3. odal, összesen 5 oldal ElsőElső 12345 UtolsóUtolsó
Mutasd az eredményt ettől: 21 eddig: 30 ennyiből: 41

Téma: Átalános eszmecsere

Regisztráció:
    2013.09.09.
    Összes hozzászólás
    695

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: tamas1000 Mutasd a hozzászólást
    Sziasztok!

ERŐSEN OLVASÁSRA AJÁNLOTT

Látom nem birtok leszakadni erről a K tégláról.
    Jaccsó: bizony annyival jobb maga a tégla, hogy ennyi hőszigetelőanyag különbséget megenged.
    Otthon figyelnek ezek a téglák, megvettem, megnéztem, teszteltem. ennyit számít a struktúra.
    DE! rosszabb a hanggátlása, az előző tulajdonsága miatt a hőtároló képessége, és kicsivel a nyomószilárdsága is.
    Neked a válaszom az, hogy nem döntöttél rosszul, én is sokat filoztam, de végül így döntöttem.
    Nekem is K+10 cm vagy NF+15 cm volt képben., célom az volt, hogy 0,15-0,20 között legyen a falazat.

Digium+Iván

Ti építsetek NF téglából (vagy amiből akartok).

Én meg építek K téglából ahogy a gyártó is javasolja olyan feltételekkel.

De azért hogy információkkal szolgáljak: (nagyarcú tomi)

Szétszedve:

- Porotherm K tégla, létezik "profi" azaz csiszolt és SIMA! változat
    - Profi rendszerhez van a dryfix (sprés) meg a profi falazóhabarcs (hengerlős)
    - "sima" változat természetesen rakható sima és perlites (hőszigetelő falazóhabarccsal is)
    - hőszigetelő falazóhabarccsal elkerülhető a kis vonal-menti hőhidak kialakulása
    - belül vakolt fal esetén, illetve a ae/passzív házban ismert gyakorlattal, miszerint a vésett részeken (vezetékek, dobozok stb.) előre ki kell vakolni, nagyban javul a légtömörség
    - a gyártó AJÁNL külső kb. fél cm-es vakolatot, de ez NEM CSAK a K téglára vonatkozik (és nem a WB találta fel a spanyol viaszt), hanem minden kiselemes falazóanyagra vonatkozik logikus módon.
    - külső zsinórozással (a fal külső igazításával) az EPS lapokat telibe ragasztva (ragasztó mintegy vékony vakolatként szolgál, magától érthető módon a kapcsolatoknál jelenik meg nagyobb mennyiségben...) ismételten javul a légtömörség.
    - egyéb anyagokkal lehet a téglák kapcsolatát tömíteni kívülről (akinek van kedve és/illetve fölös szabadideje, kb. olyan mint a perlites töltögetés esete)
    - Esetlegesen kőzetgyapotot az EPS helyett nem a hőszigetelés/építési technológia miatt, hanem a jobb Hanggátlás miatt ajánlanak, hozzáteszem majd nézzétek meg mennyi a nyílászárótok hanggátlása! Mer nagyon logikus, mondhatni könnyen belátható, hogy lehet neked 42 dB-es a falad (vagy 50-es?!?) ha a nyílászárók 32-34 dB-t tudnak.) nyilván összességében jobb értéket kapunk, de ez nem hőszigetelés vagy energia, hanem ez hang, ami majd az ablakon szépen "bejön".

Azért az egyértelműen látszik, hogy ez egy laikus, műkedvelő fórum, sok téves infóval rendelkező taggal.
    (köztük magam is ilyen vagyok, csak én próbálok azért tájékozódni a meglévő tudásom mellett, hogy a lehető legkevesebb szamárságot írjam le)

üdv
    t
    Kb sejtettem, hogy kár neked bármit is írni.........

"Azért az egyértelműen látszik, hogy ez egy laikus, műkedvelő fórum, sok téves infóval rendelkező taggal."

Az itt lévő emberek már túl vannak nagy részben azon, ami előtt Te még csak most állsz! Tapasztalatokat osztunk meg, véleményeket mondunk, beszélgetünk, vitatkozunk, tanulunk, és tévedhetünk.

Ha ez a véleményed a fórumról, miért vagy itt?

Regisztráció:
    2014.09.29.
    Összes hozzászólás
    244

Standard

"Az itt lévő emberek már túl vannak nagy részben azon, ami előtt Te még csak most állsz!"

1. ez nem az első házam amit építek.

2. Mint soksok éve ingatlanvagyon értékelőként tevékenykedő "szakember" szerintem van egy csöppi rálátásom a dolgokra, még ebben a változó világban is

Szerintem.

Konkrét ismeretek, tudás, tények hiányában szerintem ne írogass hülyeségeket.

Amennyiben az általam leírtakat meg tudod cáfolni, tényekkel, konkrét adatokkal, akkor állok elébe, de a gyerekes, óvódás stílussal nem foglalkozok.

Regisztráció:
    2014.09.29.
    Összes hozzászólás
    244

Standard

"Ha ez a véleményed a fórumról, miért vagy itt?"

Azért vagyok itt, mert számomra is sok új információ található itt, jó ötleteket, tapasztalatokat találtam itt a fórumon.

egyszerűen a tényeket, valós dolgokat mellőző "úgy gondolom, azt hiszem" dolgokkal nem tudok mit kezdeni, pláne olyan esetekben, amikor objektív információk állnak rendelkezésre, a feljebb lévő dolog is pont ilyen, amire konkrétan nem válaszoltál, miután tényszerűen megválaszoltam/megcáfoltam bizonyos állításokat(találgatásokat)

Regisztráció:
    2010.11.10.
    Lakóhely
    Budapest XI, Budaörs
    Összes hozzászólás
    178

Standard

ERŐSEN OLVASÁSRA AJÁNLOTT
    Ez legyen az említett termék kivitelezői és tervezői előírásai. Valószínűleg máshogy olvastuk...
    - "sima" változat természetesen rakható sima és perlites (hőszigetelő falazóhabarccsal is)
    NEM, a kézikönyv előírásai szerint a sima (főleg nem a profi) K téglához sem használható "sima" habarccsal! (52. oldal)
    Kattints a képre a nagyobb felbontású megjelenítéséhez:

Elnevezés:	pt_K_habarcs.png
Találat:	29
Méret:	73.1 kb
ID:	3616

- hőszigetelő falazóhabarccsal elkerülhető a kis vonal-menti hőhidak kialakulása
    NEM ELKERÜLHETŐ, hanem csökkenthető! Itt a topikban pedig többször lett említve a 'sima habarcs'! A 'sima' vastag ágyazatú habarccsal négyzetméterenként 4 méter minimum 12 mm magas (plusz ami belemegy a tégla légréseibe) vonalmenti hőhidat pedig nem neveznék egyáltalán "kis" méretűnek. Ez egy 150 m2 falfelületű házon 600 méter. Mivel a K tégla kiemelkedő hőszigetelő (kb. mint 7 centi fehér eps), ezért ez olyan, mint az a hőszigetelési kivitelezést, ahol a 7 centis táblákkal úgy szigetelnének, hogy hosszában félbevágnak, majd ebből levágva 12 mm-t, ugyanekkora vízszintes hézaggal sima habarccsal (vagy eps ragasztóval) kitöltve tennének a falra. Kíváncsi lennék a műszaki ellenőr fejére, amikor ilyet látna.

- a gyártó AJÁNL külső kb. fél cm-es vakolatot, de ez NEM CSAK a K téglára vonatkozik (és nem a WB találta fel a spanyol viaszt), hanem minden kiselemes falazóanyagra vonatkozik logikus módon.
    NEM AJÁNLJA, hanem minden Porotherm tégla esetén JAVASOLJA A VAKOLATOT, míg Thermo és Klíma tégla esetén JAVASOLJA A HŐSZIGETELŐ VAKOLATOT. A gyári értékek és a műbizonylat / ÉME minősítés is ezzel számol / így érvényes. Ha a tervező felülbírálja a gyártói javaslatot, azt gondolom megfelelő indokkal teszi csak, mert így a megfelelősséggel járó felelősség egy esetleges hibánál (penészedésnél) rá fog átszállni. (kézikönyv 50-51. oldal):

Vakolatok
    A Porotherm Profi Dryfix, Porotherm Profi, Porotherm és Macuphon termékcsaládba tartozó elemek F0 osztályú termékek.
    Külön védelem nélkül, időjárásnak, vagy egyéb más kémiai igénybevételnek kitett helyen, védelem nélkül nem alkalmazhatóak.
    Javasolt a védelmet igénylő helyeken a falazatokat vakolattal ellátni.
    A vakolásnál tekintettel kell lenni a páravándorlás folyamatára, így érdemes a belső védett térből kifelé indulva, egyre kisebb páradiffúziós ellenállású vakolatokat alkalmazni.
    A Porotherm Thermo és Klíma termékcsalád elemei kimagaslóan jó hőszigetelő képességük miatt már kismértékű kivitelezési pontatlanságra is érzékenyek tudnak lenni. Ezért javasolt ezen termékek esetében a külső oldalon magas hőszigetelő képességű vakolatot alkalmazni.
    A magas hőszigetelő képességű Porotherm égetett kerámia falazatok alapvakolataként a vakolatgyártók által javasolt könnyű, illetve könnyített alapvakolatot célszerű használni.
    A vakolatkészítés előtt 3-5 nappal a falazaton lévő 5 mm-nél nagyobb lyukakat és hornyokat ki kell tölteni falazóhabarccsal. A vakolat készítésekor be kell tartani az MSZ EN 13914 „A külső és belső vakolás tervezése, előkészítése és kivitelezése”
    szabvány előírásait.

- külső zsinórozással (a fal külső igazításával) az EPS lapokat telibe ragasztva (ragasztó mintegy vékony vakolatként szolgál, magától érthető módon a kapcsolatoknál jelenik meg nagyobb mennyiségben...) ismételten javul a légtömörség.
    Amennyiben ez a gyártói javaslat ellenére nem hőszigetelő vakolat, akkor szinte semmit sem csökkent a hőhidasságon. Így a gyártói értékek nem lesznek valósak sem a hőszigetelésre, sem a páradiffúzióra vonatkozólag. Nem tudom mi lehet így a tervezői hő- és páratechnikai méretezés alapja. (kézikönyv 51. oldal)

Hő és páratechnikai tervezés
    Porotherm Profi Dryfix, Porotherm Profi, Porotherm és Macuphon építési rendszerek elemeiből épített falazatok hő- és páratechnikai jellemzőit az egyes termékek adatlapjainál megadott hőátbocsátási, hővezetési és páradiffúziós értékekkel lehet figyelembe venni.
    A nagyon jó hőszigetelő képességű, egy rétegben, kiegészítő hőszigetelés nélkül is kiváló hőtechnikai tulajdonsággal rendelkező falazóelemek esetében javasolt a körültekintő, részletes épületszerkezettani tervezés az épület részlettervi szintjén is. Javasoljuk, hogy a geometriai hőhidak elkerülése érdekében elsősorban a lábazati, ablakbeépítési, illetve koszorú kialakítási részletek körültekintően legyenek megtervezve.
    Az egyes beépítési helyzetekhez, hőtechnikailag helyes csomópont-kialakítási javaslatokat a kiadványban a „Részletrajzok és Csomópontok” fejezetekben rajzos formában közre bocsátunk.
    Az egyes helyiségek klimatikus viszonyainak meghatározása, és ez alapján a helyiséghatároló szerkezetek páratechnikai ellenőrzése a tervező feladata.

- Esetlegesen kőzetgyapotot az EPS helyett nem a hőszigetelés/építési technológia miatt, hanem a jobb Hanggátlás miatt ajánlanak .......
    Valamint azért, hogy megfeleljen páratechnikailag. Az előzőekben említett tervezői számításban lehet is ellenőrizni, már ha van ilyen... A gyártó cégnek is van erre excel táblája (Egyszerűsített excel energetikai számító), vagy winwatt, esetleg adatlapok alapján papír ceruza stb.
    Ezek nélkül a tervek és számítások nélkül ugyebár botorság lenne megvenni előre az anyagot...

-----

Úgy érzem kezd személyeskedő lenni itt a hangulat. Nem vagyok hittérítő, így nem szeretnék megtéríteni senkit a K tégla AE/PH házba való jóságára vonatkozólag. Felőlem bármiből építhet házat bárki. (Az már zavar, ha rádől a hibás tervezés miatt a szomszédjára, mert az én is lehetnék.) A felelősség az építtető, tervező és a femű vállán lesz mindörökre.

- De az jó lesz oda...
    - Pedig megteszi...
    - Másnál is ilyen...
    - Így szoktuk...
    - Még így is jobb a semminél, nemde?
    - Túlmunkában megpróbálhatjuk kijavítani, talán lehet jobb is lesz...
    Ezeket még mindig nem fogadom el gyártói előírások helyett, csak ha a tervező kiszámolva igazolja és/vagy a femű aláírásával felelősséget is vállal a megfelelőségért.

Ez a weboldal a "Passzív és energiatakarékos házak - Építkezőktől építkezőknek" szól, ahol egy nyilvános fórumon írogatunk egymásnak. Így itt nem biztos, hogy őszinte bólogatást jár minden ötletre. Később olvasva esetleg mások tanulhatnak még belőle. A fórumok már csak ilyenek...
    Tisztán "felebaráti jóakarásból" írtam az eddigieket, hogy minél kevesebb hiba legyen valaki más házánál a tervezésnél/kivitelezésnél. Amiket leírtam, azokat a kézikönyvből olvastam, illetve csupán végtelenül egyszerű, buta és paraszti logikám szüleménye. Ráadásul senki sem tévedhetetlen...

Én viszont megköszönöm, hogy szánhattam időt erre a hozzászólásra. Nem nagyon szeretnék többet írni e témába.
    Béke!

Regisztráció:
    2013.07.26.
    Összes hozzászólás
    331

Standard

Egy dologra kell figyelni tégla + EPSnél, hogy ne a téglában maradjon a harmatpont.
    Ez annó a 38N+F 4cm EPS kombónál (akkor már szigetelt házként lehet hirdetni) is problémás volt.
    Ez amiatt van, mert az N+F téglának (a HS és a K is N+F!) kicsi az ellenállása, kvázi lyukas a függőleges fúgákban. A belső légtömör kialakítás ezen persze javít egy kicsit, de az EPSnek jóval nagyobb az ellenállása így is.
    A K tégla esetén túl jó a hőszigetelés, emiatt sok EPSt igényel, nem az U érték miatt, hanem a harmatpont kitolása miatt.
    Viszont szerintem 10 cm közetgyapot árából 15 cm grafitost fel lehet tenni, akkor már nincs gond, de számolni kell, erre van a mérnök.

Regisztráció:
    2014.09.29.
    Összes hozzászólás
    244

Standard

Ajjaj

1. ha olvasnád amit írtam. én sima vagy hőszigetelő habarcsot írtam már előtted is, valószínű zsákos perlitessel fogom rakatni, ezt is többször már leírtam.
    (a most 12 éves házunk is azzal van rakva + perlites vakolattal)

(Forrás: Wienerberger.hu)

Kattints a képre a nagyobb felbontású megjelenítéséhez:

Elnevezés:	1.jpg
Találat:	21
Méret:	262.9 kb
ID:	3617

A gyártó szerint igenis rakható sima habarccsal is, de a vonalmenti hőhidak miatt a hőszigetelő falazóhabarcs ajánlott!
    Pláne, hogy a termék alapvetően külső szigetelés nélküli kivitelezésre van kitalálva, de a vonalmenti hőhidak amiket a falazóhabarcs okoz (ha egyáltalán), amire rákerül a külső szigetelés, az elenyésző. Számoltasd nyugodtan ki, én nem fogom, nem akarok passzív házat építeni, csak alacsony energiaigényűt.

2. Ajánl/Javasol Ezt Te is érzed, hogy játék a szavakkal ugye?

3. Mer a 10 cm grafitos homlokzati hőszigetelő rendszer az biztos nagyobb páraáteresztő képességgel rendelkezik mint az általad említett sima külső vakolat (legyen ez perlites vagy nem, tökmindegy)

Nagyon belevesztél itt az ajánlásokba, leírásokba, a valóságtól egyébként ezek persze messze elrugaszkodott dolgok.

Nem emlékszem az elmúlt időszakból olyan házra, (amit megnéztem) hogy a hőszigetelés alatt vakoltak volna.
    1 vagy talán 2 kivétellel mind eps volt, 95 %-ban sima nem grafitos.
    De ha tudsz ilyen referenciát, mármint ahol kívül-belül vakoltak, és arra hőszigeteltek, és arra megint homlokzatot képeztek. szívesen veszem.
    (ha létezik egyáltalán ilyen?!?!?)

Én egy élhető házat szeretnék építeni, ahol a költségek kontrollálható keretek között maradnak.
    Nem fogok pl. 500 e Ft-ot költeni + ban a szigetelésre, mert az ("építész szerint az kell", vagy mer azt írja valaki itt a fórumon), ha a valóságban azzal 1 %-ot takaríthatok meg évente. Ezt pontosan ki lehet számolni, meg is tettem itt a fórumon megtalálod.

Amiket Te írtál:

- István írt sima habarcsot alapból, de neki 20 cm EPS lesz, neki TÖKMINDEGY a vonalmenti hőhíd a tégláknál, ezt könnyen beláthatod.
    rakhatná kisméretűvel is ilyen szigetelés mellett...Még azzal is A+, grafitos 20 cm-el meg passzív ház kategóriába kerülne....

"Érdemes elolvasni a tervezői kézikönyvet is, miszerint ezeket az emelt hőszigetelő képességű téglákat kívülről 20 mm hőszigetelő (min. 0,09) vakolattal kell ellátni hőhidasság csökkentésből (meg légzárás, zajcsillapítás...). Azt is megemlíteném, hogy a kézikönyvben még véletlenül sincs olyan részletrajz, ahol eps szigetelést találtok ezen a téglán. Az alkalmazható habarcsok között pedig nincs sima vastag habarcs, a minimum a hőszigetelő habarcs."

Ez nettó hülyeség, hamár beleástad magad a kézikönyve akkor olvasd el még egyszer.
    1. Sima K tégla rakható sima habarccsal, de a gyártó hőszigetelő habarcsot ajánl. (valahol)
    (csak megsúgom neked ennek is akkor van jelentősége, ha nincs további megfelelő külső hőszigetelés)

2. NEM kell 20 mm hőszigetelő habarcs, csak akkor HA nincs egyéb homlokzati rendszer.
    3. Hőszigetelő rendszer alá ajánlott egy "alapvakolat" ami ha megnézed a kézikönyvedet, 0,5-0,6 cm? azaz 5-6 mm.
    (ezt lehet részben helyettesíteni a telibe kent ragasztóval EPS alatt)
    +(csak megsúgom neked ennek is akkor van jelentősége, ha nincs további megfelelő külső hőszigetelés)

Egyébként még annyit, hogy perlites vagy nem az is mind1, árban nincs jelentős különbség, rakja mindenki perlitessel az jobb.
    Ez mindenkinek aki olvassa, és befolyásolná szól. én is azzal fogom.
    nehogy valakinek a hőszigetelés alatti ! vonalmenti hőhidak összessége a havi fűtésszámláján jelentkezzen, mint + 100 Ft.

Regisztráció:
    2010.10.17.
    Lakóhely
    Szentendre
    Összes hozzászólás
    1,754

Standard

Eltekintettem eddig attól, hogy kommentáljam a kialakult vitát, hátha idővel csillapodnak a kedélyek..
    tamas1000: a fórumban az elmúlt években néhány kivételtől eltekintve sikerült elkerülnünk a személyeskedést, jó volna, ha ez a jövőben is így maradna.
    Mint minden fórumban, itt is ütközhetnek eltérő szakmai és laikus vélemények, örülnék, ha ezek megmaradnának a tényszerűség talaján és kerülnénk a minősítő jelzőket.

Ami a szakmai meglátásomat illeti: itthon édeskevés a tapasztalat az energiatakerékos építkezés terén (összehasonlítva a tőlünk nyugatabbra fekvő országokkal), ez nem csak a kivitelezőkre, hanem az építőanyag gyártókra is érvényes sok esetben. Nem érdemes a termékleírásokat minden esetben bibliaként olvasni.

Ha nagyjából légtömör házat szeretnél, a téglák közötti fúgákat mindenképp le kell zárni habarccsal, telibe vakolni szerintem sem kell.
    A hőhidakat én személy szerint nem azért igyekszem elkerülni, hogy megsprórolják párszáz forintot a havi fűtésszámlán, hanem hogy a harmatpont véletlenül se essen nekem falon belülre, azaz: ne penészedjen a lakás egyetlen pontja sem. Ilyen megfontolásból én is hőszigetelő habarccsal dolgoznék.

Regisztráció:
    2014.05.13.
    Lakóhely
    Szombathely
    Összes hozzászólás
    48

Standard

..... István írt sima habarcsot alapból, de neki 20 cm EPS lesz, neki TÖKMINDEGY a vonalmenti hőhíd a tégláknál, ezt könnyen beláthatod.
    rakhatná kisméretűvel is ilyen szigetelés mellett...Még azzal is A+, grafitos 20 cm-el meg passzív ház kategóriába kerülne....
    Hőszigetelő habarcsra gondoltam én is. Elnézést a félreérthető fogalmazásért.

Regisztráció:
    2014.09.29.
    Összes hozzászólás
    244

Standard

Hi!

Sokat vitatkoztunk ezen, ezért gondolom korrekt ha leírom.
    egyeztettem egy kivitelezővel (aki lehet hogy lesz választva), erről a külső vakolásról.
    ezen a felületen (számoljunk 250 m2-el) egy 5-6 mm-es alapvakolat olyan 250 e Ft.
    Úgy egyeztem meg vele, hogy kalkulálja bele, aztán meglátjuk, valószínű ezt fogom választani, a szigetelő anyag ragasztó többlete lenne szerintem 50 e Ft, többlet munkadíj is kb. 50 e Ft, szóval akkor inkább legyen már alap vakolat. Így a légtömörség és az esetleges problémák kockázata csökkenni fognak.
    Habarcs az perlites lesz. belső vakolat normál, oda perlites már hülyeség lenne.
    Hozzáteszem ő is megjegyezte, hogy még nem csináltak ilyen szigetelés alá.
    De az általunk készített műszaki ellenőrzések között se emlékszem hasonlóra. (igaz C25/30-as alapra sem) )

Jó legyen az a lényeg!!

üdv
    t

Regisztráció:
    2011.11.26.
    Lakóhely
    Mogyoród
    Összes hozzászólás
    1,149

Standard

Hűtési igényed nem lesz nyáron?
    Gáz a telken van? Milyen költséget kalkuláltál a fűtés/melegvíz kialakítására?

3. odal, összesen 5 oldal ElsőElső 12345 UtolsóUtolsó

Könyvjelzők

Könyvjelzők

Fórum szabályok

• Nem nyithatsz új témákat.
  • Nem válaszolhatsz hozzászólásokra.
  • Nem csatolhatsz függelékeket.
  • Nem módosíthatod a hozzászólásaidat.
  •  
RÓLUNK
A fórum elsődleges célja, hogy segítse az információ- és tapasztalatcserét azon építtetők között, akik passzív vagy alacsony energiás házat építettek vagy szeretnének építeni.
FONTOS LINKEK
Fórum szabályzat
Kövess bennünket