Mutasd az eredményt ettől: 1 eddig: 10 ennyiből: 10

Téma: Gépészet

Regisztráció:
    2012.08.03.
    Lakóhely
    Gyula
    Összes hozzászólás
    259

Standard Gépészet

Kicsit lemaradtam elnézést. Megvolt a próbafűtés. Mivel a rendszer nem éppen szokványos passzívház gépészet (de átlag hőigényű házba sem tudok ilyenről) kicsit részletesebben bemutatnám.
    Alapkoncepciók: egyszerűség (elromolhatatlanság), relatív hálózatfüggetlenség (áram- és gázfüggetlenség), megújuló energia, hagyományos fatüzelés.
    Terv: külső kazánházba tett kémény és vegyestüzelésű kazán, gravitációsan is menő primer kör pufferrel, gravitációsan is menő sec.kör függőleges radiátorokkal. HMV: frissvízmodul a pufferben, gravitációs napkollektor.
    Végül ez készült el:

Az eredménnyel maximálisan elégedett vagyok, mind a primer, mind a secunder kör tökéletesen megy gravitációsan, a szivattyúkat már szinte nem is használom. 2 hete 10 fokról és teljesen kihűlt nagy tömegű háznál kezdtük a fűtést 4-5 nap alatt értük el a 18 fokot, utána 1 hétig nem volt fűtve (kint nappal is minusz volt), de 1 hét alatt csak 15 fokra csökkent le bent a hőmérséklet. Ez biztató. A gravitációs napkollektor is kész, fel lett töltve denaturált szesszel, majd tavasszal kiderül mit tud. Pénteken költözés.
    Korábban több szakember is megpróbált lebeszélni a rendszer megépítéséről, jelenleg sorba jönnek tanulmányozni.
    Csatolt grafikák kicsinyített nézete Csatolt grafikák kicsinyített nézete fűtés.jpg  

Regisztráció:
    2012.08.03.
    Lakóhely
    Gyula
    Összes hozzászólás
    259

Standard

Első tapasztalatok a fűtéssel:
    A secunder kört gravitációsan használtam, a keringést egy 2 colos tolózárral tudom "szabályozni". Ezt annyira le kellett fojtanom, hogy a 21 fok fenntartásához kb. 2-4%-ban volt nyitva vagyis éppen csak, ekkor a falpanelek tetején éreztem egy minimális langyosságot. Ebből már sejtettem, hogy a hőigényem a tervezettnek megfelelően fog alakulni. Közben kint -18C is volt. A puffert 2-3 naponta egy kis talicska fával vegyessel fűtöttem fel, ebből azonban nem tudtam pontos hőigényt számolni, ezért váltottam a vezérelt árammal működő fűtőpatronra. Jelentem a hőigényem ezekben a fagyokban napi 25-30kWh volt 1 hetes átlagban. Ezennel nem hivatalosan passzívvá nyilvánítom a házam.

Regisztráció:
    2010.12.09.
    Összes hozzászólás
    168

Standard

ezért váltottam a vezérelt árammal működő fűtőpatronra. Jelentem a hőigényem ezekben a fagyokban napi 25-30kWh volt 1 hetes átlagban.

Ha jól emlékszem ebben az időben voltak azok a nagy hidegek.
    És ekkor csak vezérelt árammal fűtöttél? Semmi mással?
    Hány órát ment a vezérelt áram egy nap? Éjszaka vagy nappal ment többet a vezérelt áramon a fűtés?

Regisztráció:
    2012.08.03.
    Lakóhely
    Gyula
    Összes hozzászólás
    259

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: sylvanus67 Mutasd a hozzászólást
    ezért váltottam a vezérelt árammal működő fűtőpatronra. Jelentem a hőigényem ezekben a fagyokban napi 25-30kWh volt 1 hetes átlagban.

Ha jól emlékszem ebben az időben voltak azok a nagy hidegek.
    És ekkor csak vezérelt árammal fűtöttél? Semmi mással?
    Hány órát ment a vezérelt áram egy nap? Éjszaka vagy nappal ment többet a vezérelt áramon a fűtés?
    Komfort tarifám van, ez napi 10h-t jelent (nem 8-t). A pufferben lévő fűtőszál 4,5kW-s, ez napi 10h-ban 45kWh-t tudna. Tudna de sajnos nem tud, mert max. termosztát hőfokon is kapcsolgat (2perc után 20 sec. szünet), mert túlfűt maga körül. Így csak 2 fázissal használom (3kW), így már nincs kapcsolgatás, ezzel napi 30kWh-t tud. De szerencsére ez is elég volt a 20-21 C fenntartására. 1 hétig ment így a nagy hidegben, aztán visszatértem a fához, az olcsóbb.
    Az áramot inkább éjszaka és délelőtt adják. De a ház nagy tömege miatt ez tök mindegy.

Regisztráció:
    2015.08.20.
    Összes hozzászólás
    517

Standard

Egy jo kis napelem park rá és ingyér minden

Regisztráció:
    2013.09.09.
    Összes hozzászólás
    695

Standard

Mi ez a komfort tarifa Roland? Érdekelne a bojlerek miatt.
    Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: Roland9 Mutasd a hozzászólást
    Komfort tarifám van, ez napi 10h-t jelent (nem 8-t). A pufferben lévő fűtőszál 4,5kW-s, ez napi 10h-ban 45kWh-t tudna. Tudna de sajnos nem tud, mert max. termosztát hőfokon is kapcsolgat (2perc után 20 sec. szünet), mert túlfűt maga körül. Így csak 2 fázissal használom (3kW), így már nincs kapcsolgatás, ezzel napi 30kWh-t tud. De szerencsére ez is elég volt a 20-21 C fenntartására. 1 hétig ment így a nagy hidegben, aztán visszatértem a fához, az olcsóbb.
    Az áramot inkább éjszaka és délelőtt adják. De a ház nagy tömege miatt ez tök mindegy.

Regisztráció:
    2012.08.03.
    Lakóhely
    Gyula
    Összes hozzászólás
    259

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: Iván Mutasd a hozzászólást
    Mi ez a komfort tarifa Roland? Érdekelne a bojlerek miatt.
    https://www.demasz.hu/pages/aloldal.jsp?id=18223
    Úgy látom 12h-t írnak, de én kevesebbet tapasztaltam. Sima vezérelt: 23 Ft (8h), komfort: 25Ft (12h).

Regisztráció:
    2011.11.26.
    Lakóhely
    Mogyoród
    Összes hozzászólás
    1,150

Standard

Sajna Elmü-nél nincs.

Regisztráció:
    2013.09.09.
    Összes hozzászólás
    695

Standard

Akkor nálunk sincs. Kár pedig jó volna a bojlereknek...:-(
    Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: hargergo Mutasd a hozzászólást
    Sajna Elmü-nél nincs.

Regisztráció:
    2012.08.03.
    Lakóhely
    Gyula
    Összes hozzászólás
    259

Standard

Amennyire kemény volt az első telünk a házban legalább annyira kemény volt a nyarunk is. Így legalább kipróbálhattam mit tud a ház nyáron. Télen már megkapta tőlem a nem mínősített passzív ház plecsnit. De nézzük a nyarat:
    Az eredeti koncepcióm az volt, hogy kiépített hűtési rendszer és külső nyílászáró árnyékolók nélkül is lakható lesz nyáron a ház. Ezt arra alapoztam, hogy 26 fokig nincs gondunk a hőmérséklettel nyáron, melegtűrők vagyunk.
    A cél érdekében:
    1. Földszintes ház készült.
    2. A nagy déli üvegfelületet a megfelelő tetőtúlnyúlás árnyékolja nyáron + lombhullató fák (gyakorlatilag egy nagy 60 éves diófa)
    3. A keleti és nyugati alacsonyabb szögű nyári napot a ház a fedett terasz és a garázs megfelelő tájolásával gyengítettük le.
    4. Nem sajnáltam a tömeget (porotherm vasbeton födém. hanggátló belső tartófalak, kisméretű tömör tégla válaszfalak)
    5. A külső tartófalakra nagyobb tömegű kőzetgyapot hőszigetelés került.
    6. Nyári konyha lehetősége.
    7. Bojler a tetőcsúcsban a padláson.
    Végül a terveknek megfelelően a hűtési rendszer illetve külső zsaluzia nem lett beépítve (a szellőztető minimális hűtési hatását most nem tekintem hűtési rendszernek).
    Hozzá kell még tennem, hogy a dél-alföldön általában Magyarországi viszonylatban melegebbek a nyarak.
    És akkor lássuk az eredményt, amit én is izgatottan vártam:
    Augusztus elejéig a napi csúcs 35 fok, az éjszakai minimum 22 fok alatt maradt. Ebben az időszakban a házban a napi csúcs 26 fok alatt maradt, általában 24-25 fok között volt. Ehhez kellett az éjszakai visszahűtés teljes kihasználása. Itt említeném meg a nyitott ablakoknál jelentkező biztonsági valamint állat- és rovarinváziós problémák lehetőségét, tehát szúnyogháló ajánlott. Volt amikor idegen macska jött be. De ennyi erővel bármilyen állat és jóakaró embertársunk is bejöhetett volna. Ezekre is gondolni kell.
    Aztán jött az Augusztus eleje 40-41 fokos nappali csúcsokkal és 25 fok vagy afeletti éjszakai minimumokkal. Ekkor a csúcs 27,5 C volt a házban. Ilyen esti hőmérsékleteknél a visszahűtés már alig működött. Érdekes azonban, hogy ezt a benti hőmérsékletet sem éreztük akkor kellemetlennek, jó érzés volt a 40 fokból bejönni a házba, nyilván a szervezetünk is hozzászokott a meleghez. Tény, hogy jólesett ilyenkor nappal is többször lezuhanyozni, de jólesett a házban tartózkodni. Ha lett volna klima azért 27 foknál már bekapcsoltam volna.
    Június közepétől üvegfelületet direkt nap gyakorlatilag nem ért a házban, hála a tökéletes tájolásnak és tetőtúlnyúlásnak.
    Összefoglalva: az eredménnyel maximálisan elégedett vagyok. Extrém hőhullámokig a ház működik az éjszakai visszahűtés gondos kivitelezése mellett. Kérdés a jövőben mennyire lesznek ilyen extrém meleg nyári periódusok, amit 1 hétig még simán bírtunk. Ha tovább, akkor bukik a dolog.
    Amit megspóroltam: hűtési rendszer + zsaluziák, amit nem: a hőtároló tömeg pénzbe került, a földszintes kivitelezés is emelt a költségeken. Vagyis többe került így a ház. Viszont a hőtároló tömegnek és a földszintes kivitelezésnek nincs karbantartási és avulási költsége.
    Hát ennyi.
    Hamarosam leírom a grav. napkollektoros tapasztalataimat is.

Könyvjelzők

Könyvjelzők

Fórum szabályok

• Nem nyithatsz új témákat.
  • Nem válaszolhatsz hozzászólásokra.
  • Nem csatolhatsz függelékeket.
  • Nem módosíthatod a hozzászólásaidat.
  •  
RÓLUNK
A fórum elsődleges célja, hogy segítse az információ- és tapasztalatcserét azon építtetők között, akik passzív vagy alacsony energiás házat építettek vagy szeretnének építeni.
FONTOS LINKEK
Fórum szabályzat
Kövess bennünket