Mutasd az eredményt ettől: 1 eddig: 9 ennyiből: 9

Téma: Új projekt: kenderbetonból épülő dómház

Regisztráció:
    2010.10.17.
    Lakóhely
    Szentendre
    Összes hozzászólás
    1,754

Standard Új projekt: kenderbetonból épülő dómház

Egy új építési projektünk van készülőben, ami merőben más, mint a gyulai passzívház volt. Megpróbálom összefoglalni a lényeget. Egyelőre az elképzelések egyeztetésének első szakaszában vagyunk, ezért még nem nyitok neki külön alfórumot.

Nem egy klasszikus családi házról van szó, ez talán már a lenti képekből is látszik. Egy kibucszerű ökoszociális lakóközösség életterét tervezzük, amelyiknek a magja jelenleg is együtt él. Az eddigi együttélési tapasztalatokból kiindulva készült ez a koncepció.

Egy-egy lakósejt (így hívjuk az épületeket) négy fő egységből állnak: három lakódómból, ami lényegében a nappali-háló funkciókat tölti be, ezenkívül csak egy kis fürdő kap benne helyet, és egy központi, ún. közösségi dómból, ami a közös konyhát, ebédlőt, nappalit ill. kiszolgáló helyiségeket (mosókonyha, kamra, közös fürdőszoba) tartalmaz. Csatoltam az első vázlattervét az elképzelésnek.

Ami az elrendezésen és épületformán kívül még egyedi, az a tervezett építőanyag: kenderbeton. Ipari kender és mész helyszínen összekevert elegye, aminek a hővezetési tényezője rendkívül kedvező (0,07), azaz alig marad el az üveggyapottól. További jellemzője, hogy beépítés után és CO2-aktív, azaz szén-dioxidot köt meg, aminek következtében egyre jobban megszilárdul és évek múltán kőkemény lesz.

Az építészeti koncepció alapkövetelményei: egyszerű és olcsó kivitelezés, energiatakarékosság, minimális gépészet (szellőztető gép stb. kilőve), ökológiai építőanyagok.

A jelenlegi elképzelés szerint az épület szerkezete zártszelvényekből, vasbeton acélból készül (lásd a csatolt képet, ami nem pont ez, de egy hasonló elképzelés), ezt stabilizálja a ferrocement (ami szintén nem túl elterjedt megoldás, pl. itt látható: https://www.youtube.com/watch?v=U7IGsG0TzUo), majd erre lesz kívülről ráhordva/ráfújva a kenderbeton, valahogy így: https://www.youtube.com/watch?v=FV3AqKNR0p4 mintegy 40 cm vastagságban.

Nincsenek átfogó magyar tapasztalatok az említett anyagokkal kapcsolatban, ezért azt tervezzük, hogy ősszel építünk egy kísérleti dómot.

Amivel kapcsolatban még bizonytalan vagyok, az a vízszigetelés és természetesen itt is jönnek a szokásos gépészeti kérdések: mivel érdemes fűteni egy ennyire sajátos épületet ill. gondoskodni a melegvízellátásról.

Ha esetleg bárkinek vannak tapasztalatai, építő jellegű javaslatai, örömmel veszem...
    Csatolt grafikák kicsinyített nézete Csatolt grafikák kicsinyített nézete Eletkert-v02.jpg   Eletkert-v05.jpg   Eletkert-v02-1.jpg   0bbd11ebe3-Mesh_structure.jpg   efc644a773-Dome-House.jpg  

Regisztráció:
    2015.09.24.
    Összes hozzászólás
    552

Standard

Wow! És mi újság a gyulai passzív házzal? Jól "működik"? Ezt nem másnak építed?

Regisztráció:
    2010.11.10.
    Lakóhely
    Budapest XI, Budaörs
    Összes hozzászólás
    178

Standard

Lehet én vagyok túl kocka, de miért dóm? Értem én, hogy ennek van a legkisebb felülete, meg hipertermészetes, nincs geometria hőhíd; de nehezen bútorozható, meg nem elég egy mester a vízszintezőjével. Vízszigetelésnek is csak valami kenhetőt lehet rátenni. Átszellőztetni is nehéz a tetőt, mert gondolom légkondi kilőve. Nekem jobban bejönne valami szférikus sokszög, de ez ízlések és pofonok.
    Fűtésnek ide talán valami kazán (apríték ha automata) passzolna, de hogy mutat ezen egy kémény?
    Azért az acél meg a beton nem annyira természetes, magastető faszerkezetből természetes kőpala fedéssel mondjuk inkább, de az nem így néz ki, meg túl hétköznapos. Mondjuk octogon alapon ilyesmi elrendezésben födém nélkül azért nincs minden sarkon!

Regisztráció:
    2011.02.14.
    Lakóhely
    Békéscsaba
    Összes hozzászólás
    357

Standard

Rakjál bele tömeget. Sokat. Meg valami tömegkályhát. És nyitható felülvilágítókat.
    Meg gyere el hozzánk, ha erre jársz.
    Építés ideje: (2011. őszétől napjainkig és tovább a végtelenbe) ★ Építés helye: Békéscsaba (Békés Megye) ★ Tervezett épület: 'majdnem-passzívház'-Dombház

Regisztráció:
    2015.11.15.
    Összes hozzászólás
    45

Standard

Tapasztalat sajnos nincs, de idáig ezt találtam.http://www.kenderhaz.hu/2013/11/a-ke...kai-reszletek/
    Illetve egy másik honlapon azt olvastam, hogy még nem engedélyezték a hatóságok a kendert, mint építőanyagot... ezt nem tudom sem megcáfolni, sem megerősíteni. A jelenlegi projecthez pedig annyi észrevételem lenne, hogy a vas tartószerkezetekhez nem nagyon ajánlották a kenderbetont, mivel kifejezetten korodálódhatnak ebben a közegben. Viszont tetszik az elképzelés! Várom az egyéb fejleményeket!

Regisztráció:
    2015.11.15.
    Összes hozzászólás
    45

Standard

Van már esetleg vmi fejlemény az ügyben? Hogy haladtok a tervezéssel? A hatóságok, hogy állnak ehhez a vonalvezetéshez...? Meg lennék lepődve, ha simán bevennék a terveket... persze drukkolok, hogy sikerüljön!

Regisztráció:
    2016.05.01.
    Összes hozzászólás
    1

Standard

Sziasztok!

Én még nem is hallottam arról, hogy Magyarországon kenderbeton ház épülne, vagy ilyet terveznének, holott külföldöm vannak rá példák. Honnan lehet beszerezni az ipari kendert (és mennyiért)? Mit fog szólni hozzá a építési hatóság?

Regisztráció:
    2015.11.15.
    Összes hozzászólás
    45

Standard

Kissé "leült" ez a téma... ezért főleg Andreas-t kérdem, hogy halad a project? Próbáltam kutakodni kicsit a témában, de az itthoni ismeretanyag egyelőre nagyon gyermeteg. Amit sikerült kihámozni a reklámanyagból (kenderhaz.hu) csak annyi, hogy nagyon bio az anyag és talán jobb, mint a vályog. De sajnos ezen felül semmi hasznosat nem lehet megtudni. Pl az ilyen falazat, hogyan viselkedik a mindennapos felhasználásnál? Gondolok itt olyan triviális problémákra, mint egy konyhaszekrény felfúrása, vagy polcok felfúrása, utólagos vezetékelés, stb. Ha lehet hinni a honlap íróinak, akkor egy 50 cm-es falazat már passzív tulajdonságokkal bír. Ez nagyon impozáns teljesítmény, főleg, ha valakinek tényleg számít a természetes környezet. Apropó! Már megint előjött a párazárás, légzárás kontra "lélegzőfalak" problémája. Itt a fórumban is naggyából mindenki "becsomagolta" a házát és egyelőre senki sem panaszkodik, hogy megfulladna, vagy rákot kapott volna a szigetelőanyagoktól. A kenderbetont reklámozó cégek, pedig pont ezzel riogatnak mindenkit. Most akkor hol az igazság? Lehet egyáltalán objektív válasz a kérdésre, vagy csak elvi szempontok dönthetnek? Várom minden hasznos hozzászólásotokat. Szép napot mindenkinek!

Regisztráció:
    2013.09.09.
    Összes hozzászólás
    695

Standard

Magyarországon a cégek mindig azzal igyekeznek vásárlókat toborozni, hogy a konkurenciát kezdik ócsárolni. Ezt láthatod falazóanyagok ( tégla kontra bármi - hiszen érzik, hogy a "téglásokból" lehet lecsípni vásárlókat ), szigetelőanyagok ( EPS kontra bármi ), fűtőeszközök ( ez már árnyaltabb. Gáz kontra bármi, tömegkályha kontra bármilyen más fatüzelésű eszköz stb ). Ez egy balkáni szokás.....
    Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: Kubus Mutasd a hozzászólást
    Kissé "leült" ez a téma... ezért főleg Andreas-t kérdem, hogy halad a project? Próbáltam kutakodni kicsit a témában, de az itthoni ismeretanyag egyelőre nagyon gyermeteg. Amit sikerült kihámozni a reklámanyagból (kenderhaz.hu) csak annyi, hogy nagyon bio az anyag és talán jobb, mint a vályog. De sajnos ezen felül semmi hasznosat nem lehet megtudni. Pl az ilyen falazat, hogyan viselkedik a mindennapos felhasználásnál? Gondolok itt olyan triviális problémákra, mint egy konyhaszekrény felfúrása, vagy polcok felfúrása, utólagos vezetékelés, stb. Ha lehet hinni a honlap íróinak, akkor egy 50 cm-es falazat már passzív tulajdonságokkal bír. Ez nagyon impozáns teljesítmény, főleg, ha valakinek tényleg számít a természetes környezet. Apropó! Már megint előjött a párazárás, légzárás kontra "lélegzőfalak" problémája. Itt a fórumban is naggyából mindenki "becsomagolta" a házát és egyelőre senki sem panaszkodik, hogy megfulladna, vagy rákot kapott volna a szigetelőanyagoktól. A kenderbetont reklámozó cégek, pedig pont ezzel riogatnak mindenkit. Most akkor hol az igazság? Lehet egyáltalán objektív válasz a kérdésre, vagy csak elvi szempontok dönthetnek? Várom minden hasznos hozzászólásotokat. Szép napot mindenkinek!

Könyvjelzők

Könyvjelzők

Fórum szabályok

• Nem nyithatsz új témákat.
  • Nem válaszolhatsz hozzászólásokra.
  • Nem csatolhatsz függelékeket.
  • Nem módosíthatod a hozzászólásaidat.
  •  
RÓLUNK
A fórum elsődleges célja, hogy segítse az információ- és tapasztalatcserét azon építtetők között, akik passzív vagy alacsony energiás házat építettek vagy szeretnének építeni.
FONTOS LINKEK
Fórum szabályzat
Kövess bennünket