDATE 2: ( fejlesztem a hsz-t :-) )

Sokszor téma a napelemek hatásfok csökkenése az idő függvényében. Sokan írták ( nem itt ) hogy 5 év alatt felére is csökkenhet a hatásfok.
    Hát ezt itt rendesen cáfolták!!

"Egy Lipcse melletti rendszer például több, mint 20 év után is évi átlagos 800-900 kWh áramot termel kilowattonként. Azaz szinte semmivel se kevesebbet, mint az új telepítési rendszerek a szászországi időjárás mellett (itthon 1100-1200 kWh áram várható 1kWp napelemes rendszertől, kicsit délebbi és naposabb klímánk miatt).

A napelemek teljesen megfelelő állapotban vannak - ami azért is érdekes, mert a 90-es években még sok gond volt a laminálással, még nem voltak olyan időtálló ragasztó, lamináló anyagok, mint amiket ma használnak (laminálásról egy korábbi cikkünk itt). Semmilyen elszíneződés nem látható rajtuk. Az invertert egyszer cserélték, ahogy az várható is volt.

A Chemnitz-i Egyetemen összesen 102 rendszert vizsgáltak meg, ami a 90-es évek "1000 tető" programjában került kiépítésre. Az egyik érdekesség, hogy a napelemek többsége ma is 90-95%-os teljesítményt hoz. Azaz a napelem gyártók által 80%-os, 25 évre szóló teljesítménygarancia valójában egy óvatos vállalás, a szilícium degradációja a gyakorlati tapasztalatok alapján jóval a várt 0.8% alatt van. Voltak olyan gyártók, akik moduljainál magasabb visszaesést mértek, de még ott is 80% felett voltak, és a vizsgálatok szerint még legalább 5 év működés ma is elvárható a legtöbb napelemtől."

Az inverterekről:

"Ami még meglepőbb volt, hogy az inverterek is meglepően jól tartották magukat. Az esetek felében még ma is, 20-23 év távlatában is működik az eredeti inverter. Itt gyártónként azonban nagy volt a szórás: a Siemens invertereinek 80%-át kellett már cserélni, az SMA invertereknél 53%-ukat. Ez utóbbi már összhangban van a mai elvárásokkal is. Néhány, ma már nem is ismert gyártó (ASP és UFE) invertereknek például mindegyike azóta is működik, azaz 0% volt a cserearányuk.

Összességében tehát invertereknél továbbra is jobb 10-15 évre tervezni, de a gyakorlat azt mutatja, hogy a 20 éves élettartam egyáltalán nem lehetetlen, mégha el nem is várható."

http://napelemek.blog.hu/2013/05/01/...lemes_rendszer

Az SMA inverterek fele tehát 20-23 év után sem purcant ki....ez biztató, nekem is ez az inverter a legszimpatikusabb.
    Ma már nem is ismert gyártók invertereinek 0 %át kellett cserélni......a többi miért nem ilyet gyárt? - teszem fel a naív kérdést.

UPDATE 3 :-)

Az eltelt idő függvényében létrejövő teljesítmény csökkenés - egyrészt kismértékű ( évente 0,8% alatti ) - másrészt ahogy múlik az idő, egyre energia takarékosabbak lesznek a háztartási gépek, tehát 20-30-40 év múlva is - csökkenő teljesítmény mellett - el fogja látni a háztartást a kezdeti napelem garnitúra. Ez nagggyon jó hír :-)

Regisztráció:
    2013.07.26.
    Összes hozzászólás
    331

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: Iván Mutasd a hozzászólást
    A napokban rengeteget böngésztem a netet napelem témában.
    "Ami még meglepőbb volt, hogy az inverterek is meglepően jól tartották magukat. Az esetek felében még ma is, 20-23 év távlatában is működik az eredeti inverter. Itt gyártónként azonban nagy volt a szórás: a Siemens invertereinek 80%-át kellett már cserélni, az SMA invertereknél 53%-ukat. Ez utóbbi már összhangban van a mai elvárásokkal is. Néhány, ma már nem is ismert gyártó (ASP és UFE) invertereknek például mindegyike azóta is működik, azaz 0% volt a cserearányuk.
    ....
    Az SMA inverterek fele tehát 20-23 év után sem purcant ki....ez biztató, nekem is ez az inverter a legszimpatikusabb.
    Ma már nem is ismert gyártók invertereinek 0 %át kellett cserélni......a többi miért nem ilyet gyárt? - teszem fel a naív kérdést.
    Az én értelmezésemben a tartósság érdekében igényesebb gyártók elvéreztek az árversenyben... Tartok tőle a tömegtermelésben készült inverterek nem lesznek ilyen sikeresek 20 év múlva. A németek esetleg vesznek újat, keletebbre viszont nem lennék meglepődve, ha virágzásnak indulna a felújított inverter piac.

Másrészt a napelemek és részben az inverterek élettartalmát csalóka lehet csak években mérni. Nem mindegy, hogy 20 évig a németeknél termelgetett, vagy a kaliforniai sivatagban izzadta a kWh-kat... Lehet, hogy utóbbi helyen hamarabb tönkre megy, de még így sem biztos, hogy előbbi helyen termel többet az élettartalma alatt.

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Összes hozzászólás
    1,567

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: M3 Hellrot Mutasd a hozzászólást
    Kollektorok hoztak valamit azon a napon
    Persze, napsütésben az is szépen termel.
    Sajnos nem sokkal az előtt ment tönkre a szolárköri vízórám, mielőtt a napelem felkerült, így a termelt hőmennyiséget nem tudtam összehasonlítani.
    De összességében, a napelem jobb buli, kevesebb hibalehetőség és kisebb helyigény.
    A kollektor mellett az szól, hogy az év 2/3 részében a hőszivattyút teljesen le lehetett állítani, ami az élettartamát nyújtja. Bár a HMV-t fűtőszállal is elő lehet állítani...
    Összességében, ma már csak napelemet tennék fel.
    Építés ideje: 2011-2012 ★ Építés helye: Pest megye ★ Elkészült épület: info itt

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Összes hozzászólás
    1,567

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: Iván Mutasd a hozzászólást
    Azt írják ( asszem manituék ), hogy az inverter élettartama kb 10-15 év. Ez mono panelnál aminek 25-30 éves élettartamot adnak meg, azt jelenti hogy egyszer inverter cserére lesz szükség.
    Az elektronika már csak ilyen, lehet 1 évet sem bír ki, de lehet hogy 20-30 évet is. A beltérben elhelyezett inverterek átlagosan tovább bírhatják.
    Amikor az első rendszert vettem, a Froniusnak volt egy akciója, így arra 10 év a gari, a másodikra csak 5 év.
    Ami napi használatban 5 évet kibír, az jó eséllyel még sokáig bírja.
    Másrészt, 5-10 év múlva sokat eshetnek az inverter árak, vagy ha nem, akkor fellendülhet a javítási biznisz.

A PH filozófiához szerintem jól passzol a napelem.
    Nem feltétlen nyerek vele hosszú távon, de jó érzés hogy közel 0 lesz a villanyszámla és nem kell az árammal spórolni.
    Dupla öröm minden napsütéses nap

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Összes hozzászólás
    1,567

Standard

11.30 egész nap borult volt, a nap irányát sem lehetett látni.
    Ez látszik az első grafikonon is, mind a DK mind a DNY ugyanazt hozta, attól eltekintve hogy az egyik erősebb.
    5,04 kWh jött le összesen. A napkollektor nem indult el, bár az felületben 5,5x kisebb.

12.01 egész nap szikrázó napsütés. Jól látszik, hogy melyik a DK és DNY.
    28,82 kWh jött le.
    Csatolt grafikák kicsinyített nézete Csatolt grafikák kicsinyített nézete P16_13.PNG   P16_14.PNG   P16_15.PNG   P16_16.PNG  

Regisztráció:
    2013.09.09.
    Összes hozzászólás
    695

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: airwatt Mutasd a hozzászólást
    Az elektronika már csak ilyen, lehet 1 évet sem bír ki, de lehet hogy 20-30 évet is. A beltérben elhelyezett inverterek átlagosan tovább bírhatják.
    Amikor az első rendszert vettem, a Froniusnak volt egy akciója, így arra 10 év a gari, a másodikra csak 5 év.
    Ami napi használatban 5 évet kibír, az jó eséllyel még sokáig bírja.
    Másrészt, 5-10 év múlva sokat eshetnek az inverter árak, vagy ha nem, akkor fellendülhet a javítási biznisz.

A PH filozófiához szerintem jól passzol a napelem.
    Nem feltétlen nyerek vele hosszú távon, de jó érzés hogy közel 0 lesz a villanyszámla és nem kell az árammal spórolni.
    Ha pont nullára jönne ki 20 év múlva, akkor is megéri. Ha másért nem, hát azért mert jó játék. De valamennyire azért pluszos lesz az......

Meg fejlődni is fog ez a téma még sokat. Remélem.

Nekem pl nagyon jó lenne ha a panelek teljesítménye feljebb menne mert kicsit a tetőm és nem pont déli tájolású ( ki gondolt még arra a tervezéskor).

Regisztráció:
    2013.09.09.
    Összes hozzászólás
    695

Standard

Érdekes videó.
    SMA 2000-res inverter, tehát kb 2 kw-os rendszer, és úgy hogy a panelek be vannak havazva, még úgy is 500w/h-án üzemel!

http://www.youtube.com/watch?v=G8b6cOGFrAA

Regisztráció:
    2011.02.14.
    Lakóhely
    Békéscsaba
    Összes hozzászólás
    357

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: airwatt Mutasd a hozzászólást
    ...A PH filozófiához szerintem jól passzol a napelem.
    Úgy sejtem, a PHI-nál nem pont így gondolták. Attól még, hogy napelemed van, spórolj csak!
    Építés ideje: (2011. őszétől napjainkig és tovább a végtelenbe) ★ Építés helye: Békéscsaba (Békés Megye) ★ Tervezett épület: 'majdnem-passzívház'-Dombház

Regisztráció:
    2013.07.26.
    Összes hozzászólás
    331

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: cipetum Mutasd a hozzászólást
    Úgy sejtem, a PHI-nál nem pont így gondolták. Attól még, hogy napelemed van, spórolj csak!
    Ez egy érdekes kérdés. Tekintsünk most el attól, hogy a napelemed a hálózat nélkül nem működőképes, tehát nullszaldó esetén is használod a hálozatot, csak ingyen.
    Ha napelemes áramtermelésnél is a energiatakarékosság a cél, akkor az azt jelenti, hogy érd be kevesebb napelemmel. Na de akkor mondhatnánk, hogy érd be kevesebb négyzetméterrel, azzal sokkal többet spórolsz. Viszont még nem hallottam, hogy visszaküldtek volna egy előminősítendő tervet, hogy "Hahó, tényleg ekkora házra van szükségetek?"
    PHk jellemzően nem a spórolós szegénynegyedekben épülnek, a rezsi és a bekerülési kötlség drasztikusan eltolódik a "hagyományos" házakhoz képest. A PHI önmaga is nagy biznisz, és általában nem a szerény takarékosság jut az eszembe a tevékenységük kapcsán, bár nyilván olyan PHakra is van példa.
    Természetesen a pazarlás elvetendő, sőt én kifjjezetten híve vagyok ésszerű takarékosságnak, de ha nem akarunk visszamászni a fára, akkor mégiscsak az a fejlődés, ha azonos munkával, energiabefektetéssel több értéket, élményt, akármit tudunk létrehozni.

Az egy más kérdés, hogy társadalmi szinten a mi éghajlatunkon, de főleg a németeknél érdemes-e napelemes rendszereket telepíteni. (Szerintem nem, de ez már meszire vezetne)

Egyszóval szerintem a PHI koncepció a gyakorlatban mégis inkább Airwatt álláspontjához áll közelebb: "igaz hogy nagylábon élünk, de azért a lábnyomunkat igyekszünk minimalizálni"

2. odal, összesen 4 oldal ElsőElső 1234 UtolsóUtolsó

Könyvjelzők

Könyvjelzők

Fórum szabályok

• Nem nyithatsz új témákat.
  • Nem válaszolhatsz hozzászólásokra.
  • Nem csatolhatsz függelékeket.
  • Nem módosíthatod a hozzászólásaidat.
  •  
RÓLUNK
A fórum elsődleges célja, hogy segítse az információ- és tapasztalatcserét azon építtetők között, akik passzív vagy alacsony energiás házat építettek vagy szeretnének építeni.
FONTOS LINKEK
Fórum szabályzat
Kövess bennünket