1. odal, összesen 6 oldal 123 ... UtolsóUtolsó
Mutasd az eredményt ettől: 1 eddig: 10 ennyiből: 52

Téma: Szellőztető és klíma

Regisztráció:
    2012.03.27.
    Összes hozzászólás
    131

Standard Szellőztető és klíma

Várom véleményeteket a szellőztető és légcsöves klíma befújási és elszívási pontjairól.

A gépészeti helységből indulunk ki. A klíma (piros szín) a folyosó melletti piros doboz, központi elszívása a folyosóról, a padló közeléből. Elvezetése (2 db 200-as kivezetés) a nappaliba és étkezőbe egy 200-as csövön, majd ketté ágaztatva 2 db 150-160 csövekkel. A másik ág csillagpontos rendszerrel, 90-es flex csövekkel menne, mint a szellőztetőgép. Persze itt nagyobb lesz az ellenállás, be kell majd szabályozni a rendszert, szerintem a nappali ág fojtásával. A számok a 90-es csövek számát vagy annak megfelelő légmennyiséget jelölik.

A szürke rész a szobák közepén gerenda. A csövezés pedig a szeglemezes tető alsó övén lenne elvezetve, 15 cm szigetelés - csövek - min. 15 cm szigetelés.

A szobákban a gerendák miatt gondoltam egyik oldalra tenni a szellőztető befújást. A gerenda min. 25 cm széles lesz, ki tudom esetleg vágni középen, és tehetném a szoba közepére a befújást, ha kell. Nem tudom, mennyire megy át így a levegő a 10 cm vastag gerendán a szoba másik felére. A befújásnál elmegy a plafonon a gerendáig, ott lecsapódik, és nem tudom mennyire keveredik, mielőtt kibukik a küszöbnél.

A klíma befújást az ajtó felett gondoltam, mert akkor biztosan nem fúj rá senkire közvetlenül huzamosabban. Valamint nem kell hosszabb cső. Így lehet, hogy külön érezni majd a hidegebb szellőztető levegőt, és a klíma melegét, mert nem keveredik annyira.

Vélemény?
    Csatolt grafikák kicsinyített nézete Csatolt grafikák kicsinyített nézete befujas1.jpg  

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Lakóhely
    Tatabánya
    Összes hozzászólás
    1,073

Standard

A DNY-i háló ajtaját ne rakd falra, érdemes lenne egy szekrénnyivel letolni hogy oda férjen valami.

Szerintem érdemes kombinálni a szellőztetőt és a központi klímát. A szellóztetőnek csak egy befújási pont kell, kőzvetlenűl a klíma elszívási csonkjára, egy visszacsapó szelep mögött. ígya a klíma télen előfűti, nyáron hűti az összes szellőztetett levegőt. Ha maga a klíma nem is megy, a szellőztető gond nélkül áttolja a levegőt a klíma hőcserélőjén is, majd a kényelnes méretes csöveken. Befújásokat érdemes mindíg nyílászáró fölé tenni, hasonló okból (télen ott kell a legtöbb meleg, nyáron pedig a hideg). Én nem tenném az ajtók fölé.

Ezt a közös megoldást továbbgondolva, ezek után már csak a szellőztető elszívását kell elosztani a házban. Ezeket tenném a központ felé, konyha vizes helyiségek WC.
    Építés ideje: 2010 ★ Építés helye: Tatabánya ★ Elkészült épület: AE ház, Fényfarm

Regisztráció:
    2012.03.27.
    Összes hozzászólás
    131

Standard

Volt szó erről a megoldásról is itt a fórumon, talán még én vetettem fel anno. Biztos vagy benne, hogy egyszerűen átfúj a szellőztető a klíma hőcserélőjén? Mennyi ellenállással? Egy klímás azt válaszolta, hogy ennél a megoldásnál a duct-ot ventillációs módban kell üzemeltetni, ha egyszerre megy a két gép. Weeber is letett erről, és külön rendszerben gondolkodott, egymás mellett.
    Ilyenkor összeadódik a légszállítás, vagy marad a klímáé az alap légtömeg?
    Pl 600 m3 klíma + 200 m3 szellőztető, vagy egyszerre is csak 600-al kell számolni?
    Csatolt grafikák kicsinyített nézete Csatolt grafikák kicsinyített nézete b1.jpg  

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Lakóhely
    Tatabánya
    Összes hozzászólás
    1,073

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: mark Mutasd a hozzászólást
    Volt szó erről a megoldásról is itt a fórumon, talán még én vetettem fel anno. Biztos vagy benne, hogy egyszerűen átfúj a szellőztető a klíma hőcserélőjén? Mennyi ellenállással? Egy klímás azt válaszolta, hogy ennél a megoldásnál a duct-ot ventillációs módban kell üzemeltetni, ha egyszerre megy a két gép. Weeber is letett erről, és külön rendszerben gondolkodott, egymás mellett.
    Ilyenkor összeadódik a légszállítás, vagy marad a klímáé az alap légtömeg?
    Pl 600 m3 klíma + 200 m3 szellőztető, vagy egyszerre is csak 600-al kell számolni?
    Köszi, szuper ez a kép! Pontosan ez az optimális megoldás

A klima légszállítása marad az alap, hiszen egyszerűen a bemenetén elvesz és hozzáad a szellőztető ugyanakkor mennyiséget, a visszacsapószelep két oldalán.

Szerintem ne tegyél le erről a megoldásról, bár meg kell vizsgálni a konkrét hőcserélőt (FURNACE a képen). Ha nincs benne direkt mechanikus zárás kikapcsolt klíma esetén, akkor működni fog a dolog. Igazából nem tudok elgondolni olyan esetet, hogy direkt reteszelnék (plusz pénzért) azt az ágat. Jó eséllyel a "mókuskereket" pörgetni fogja a szellőztető légszállítása is.

Szerintem ebben a témában Morpheus tud nyilatkozni, Ő már látott több ilyen gépet belülről is.
    Építés ideje: 2010 ★ Építés helye: Tatabánya ★ Elkészült épület: AE ház, Fényfarm

Regisztráció:
    2012.03.27.
    Összes hozzászólás
    131

Standard

Emiatt kell a ventiláció a klíma részéről: a visszatérő ágban visszakeveredhet a levegő a rekuperátorba...
    Valószínűleg ezen hátrányok miatt maradok a külön megoldásnál:

- áramfogyasztás a klímánál, akkor is mennie kell, ha csak szellőztetek
    - ha elromlik a klíma ventilátor, nincs szellőztetőm sem
    Csatolt grafikák kicsinyített nézete Csatolt grafikák kicsinyített nézete b2.jpg  

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Lakóhely
    Tatabánya
    Összes hozzászólás
    1,073

Standard

Emiatt kell a ventiláció a klíma részéről: a visszatérő ágban visszakeveredhet a levegő a rekuperátorba...
    Valószínűleg ezen hátrányok miatt maradok a külön megoldásnál:

- áramfogyasztás a klímánál, akkor is mennie kell, ha csak szellőztetek
    - ha elromlik a klíma ventilátor, nincs szellőztetőm sem
    Pont oda kell egy a célnak megfelelő visszacsapó szelep, amit írtam is akkor nem léphet fel ez a probléma, akkor sem ha nem megy éppen fűtés vagy hűtés miatt a klíma ventillátora. Annyival egyszeűbb és kisebb ellenállású ez a kombinált rendszer, hogy bőven belefér a visszacsapó szelep miatti kis nyomásesés!

Regisztráció:
    2012.03.27.
    Összes hozzászólás
    131

Standard

Már - már elgondolkodtam, hogy tényleg működhetne így is. Előnye lenne a kevesebb légmennyiség, aminek távoznia kell a szobákból. De eszembe jutott egy fontos dolog: a szellőztetés mennyisége nem egyezik a fűtés/hűtés igénnyel. A legjobban a hálószoba lóg ki a sorból: ide akarom juttatni a levegő 1/4 -ét, viszont fűtésigény messze nincs ekkora. Nem szabályozható külön a két rendszer.

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Lakóhely
    Tatabánya
    Összes hozzászólás
    1,073

Standard

Már - már elgondolkodtam, hogy tényleg működhetne így is. Előnye lenne a kevesebb légmennyiség, aminek távoznia kell a szobákból. De eszembe jutott egy fontos dolog: a szellőztetés mennyisége nem egyezik a fűtés/hűtés igénnyel. A legjobban a hálószoba lóg ki a sorból: ide akarom juttatni a levegő 1/4 -ét, viszont fűtésigény messze nincs ekkora. Nem szabályozható külön a két rendszer.
    Nekem tapasztalatból a szellőztetés beszabályozása szinte értelmetlennek tűnik, mert ha egy szobába bementek hárman és ott mondjuk fél órát dumáltok, vagy nekiáltok mondjuk társasjátékozni, akkor ott garantáltan felmegy a CO2, ezt nem lehet statikusan belőni, viszont a gyakorlatban sokszor előfordul.

Ugyancsak ez igaz pl. a hálószobai szellőztetésre, is. OK hogy este alvásra jó, napközben meg feleslegesen van ott jó levegő, ha a nappaliban meg éppen öten beszélgettek.

Az egész lakásra legyen meg a szükséges légmennyiség, lehetőleg elosztva. Ebben sokat segít a hűtés/fűtés rendszerre kötött szellőztető, mert mindenképpen több levegőt mozgat meg a lakáson belül.

Mindegy, ne érts férre nem kötözködöm és szíved joga hogy te dönts Én pedig megköszönöm az együtt gondolkodást és a remek ábra előkeresését! Nekem sokat segített ez a párbeszéd hogy tudjam merre induljak amikor megint építek!

Regisztráció:
    2012.03.27.
    Összes hozzászólás
    131

Standard

Ez igaz részemről is, az ilyen együtt gondolkodásból lehet a legtöbbet nyerni!
    Az ábra egy vonatkozásban nem stimmel: a rekuperátor visszaszívása nálunk a vizes helységekben lesz, nem központilag. Így ez az ág nem ide csatlakozik a klímához. De szelep akkor is kell, mert kifújná a levegőt a klíma beszívó nyílásán, ha nem működik a klíma, csak a szellőztető.

A hálószoba nálam kritikus pont, mert itt látom a legtöbb értelmét a szellőztetésnek. Itt töltöm egy helyben a legtöbb időt, ráadásul ketten is ugyebár :-) Ide mindenképp kell több levegőt irányítanom.

Szerintem egy elektromosan vezérelt szabályzószelep sem olyan drága már, ami vezérelné a levegőt akár co2 szerint, vagy egyszerűen éjjelre és nappalra. És elég lenne a hálóra és nappalira betenni. Pl este 10-kor nyitna a háló szelepe és záródna a nappalié. Manuálisan meg felül lehetne írni a vezérlést ha vendégek vannak, stb.

A klíma amúgy külön rendszerként is széthordja majd a levegőt még jobban. Ez is előny. Meg az alacsonyabb levegőtömeg is nagyon tetszik.

Még van kis időm eldönteni, mi legyen...

Regisztráció:
    2012.03.08.
    Lakóhely
    Rád - Diósjenő
    Összes hozzászólás
    102

Standard

Lehet nekem van már túl késő, így 5 nap 2-2 órás alvás után, de miért nem viszel minden egyes befújó szelephez egy-egy csövet egyből a klímától?
    Nincsen légkeverés itt-ott, csak közvetlen a befújásnál.
    Manapság egyre gyakoribbak a 90-es csövek, így tényleg elég lehet egy-egy plusz cső behúzása.

A kettő keverése egymás után kötve biztos problémát fog okozni sok esetben.
    Építés ideje: Építés alatt ★ Építés helye: Rád (Pest megye) ★ Tervezett épület: passzív-AE ház

1. odal, összesen 6 oldal 123 ... UtolsóUtolsó

Könyvjelzők

Könyvjelzők

Fórum szabályok

• Nem nyithatsz új témákat.
  • Nem válaszolhatsz hozzászólásokra.
  • Nem csatolhatsz függelékeket.
  • Nem módosíthatod a hozzászólásaidat.
  •  
RÓLUNK
A fórum elsődleges célja, hogy segítse az információ- és tapasztalatcserét azon építtetők között, akik passzív vagy alacsony energiás házat építettek vagy szeretnének építeni.
FONTOS LINKEK
Fórum szabályzat
Kövess bennünket