1. odal, összesen 6 oldal 123 ... UtolsóUtolsó
Mutasd az eredményt ettől: 1 eddig: 10 ennyiből: 56

Téma: Komárom energiatakarékos ház (Általános eszmecsere)

Regisztráció:
    2014.05.01.
    Lakóhely
    Komárom
    Összes hozzászólás
    112

Standard Komárom energiatakarékos ház (Általános eszmecsere)

Épület adatlapja: ITT
    Épület építési naplója: ITT

Időrend
    2013. szeptember - kert tereprendezés
    2013. október - vakondháló, öntözőrendszer, füvesítés
    2014. április - jogerős építési engedély
    2014. június - kitűzés, földmunkák, sávalap, pontalap, feltöltés, csatorna alapszerelés
    2014. július - lemezalap vasszerelés és betonozás
    2014. augusztus - falazás (vízszigetelés, Ytong, tartó falak)
    2014. szeptember - koszorú, pillérek, konzol, födém
    2014. október - oromfalak, pillér, koszorú, szerelt faváz szerkezet, tetőszerkezet, OSB fedés, tetőfólia
    2014. november - cserépfedés, válaszfalak
    2015. január - bádogos munkák, lapostető vízszigetelés
    2015. április - villany alapszerelés
    2015. június - belső vakolás
    2015. augusztus - villamos védőcsövezés
    2015. szeptember - nyílászáró beépítés

Első saját otthonunk tervezésekor alapvető igényünk volt arra, hogy kompromisszumot találjunk a takarékos, környezettudatos és a számunkra fontos részleteket tartalmazó, élhető épülettervek közt. Azt már az elején láttuk, hogy a passzív házba ezek a kompromisszumok nem férnek bele, illetve valahol az ár/érték arány is olyannyira torzult, hogy ezt a kategóriát már célul sem tűztük ki, helyette a saját elképzelések ésszerűen megvalósítható kombinációit kerestük. A fórumra sajnos csak a tervezési fázis végén találtam rá, de így is rengeteg dolgon változtattunk ennek hatására. Bízom benne, hogy jól dönttöttünk

A kivitelezés szervezését végül saját kézbe vettük, így mi magunk keressük, egyeztetünk a szakágakkal. Ha nem így tettük volna, akkor a kivitelezés ütemezése miatt valószínűleg a változtatások nagy része már nem került volna át az épületbe. Így kicsit lassabban haladunk (a szerkezetkész állapotig viszonylag kész tervünk volt, ez talán látszik is az időrenden), de sokkal jobb érzés, hogy minden fontos részletet megfelelően át tudunk gondolni - mivel nem az építőiparban dolgozunk, így ehhez sok utánajárás, információgyűjtés szükséges, ami a munka mellett sok időt is elvesz. A cél az idei (2015) költözés volt, de a már közel három hónapos csúszás miatt (igen, mi is a gépészeten rágódtunk sokat) ez sajnos úgy néz ki, hogy kitolódik a következő évre.
    Jelenleg még a gépészet véglegesítésén dolgozunk és utána remélem repülőrajtot veszünk. Mivel még idén a család bővülésére számítunk, így mindenképpen megpróbáljuk kihozni a legtöbbet a rendelkezésre álló időből, hogy mihamarabb költözni tudjunk.

Igyekszem az építkezés fázisait majd a lehető legrészletesebben dokumentálni (visszamenőleg is), különös figyelemmel azokra a részletekre, amit már most másképp csinálnék, remélve, hogy az építkezés előtt állóknak ugyanúgy hasznos információt tudok átadni, mint amennyit én tanultam a fórum olvasásából.

Az általános kérdéseket, észrevételeket ebben a fórumban várom, a konkrét témákohoz kapcsolódó kommenteket pedig a kapcsolódó naplókban.

Regisztráció:
    2011.11.26.
    Lakóhely
    Mogyoród
    Összes hozzászólás
    1,150

Standard

Szia.
    Sok sikert kívánok az építkezéshez.
    Úgy látom, hogy Internorm HF310/KF ablakokat terveztél beépíteni. Van már árajánlatod? Én anno kértem... biztos nagyon jók. Szerintem, ha egy másik -de persze minőségi- fa ablak gyártótól is kérsz ajánlatot az sokkal kedvezőbb árú lesz. A különbségből vehetsz annyi napelemet, amennyit akarsz.

Regisztráció:
    2014.05.01.
    Lakóhely
    Komárom
    Összes hozzászólás
    112

Standard

Köszi! Hétvégén megpróbálom majd kicsit illusztrálni is a jelenlegi állapotot, illetve az utat idáig.

Ajánlaton túl a nyilászárókat már tavaly lerendeltük, gyakorlatilag az első "kapavágás" előtt már volt kéményünk és - papiron - ablakunk ezeket ma már máshogy csinálnám...
    A miértekről és hogyanokról inkább nyitok erre egy külön topikot és irok majd ott bővebben. Annyit elöljáróban, hogy több gyártótól kértünk ajánlatot, de nem mondanám, hogy sokkal kedvezőbb lett volna, amikor már az alu boritású verziókat hasonlitottuk össze.

Azt meg bizton állithatom, hogy nemhogy annyi napelemet nem tudok venni a különbségből, amennyit csak akarok, de az az 5-6KWp sem lenne meg, amiben gondolkozunk. Illetve, amikor az ablak témát döntésre vittük, még teljesen más gépészettel terveztünk, akkor a napelem még a "nice to have" kategória volt, a mostani gépészeti megoldás az utolsó pár hét eredménye

Regisztráció:
    2010.10.17.
    Lakóhely
    Szentendre
    Összes hozzászólás
    1,754

Standard

A tervek tetszenek, kíváncsi vagyok a megvalósításra...

Regisztráció:
    2014.05.01.
    Lakóhely
    Komárom
    Összes hozzászólás
    112

Standard

Köszi! Megmondom őszintén, hát én is... A terveknél még sokkal lelkesebb voltam, mostanra már kevésbé élvezem. Ti beköltöztetek már?

Este majd próbálok néhány topikot elkezdeni - ha a fiatalúr is úgy akarja -, bár még nem tudom, hogy időrendben sorban vagy a legaktuálisabbal kezdjem. Addig is raktam fel egy alaprajzot.

Jelenleg a villamos terven dolgozom, hogy végre legyen egy végleges verzió és el lehessen kezdeni a vakolást. Nem gondoltam volna, hogy ez ennyire komplex és gyakorlatilag mindent (teljes gépészet, világítás típusa, mennyisége, helye, konyha, szoba bútorozás, biztonságtechnika, automatizálás, stb) szinte a konkrét és végleges állapotában már tudnunk kell. Ennél nekem nagyobb rugalmasságra van szükségem a megfelelő komfort érzethez

Regisztráció:
    2010.11.06.
    Lakóhely
    Szada
    Összes hozzászólás
    1,698

Standard

Nem szabad feladni, erőt kell meríteni és nyomatni tovább
    Én egész hétvégén gyengeáramot és légtechnikát szereltem.
    Néhány bekötődoboz bukta, mert a vill sz. túlságosan meghajtotta a gégecsöveket, és nem megy bele annyi kábel mint gondoltam. Fél nap elment vele, majd jöhet a falvésés két sor glett után..
    Ma délelőtt bemondják hogy a pincében van valami az átemelővel már vagy két napja. Biztosítékokat kapcsolgatták.
    Megnézem, megy a padló fűtés, sikerült a biztosítékot felkapcsolni. Direktbe volt kötve a használatbavételihez. Természetesen abban az 1 helyiségben ahol laminált padló van.. 29 fokos padló..
    Nézzük a szivattyút A grundfos sololift víz alatt az aknában, fél nap mire mindent kitakarítok..

A nyugodt munkához egy kis hozzájárulás

Regisztráció:
    2014.05.01.
    Lakóhely
    Komárom
    Összes hozzászólás
    112

Standard

A tervekről még néhány mondat - ennek nem gondoltam külön topikot nyitni.
    Alapjában véve úgy gondolom, hogy inkább a terven módosítsunk kétszer, mintsem a már kész eredményen. Ez persze oda vezet, hogy a tervezés tovább tart, de talán a kivitelezésnél nem kell annyit változtatni és amikor elkészül, nem lesz bennem rossz érzés, hogy valamit máshogy kellett volna.
    Lehet, hogy túlzás, de a tervezési fázis nálunk a 14. verzió után állt meg (nyilván a végén már egyre kisebb módosításokkal) és közel egy évig tartott. Készítettünk részletes kiviteli tervet, amit azóta sem bántam meg.

Amit másképp csinálnék:
    1) ahogy mondani szokták a papír mindent elbír. Nagyon tetszik a terv (nem véletlenül maradtunk ennél), de több olyan design részlet vagy megoldás van, ami a mostani meglátásom szerint felesleges költségnövelő tényező vagy problémaforrás. Mivel ez az első építkezésünk, nem volt túl sok tapasztalatunk ebben.
    2) a PHPP-t csak most, a gépészet döntésre viteléhez készítetettem el. Ezt most már biztosan a tervezési folyamat részeként csináltatnám, hogy tudjunk módosítani az eredmények hatására, illetve lássuk, hogy a terven való változtatás mit okoz az energetikában. Ha tippelnem kellene ez ~5-10kWm2 körüli változást eredményezhetett volna a végén többletköltség nélkül.

- - - Updated - - -

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: jaccso Mutasd a hozzászólást
    Nem szabad feladni, erőt kell meríteni és nyomatni tovább
    Én egész hétvégén gyengeáramot és légtechnikát szereltem.
    Néhány bekötődoboz bukta, mert a vill sz. túlságosan meghajtotta a gégecsöveket, és nem megy bele annyi kábel mint gondoltam. Fél nap elment vele, majd jöhet a falvésés két sor glett után..
    Ma délelőtt bemondják hogy a pincében van valami az átemelővel már vagy két napja. Biztosítékokat kapcsolgatták.
    Megnézem, megy a padló fűtés, sikerült a biztosítékot felkapcsolni. Direktbe volt kötve a használatbavételihez. Természetesen abban az 1 helyiségben ahol laminált padló van.. 29 fokos padló..
    Nézzük a szivattyút A grundfos sololift víz alatt az aknában, fél nap mire mindent kitakarítok..

A nyugodt munkához egy kis hozzájárulás
    Köszi. Nem mondom, hogy bár csak én is itt járnék, mert inkább elkerülném ezeket a problémákat, de most leginkább az frusztrál, hogy idén alig csináltunk valamit és gyakorlatilag nem látom a változást a házon, nem haladunk. Persze ez leginkább a tervezésem miatt van - bár lassan eljutok addig a pontig, hogy inkább csináljuk, legyen valami és majd legfeljebb javítunk, csak haladjunk már. A másik gondom az lesz, hogy amellett hogy belefutunk a szezonba ráadásul úgy látszik kezd beindulni az építőipar és mindenki tele van munkával. Mindenesetre nagyon remélem, hogy a héten a vakolást meg tudom rendelni elfogadható időn belül.

(bármit csináltam, akárhogy is új hozzászólásként szerettem volna válaszolni, mindig belerakta az utolsó hozzászólásomba az idézett választ...)

Regisztráció:
    2014.05.01.
    Lakóhely
    Komárom
    Összes hozzászólás
    112

Standard

A belső vakoláson időközben túl vagyunk, sőt azóta a symalen védőcsövek behúzása is megtörtént, ami a gyakorlatilag újabb falvésésekkel és doboz beépítéssel is együtt járt. Már örültem, hogy végre ház formája van a projektnek, de most megint kevésbé tetszik. Nagyon várom, amikor már elkészül az aljzatbeton és a javítás.
    Nyilván a plusz munka a módosítások, javítások vagy időközben jött új információk eredménye, sajnos erre nem voltunk kellően felkészülve.
    A szerkezetkész állapotig viszonylag kész ütemterv és kidolgozott kiviteli tervek voltak, viszont a következő lépésnél (villany, víz) már gyakorlatilag az utolsó szög helyén túl azt is tudnunk kellett volna, hogy a ház hogy fog működni. Már a tervezés elindulása előtt is azt mondtam, hogy inkább kétszer tervezzünk, mint rosszul építsünk, illetve tudom, hogy ha van egy jól előkészített terv, akkor a kivitelezés már simán kell hogy menjen, ennek ellenére ebbe most belefutottunk.

Következő lépés a nyílászárók beépítése, vízszerelés és a külső szigetelés, nyitnom kell az új topikokat
    Mivel az elmúlt évben a ház láthatóan amorizálódott (szerkezeti és ablak káva XPS-ek kisárgultak, poroznak, a lábazati vízszigetelés és Ytong elemek sem néznek már ki túl jól, illetve a tető épített falának deszkázatán is látszik az időjárás), ezért úgy döntöttem, hogy most a burkolásra és "bezárásra" fókuszálunk.

Regisztráció:
    2014.05.01.
    Lakóhely
    Komárom
    Összes hozzászólás
    112

Standard

Villanyszerelés alapszerelés befejeződött, ablakok bent, 20cm aljzatszigetelés megrendelve, holnap reggel érkezik, így már lehetne kezdeni lerakni. Közben a lejtésképzett lapostető EPS-re is megjött a konszignáció az ajánlattal.

Ahogy írtam korábban, eddig szinte minden építőanyagot a helyi tüzéptől rendeltem. Minden rendben volt, jó áron kaptam anyagot, a megmaradt darabokat a legtöbb esetben visszavették. Mivel most rengeteg helyen olvastam az Austhroterm akciót, próbaképpen két tüzép online áruházában is leadtam az ajánlatkérést. Nem vártam túl sokat ettől, inkább magam megnyugtatására, hogy több helyről lesz ajánlat az összehasonlításhoz. Meglepetésre 2 órán belül mindenhonnan kaptam ajánlatot és az egyik ráadásul 100Ft-al (7%) olcsóbb volt 10cm vastagságnál. Emellett 3 nap alatt szállítják, így hétvégére már (remélhetőleg) itt lesz az AT-N100 5 és 10cm-es lapokban.
    A villanyszerelésnél ugyanígy jártam, csak már későn eszméltem - helyi boltból hoztuk kedvezményes áron az anyagot, ami nem fogyott el visszavették, abban a tudatban voltam, hogy jók a kondíciók. Sajnos már csak a végén néztem meg, hogy pl. symalen csövet is 20-25%-al olcsóbban lehet netről rendelni. Persze ezt azért nehéz lett volna előre kiszámolni. Az UTP kábel már webáruházból jött...
    Tanulságos esetek - sajnos saját zsebre - voltak. Érdemes szinte az összes anyagra interneten is árat keresni, gyakorlatilag már mindent házhoz szállítanak.

Regisztráció:
    2014.05.01.
    Lakóhely
    Komárom
    Összes hozzászólás
    112

Standard

Áll a bál(a) már csak be kell hordani...
    Csatolt grafikák kicsinyített nézete Csatolt grafikák kicsinyített nézete sz1.jpg  

1. odal, összesen 6 oldal 123 ... UtolsóUtolsó

Könyvjelzők

Könyvjelzők

Fórum szabályok

• Nem nyithatsz új témákat.
  • Nem válaszolhatsz hozzászólásokra.
  • Nem csatolhatsz függelékeket.
  • Nem módosíthatod a hozzászólásaidat.
  •  
RÓLUNK
A fórum elsődleges célja, hogy segítse az információ- és tapasztalatcserét azon építtetők között, akik passzív vagy alacsony energiás házat építettek vagy szeretnének építeni.
FONTOS LINKEK
Fórum szabályzat
Kövess bennünket