1. odal, összesen 3 oldal 123 UtolsóUtolsó
Mutasd az eredményt ettől: 1 eddig: 10 ennyiből: 21

Téma: Automata öntözőrendszer a kertben

Regisztráció:
    2010.10.17.
    Lakóhely
    Szentendre
    Összes hozzászólás
    1,754

Standard Automata öntözőrendszer a kertben

Még sosem volt ilyenem, nulla a tapasztalatom azzal kapcsolatban, érdemes-e beruházni egy automata öntözőrendszerbe.

Nagy a valószínűsége, hogy biológiai szennyvíztisztítóm lesz, aminek az egyik "végtermékét", a tisztított vizet pl. gyökérzónás öntözéshez ajánlják. Szinte kínálja magát a lehetőség, hogy a gyepedet az abból nyert vízzel és egy öntözőrendszerrel tartsad karban, nem?

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Összes hozzászólás
    1,567

Standard

Nálunk van most, igaz kicsi telken ezért csapvízről megy.
    De még így is nagyon érdemes, mert egyrészt csak így lehet szép a gyep, másrészt vizet is spórol a hagyományos locsoláshoz képest.

Ha tisztított vizet tervezel használni kelleni fog elé egy normális szűrő rendszer, hogy az apró fúvókák ne tömődjenek el, de biztosan van erre megoldás.

altefnegy Vendég

Standard

Biztos tisztában vagy vele, de elég nagy beruházás lenne a gyepet gyökérzónás öntözőrendszerrel karban tartani. Az egyenletes elosztás miatt gyakorlatilag egy gyep alá fektetett, padlófűtésszerűen sűrű csövezés kéne. Inkább a kerítésed mögé tervezett belátásvédő növénysort, ágyásokat, nagyobb vízigényű, jobban tervezhető növényeket érdemes föld alól öntözni.

(Az utótisztítás nélküli, gyökérzónás öntözésre és szivárogtatásra alkalmas víz felszíni locsolásra nem alkalmas.)

Regisztráció:
    2010.10.17.
    Lakóhely
    Szentendre
    Összes hozzászólás
    1,754

Standard

Aktuális lett a téma, már el is készült a kiosztási terv. Elég nagy árszórásban kaptam az ajánlatokat és mindenki más márkára esküszik. A Hunter tűnik a legelterjedtebbnek, nekem viszont a Gardena a legszimpatikusabb, habár tapasztalatok híján ez csak szubjektív vélemény. Szívesen fogadok minden véleményt...

Regisztráció:
    2011.11.06.
    Lakóhely
    Budapest XVI.kerület
    Összes hozzászólás
    902

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: Andreas S. Mutasd a hozzászólást
    Aktuális lett a téma, már el is készült a kiosztási terv. Elég nagy árszórásban kaptam az ajánlatokat és mindenki más márkára esküszik. A Hunter tűnik a legelterjedtebbnek, nekem viszont a Gardena a legszimpatikusabb, habár tapasztalatok híján ez csak szubjektív vélemény. Szívesen fogadok minden véleményt...
    Foglalkoztam öntözéstechnikával kereskedelmi szinten, és telepítettem is már pár öntözőrendszert. Érdekesen felépített üzletág ez, ez magyarázza a nagy árszórást is az ajánlatokban.
    A profi parköntöző rendszereket gyártó cégek többnyire izraeli ill. amerikai tulajdonban lévő cégek. A gardena nem profi parköntöző cég, ők kifejezetten a hobby szegmensre szakosodott, "rakd össze magad" alapon leginkább multikon (szupermarket) keresztül árusító cég, akit felvásárolt pár éve a svéd husqvarna. A legrosszabb megoldásnak ezért azt tartanám, ha a méregdrága de könnyen összerakható rendszert megvennéd, és drágán összerakatnád egy profi öntözéstechnikai céggel. Azt vagy magad rakd össze, vagy válassz mást.
    A profi rendszereknél Magyarországon az a gyakorlat alakult ki, hogy a fogyasztó számára elérhető listaár akár 60-70%-al drágább mint a tányleges alkatrész ár. Ezért a telepítő cég miután megtervezte a rendszert és beárazza, valójában a telepítési díjakra egész elfogadható árakat írhat be, de az anyagon keresi a többet. Majdnem minden cég a Hunter is ezen az elven működik, ezt nem nagyon tudod megkerülni. De van a KITE által forgalmazott NELSON http://www.kite.hu/index.php?page=524 ami egy lehetőség hogy olcsóbban megúszd. A KITE elsősorban mezőgazdasági öntözéssel foglalkozik, ami teljesen más árazású dolog, de a Nelsonnak van profi parköntöző rendszere, amit ők (is) forgalmaznak. Ők ezt is a "szokásos" árréssel teszik, ezért ezek olcsóbbak mint a többi cég "listaárai". Tehát tégy egy próbát, és aki a legszimpatikusabb csapat azt kérded meg vállalja -e általad beszerzett Nelson rendszerrel ugyanolyan telepítési áron a dolgot. A parképítésben azért nem terjedt sokkal jobban el a Nelson, mert a telepítő cégeknek nem érdeke az olcsóbb listaárú termék telepítésével felfedniük a valóságos munkadíjukat. Amúgy pedig egy mezőgazdasági körzet közepén építesz, kérj inkább olyan cégtől telepítési ajánlatot akinek a fő profilja nem a parköntözés hanem a mezőgazdasági, (pl. fóliasátor) egész más árakkal találod majd szembe magad.

Regisztráció:
    2010.12.09.
    Összes hozzászólás
    1,188

Standard

Weebernek teljesen igaza van, mezőgazdasági öntözéstechnikai szakboltba kell menni, ahova a gazdák is járnak.

Nekem Gardena rendszert építettek ki 10 évvel ezelőtt, a szivattyútól a vezérlésen át a fejekig. Néhány fej kivételével a többit már ki kellett cserélni, a mágnesszelepek szétfagytak, a szivattyú leégett, a fejek szórásképe nagyon leromlott tisztogatás ellenére is.

Szerintem is aránytalanul drága. Emellett a legnagyobb problémája, hogy 25-ös csövet használ és rengeteg könyökkel oldja meg a kanyarodásokat, ezért nagy a hidraulikai ellenállás, több kör (=drága vezérlés) és erősebb (=többet fogyasztó) szivattyú kell.

Én 32-es csőből (könyökök nélkül, ahol csak lehet), Leo kínai szivattyúval (Pedrollo másolat, de három kijön egy Gardena árából) és Hunter MP Rotator fejekből fogok építkezni, ezek dupla annyiba kerülnek mint a hagyományos spray fejek (bár ebay-en rendelve lehet spórolni rajta elég sokat), de sokkal kisebb a vízigényük, több köthető egy körre. Az én kb. 4-500 m2-em egy körrel meg egy csepegtető sorral megoldható, lásd a rajzot.
    Építés ideje: 2012 ★ Építés helye: Szeged mellett ★ Épület: AEH

Regisztráció:
    2010.10.19.
    Összes hozzászólás
    1,567

Standard

Nekem továbbra is az kérdés, hogy hogyan oldjuk meg az automatikus vízmennyiség szabályozást. Mert nagyon nem mindegy vízfelhasználás szempontjából, hogy egy nap szeles és borús volt az ég, 10 fok, vagy 7ágra sütött a nap, 40 fok.
    Megoldás lehet a talajnedvesség mérővel felszerelt vezérlő, bár nem tudom ez mennyire működik jól. Elvileg a Hunter-nek van vezérlőre köthető kis meteorológiai állomása, bár erről sincs semmi tapasztalat.
    Emiatt egyre inkább afelé hajlok hogy a Loxone lesz az öntözés vezérlő, hiszen úgy is meg van már a külső fény és hőmérő, de akár net-ről le tudja húzni az aktuális és várható időjárás adatokat. + ez esetben a ház egy pontjáról, egy felületről lehetne kezelni az öntözést is.

Árak pl. itt:
    http://ontozorendszerbolt.hu/index.php?categoryID=38
    Építés ideje: 2011-2012 ★ Építés helye: Pest megye ★ Elkészült épület: info itt

Viki Vendég

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: Andreas S. Mutasd a hozzászólást
    Mi magunk telepítettük, úgy 13-14 éve. Kell hozzá egy katalógus a fejekről. Ha van kút, ismerni kell a szivattyú nyomását és szállítását. Nem a maximumokat, hanem a munkaponti értéket. Megmérni igen egyszerű: kell egy nyomásmérő, az egyszerűség kedvéért egy gyorscsatlakozós véggel, utána egy csap a csőre. Egy 10l-e vödör meg egy stopper. Tekergeted a csapot, nézed a manómétert, a stoppert, mikor telik meg a vödör. A katalógusból ki kell nézni a táblázatból, hogy mekkora területet locsol. Ja, meg tudni kell területet számolni . Úgy kell körökre osztani, ahogy időzíteni akarod (van, ami több vizet kér), meg ahogy a szivattyú kiadja. Körönként egy mágnesszelep. Csapvízről egyszerűbb.
    A kivitelezés: ásónyom széles árok, ásónyom mélyen. KPE csatlakozót egy gyerek is tud szerelni (1col fölött csak erősebb gyerekeknek ). Jó nyári kerti játék, nekünk a 600 nöl 2 nap alatt kész volt, 3-an csináltuk . Olyan zöld a kert, hogy ihaj!
    A rendszer izraeli (ELGO), azt mondják, a gyár pár éve nem létezik. Egyébként jó, de a csepegtetők évente eldugultak, mert az ásott kútban sok homok lebeg, ezért mg boltban kapható mini csapokra cseréltük őket. Ősszel kompresszorral kifújjuk, hogy télen véletlenül se fagyjon szét, tavasszal kitakarítjuk a mágnesszelepeket az előző évi moszattól.

Viki Vendég

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: airwatt Mutasd a hozzászólást
    Nekem továbbra is az kérdés, hogy hogyan oldjuk meg az automatikus vízmennyiség szabályozást.
    Esőérzékelő, még az a legolcsóbb. Van megbízhatóbb és kevésbé, én még igazán nem tönkremenőset nem láttam. Egyébként kissé alászabályozhatod a spórolás érdekében, a Jóisten még Angliában sem küld minden nap esőt, azért elég zöld a fű, a természet áthidalja.

Regisztráció:
    2010.10.17.
    Lakóhely
    Szentendre
    Összes hozzászólás
    1,754

Standard

Idézet Idézve az alábbi felhasználótól: Viki Mutasd a hozzászólást
    Mi magunk telepítettük, úgy 13-14 éve. Kell hozzá egy katalógus a fejekről. Ha van kút, ismerni kell a szivattyú nyomását és szállítását. Nem a maximumokat, hanem a munkaponti értéket. Megmérni igen egyszerű: kell egy nyomásmérő, az egyszerűség kedvéért egy gyorscsatlakozós véggel, utána egy csap a csőre. Egy 10l-e vödör meg egy stopper. Tekergeted a csapot, nézed a manómétert, a stoppert, mikor telik meg a vödör. A katalógusból ki kell nézni a táblázatból, hogy mekkora területet locsol. Ja, meg tudni kell területet számolni . Úgy kell körökre osztani, ahogy időzíteni akarod (van, ami több vizet kér), meg ahogy a szivattyú kiadja. Körönként egy mágnesszelep. Csapvízről egyszerűbb.
    A kivitelezés: ásónyom széles árok, ásónyom mélyen. KPE csatlakozót egy gyerek is tud szerelni (1col fölött csak erősebb gyerekeknek ). Jó nyári kerti játék, nekünk a 600 nöl 2 nap alatt kész volt, 3-an csináltuk . Olyan zöld a kert, hogy ihaj!
    A rendszer izraeli (ELGO), azt mondják, a gyár pár éve nem létezik. Egyébként jó, de a csepegtetők évente eldugultak, mert az ásott kútban sok homok lebeg, ezért mg boltban kapható mini csapokra cseréltük őket. Ősszel kompresszorral kifújjuk, hogy télen véletlenül se fagyjon szét, tavasszal kitakarítjuk a mágnesszelepeket az előző évi moszattól.
    Köszi, már túlvagyok rajta...

1. odal, összesen 3 oldal 123 UtolsóUtolsó

Könyvjelzők

Könyvjelzők

Fórum szabályok

• Nem nyithatsz új témákat.
  • Nem válaszolhatsz hozzászólásokra.
  • Nem csatolhatsz függelékeket.
  • Nem módosíthatod a hozzászólásaidat.
  •  
RÓLUNK
A fórum elsődleges célja, hogy segítse az információ- és tapasztalatcserét azon építtetők között, akik passzív vagy alacsony energiás házat építettek vagy szeretnének építeni.
FONTOS LINKEK
Fórum szabályzat
Kövess bennünket