Mutasd az eredményt ettől: 1 eddig: 10 ennyiből: 10

Téma: Kertépítés

Regisztráció:
    2014.05.01.
    Lakóhely
    Komárom
    Összes hozzászólás
    112

Standard Kertépítés

Talán nem megszokott ezzel a témával indítani, de mi ezzel kezdtük az "építkezést"

A telek gyakorlatilag egy terület, de mi már két telekként vásároltuk, időközben fel lett osztva. A hosszúkás mivolta miatt a második telek egy nyeles telek lett. Mivel az első telek is elegendőnek tűnt (a végén aztán pont ki lett centizve...), így nem bajlódtunk, hogy újra összevonjuk. Eredetileg ennél kisebb méretet céloztunk volna meg magunknak, de nem igazán találtunk ilyet.

A vásárlás után nagy lendülettel leraktunk kicsit több, mint kétszáz tuját, hogy az majd milyen jó lesz kerítés gyanánt. A következő évben ~a 80%-át elvitte valami...

Eltelt két év, közben néztünk kész (használt) házakat is több helyen - kiindulva abból, hogy így egyrészről a tőkénk kisebb részét "betonoznánk be", ami nagyobb rugalmasságot ad, ha esetleg néhány év múlva az életünk vagy a környezet másképp alakul, illetve így az építkezés nyűgjét és idejét is megspóroljuk -, de mind nagyon messze volt az elképzeléseinktől. Miután eldőlt, hogy itt fogunk építkezni úgy döntöttünk, hogy a hátsó részen elültetjük a növényeket, addig is hadd nőjjenek, illetve a füvet is könnyebb nyírni, mint a gazt kaszálni.

Ehhez már profi segítséget is igénybe vettünk és készítettünk kerttervet. Akkor még ellene voltam, hogy miért költünk arra, hogy néhány növényt lerakjunk, de be kellett látnom, hogy ekkora területen ez nem egy egyszerű feladat, illetve sokkal kreatívabb eredmények születtek, mint gondoltam volna, szóval örülök, hogy ezt nem hagytuk ki.

Képeket keresek és töltök fel ezekről a részekről is. Ez kicsit tovább tart, mert a kert ömlesztve van a fotókkal, az építkezést már külön rendeztem...

Regisztráció:
    2014.05.01.
    Lakóhely
    Komárom
    Összes hozzászólás
    112

Standard

Tuják előtt - tuják után. Az első két év kb. így nézett ki, amíg a döntés meg nem született, hogy belevágunk. A kipusztult állapotról nem találtam képet, de lehet jobb is...
    Csatolt grafikák kicsinyített nézete Csatolt grafikák kicsinyített nézete 20111006043_1.jpg   201110080541.jpg  

Regisztráció:
    2014.05.01.
    Lakóhely
    Komárom
    Összes hozzászólás
    112

Standard Tereprendezés - 2013. október

Ahogy írtam kertet végülis megterveztettük, néhány verzió és vázlat után kialakult a végleges terv. Nincs összehasonlítási alapom, de profi lett, én elégedett vagyok, bár külső szemlélőként vettem részt a folyamatban, ez a párom projektje volt. Gyakorlatilag egy kiviteli terv szintű dokumentum terepszintekkel, növény kiültetétis listával, járdákkal és minden épülettel feltüntetve (azért írom a többesszámot, mert legalább erre már felkerült a majdani pergolás nyári konyha, kemence és a borospince helye is :-) )

Az enyhén lankás telekből kialakítottunk egy alsó, viszonylag vízszintesebb füves részt, ami majd az épülethez kapcsolódik, a fenti részen is lett egy kisebb vízszintesebb terület, ahol majd valamikor megcsináljuk a nyári konyhát pergolás terasszal és előtte a szabadtéri sütés - kemence, grill, padok, stb - helyét. A kettő szintet egy rézsű választja el, aminek az egyik részén szikla- és fűszernyövény kert, a másik részén egy "csúszka" (talán majd csúszda is kerül ide) lett. A végleges kialakításhoz feltöltésre is szükség volt. Mivel szinteztünk, munkagép jött, úgy tűnt, mintha már a ház alapot csinálnánk - de nem, ez még csak a kert tereprendezése

A terepmunka után bekerült az öntöző csövezése a kiállásokkal. A fejeket csak a következő év tavaszán raktuk rájuk (2013 őszén járunk). A tervezett 12 körből 6 kör került telepítésre, majd később beüzemelésre.
    Csatolt grafikák kicsinyített nézete Csatolt grafikák kicsinyített nézete 20130928_075337_1.jpg   IMG_3648_1.jpg   IMG_3640_1.jpg  

Regisztráció:
    2014.05.01.
    Lakóhely
    Komárom
    Összes hozzászólás
    112

Standard Füvesítés - 2013. október

A vakondháló terítést magunk csináltuk, majd erre jött a ~5cm fekete föld. Valószínűleg nem jártunk jól ezzel, hogy kimondottan fekete földet hozattunk a felső rétegre - egyrészt az ára miatt, másrészről nagyon összetömörödött, bekeményedett. A homokos vagy barna földes talajt lehet jobban kedvelte vona a fű.
    Emiatt már még vetés előtt volt vele plusz munka, a hengerezés után újra fel kellett lazítani a földet, de mivel a gereblye nem bírta, így egy rögtönzött megoldás született: egy burkolt raklap egyis szélére ütöttem pár sor ~160-200-as szöget úgy, hogy a raklap tetején lévő farost lemezből ~3cm-et álljon ki és a szögek ne egy vonalba essenek, minden második sor szöge az első sor két szöge közé kerüljön. A raklapba aztán pakoltam 40-50kg súlyt, rákötöttem egy kötelet és gyiááá
    Időközben bekerültek a fák és az egyéb növények (?) nagy része, majd még októberben elvetettük a füvet. Szerencsére jó idő volt, még 20 fok körül. Pár hét múlva ki is zöldült.
    Csatolt grafikák kicsinyített nézete Csatolt grafikák kicsinyített nézete 20131101_112941_1.jpg   20131027_115705_1.jpg   20131101_104034_1.jpg   IMG_3646_1.jpg   261120131287_1.jpg  

Regisztráció:
    2014.05.01.
    Lakóhely
    Komárom
    Összes hozzászólás
    112

Standard Napjainkban

A kerten túl sok változás nem történt az elmúlt évben (gazolás-fűnyírás végtelenített ciklusa), a sziklakert kapott egy zúzott kő réteget, illetve elkezdtünk felrakni nádszövetet a kerítésre, ezzel próbálva korlátozni a külső "behatást" (gyomok, nem kívánatos virágok, stb). Ez annyira megtetszett, sokat dob a kerten a homogén háttér, illetve nekem is ad egyfajta "privát szféra" érzést (még akkor is, ha csak 1,2-es került fel), hogy valószínűleg folytatni fogjuk körben.
    Emellett a csepegtetőt fejeztem be, ahol még hiányzott.
    Ami még változás az elmúlt évekhez képest, hogy idén - a régi korai cseresznyefán kívül - már van saját csümölcs! Az első eper szemeknek volt nagy öröm.
    Csatolt grafikák kicsinyített nézete Csatolt grafikák kicsinyített nézete 20150518_191025_1.jpg   20150524_105019_1.jpg  

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Lakóhely
    Tatabánya
    Összes hozzászólás
    1,073

Standard

Szokatlan kezdet Az alapozásos képekből látom, azért maradt hely az építkezésnek is. Amiatt aggódtam volna, hogy a későbbi anyagmozgatással, tárolással milyen károk keletkeznek. Szerencsére itt nem volt ilyen probléma.
    Építés ideje: 2010 ★ Építés helye: Tatabánya ★ Elkészült épület: AE ház, Fényfarm

Regisztráció:
    2013.07.26.
    Összes hozzászólás
    331

Standard

Szerintem logikus ötlet, kerttel kezdeni, szükség esetén a ház gyorsan felépíthető akár 10-20% felárér, de ha kész kertet akarsz csak kicsit nagyobb növényekkel gyorsan, az nem 10-20% felár. Persze az építkezési területen nem nagyon lehet.
    Azért respect ekkora díszkertet bevállalni SK, mi 1060-as telekkel parázunk, lesz-e rá időnk, energiánk.

Regisztráció:
    2013.09.09.
    Összes hozzászólás
    695

Standard

Én is a kertel kezdtem...a téglának nem kell nőni de a cseresznyefáknak igen. Látom évtizedes távlatban, hogy a parcellázásokban - új - a szokásos menetrend: ház, garázs, viacolor, kerítés , bármi...majd x-edik sorban a kert. Sosem értettem. És a legtöbb éli életét egy pusztában felépített házban, úgy, hogy a telkén sem nő semmi a füvön kívül......és nincs is rá igényük, mert a legtöbb kert üres is marad...na jó néha lesz egy medence partyzni.....:-)....Szóval gratulálok, hogy a kerttel kezdted!

Regisztráció:
    2014.05.01.
    Lakóhely
    Komárom
    Összes hozzászólás
    112

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: M3 Hellrot Mutasd a hozzászólást
    Szokatlan kezdet Az alapozásos képekből látom, azért maradt hely az építkezésnek is. Amiatt aggódtam volna, hogy a későbbi anyagmozgatással, tárolással milyen károk keletkeznek. Szerencsére itt nem volt ilyen probléma.
    Az elején mi is aggódtunk, így kihúztuk ezt a piros csíkos (munkavédelmi?) szalagot, hogy határozott jelet adjunk az elképzeléseinknek, ami az eddig és ne továbbot illeti. De miután a felvonolási épület és a wc is ezen kívül volt, valamint a 10t-s autó meg tudott fordulni még az építkezésre hagyott területen, ezt idővel elbontottuk. Amivel gond lehet, hogy a kert projekt előrehaladottabb állapotban van, mint az építkezés és terjeszkedik már a ház melletti sávban is... azokra majd jobban kell vigyázni, remélem elég gyorsan nőnek majd, hogy ne essenek a természetellenes kiválasztódás áldozataivá.

Regisztráció:
    2014.05.01.
    Lakóhely
    Komárom
    Összes hozzászólás
    112

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: ket_kerek Mutasd a hozzászólást
    Szerintem logikus ötlet, kerttel kezdeni, szükség esetén a ház gyorsan felépíthető akár 10-20% felárér, de ha kész kertet akarsz csak kicsit nagyobb növényekkel gyorsan, az nem 10-20% felár. Persze az építkezési területen nem nagyon lehet.
    Azért respect ekkora díszkertet bevállalni SK, mi 1060-as telekkel parázunk, lesz-e rá időnk, energiánk.
    Sok múlik a megfelelő növény választáson és a tervezésen. Amit látsz a képeken, az ~1000m2, aminek a 80%-a fű. Ha a füvet ügyesen alakítod, akkor egy jó fűnyíróval 1-2 óra alatt le lehet nyírni. A virágoknál az elején sok terülő, bokrosodó - sőt néhány helyen agresszívan terjeszkedő - növényt ültettünk, hogy minél hamarabb nyomja el a gazt. A többit sajnos rendszeresen gazolni kell, erre már vettünk geotextíliát, csak időt kell találni, hogy lerakjuk.
    Elvileg az első 4 év a nehezebb, utána a növények már saját maguk elintézik a nagyrészét (mi legalábbis ezt reméljük így a második év közepén).
    A tervezéskor ez kifejezett igény volt, hogy olyan kertet szeretnénk, ami nem igényel túl sok gondozást, szerencsére a kerttervezőnk sem szeret otthon már a kertjével foglalkozni a 4 gyermeke mellett, így megértette az igényünket - a növények és elhelyezésük is ennek mentén került kiválasztásra. Tehát nem az a centire, formára nyírt díszkert lesz, hanem ahogy a természet adja magát.

Könyvjelzők

Könyvjelzők

Fórum szabályok

• Nem nyithatsz új témákat.
  • Nem válaszolhatsz hozzászólásokra.
  • Nem csatolhatsz függelékeket.
  • Nem módosíthatod a hozzászólásaidat.
  •  
RÓLUNK
A fórum elsődleges célja, hogy segítse az információ- és tapasztalatcserét azon építtetők között, akik passzív vagy alacsony energiás házat építettek vagy szeretnének építeni.
FONTOS LINKEK
Fórum szabályzat
Kövess bennünket