1. odal, összesen 3 oldal 123 UtolsóUtolsó
Mutasd az eredményt ettől: 1 eddig: 10 ennyiből: 28

Téma: Villanyszerelés, épületautomatizálás

Regisztráció:
    2014.05.01.
    Lakóhely
    Komárom
    Összes hozzászólás
    112

Standard Villanyszerelés, épületautomatizálás

Időközben befejeződött a villamos alapszerelés, így időszerű elindítani ezt a topikot is
    Sajnos ezt a részt nem sikerült előre megfelelően megtervezni, szinte napi szinten módosítottuk és egyeztettünk a villanyszerelővel. Rengeteg utánajárást igényelt a rendszer, kapcsolók és funkciók oldaláról. Nem volt egyszerű, hogy adott helyre hány doboz legyen bevésve, abba milyen gyártó milyen kapcsolóját tudjuk rakni és adott kapcsolóra milyen funkciót akarunk programozni. A lehetőségek végtelen tárháza.

Alapvetően nem terveztünk automatizálást, de a fórumot olvasva hamar egyértelművé vált, hogy lesz ilyen rendszerünk. A hallottak, olvasottak alapján a Loxone-ra esett a választás, a tervezést ennek megfelelően csináltam.
    Szinten minden be lesz kötve a rendszerbe - előbb vagy utóbb , a rendszer rugalmas bővíthetőségét kihasználva. Világítás, árnyékolás, fűtés, szellőztetés, mérések, riasztó, kaputelefon, kamerák, stb.

A dobozok süllyesztése és a horonymarás a vakolás előtt megtörtént. A védőcsöveket az aljzatban visszük, szerettem volna, ha mindenhol toldjuk ezeket a fal csatlakozásánál és így egy felületben vakolnak, de végülis csak részben tudtunk ebben megegyezni a villanyszerelővel, így néhány helyen ki lett hagyva vagy utólag vésve.

A védőcsövezés horror ilyen esetben, mind mennyiségben (1km felett, ~90 kiállás) mind árban (talán megfelelő tervezéssel egy hangyányit lehetett volna optimalizálni). Valószínűleg ha újra csinálnám, álmennyezetben vinném. Amúgy is több helyre terveztünk utólag ilyet, illetve a szellőztető csövek is jobb helyen lettek volna, mint a födém felett. De most ez volt az ára, hogy kellően időtálló legyen a rendszer (újrakábelezés, plusz kábelek, stb).
    Csatolt grafikák kicsinyített nézete Csatolt grafikák kicsinyített nézete v1.jpg   v2.jpg   v3.jpg  

Regisztráció:
    2011.11.26.
    Lakóhely
    Mogyoród
    Összes hozzászólás
    1,150

Standard

Ez a villanyszerelés brutális, mármint a mennyiségek. Ez a Loxone vezérlés miatt (is) kell?
    Ha kicsit is ertenek a villanyszereléshez, akkor lehet, hogy nem idegenkednék ennyire. Csakhogy, ha már a fűtés minimál, akkor talán a többi rész is lehet egyszerűbb... Írtad, hogy sokalltad volna a vizes fűtés megvalósulási költségét, ezt ezek szerint nem.
    Egy intelligens ház vezérlése mennyit eszik óránként?

Regisztráció:
    2015.09.16.
    Összes hozzászólás
    30

Standard

imargi!

Teljesen rendben van, amit csináltatok. Bár bizony a tervezéssel, valószínüleg sokat javítottatok volna a csövek mennyiségén. De én inkább a sok csőnek és kiállásnak a híve vagyok, mint hogy az elkészülés után hosszabbítók tömkelegét kelljen lássam.
    A loxone rendszer sztem jó választás. Olvasom, hogy meg is beszéltétek a villanyszerelővel mit, hogyan, ... működtettek.
    A loxonet a villanyszerelőd telepíti?

Regisztráció:
    2015.09.16.
    Összes hozzászólás
    30

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: hargergo Mutasd a hozzászólást
    Ez a villanyszerelés brutális, mármint a mennyiségek. Ez a Loxone vezérlés miatt (is) kell?
    ........ Ha kicsit is ertenek a villanyszereléshez, akkor lehet, hogy nem idegenkednék ennyire.
    Nem nekem tetted fel a kérdést, de talán a több véleményből jobb következtetést vonsz le.
    A fenti csövezéssel és kábelek mennyiségével az én szemszögömből semmi gond nincs. Persze egy előre megtervezett, egyeztetett rendszernél, valszeg lehetett volna valamelyest csökkenteni a beépített mennyiségen (kb 11-15%).
    Miért idegenkedsz a villanyszereléstől? Van egy igényed, amit megfogalmazöl a szakember felé. Ő elmondja, hogy miképpen lehet ezt megvalósítani. Ha rábolintasz, akkor onnan az ö feladata a megvalósítás. Ennyire egyszerű.
    Egy épületautomatika beépítése mindíg több csövet és kábelt igényel. De ez csak azért, mert a terepi (helyi) vezérlő eszközök ára még drágábbá tenné a kiépítést. Így minden vezérelni kívánt eszköz (lámpa, fűtésszelep, ...) vezetékét a vezérlő elosztóba kell behúzni. A vezérló (elektromos) elosztóban helyezzük el az automatika eszközöket. De mindíg vannak helyi megoldások, eseti problémák, melyeket meg kell oldani.
    Mennyit eszik óránként? Nem számoljuk és nem tartjuk számon. Elenyészót! De nézzük a számokat. A miniserver fogyasztása 1,2-2,4W, vegyük átlag 2w-nak az eszközök fogyasztását. Egy házhoz átlag 8-14 eszköz beépítése elégséges. Átlag 10 eszközt számolva úgy 20W az automatika fogyasztása. De ugye, ha már knx is bekerül, akkor megint kb + 20W ....

Regisztráció:
    2011.11.26.
    Lakóhely
    Mogyoród
    Összes hozzászólás
    1,150

Standard

Mintha Airwatt házánál 100W felett lett volna a fogyasztás, de ezek szerint ez nem szükségszerű.

Regisztráció:
    2014.05.01.
    Lakóhely
    Komárom
    Összes hozzászólás
    112

Standard

Ez eléggé ház és kialakítás függő. Ahogy írtam az én esetemben is lehetett volna talán tovább optimalizálni vagy sokkal többet nyerni a védőcsövezésen, ha a kábelek álmennyezetben mennek. Ennek ugyan megvan az a hátránya, hogy későbbiekben problémás a kábel csere vagy plusz behúzás.
    Mivel sikerült a ház szinte mértani közepén helyet találni a fő szekrénynek, így a felesleges hosszokat sikerült minimalizálni. Emellett tervezek még két alközpontot - az egyik a mosókonyhában lesz, ahol viszonylag kis területen sok kábel lesz, így már megéri kirakni egy modult, hogy spóroljak a kábelezésen/védőcsövezésen, a másik pedig a vízóraaknában a kerti dolgokhoz.

Az eddigi többletköltség a csillagpontos kialakítás miatt van, nem a Loxone miatt (annak az ára is plusz költség lesz) Ami plusz, hogy a kapcsolóktól és az a egyéb jelet adót (aktor?) ponttól (pl. árnyékoló motor, garázskapu, gépészet) a központig kábelezel (plusz védőcső, ha kell), nem a fogyasztóig, valamint ugyanez vissza a fogyasztóig / berendezésig (lámpa, árnyékoló, garázskapu). Ezért fontos, hogy jól megválasztott helyre vagy több alközpontba rakd a vezérlést. Emellett a sok végződés miatt a szekrénynél is jelentkeznek többletköltségek (még nem tartunk itt, csak gondolom, hogy: pl. szekrény mérete, több végpont bekötésének díja, UPS, stb).
    Mivel nem tudom mennyi lett volna a normál kialakítás, így csak tippelni tudok, hogy kb. 40%-al lehet több a csillagpontos bekötés "felára". Ennek - Loxone-tól függetlenül - viszont megvan az az előnye, hogy a jövőben rugalmasan alakítható (akár kompletten más rendszerre vagy pl. kapcsló KNX cserélhető bontás nélkül, de az UTP-t is ki tudom cserélni gigaterra átviterlűre, ha aktuális ).

Ha kicsit is ertenek a villanyszereléshez, akkor lehet, hogy nem idegenkednék ennyire. Csakhogy, ha már a fűtés minimál, akkor talán a többi rész is lehet egyszerűbb...
    Én sem értek, ezért is bíztam ezt a részt szakemberre. Bár tény, hogy az eddigi munkák számomra kevésbé "tipkus" villanyszerelési szakismeretet igénylő tevékenységek volak (horonyvésés, dobozragasztás, védőcső fektetés), viszont ehhez képest az árát túlzónak találom. Ami ezt a lelki világomban balanszírozza az az, hogy egyrészről ennek nem mentem nagyon utána, hát magamra vessek másrészről pedig, hogy nincs külön tervezési díj, a villanyszerelőnk pedig nyitott az új dolgokra és szívesen utánaolvas, hogy mit hogyan kell

Írtad, hogy sokalltad volna a vizes fűtés megvalósulási költségét, ezt ezek szerint nem.
    Egyrészről, ahogy kiolvashattad a fenti sorokból , ennél az egy munkánál nem volt bekerülési költségtervem, nem láttam előre a végét (egységáraim voltak, de nem tudtuk előre hány méter vésés, kábel, doboz, stb kell majd). Így egy kisebb sokk volt, de ha úgy nézem, hogy
    - a falvésések nagy része, a konnektorok bekötése, védőcső nagy része úgyis kellett volna, így a kialakítás felára valahol 40% körül van (de pl. az UTP kábel olcsóbb, mint a villamos réz kábel)
    - a vezérlés miatt nem veszem meg az elektromos fűtés termosztátjait, hanem Loxone-ről vezérlem és ezzel már majdnem megspórolom a fenti részt
    - a vezérléssel lehetőségem lesz egyéb költségcsökkentő funkciókra (pl. árnyékolás automatikus vezérlése külső/belső hőmérséklet és napállás alapján)
    - kockázatcsökkentés, ami pénzben nem mindig kifejezhető (pl. füst, víz, behatolás riasztások különböző programvezérléssel)

De az az igazság, hogy nálam ezek az érvek inkább másodlagosak voltak, az elsődleges indok a lehetőségek és funkciók végtelen tárháza, ami a kényelmet, komfortot is növelheti Érdekel az új technológia és előbb utóbb valószínűleg bekerült volna, így inkább az elején építjük ki.

A vizes rendszernél azért sokalltam az árat a beruházási oldalon, mert nem láttam racionális érvet, ami ezt indokolta volna és megfelelő ár/érték arányt. Az épületvezérlés kicsit más (bár itt sem a busz alapú KNX rendszer lesz, amit akár hasonlóan indokolhatnánk ), ahogy ez már többeknél is előjött, hogy nem egzakt megtérülés alapján döntöttek mellette, ez nálam is inkább ez a kategória.

Egy autó mennyit fogyaszt százon? :P

Regisztráció:
    2014.05.01.
    Lakóhely
    Komárom
    Összes hozzászólás
    112

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: feripapa1 Mutasd a hozzászólást
    De én inkább a sok csőnek és kiállásnak a híve vagyok...
    csak nem te is villanyszerelő vagy?

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: feripapa1 Mutasd a hozzászólást
    Olvasom, hogy meg is beszéltétek a villanyszerelővel mit, hogyan, ... működtettek. A loxonet a villanyszerelőd telepíti?
    Mivel a kivitelezés korábban kezdődött, mint terveztem, így közben olvastam utána a dolgoknak, ami azért nem ment egyik napról a másikra, tehát elkerülhetetlenek voltak a napi egyeztetések. Emellett, ahogy írtam korábban még sem a funkcionalitás, sem a kapcsolócsalád nem volt kiválasztva, ami még nehezebbé tette a dolgot - nem beszélve arról, hogy azért képesek voltunk reggelente olyan új dolgokkal felbukkanni, hogy ide lehet, hogy szeretnénk majd álmennyezetet

Egyelőre úgy néz ki, hogy ő csinálja, bár konkrétan még nem egyeztünk meg erről. Most egy kis szünet jön ezen a területen, mert az aljzatbeton minimum két hónap még (persze, ha az időjárás is engedi) és a szekrényt csak utána tudjuk berakni, szerelni.

- - - Updated - - -

Mintha Airwatt házánál 100W felett lett volna a fogyasztás, de ezek szerint ez nem szükségszerű.
    úgy emlékszem nála 140W volt, de az a teljes ház stand-by fogyasztása

update: közben utánakerestem, a fenti helytálló, a miniserver 5 bővítővel 11W volt nála. Nálam a jelenlegi terv 1 MS + 9 bővítő modul.
    Itt a teljes bejegyzés

Regisztráció:
    2015.09.16.
    Összes hozzászólás
    30

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: imargl Mutasd a hozzászólást
    csak nem te is villanyszerelő vagy?

Egyelőre úgy néz ki, hogy ő csinálja, bár konkrétan még nem egyeztünk meg erről.
    Igen villanyszerelő "is" volnék. Épületfelügyeleti rendszereket telepítünk, programozunk, villanyszereléssel, klimatelepítéssel, ...... foglalkozunk.
    Ha jól értelmezem, akkor a programozást nem a villanyszerelőd csinálja. Netán, ahonnan vásárolod az eszközöket, ők programoznak?

Amit a leírásodból és a képekből kiolvasok az teljesen rendben van. A csillagpontos kivitelezés és a mindenkori hozzáférhetőség lehetősége jó elképzelés. Bár, amikor engem kérdeztek egy kivitelezés során (belsőépítész tervekhez igazított elektromos terv volt) én még hozzá tettem volna több kapcsolót, dugaljat. Párat a tulaj elfogadott.
    Ezért is vallom azt, hogy mindenkinek a saját elképzelését kell megteremtse. Én csak tanácsokat tudok adni (magamnak hogyan csinálnám). Az elképzelésünk, kényelmi igényeink, ..... más. Persze találkoztam olyannal, akinek semmi elképzelése nem volt. De dönteni is alíg tudott!
    Nálad viszont a fenti nem áll fenn az, hogy menet közben merülnek fel elképzelések nem baj! A kivitelező kicsit "szeret" ilyenkor, de megoldja a problémát.

Regisztráció:
    2014.05.01.
    Lakóhely
    Komárom
    Összes hozzászólás
    112

Standard

Még bátor és lelkes vagyok - ezen a téren - szóval az a terv, hogy a programozást én csinálom

A villanyszerelőnk is a sok kiállás és cső híve (persze a végén én fizetek ), ezt nem tudtam kihagyni, bocs.

Érdekes témát érintettél a kapcsolókkal. Nem hiába említettem én is ezt már többször a háttérben. Nagyon nehéz (legalábbis számunkra elég sok fejtörést okozott) ezt a részt jól megcsinálni és ez majd csak a bentlakás során derül ki, hogy egyáltalán jól sikerült-e vagy sem.
    Valószínűleg többen vagyunk úgy, hogy egy "normál" működésű házból költöznénk egy épületvezérléssel felszerelt házba, ahol teljesen másak a lehetőségek. Igazad van abban, hogy mindnekinek a saját elképzeléseit kell megteremtenie, de ez kicsit ahhoz hasonlít, amikor általános iskolában megkérdezik a gyereket, hogy mi akarsz lenni, hol akarsz tovább tanulni. Nincs tapasztalat, nehéz meghozni a jó döntést.

Ráadásul az egész sztori két dimenzióban mozog - ha számítanak az anyagiak. Ha nem, akkor kicsit egyszerűbb
    Arra gondolok, hogy bizonyos kapcsoló családokban van ilyen-olyan funkciójú nyomógomb, másnál nincs. Így mire eljutsz odáig, hogy oké, ez lenne a jó, akkor kiderül, hogy erre a falra még kellene plusz funkció, amit vagy a kapcsoló nem tud és plusz dobozt kell vésni, kábelt húzni - vagy másik gyártót kell nézni, ami ezt tudja, de drágább.

Amivel még el lehet rontani a dolgot, az a kapcsolók alul- vagy túltervezése. A "normál" rendszernél ugye egy kapcsoló egy funkció, míg ennél a rendszernél gyakorlatilag a fantázia szab határt annak, hogy egy nyomógombra hány funkciót rakunk. Eleinte mi is elmentünk ebbe az irányba, hogy nem kell annyi kapcsoló, mert majd egyszer, kétszer, röviden, hosszan nyomom a gombot és akkor az majd tudja, amit szeretnék. De ehhez valószínűleg külön használati utasítás kellene, amit úgysem tudnánk megjegyezni... Viszont egy ilyen komplex vezérlésnél az sem jó megoldás, ha minden külön funkció külön nyomógombot kap. Sok helyet vesz el és feleslegesen költséget jelent. Az arany középút mindenkinél más lesz.

Regisztráció:
    2010.12.09.
    Összes hozzászólás
    1,188

Standard

Amivel még el lehet rontani a dolgot, az a kapcsolók alul- vagy túltervezése.

Én valahogy úgy csinálnám, hogy a mindennapos funkciókra hagyományos kapcsoló, mellé minden szobába egy olcsó kínai tablet fali tartóban, ahol menüből lehet választani a többit.
    Építés ideje: 2012 ★ Építés helye: Szeged mellett ★ Épület: AEH

1. odal, összesen 3 oldal 123 UtolsóUtolsó

Könyvjelzők

Könyvjelzők

Fórum szabályok

• Nem nyithatsz új témákat.
  • Nem válaszolhatsz hozzászólásokra.
  • Nem csatolhatsz függelékeket.
  • Nem módosíthatod a hozzászólásaidat.
  •  
RÓLUNK
A fórum elsődleges célja, hogy segítse az információ- és tapasztalatcserét azon építtetők között, akik passzív vagy alacsony energiás házat építettek vagy szeretnének építeni.
FONTOS LINKEK
Fórum szabályzat
Kövess bennünket